Przejdź do sklepu brw.pl

O czym pamiętać, planując aneks kuchenny w bloku? Podpowiadamy!

Czytaj
28.08.2024

O czym pamiętać, planując aneks kuchenny w bloku? Podpowiadamy!

Kuchnia otwarta na salon to idealne rozwiązanie w mieszkaniu w bloku. Pozwala optycznie powiększyć mały metraż, sprawia, że wnętrze staje się bardziej ergonomiczne. Zanim zaczniesz urządzać aneks kuchenny z salonem, zapoznaj się z naszym poradnikiem. 

Kuchnia Family Line Iris zieleń boho

Kuchnia modułowa FAMILY LINE – IRIS z frontami w odcieniu zieleń boho

Aneks kuchenny: czy to dobry pomysł?

Otwarta kuchnia to świetny pomysł zarówno w domku jednorodzinnym, jak i mieszkaniu w bloku. Wpisuje się w nowoczesne trendy, które cenią przestronne, pełne światła wnętrza. Obecnie salon z aneksem kuchennym jest niemal standardem. W nowym budownictwie często rezygnuje się z osobnej kuchni, co wizualnie dodaje metrażu. W starych blokach z wielkiej płyty ściany działowe pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym są wyburzane z tego samego powodu.

Przestronność to niejedyny atut salonu z kuchnią. Jadalnia przeważnie stanowi wyodrębnioną część pokoju dziennego. Znacznie łatwiej przenieść talerz z gorącym posiłkiem z aneksu do strefy jadalnianej, gdy nie stoi nam na drodze ściana. Co więcej, w czasie wizyty gości domownik zajmujący się przygotowaniem posiłku jest cały czas na bieżąco z tematem rozmowy, ponieważ nie musi opuszczać pomieszczenia, serwując kolejne przysmaki.

Jakie są minusy kuchni i salonu w jednym pokoju? Przede wszystkim rozprzestrzenianie się zapachu gotujących się potraw, hałas, jaki generują sprzęty AGD, widoczny ze strefy wypoczynkowej bałagan po zrobieniu obiadu czy kolacji. Jak sprawić, aby te wady stały się mniej uciążliwe? Intensywną woń smażonej cebuli, czosnku bądź mięsa wyeliminuje okap. Głośny dźwięk urządzeń – zainwestowanie w ciche sprzęty. Nieporządek na blacie roboczym zasłoni na przykład ażurowa ścianka z modnych drewnianych lameli.

W naszym artykule podpowiemy, jak zaplanować aneks kuchenny w bloku oraz jakie elementy muszą się w nim znaleźć, aby wygodnie korzystało się z kuchni.

Jak zaplanować aneks kuchenny w bloku?

Kuchnia Junona Line w kolorze Dąb Bernstein

Komplet kuchenny JUNONA LINE z frontami w odcieniu dąb bernstein

Z tej części tekstu dowiesz się, gdzie umieścić aneks kuchenny, jakie powinien mieć wymiary oraz jak dopasować go do aranżacji pomieszczenia.

Zastanów się, gdzie urządzisz aneks kuchenny

Nie możesz zdecydować się, gdzie ustawić meble kuchenne? W przypadku małej kuchni w bloku najlepiej wyburzyć ścianę, za pomocą której oddzielono ją od pokoju dziennego, i na jej miejscu zaaranżować aneks kuchenny. Tym samym będziesz miał (miała) dostęp do już istniejących instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych, a także do kuchennego okna. Naturalne światło w kuchni to podstawa. Jest zdrowsze dla oczu, a w ciągu dnia pozwala zaoszczędzić prąd.

Wskazówka: dobrym rozwiązaniem podczas urządzania aneksu jest wykorzystanie wnęki. W ten sposób sensownie zagospodarujesz przestrzeń i ukryjesz mniej efektowną część zabudowy kuchennej, np. zlewozmywak.

Dostosuj wymiary aneksu kuchennego do dostępnego metrażu

Aneks kuchenny nie powinien zdominować całego pomieszczenia. Dostosuj liczbę i rozmiar szafek do jego powierzchni. Na skromnym metrażu zda egzamin układ jednorzędowy, w którym zabudowa kuchenna znajduje się pod tą samą ścianą. Rekomendujemy jasne kolory frontów – dadzą wrażenie przestronności.

W większym pokoju rozważ kuchnię w kształcie litery L. Po pierwsze więcej szafek ułatwi przechowywanie kuchennych akcesoriów i utrzymanie porządku. Po drugie układ mebli umożliwi powstanie tak zwanego trójkąta roboczego, którego wierzchołki tworzą lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Dzięki temu będzie wygodniej poruszać się po kuchni.

Chcąc maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, zastanów się nad zabudową do samego sufitu. W szafkach wiszących schowasz rzeczy używane „od święta”, a w stojących przedmioty, które lubisz mieć pod ręką na co dzień – podpowiada ekspert Black Red White.

Styl aneksu kuchennego a otaczająca go przestrzeń

Kuchnia Family Line Sile - aranżacja

Kuchnia modułowa FAMILY LINE – SILE z frontami w odcieniu antracyt mat biały

Pamiętaj, że aranżacja salonu z aneksem kuchennym musi być spójna pod kątem materiałów, kolorystyki, stylu. Planujesz wykończyć podłogę za pomocą paneli drewnopodobnych, ale boisz się, że w kuchni będzie trudniej utrzymać je w czystości? Zainwestuj w wodoodporne panele winylowe. Płytki ceramiczne są mniej podatne na czynniki zewnętrzne, natomiast nie nadają się na podłogę do salonu, ponieważ są zimne.

Czytaj również: „Jaka podłoga do kuchni: gres, terakota czy naturalny kamień?”.

Chcąc zachować spójność kolorystyczną, zadbaj o to, by podobne barwy lub ich jaśniejsze bądź ciemniejsze warianty pojawiły się i w salonie, i w kuchni. Przykładowo, jeśli wybrałeś (wybrałaś) jasnozielone fronty kuchenne, wstaw do pokoju dziennego fotele w odcieniu zieleni albo zaproś do niego dodatki w tym kolorze – np. poduszki dekoracyjne, zasłony czy dywanik.

Jakie elementy powinny się znaleźć w każdym aneksie kuchennym?

Family Line Iris biały mat - aranżacja

Kuchnia modułowa FAMILY LINE – IRIS z frontami w odcieniu biały super mat

Barwa szafek kuchennych, ich dekor, rodzaj uchwytów, płytki pomiędzy dolną a górną zabudową, wykończenie podłogi – to wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Jednak w kuchni najważniejsza jest funkcjonalność, co oznacza, że nie może w niej zabraknąć kilku podstawowych elementów. Jakich? Czytaj dalej!

Lodówka, kuchenka, piekarnik i okap: must have każdej kuchni

W aneksie kuchennym nie obędziesz się bez lodówki, kuchenki, piekarnika i okapu.

Kuchenkę gazową lub płytę grzewczą kiedyś montowano bezpośrednio nad piekarnikiem. Obecnie właściciele małych mieszkań (i nie tylko) coraz częściej decydują się na zabudowany piekarnik umieszczony na takiej wysokości, żeby pochylanie się nie było konieczne podczas korzystania z urządzenia.

Warto również zastanowić się nad zabudową okapu nad kuchenką oraz lodówki, co pozytywnie wpłynie na estetykę pomieszczenia. Niezbyt efektowne wizualnie urządzenia zostaną ukryte, a wystrój kuchni stanie się bardziej harmonijny.

 

Zlewozmywak o niewielkich wymiarach

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia aneksu kuchennego jest zlew. Na ograniczonej przestrzeni lepiej zdecydować się na kompaktowy model, zwłaszcza gdy masz do dyspozycji zmywarkę.

 

W Twojej kuchni nie zmieściła się zmywarka? Zainwestuj w większy zlewozmywak, a tradycyjną suszarkę wymień na szafkę z ociekarką. Dzięki temu schnące naczynia nie będą kłuły w oczy.

 

Szafki do przechowywania

Im więcej miejsca do przechowywania w kuchni, tym lepiej. Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą zoptymalizować przechowywanie kuchennych akcesoriów. Do najbardziej oczywistych należy wspomniana wcześniej zabudowa do samego sufitu. Pamiętaj przy tym o zakupie podestu roboczego, taboretu ze schodkiem bądź niewielkiej drabinki. Ułatwią dostęp do szafek wiszących.

Kolejnym sposobem na powiększenie przestrzeni do przechowywania są szafki z wysuwanymi koszami typu cargo, które pozwalają sensownie zagospodarować miejsca stanowiące większe wyzwanie, na przykład szafki narożne. Kosze cargo są też wygodniejsze w użytkowaniu niż zwykłe półki.

 

Wskazówka: dobrym pomysłem będzie tak zwana ukryta szuflada schowana w jednej z szafek. Włożysz do niej sztućce, chochle, korkociągi, wyciskarki do czosnku i inne niewielkie przedmioty.

Blat roboczy

Co jeszcze musi znaleźć się w aneksie kuchennym? Naturalnie blat roboczy. Pomiędzy lodówką, kuchenką a zlewem wystarczą blaty o szerokości minimum 40 cm, na które odłożysz produkty spożywcze. Ponadto przyda się dodatkowy blat o szerokości przynajmniej. 80 cm – posłuży do przygotowywania posiłków.

Blaty kuchenne wykonuje się z rozmaitych materiałów. Największą trwałością wykazują się kamienne modele, ale ich jakość przekłada się na wyższą cenę. Bardziej ekonomiczne są np. blaty z płyty meblowej.

 

Salon z aneksem kuchennym – duet idealny w bloku

Junona Line modrzew sibiu złoty - aranżacja

Komplet kuchenny JUNONA LINE w odcieniu modrzew sibiu złoty

Kuchnia z salonem w bloku ma wiele plusów, sprawdza się szczególnie w małych mieszkaniach. Wiele osób lepiej funkcjonuje w bardziej otwartej przestrzeni, która sprzyja integrowaniu się domowników. Co więcej, brak ścianki działowej daje duże możliwości w zakresie aranżacji wnętrza.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki sprawią, że urządzenie salonu z aneksem kuchennym będzie łatwe i przyjemne. Powodzenia!

Meble kuchennemodułowe, na wymiar, gotowe zestawy – oraz dodatki do kuchni znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!