Przejdź do sklepu brw.pl

Ogród i balkon pełne blasku – wybieramy oświetlenie zewnętrzne

Czytaj
23.04.2021

Ogród i balkon pełne blasku – wybieramy oświetlenie zewnętrzne

Ciepłe, wiosenno-letnie dni i wieczory sprzyjają długiemu przesiadywaniu w ogrodach i na balkonach. To doskonałe miejsca na rodzinne spotkania, pogawędki w gronie przyjaciół czy romantyczną kolację we dwoje. Aby nic nie utrudniało nam biesiadowania po zmroku, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie zewnętrznej przestrzeni domu. Jak wybrać odpowiednie lampy zewnętrzne i o czym pamiętać podczas planowania aranżacji świetlnej balkonu lub ogrodu? Podpowiadamy!

oświetlenie na balkon i do ogrodu

Po co nam oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie zewnętrzne – zlokalizowane w ogródku, na tarasie czy nawet niewielkim balkonie w bloku – pełni wiele ważnych funkcji. Stanowi niezbędne dopełnienie wystroju, buduje intymny nastrój i zapewnia bezpieczeństwo domownikom spędzającym czas na świeżym powietrzu wieczorową porą. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy zmienić zwykły balkon w kameralną i przytulną przestrzeń relaksu, a z ogrodu wydobyć całe piękno zawarte w różnorodności roślin i eksponowanych ozdób.

Obecność lamp zewnętrznych przydaje się nie tylko wakacyjną porą, gdy siłą rzeczy częściej korzystamy z uroków letnich wieczorów, ale także zimą czy jesienią – choćby ze względu na komfort poruszania się wokół się własnej posesji po zachodzie słońca.

Oświetlenie zewnętrzne może być również wspaniałą dekoracją, która uświetni rodzinne przyjęcia organizowane przed domem lub romantyczną kolację we dwoje. Zobacz, jak wprowadzić odrobinę blasku do swojej prywatnej oazy, by stworzyć harmonijną i urokliwą przydomową przestrzeń.

Lampa zewnętrzna Cumulus pozwoli na stworzenie nastrojowej aranżacji ogrodu
Lampa zewnętrzna Cumulus pozwoli na stworzenie nastrojowej aranżacji ogrodu

Oświetlenie balkonu i ogrodu – przygotowania

Oświetlenie balkonu, tarasu czy ogrodu najlepiej zaplanować na etapie urządzania mieszkania lub projektowania domu. Jest to ważne ze względu na konieczność poprowadzenia odpowiedniej instalacji elektrycznej, która pozwoli umieścić lampy na elewacji budynku a także zamontować punkty świetlne w otoczeniu domu. O ile w przypadku zabudowy jednorodzinnej sprawa wydaje się dosyć prosta, o tyle mieszkańcy bloków muszą być świadomi ograniczeń aranżacyjnych regulowanych przepisami prawa budowlanego.

Pamiętaj, że dokonując jakichkolwiek zmian w wyglądzie balkonu mających wpływ na dotychczasowy wygląd elewacji, możesz potrzebować zgody zarządu spółdzielni lub firmy zarządzającej nieruchomością. Niestety w tym przypadku nie ma znaczenia, czy jesteś właścicielem czy lokatorem mieszkania – obowiązek zgłoszenia planowanych prac dotyczy każdego. Zanim więc zabierzesz się za odświeżenie swojego balkonu, upewnij się, że wszystkie planowane czynności możesz wykonać legalnie i bez ponoszenia kar finansowych.

Lampy zewnętrzne – jakie wybrać? Rodzaje oświetlenia na balkon i do ogrodu

Istnieje wiele rodzajów lamp, dzięki którym w efektowny sposób oświetlimy kącik na balkonie lub plener wokół domu. Obowiązkowo muszą to być modele przeznaczone do montażu zewnętrznego – ze względów bezpieczeństwa nie należy decydować się na lampy zaprojektowane wyłącznie do użytku wewnętrznego.

Planując zakup lamp, musimy mieć na uwadze nie tylko specyfikę stref wymagających obecności źródeł światła, ale również wielkość oświetlanej powierzchni. Bogaty wybór oświetlenia zewnętrznego sprawi, że z pewnością każdy z nas znajdzie rozwiązanie dopasowane do mniejszych lub większych przestrzeni.

Kinkiety zewnętrzne – lampy tego typu są dobrym rozwiązaniem zarówno na balkon, jak i na taras. Są źródłem dyskretnego światła, a dzięki niewielkim rozmiarom sprawdzają się na małych powierzchniach. Wśród nich znajdziesz modele stylizowane na uliczne latarnie przywodzące na myśl lata 20., proste lampy w stylu industrialnym lub bardziej nowoczesne propozycje o surowym designie.

Lampy zewnętrzne sufitowe – plafony zewnętrzne przeznaczone są głównie do zadaszonych części tarasu lub balkonu. To wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli wybierzemy modele wyposażone w czujnik ruchu.

Lampy zewnętrzne wiszące – swoim wyglądem przypominają lampy wiszące, które goszczą we wnętrzach, choć w przeciwieństwie do nich zawieszone są na bardzo długim łańcuchu. Najlepiej sprawdzają się jako oświetlenie dużego tarasu, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by uświetniły sporych rozmiarów balkon. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie takiej lampy w miejscu nad stołem, przy którym zwykle biesiadują goście i domownicy.

Lampy zewnętrzne stojące – nadają się zarówno na taras, jak i do ogrodu, gdzie można wykorzystać je jako oświetlenie ogrodowych alejek. Tego typu lampy zwykle nie sprawiają kłopotów w montażu, a dzięki oszczędnemu designowi wpisują się świetnie w każdą aranżację.

Spoty gruntowe – to tak zwane lampy punktowe wykorzystywane głównie do oświetlenia wejścia do domu lub tych miejsc w ogrodzie, które chcemy w szczególny sposób wyeksponować.

Lampy solarne – to ekologiczna i wydajna alternatywa dla tradycyjnych lamp zasilanych prądem. Lampy solarne pobierają energię ze słońca, magazynując ją w bateriach, dzięki czemu świecą również w nocy oraz w pochmurne dni. Mogą mieć formę lampionów, kul lub małych lampek na sznurze typu cotton balls.

Lampy LED – lampy ledowe znajdą zastosowanie tak w ogrodach, jak i na balkonach. Ich dużą zaletą jest energooszczędność oraz delikatne światło budujące nastrój.

Reflektory ogrodowe – są wykorzystywane do podświetlania wybranych punktów, dlatego w efektowny sposób oświetlą zieleń wokół domu. Poszczególne modele różnią się kształtem i wielkością, ale zwykle spotkamy je w formie słupków wyposażonych w czujnik ruchu.

Efektowne lampki, lampiony i świece, czyli pomysły na oświetlenie dekoracyjne

Balkon lub ogród urozmaicą również dekoracyjne lampki o fantazyjnych kształtach takich jak gwiazdki czy kule, girlandy świetlne i romantyczne cotton balls zapewniające dyskretną grę świateł. Tego rodzaju produkty świetnie wpisują się w styl boho niestroniący od oryginalnych dodatków. Jeśli chcesz, aby na Twoim balkonie zapanował intymny klimat, sięgnij po naturalne źródła światła – uzupełnij aranżację o świece zamknięte w stylowych lampionach. Możesz ustawić je na podłodze tuż obok siedziska lub na stoliku, przy którym zasiądziesz z bliskimi.

Wystrój balkonu urozmaici dekoracyjny lampion
Wystrój balkonu urozmaici dekoracyjny Lampion

Dekoracyjne produkty oświetleniowe, poza pełnieniem funkcji ozdobnej, mają jeszcze jedną zaletę: nie generują zbyt intensywnego światła, które mogłoby drażnić sąsiadów. To ważne szczególnie w kontekście wystroju balkonu należącego do mieszkania w wielopoziomowym bloku, gdzie bliska obecność innych mieszkańców jest nieunikniona. Subtelne światło pozwoli Ci także zachować prywatność i uniknąć ciekawskich spojrzeń przypadkowych osób.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia?

Poza aspektami funkcjonalnymi i estetycznymi na uwadze należy mieć również bezpieczeństwo oświetlenia zewnętrznego. Aby użytkowany produkt był w pełni bezpieczny musi być odporny na wilgoć i wnikanie pyłów czy niewielkich ciał stałych takich jak np. owady. Klasa szczelności danej lampy oznaczana jest za pomocą wartości IP (przedstawianej w formie dwóch cyfr). Im wyższa wartość, tym lepsza ochrona. Przykładowo – w skali od IP00 do IP69 – IP44 oznacza ochronę przed obiektami większymi niż 1 mm oraz deszczem czy wodą ze zraszacza ogrodowego.

Trwałość oświetlenia to kolejna kwestia, którą dobrze jest uwzględnić podczas zakupów. Lampy ogrodowe narażone są na stałe działanie czynników atmosferycznych, dlatego przede wszystkim ich zewnętrzna część musi być wykonana z trwałych materiałów odpornych na promienie słoneczne, deszcz czy wiatr. Najczęściej spotyka się lampy stalowe, żeliwne i aluminiowe, ale w sprzedaży dostępne są również produkty z elementami plastikowymi. Każda z nich wymaga pielęgnacji za pomocą innych środków, dlatego zanim przystąpisz do czyszczenia, sprawdź, jakie substancje będą odpowiednie dla danego tworzywa.

Oświetlenie to ważna część aranżacji każdego pomieszczenia. Zobacz, jak światło może zmienić wygląd pokoju dziennego – przeczytaj nasz artykuł: Salon stylowo oświetlony.