Odkryj styl eklektyczny: salon typu misz-masz
CzytajOdkryj styl eklektyczny: salon typu misz-masz
Podoba Ci się prostota stylu skandynawskiego, ale wzdychasz do rzeźbionych mebli rodem z Prowansji? A może w Twojej duszy grają ciężkie nuty industrializmu, choć marzysz o aksamitnej sofie w stylu glamour? Być może najlepszym wyjściem dla Ciebie będzie styl eklektyczny. Co to znaczy i jak urządzić salon zgodnie z tą estetyką?
Planujesz salon w stylu eklektycznym? Pamiętaj, że nie warto robić nic na szybko. Pośpiech może doprowadzić do tego, że będziesz „wypoczywać” w centrum chaotycznego i zagraconego wnętrza. Wbrew pozorom styl ten jest trudny do ujarzmienia i wymaga dużego wyczucia.
Nie wiesz, czy dasz sobie radę? Odwagi! W tym artykule podpowiemy Ci, jak wprowadzić eklektyzm do salonu w taki sposób, by różne elementy pasowały do siebie jak puzzle tej samej układanki. Zobacz, jak stworzyć styl eklektyczny w pokoju dziennym.
Spis treści:
Różne koncepcje, jeden salon – styl eklektyczny we wnętrzach
Kluczem do sukcesu w eklektycznym salonie są odpowiednie proporcje. Zastanów się, jaka estetyka powinna dominować we wnętrzu w stylu eklektycznym. Następnie zacznij dobierać meble i dodatki tak, aby elementy trendu przewodniego wynosiły ok. 70% ogółu wyposażenia. Nie chodzi o dokładną matematykę, ale o to, by stylistyczna baza była widoczna już na pierwszy rzut oka.
Teraz musisz wybrać elementy dopełniające, dzięki którym uzyskasz styl eklektyczny. Co to znaczy? Postaraj się, aby we wnętrzu pojawiły się dwa dodatkowe style w proporcjach 20% i 10%.
Możesz zdecydować się na ryzykowne połączenia i trendy, które teoretycznie do siebie nie pasują. Dla przykładu: możesz zestawić nowoczesny narożnik z fotelem jakby żywcem wyjętym z epoki PRL-u, a na środku sufitu zawiesić… złoty żyrandol. Ważne jednak, aby jeden styl wyraźnie dominował nad pozostałymi. Salon eklektyczny stwarza mnóstwo przestrzeni dla wyobraźni, ale wymaga ona ujarzmienia.
KOMODA TETRIX i LUSTRO ŚCIENNE BOHO
Wspólny motyw pomoże Ci okiełznać eklektyzm w salonie
Podoba Ci się styl barnhouse, skandynawski i nowojorski, ale boisz się, że połączenie tych trendów zakończy się wnętrzarską katastrofą? Nie wpadaj w panikę! Styl eklektyczne daje możliwości realizowania niebanalnych połączeń i to z całkiem niezłym skutkiem. Nie ma w nim miejsca na nudę. Odwaga, ryzyko, kreatywność – właśnie te cechy są potrzebne każdemu, kto decyduje się na styl eklektyczny. Salon eklektyczny może być harmonijny, nawet jeśli postawisz na niekonwencjonalne i najmniej oczywiste połączenia.
Jak uzyskać taki efekt? Wystarczy, że obierzesz motyw przewodni, czyli wspólny element dla różnych stylów zastosowanych we wnętrzu. Potrzebuje tego nawet pozornie chaotyczny i niespójny eklektyczny salon.
Najprostszym rozwiązaniem będzie spójna paleta kolorystyczna, ale możesz użyć podobnych materiałów i tekstur. Punktem wyjścia w stylu eklektycznym może być również forma – weź przy tym pod uwagę, że łatwiej połączyć meble i dodatki o prostym designie niż te bogato zdobione i o fantazyjnych kształtach.
Salon w stylu eklektycznym w praktyce – kilka sposobów na ciekawe połączenia
Miksuj i eksperymentuj – to rada dla każdego, kto chce mieszkać w nietuzinkowych i odważnych wnętrzach. Jednak zakup nowych mebli czy też całkowita zmiana wystroju to na tyle poważna kwestia, że nie warto zdawać się na przypadek czy metodę prób i błędów. Dlatego poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad, jak urządzić salon w stylu eklektycznym, by uniknąć aranżacyjnej wpadki i sprawić, że wystrój salonu będzie przemyślany i zaplanowany.
Nie bój się kontrastów
We wnętrzach urządzonych według eklektycznej koncepcji nie brakuje kontrastów. Przy nowoczesnej kanapie możesz postawić klasyczny stolik. Zegar po dziadku może stać obok designerskich dodatków ze szkła i metalu. Rodzinne zdjęcia możesz zawiesić obok modnych grafik czy klasycznych obrazów. Tak naprawdę wszystko można umiejętnie wkomponować w styl eklektyczny. Salon może wyglądać jak kapsuła czasu, w której przeszłość spotyka się z przyszłością. Meble w stylu retro bądź vintage obok nowoczesnych lamp, a designerskie pufy obok starego, klasycznego stolika. Piękne przedmioty pomieszane z pięknymi, choć nieoczywistymi meblami. W eklektycznym stylu może to tworzyć spójną aranżację, spójną całość. W dodatku modny trend łączenia klasyki z nowoczesnością prawdopodobnie przetrwa długi czas.
Jak umiejętnie łączyć różne style aranżacyjne?
Zastosuj w salonie trzy różne koncepcje, ale wybierz trendy o podobnym charakterze, a stosunkowo łatwym sposobem uzyskasz eklektyczny salon. Co to znaczy w praktyce?
Dla przykładu: styl industrialny, skandynawski i rustykalny mają różne zasady, ale ich wspólnym mianownikiem może być drewno. Z kolei styl Bauhaus łatwo połączyć z minimalizmem i stylem skandynawskim, ponieważ wszystkie cechuje funkcjonalność.
Urządzając eklektyczny salon wybierz cechy, na których Ci najbardziej zależy i celuj w te trendy, które je reprezentują. Tym sposobem łatwiej dobierzesz wyposażenie, a także uzyskasz bardzo czytelny efekt i będziesz dobrze się czuć we wnętrzu. Styl eklektyczny daje tu szerokie możliwości.
LAMPA WISZĄCA ERIMIDA i WITRYNA HOLTEN
Postaw na różnorodność
Wiesz już, że styl skandynawski ma stanowić ok. 70% wnętrza, dlatego wybierasz komplet z sofą i dwoma fotelami o charakterystycznym designie: prosta forma, delikatne pikowanie i wysokie drewniane nóżki. Owszem, aby stworzyć eklektyczne wnętrza, trzeba postawić na dominujący styl, ale jednocześnie należy zadbać o różnorodność.
Nawet jeśli planujesz kupno sofy i foteli w tym samym stylu, niech różnią się kolorem lub sposobem wykończenia, a już zwłaszcza jeśli będą to typowo meble eklektyczne, dające się wpasować w wiele stylów. Unikaj gotowych meblościanek, wybieraj raczej meble modułowe lub pojedyncze egzemplarze z różnych kolekcji. Mieszanka stylów wyjdzie tu na dobre.
Również przy aranżacji kącika jadalnianego wykaż się kreatywnością. Niech stół reprezentuje inny styl (np. rustykalny), a krzesła inny (np. nowoczesny, industrialny, skandynawski). Uwaga: krzesła też nie muszą być identyczne!
Baw się wzorami i fakturami, byle z umiarem
Okładziny ścienne, dekoracje i dodatki to bardzo wdzięczny sposób na to, aby pokazać, że lubisz styl eklektyczny. Salon urządzony według tej koncepcji potrzebuje trochę szaleństwa. Jeżeli nie chcesz od razu zmieniać mebli, miksuj różne wzory i tekstury.
Możesz śmiało połączyć motywy florystyczne, zwierzęce i geometryczne, postawić obok siebie dekoracje z gładkiego szkła, chropowatego betonu i karbowanej ceramiki. Sięgnij również po tekstylia z różnych materiałów: futerka, bawełny i gładkiego velvetu. Dzięki temu możesz uzyskać styl eklektyczny w salonie, nie zmieniając podstawowych mebli.
Boisz się, że ta zabawa nie wyjdzie wnętrzu na dobre? Połącz wzorzyste przedmioty o różnych deseniach lub teksturach, ale w podobnym kolorze, a wszystko będzie do siebie pasować! Możesz też połączyć przedmioty o tym samym wzorze, ale w różnych kolorach.
Styl eklektyczny w salonie – jak się do tego zabrać?
Styl eklektyczny, choć niezwykle ciekawy i efektowny, tylko z pozoru jest łatwy do opanowania. Bardzo łatwo można popaść w przesadę i uzyskać chaotyczne, męczące wnętrze, dlatego trzeba zachować dużą ostrożność i nie spieszyć się w projektowaniu.
Jeżeli nie masz pojęcia, jak zaaranżować swój salon w stylu eklektycznym, zacznij od moodboardu. To tablica inspiracji, na której możesz umieścić zdjęcia i grafiki mebli, dodatków, oświetlenia, sposobów wykończenia ścian i podłogi. Nie ma znaczenia, czy zrobisz kolaż w programie komputerowym, czy na zwykłej kartce. Ważne jest to, żeby przekonać się na własne oczy, czy wybrane pomysły stanowią spójną i miłą dla oka całość. Moodboard sprawdzi się również podczas planowania kuchni, sypialni czy pokoju młodzieżowego w duchu eklektyzmu.
Styl eklektyczny to sztuka łączenia przeciwieństw. Przekonaj się, że z powodzeniem można zestawiać ze sobą prostotę, oldschool i elegancję: „Minimalizm w wersji retro, czyli najmodniejsze meble do salonu”