Jak urządzić kuchnię?
CzytajJak urządzić kuchnię?
Kuchnia otwarta na salon kojarzy się często z nowoczesną i trendową aranżacją. Właśnie to rozwiązanie można spotkać najczęściej w nowym budownictwie. Nie oznacza to jednak, że z zamkniętego pomieszczenia nie można zrobić wyjątkowej, modowej perełki! Poznaj wady i zalety oddzielnej kuchni oraz dowiedz się, jak zmienić ją w prawdziwe kulinarne królestwo!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie zalety ma otwarta i oddzielna kuchnia?
- Jak dobrać meble do kuchni?
- Jakie oświetlenie sprawdzi się kuchni?
- Jakie dekoracje wprowadzić do kuchni?
- Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń do przygotowywania posiłków?
- Jak urządzić niewielką zamkniętą kuchnię?
Kuchnia to serce każdego domu. To tutaj koncentruje się życie domowników oraz są przygotowywane wspólne posiłki. Duża kuchnia może także pełnić funkcję jadalni i miejsca spotkań z przyjaciółmi. Projekt i typ kuchni powinien odpowiadać potrzebom mieszkańców. Dom z oddzielną kuchnią czy aneks kuchenny jako część pokoju dziennego? Oba rozwiązania moją swoje liczne zalety. Jedno jest pewne. Kuchnia już dawno nie pełni wyłącznie roli pomieszczenia gospodarczego. Jest w niej zarówno miejsce na funkcjonalność, jak i design i stylowe dodatki. Jak umeblować kuchnię? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania zapewnią Ci największą wygodę i przyjemność podczas gotowania.
Spis treści:
Jak urządzić kuchnię – przeczytaj, zanim zaczniesz
Aby urządzić funkcjonalną kuchnię, której posiadanie będzie Cię cieszyć przez długie lata, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Co do nich należy?
- Dokładnie rozważ swoje potrzeby, zanim przejdziesz do zamówienia mebli. Interesują Cię szafki, czy szuflady? Czy szafki wiszące będą zamontowane pod sam sufit, czy jednak zostanie tam wolna przestrzeń? W funkcjonalnej kuchni każda decyzja powinna być dobrze przemyślana.
- Pamiętaj o designie, jednak aby urządzić kuchnię funkcjonalnie, musisz myśleć o swojej wygodzie. W wygodnej kuchni odpowiednio zlokalizowany jest zlewozmywak i kuchenka, a także strefa przygotowywania posiłków z dużym blatem roboczym. Jeśli chcesz funkcjonalnie urządzić kuchnię, zaplanuj te elementy już wcześniej.
- Funkcjonalna kuchnia może być również ładna. Dlatego dopasuj meble kuchenne do stylu swojego mieszkania. Nawet w funkcjonalnej kuchni znajdzie się przestrzeń na piękne dekoracje, dzięki którym zbliży się ona stylem do Twoich oczekiwań.
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Zalety obu rozwiązań
Wrażenie przestronności, lepsza integracja osób przygotowujących posiłki z gośćmi, możliwość wspólnego gotowania – to główne czynniki decydujące o tym, że kuchnie otwarte wydają się wielu tak atrakcyjnym rozwiązaniem aranżacyjnym. Do tego dochodzi większy dostęp do naturalnego oświetlenia oraz oszczędność miejsca, jaką zapewnia aneks kuchenny.
W tych wszystkich aspektach wnętrza otwarte mają niekwestionowaną przewagę nad kuchniami zamkniętymi. Aranżacje tych ostatnich również jednak nie są pozbawione zalet. Wręcz przeciwnie!
Odrębna kuchnia – zalety rozwiązania
Podstawową funkcją kuchni jest przygotowywanie posiłków. Jak z pewnością doskonale wiesz, czynności tej towarzyszą często nieco mniej atrakcyjne strony gotowania, jak unoszące się w całym domu zapachy, bałagan czy piętrzące się w zlewie naczynia. Jeśli nie chcesz, aby zakłócały one rangę Twojego spotkania, oddzielna kuchnia będzie tu idealnym rozwiązaniem.
To jednak nie wszystko. Istotną zaletą odrębnej jadalni jest również dużo większa swoboda jej aranżacji. Dzięki jej odizolowaniu nie musisz martwić się tym, że umieszczone w niej meble nie pasują do wystroju salonu czy że sprzęt AGD zaburza dekorację. Wręcz przeciwnie – możesz urządzić ją w możliwie najbardziej funkcjonalny sposób oraz nadać jej wystrój nawet znacząco odbiegający od reszty mieszkania.
Przekonały Cię walory oddzielnej kuchni? Poznaj kilka sztuczek, które pomogą Ci zmienić ją w efektowne wnętrze na miarę XXI wieku!
Meble kuchenne na wymiar – rozwiązanie dla małej kuchni zamkniętej
Jedną z największych trudności przy urządzaniu oddzielnej kuchni jest fakt, iż wymaga ona większej powierzchni niż jadalnia otwarta na salon. Przy zbyt małym metrażu oraz niewłaściwej aranżacji, może ona sprawiać wrażenie ciasnej oraz nieco przytłoczonej. Nie musi jednak tak być. Sekret rozwiązania tego problemu tkwi w odpowiednim umeblowaniu i funkcjonalnym rozmieszczeniu poszczególnych stref gotowania.
Pomysłem pozwalającym zaoszczędzić nieco przestrzeni i optymalnie wykorzystać każdy centymetr wnętrza, jest kuchnia na wymiar. Opcja ta pomoże Ci dopasować nie tylko kształt i wymiary mebli, ale także ich wygląd. Dzięki temu maksymalnie spersonalizujesz swoją jadalnię, dostosowując ją do charakteru i osobowości swojej oraz domowników. Warto przemyśleć więc ilość szuflad, szafek z klasycznymi drzwiami oraz wysokość, na której umieścisz górne szafki. Do aranżacji możesz także wprowadzić częściowo otwarte szafki, które pozwolą Ci atrakcyjnie wyeksponować filiżanki lub słoiczki na przyprawy.
Meble na wymiar to niejedyny sposób na poradzenie sobie z ograniczonym metrażem. Jeśli chcesz dodatkowo optycznie powiększyć małą kuchnię zamkniętą na pozostałe wnętrza, wybierz modele o jasnej kolorystyce i połyskujących frontach. Dzięki odbijającemu się światłu nadadzą jadalni wrażenia lekkości, a także stylu i elegancji, tak charakterystycznych dla nowoczesnych aranżacji. Dodatkowo jasne fronty rozjaśniają wnętrze. Jest to także dobry wybór do kuchni, w której nie ma naturalnego światła lub jest go niewiele.
Oświetlenie w kuchni zamkniętej
Jednym z częstych problemów, z jakim borykają się odrębne jadalnie, jest ograniczony dostęp do naturalnego światła. Trudność pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z zamkniętą kuchnią bez okna bądź jedynie niewielkim otworem. Jak poradzić sobie w takich warunkach? Kluczową rolę odgrywa tu właściwe rozłożenie źródeł światła.
Podstawą jest oczywiście oświetlenie centralne. Niezależnie od tego, czy posiadasz aneks kuchenny, czy oddzielną kuchnię, pomoże Ci ono stworzyć komfortowe i – co istotne – bezpieczne warunki pracy. Najlepiej sprawdzają się tu tradycyjne lampy sufitowe lub też plafony. Jeśli przy tym chcesz uniknąć problemów z zaburzeniem rozchodzenia się światła, pomyśl o lampach wiszących. Dzięki nim skutecznie oświetlisz blat roboczy, dostosowując warunki pracy do własnych potrzeb.
LAMPA WISZĄCA STRAW to sposób na bliskie natury, klimatyczne rozjaśnienie wnętrza
Oprócz światła centralnego, pomyśl również o oświetleniu punktowym. Dzięki niemu skutecznie doświetlisz kluczowe dla Ciebie miejsca w kuchni, takie jak wspomniany wyżej blat, stół czy wnętrza szafek. Dodatkowo rozproszone światło pomoże Ci uczynić z kuchni ciepłe, przytulne miejsce, w którym spokojnie odpoczniesz po dniu pełnym zajęć i obowiązków.
Więcej wskazówek na oświetlenie zamkniętej kuchni bez okna znajdziesz w tekście: „Ślepa kuchnia: nie taka zła, jak myślisz!”
Segregacja przedmiotów w kuchni
Niewątpliwą przewagą kuchni zamkniętej nad tą połączoną z salonem jest fakt, iż nie musisz troszczyć się o utrzymywanie w niej perfekcyjnego porządku. Nie oznacza to jednak, że w pomieszczeniu znajdującym się poza zasięgiem wzroku gości może panować bałagan. Aby uniknąć chaosu i ułatwić sobie przygotowywanie potraw, zadbaj o przedmioty, które pomogą Ci funkcjonalnie zorganizować przestrzeń we wnętrzu.
W pierwszej kolejności będą to meble. Wysokie szafki kuchenne z pojemnymi szufladami, mniejsze meble wolnostojące lub pod zabudowę, funkcjonalne półki – meble te pomogą Ci utrzymać wyjątkowy porządek we wnętrzu. Ciekawą opcją będą również modele ze szklanymi witrynami lub podświetleniem. Dzięki nim wszystkie niezbędne przedmioty będziesz miał zawsze w zasięgu wzroku, bez tracenia czasu na ich szukanie.
Praktyczna SZUFLADA NA SZTUĆCE to obowiązkowy element w każdej kuchni
Oprócz samych mebli, niezmiernie istotną rolę odgrywają wszelkie pojemniki czy organizery. Schowane w szafach, postawione na blacie czy podwieszone na ścianie, ułatwią Ci segregację sprzętów i pomogą w utrzymaniu porządku, oszczędzając metraż małej zamkniętej kuchni.
Dekoracje kuchenne
Tak jak w modzie dodatki tworzą prawdziwy styl kreacji, tak w aranżacji ich rola jest zdecydowanie nie do przecenienia. Stąd też projekt domu z zamkniętą kuchnią nie były kompletny, gdyby zabrakło w nim gustownych dekoracji. O jakich mowa?
Designerska lampa, intrygujący obraz, ciekawy zegar ścienny z kulinarnym motywem czy nawet ozdobne kubki bądź pojemniki na przyprawy. Te drobne z pozoru akcenty całkowicie zmienią odbiór pomieszczenia – wprowadzając do niego element radości i spontaniczności.
Kuchnia częściowo zamknięta na salon
Posiadasz salon z aneksem kuchennym lecz rozwiązanie to okazało się niefunkcjonalne? Bardziej podobają Ci się projekty domów z zamkniętą kuchnią lub po prostu chcesz coś zmienić w wyglądzie swojego mieszkania? Pomyśl o zamknięciu swojej jadalni. Jak się okazuje, nie musi to być trudne ani czasochłonne, a odrobina kreatywności pozwoli Ci dokonać tego bez długich i kosztownych remontów.
Jak zamknąć kuchnię otwartą na salon? Jednym z łatwiejszych, lecz zarazem urzekających w swej prostocie sposobów, jest zamontowanie karnisza i zawieszenie kotar. Drugim – równie nieskomplikowanym – wstawienie metalowej lub drewnianej kratki. Zawieszając na niej donice z kwiatami lub obrazki, uczynisz z niej wyjątkową dekorację swojego wnętrza. Nieco bardziej zaawansowanym pomysłem na stworzenie kuchni częściowo zamkniętej na salon jest natomiast zamontowanie akustycznej, przesuwnej ścianki.
Kuchnia zamknięta z wyspą, częściowo otwarta na salon, całkowicie oddzielna – pomysłów na urządzenie tego wnętrza jest mnóstwo. Wybierz idealny dla siebie projekt i zaprojektuj kuchnię, o jakiej zawsze marzyłeś!