Jaka jest bezpieczna odległość telewizora od kanapy?
CzytajJaka jest bezpieczna odległość telewizora od kanapy?
Jak ustawić telewizor, aby zapewnić sobie komfort oglądania? Jaka powinna być prawidłowa i bezpieczna odległość kanapy od telewizora? Czy znaczenia ma rozmiar telewizora, jego rodzaj lub rozdzielczość ekranu? A może liczy się także wielkość pomieszczenia? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w niniejszym artykule!
Wybór miejsca, w którym zostanie ustawiony telewizor, ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Zazwyczaj telewizor umieszczany jest naprzeciwko kanapy, na największej „wolnej” ścianie w salonie. Ogromne znaczenie ma tu wielkość telewizora – to od niej zależy, czy w efekcie końcowym urządzimy przytulny kącik telewizyjny czy imponujących rozmiarów domowe centrum multimedialnej rozrywki (w którego centrum znajdzie się np. duży telewizor Full HD). Z jakiej odległości oglądać TV z optymalną przekątną odbiornika i dopasować TV do układu pomieszczenia? Podpowiadamy!
Spis treści:
Urządzasz mieszkanie? Sprawdź, jaka jest bezpieczna odległość od telewizora!
Jeśli dopiero planujesz miejsce, w którym chcesz umieścić telewizor, warto wziąć pod uwagę ogóle zasady urządzania kącika telewizyjnego, dzięki którym stanie się on funkcjonalny. Weź pod uwagę:
- wielkość pomieszczenia – tu zasada jest prosta; im większe pomieszczenie, tym większa możliwa przekątna ekranu telewizora; ogromny telewizor w malutkim salonie będzie wyglądał nienaturalnie, a jego oglądanie nie będzie komfortowe. W takiej sytuacji prawie niemożliwa jest decyzja o tym, z jakiej odległości oglądać telewizję, bo dostępna przestrzeń ogranicza to dość mocno;
- rozmiar telewizora – im większy telewizor, tym większa musi być jego odległość od kanapy. Każdy cal ekranu może stanowczo zmienić położenie mebli wypoczynkowych względem TV, więc postaraj się nie dobierać do pomieszczenia zbyt dużego telewizora W przypadku telewizorów zbyt małych również jest problem. W dużym pomieszczeniu mały ekran również jest daleki od wygody;
- oświetlenie pomieszczenia – lepiej nie umieszczać odbiornika naprzeciwko okien czy dużych lamp, które mogą odbijać się w ekranie (jeśli nie ma wyboru, niezbędnym rozwiązaniem mogą okazać się zasłony lub rolety), które zadbają o odpowiednie zaciemnienie ekranu. Promienie słoneczne mogą bowiem skutecznie utrudnić seans;
- zasilanie telewizora – sprzęt telewizyjny to także kable i przewody znajdujące się blisko ekranu – warto więc pamiętać o odpowiednim „ukryciu” zasilania,
- wysokość, na jakiej znajdzie się telewizor – zamontowanie sprzętu zbyt nisko lub zbyt wysoko w stosunku do linii wzroku siedzącego widza sprawi, że oglądanie będzie męczące lub będzie wymagało przyjęcia nienaturalnej pozycji (np. podnoszenia głowy).
- rozdzielczość ekranu – pod tym kątem również warto dobierać telewizor do pomieszczenia. Im mniejsza rozdzielczość ekranu, tym z większej odległości powinniśmy na niego patrzeć. W tym przypadku ustalenie odległości pomiędzy kanapą a telewizorem ma na celu uzyskanie jak najlepszej jakości obrazu.
Warto zadbać także o wygospodarowanie dodatkowego miejsca na meble i akcesoria, które podniosą komfort oglądania (np. szafkę RTV czy poręczny stolik kawowy, na którym umieścisz piloty, pady i przekąski). Powinieneś dobrać rozmiar telewizora również pod kątem mebli, które ustawisz w jego okolicy. Zbyt wąska komoda lub szafka nocna nie będzie prezentować się w tym miejscu zbyt dobrze.
Dlaczego odpowiednia odległość telewizora od kanapy jest taka ważna? Chodzi tu zarówno o komfort, jak i kwestie zdrowotne. Oglądanie telewizora ze zbyt małej lub zbyt dużej odległości powoduje, że musimy w nienaturalny sposób wysilać nasz wzrok. Może to powodować przemęczenie oczu, bóle głowy, trudności z koncentracją czy zasypianiem. Dopiero oglądanie z optymalnej odległości zapewnia bezpieczeństwo. Temat przekątnej odbiornika i jego odległości od widzów wraca co jakiś czas. Jak tę kwestię rozstrzygnąć?
Jaka odległość telewizora od kanapy jest bezpieczna?
Według ogólnie przyjętej zasady bezpiecznie oglądanie telewizora zapewnia odległość trzykrotnie większej niż szerokość ekranu (absolutne minimum to dwukrotność przekątnej), jednak nie większa niż jego czterokrotność. Ta ogólna zasada jednak nie zawsze sprawdza się w stu procentach, tym bardziej, że pod uwagę należy wziąć nie tylko temat przekątnej ekranu, ale i wielkość rozdzielczości matrycy.
Urządzanie salonu warto zacząć od mebli – tu bowiem zazwyczaj pole manewru jest mniejsze niż w przypadku wyboru i ustawiania odbiornika. Dopiero po ustawieniu kanapy możemy oszacować, na jaką maksymalną wielkość telewizora możemy sobie pozwolić. Ogólnie przyjmuje się, że im większa rozdzielczość ekranu, tym bliżej kanapy możemy ustawić telewizor. A zatem, z jakiej odległości oglądać TV o konkretnej rozdzielczości?
Precyzyjną, optymalną odległość możemy obliczyć, korzystając z kalkulatorów odległości, które łatwo znajdziemy w Internecie. Można to zrobić również samodzielnie, przyjmując, że w przypadku, gdy mamy:
- telewizor rozdzielczości Full HD – na każdy cal przekątnej odpowiada ok. 4 do 4,5 cm odległości;
- telewizor rozdzielczości Ultra HD (4K) – na każdy cal przekątnej wybranego odbiornika odpowiada ok. 2,1 cm odległości.
Dla przykładu: odległość telewizora od kanapy wnosząca 3 metry pozwala na wybór telewizora Full HD z rozdzielczością 60-80 cm. Jeśli jednak decydujemy się na telewizor Ultra HD, z tej samej odległości możemy komfortowo oglądać TV z ekranem o rozdzielczości 140 cali. Możesz również obliczyć dystans wykorzystując kalkulator odległości.
Bezpieczny kącik telewizyjny w Twoim domu!
Bezpieczny kącik telewizyjny to nie tylko kwestia ustawienia odbiornika telewizyjnego w odpowiedniej odległości – ale przede wszystkim wybór wysokiej jakości sprzętu i mebli, które zapewnią Ci komfort podczas nawet najdłuższych seansów. Telewizor możemy umieścić dokładnie tam, gdzie jest to konieczne, jednak warto zadbać również o to, by całe nasze ciało na czele z kręgosłupem mogło odpoczywać podczas seansów.
Urządzanie zacznij od wygodnej kanapy – dobierz ją do stylu aranżacji salonu, ale także do liczby domowników. Na wieczory przed telewizorem dla dwóch osób idealnie sprawdzi się np. sofa Bunio. Jeśli kinomaniaków jest troje – wybierz większy model, taki jak np. sofa Alava. Oba modele dostępne są w kilku kolorach do wyboru. Marzysz o sofie niczym z filmów w starym kinie? Wybierz model w stylu retro, taki jak np. pastelowa sofa Maxime. W Twoim pokoju dziennym może zapanować klimat sprzyjający rodzinnym seansom. Wykorzystaj to i odpocznij.
Jeśli znasz już odległość kanapy od telewizora i masz wybraną sofę, pora uzupełnić salon w pozostałe meble. Niezbędnym uzupełnieniem miękkiej sofy będzie m.in. szafka RTV. Jeśli wybierzesz model z dodatkowi półkami, zyskasz miejsce na konsole czy kolekcję płyt DVD.
>>Korzystaj z pełni możliwości sprzętu telewizyjnego w Twoim salonie! Jak poprawić jakość rodzinnej rozrywki przed telewizorem, dowiesz się z artykułu „W strefie kinomana – jak zaaranżować kącik telewizyjny?„