Od klasyki po nowoczesność: jak wybrać idealne obrazy na ścianę?
CzytajOd klasyki po nowoczesność: jak wybrać idealne obrazy na ścianę?
Obrazy od zawsze odgrywają ważną rolę w naszych domach. Stanowią nie tylko efektowną dekorację wnętrza, lecz także budzą emocje oraz wrażliwość artystyczną. Wybierając obraz, przede wszystkim kieruj się osobistymi preferencjami, ale pamiętaj o tym, aby dopasować go do aranżacji. Obrazy na ścianę do jadalni, salonu, sypialni czy przedpokoju muszą współgrać z kolorystyką ścian, mebli, dodatków. W naszym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak dobrać odpowiedni obraz. Pozwól się zainspirować!

Spis treści:
- Dlaczego obrazy na ścianę są ważne w aranżacji wnętrz?
- Klasyczne obrazy – elegancja, która nigdy nie wychodzi z mody
- Nowoczesne obrazy – minimalizm i odwaga w sztuce
- Jak wybrać obraz dopasowany do wnętrza?
- Jaki obraz wybrać: z ramą czy bez?
- Sprawdź, jak dbać o obrazy: poradnik w pigułce
- Stylowe obrazy do salonu, sypialni, przedpokoju od BRW
Dlaczego obrazy na ścianę są ważne w aranżacji wnętrz?
Obrazy mają wyjątkową zdolność przekształcania przestrzeni. Są przysłowiową kropką nad „i” aranżacji. Umiejętnie wplecione w wystrój wnętrza, mogą dyskretnie go dopełnić lub stać się centralnym punktem pomieszczenia, budząc dumę jego właścicieli i podziw gości. Piękne obrazy na ścianę dodadzą elegancji, charakteru, unikalności.
Dzięki ręcznie malowanym obrazom na płótnie, desce, szkle, a nawet reprodukcjom i fotografiom powielanym na zwykłym papierze w mniejszym lub większym stopniu otwierasz się na sztukę. Technika wykonania nie ma tu decydującego znaczenia. Niezależnie od formy pracy, za jej pomocą możesz ożywić przestrzeń bądź podkreślić jej harmonię. Obrazy przedstawiające pejzaże, portrety, abstrakcje pozwalają spersonalizować wystrój, ujawnić zainteresowania i gust domowników. Co więcej, gdy na ścianie zawiśnie prawdziwa perła malarstwa, stanie się tematem ciekawych rozmów podczas spotkań towarzyskich.
Klasyczne obrazy – elegancja, która nigdy nie wychodzi z mody

OBRAZY „MOSTRO” oraz „MOSTRO II”
Klasyczne obrazy wyróżniają się dbałością o detal oraz realizmem, nierzadko nawiązują do historii i tradycji. Często ukazują krajobrazy, martwą naturę bądź sceny rodzajowe. Obecnie bardzo popularne są obrazy drukowane na płótnie, które wierne odwzorowują oryginalne dzieła sztuki.
Do jakich wnętrz pasują klasyczne obrazy?
Klasyczne obrazy niekoniecznie muszą ozdabiać klasyczne wnętrza. Obrazy tego typu są ponadczasowe i doskonale pasują do wnętrz urządzonych w duchu vintage, a także do luksusowych mieszkań w stylu glamour. Najokazalej prezentują się w salonie, na przykład na dużej ścianie nad sofą, gdzie wszyscy mogą je podziwiać. Dobrą lokalizacją jest również powierzchnia nad stołem w jadalni bądź nad wezgłowiem łóżka w sypialni. Jeśli powiesisz swoje dzieło sztuki w gabinecie, na pewno zrobisz wrażenie na współpracownikach i klientach.
Czytaj także: „Obraz do salonu glamour – 6 propozycji, które skradną Twoje serce!”.
Jak zestawiać klasyczne obrazy z nowoczesnym designem?
Eklektyzm wiedzie prym wśród współczesnych trendów wnętrzarskich. W aranżacjach w stylu loftowym albo nowoczesnym klasyczne obrazy mogą stanowić intrygujący kontrast dla chłodnych, surowych elementów wykończenia oraz wyposażenia. Postaw na obrazy o neutralnej kolorystyce i proste, czarno-białe ramy z metalu lub delikatne passe partout. Tym samym zapobiegniesz dysharmonii aranżacyjnej.
Nowoczesne obrazy – minimalizm i odwaga w sztuce

OBRAZY „SEMICERCHIO I” oraz „SEMICERCHIO II”
Obraz na ścianę nowoczesny to synonim kreatywności i nieoczywistych rozwiązań. Cechują go abstrakcyjne kompozycje, geometryczne wzory, często intensywne kolory. W nowoczesnych wnętrzach warto również postawić na obrazy 3D, które stają się coraz modniejsze.
Dla kogo nowoczesne obrazy?
Nowoczesna sztuka jest tworzona dla osób, które cenią prace nieszablonowe, pozwalające na dużą swobodę interpretacyjną zależną od tego, kto je kontempluje. Sprawdzają się nie tylko w przestrzeniach nowoczesnych, lecz także w tych urządzonych w stylu skandynawskim, loftowym lub glamour. Są dobrym pomysłem w niemal każdym wnętrzu. W pokojach scandi spisują się dzieła ukazujące geometryczne wzory o ciepłych odcieniach, otoczone jasnymi, drewnianymi ramkami. W mieszkaniach industrialnych zdają egzamin abstrakcyjne obrazy o zimnej kolorystyce i oszczędnej formie. Dekoracje ścienne ze złotymi detalami pasują do stylu glamour.
Jak wybrać obraz dopasowany do wnętrza?

OBRAZ „FOGLIA”
W tej części artykułu czekają na Ciebie szczegółowe porady związane z dopasowaniem obrazu do pomieszczenia, w którym planujesz go powiesić.
Dobór rozmiaru i proporcji obrazu na ścianę do pokoju
Wybierając obraz, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w pierwszej kolejności wielkość oraz układ pokoju. Duże obrazy do salonu czy jadalni będą strzałem w dziesiątkę w przestronnych wnętrzach. Tam w pełni rozwiną swój potencjał dekoracyjny. Natomiast małe obrazy malowane na płótnie bądź drukowane na papierze odnajdą się na skromnym metrażu lub w formie galerii ściennej w przedpokoju. Nieustawna wnęka również może być trafioną lokalizacją dla dekoracji ściennej w mniejszym rozmiarze.
W wąskim pokoju rozważ powieszenie poziomego obrazu na krótszej ścianie. Optycznie ją poszerzy – podpowiada ekspert Black Red White.
Motywy obrazów a estetyka wnętrza
Obrazy z motywami przyrodniczymi pięknie wyglądają w stylistykach klasycznej, rustykalnej, boho, skandynawskiej. Czarno-białe obrazy i fotografie przedstawiające budynki, mosty czy fabryki są stworzone do loftu. Tymczasem abstrakcje wspaniale uzupełniają nowoczesne wnętrza.
Taki podział nie do końca Ci odpowiada? Śmiało, poeksperymentuj, ale pamiętaj, aby szukać dzieł, które współgrają z wystrojem Twojego salonu czy sypialni jeśli nie pod kątem tematyki, to przynajmniej palety barw.
Kolorystyka: zgaszona prostota czy piękne, żywe barwy?
Kolory obrazu powinny albo harmonizować z aranżacją, albo wprost przeciwnie – kontrastować z nią, wnosząc dynamikę do przestrzeni. Wybór odpowiednich barw zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć w swoim salonie lub sypialni. Dzieła w pastelowych tonacjach dodadzą uroku i ocieplą wnętrze. Intensywne barwy ożywią je i wniosą do niego energię.
Układ kompozycyjny: dekoracja ściany na różne sposoby
Rozglądając się za odpowiednią lokalizacją dla obrazu, zastanów się, czy wolisz stworzyć kompozycję składającą się z kilku dzieł, czy postawić na jeden obraz w większym rozmiarze. Układy złożone z wielu obrazów na różnych poziomach cieszą się dużym powodzeniem. Co więcej nie musisz samodzielnie dobierać poszczególnych elementów, ponieważ sklepy i galerie oferują gotowe kompozycje. Uważaj jednak, żeby nie przytłoczyć pomieszczenia, o co łatwo w pokoju małym lub nasyconym innymi ozdobami. Kluczowe jest zachowanie właściwych odstępów i proporcji.
Wskazówka: chcąc dodatkowo wyeksponować obraz, zwłaszcza wieczorową porą, użyj lamp. Zamontowane w dobrym miejscu kinkiety doświetlą Twoje dzieło sztuki, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się nim nawet po zmroku.
Jaki obraz wybrać: z ramą czy bez?

OBRAZY „ORCHIDEA I” oraz „ORCHIDEA II”
Kiedyś w domach wieszano tylko oprawione obrazy. Dziś bardzo często spotyka się ich bezramowe warianty. Który z nich lepiej wybrać?
Jak dobrać ramę do obrazu?
Dlaczego warto wybrać obrazy w ramach? Rama chroni obraz oraz podkreśla jego granice, pomagając go wyeksponować. W przypadku klasycznych dzieł warto zdecydować się na tradycyjne drewniane, ozdobne ramy, które dodają szlachetności. Do nowoczesnych obrazów zdecydowanie bardziej pasują minimalistyczne, gładkie ramki w neutralnych kolorach: białym, czarnym, ewentualnie w odcieniu chromu. Dopasowując ramę, koniecznie uwzględnij kolorystykę oraz estetykę wnętrza.
Bezramowe obrazy – kiedy warto?
Bezramowe obrazy, szczególnie te drukowane na płótnie, to świetny pomysł w nowoczesnym mieszkaniu. Nieoprawiony obraz zyskuje lekkość, dyskretniej zaznaczając swoją obecność. Jest strzałem w dziesiątkę w minimalistycznym wnętrzu.
Sprawdź, jak dbać o obrazy: poradnik w pigułce
Aby obrazy zachowały swój wygląd przez wiele lat, musisz o nie dbać. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Przede wszystkim unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które grozi blaknięciem kolorów. Zakurzone obrazy ostrożnie przecieraj suchą szmatką lub miękkim pędzlem. W ten sposób nie uszkodzisz ich powierzchni. Dzieła na płótnie należy przechowywać w stabilnej temperaturze, unikając miejsc narażonych na nadmierną wilgotność.
Stylowe obrazy do salonu, sypialni, przedpokoju od BRW

Jak widzisz, sensownie dobrane obrazy są prawdziwą ozdobą domu, mogą nadać mu wyjątkowy, osobisty charakter. Niezależnie od tego, czy masz duszę artysty, czy twardo stąpasz po ziemi, obraz na ścianie zawsze jest dobrym pomysłem.
Zachęcamy do obejrzenia grafik dostępnych w naszym sklepie internetowym Black Red White. Znajdziesz w nim najróżniejsze obrazy na ścianę do salonu, sypialni, przedpokoju czy pokoju młodzieżowego; obrazy kolorowe oraz w neutralnych barwach, małe i duże. Zapraszamy!