Oświetlenie blatu kuchennego — przegląd najlepszych rozwiązań
CzytajOświetlenie blatu kuchennego — przegląd najlepszych rozwiązań
Nasze życie domowe często kręci się wokół kuchni. A to przygotowywanie wspólnych posiłków, a to szybka przekąska przy jadalnianym stole. Wszystko to sprawia, że chcemy się tam czuć komfortowo o każdej porze dnia. Aby Twoja praca przebiegała szybko i przyjemnie, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego. Jakie lampy nad blatem kuchennym wybrać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Nie bez powodu kuchnia nazywana jest sercem domu. To tu rodzina rozpoczyna dzień od śniadania i aromatycznej kawy lub herbaty. Po południu gotujecie obiad, wieczorem wspólnie się relaksujecie, grając w gry i zajadając przygotowane wcześniej smakołyki.
Nic dziwnego, że wiele osób przykłada bardzo dużą wagę do aranżacji kuchni. Wszystko po to, by była przytulna i funkcjonalna, a przygotowywanie posiłków kojarzyło się wyłącznie z przyjemnością.
Aby tak się stało, musisz pamiętać nie tylko o odpowiednim doborze oraz ustawieniu sprzętu AGD i mebli, ale także o prawidłowym oświetleniu tego pomieszczenia. To właśnie prawidłowo dobrane światło pozwoli na to, by w Twojej kuchni przyjemnie spędzało się czas. Dziś weźmiemy pod uwagę oświetlenie blatu kuchennego – głównie tego, przy którym przygotowujemy swoje posiłki.
Spis treści:
- Jak wybrać oświetlenie blatu kuchennego?
- Oświetlenie blatu roboczego – na co zwrócić uwagę?
- Naturalne oświetlenie blatu kuchennego przy oknie
- Podszafkowe oświetlenie LED blatu kuchennego
- Oświetlenie sufitowe dobrym rozwiązaniem na doświetlenie blatu
- Wyspa w kuchni – nowe możliwości na oświetlenie blatu
- Oświetlenie blatu w kuchni – podsumowanie
Jak wybrać oświetlenie blatu kuchennego?
Przede wszystkim warto pamiętać, że zastosowanie w kuchni jedynie oświetlenia centralnego instalowanego na suficie w większości przypadków jest niewystarczające. Wynika to z wielofunkcyjności tego pomieszczenia. Inaczej należy rozplanować oświetlenie kuchni z jadalnią, a inaczej w takiej połączonej z salonem; inaczej kuchni ślepej, inaczej – z wieloma dużymi oknami. Brak dobrego oświetlenia blatu kuchennego może skończyć się tym, że praca w kuchni przy przygotowywaniu smakołyków będzie udręką.
Jedno jest pewne: w każdym przypadku warto dobrze doświetlić blat kuchenny. To właśnie w tym miejscu wykonujemy większość czynności związanych z przygotowywaniem dań: począwszy od tych łatwych i niewymagających skupienia, po te bardzo precyzyjne oraz czasochłonne. Z tego względu blat kuchenny wymaga bardzo dobrego oświetlenia funkcyjnego, które zagwarantuje Ci zarówno wygodę i bezpieczeństwo.
Oświetlenie blatu roboczego – na co zwrócić uwagę?
Montując punktowe oświetlenie blatu kuchennego, zadbaj o to, by było rozmieszczone równomiernie i współgrało z kolorem oraz materiałem, z jakiego wykonany jest blat. Obowiązująca w tym wypadku zasada jest bardzo prosta: im ciemniejszy blat, tym więcej dodatkowych punktów świetlnych.
Pamiętaj także o tym, że błyszczące powierzchnie bardzo mocno odbijają światło. Dlatego w przypadku blatów szklanych lub kamiennych warto zamontować lampy o mlecznych pokrywach, bardziej rozpraszających światło. Ten prosty zabieg sprawi, że zniwelujesz efekt odbicia światła, które jest bardzo męczące dla oczu. Możesz oświetlić blat kuchenny zarówno niewielkimi lampkami w postaci halogenów, jak i wykorzystać w tym celu lampy wiszące, np. na długich kablach, jeśli tylko Twój blat kuchenny chociaż w części znajduje się pod sufitem.
Pamiętaj, że projekt oświetlenia blatu kuchennego będzie wymagał rozplanowania punktów świetlnych zarówno w meblach pod wiszącymi szafkami, jak i na klasycznym lub podwieszanym suficie. Musi być to dobrze przemyślane, by – wyłączając oświetlenie centralne – kuchnia miała odpowiednią ilość światła.
Naturalne oświetlenie blatu kuchennego przy oknie
Przy planowaniu oświetlenia w kuchni warto wykorzystać wszystkie źródła światła, w tym naturalne światło wpadające do pomieszczenia przez okna. Z taką aranżacją wnętrza możesz umieścić blat przy oknie. Dzięki temu w ciągu dnia do oświetlenia blatu roboczego wykorzystasz światło dzienne, a jedynie po zmierzchu będziesz wspomagać się sztucznym oświetleniem.
To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w kuchniach, gdzie blat roboczy znajduje się tuż pod oknem. Nad takim blatem nie należy wieszać szafek. Mogłyby one niepotrzebnie przysłaniać światło, które wpada do pomieszczenia.
Jak oświetlić blat roboczy po zmroku?
Aby odpowiednio doświetlić blat wieczorami, zamontuj kinkiety naścienne. Postaw na modele z ruchomymi kloszami, które znajdziesz w niemal każdym kolorze i stylu. Dzięki temu bez problemu dopasujesz je do aranżacji Twojej kuchni. Dzięki tego typu kinkietom bez trudu skierujesz strumień światła, dokładnie tam, gdzie w danym momencie najbardziej tego potrzebujesz. Takie oświetlenie blatu roboczego przy oknie jest funkcjonalne, stylowe, ale także – oszczędne.
Podszafkowe oświetlenie LED blatu kuchennego
Chyba najbardziej popularnym i niezwykle estetycznym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia pod szafkami kuchennymi. Można tu zastosować oczka halogenowe lub — coraz bardziej popularne – ledowe.
Oprawę lampki montuje się w płycie meblowej. Musisz bardzo starannie zaplanować ilość takich punktów świetlnych, aby uniknąć wiercenia niepotrzebnych otworów pod szafkami wiszącymi, które pozostawione bez lamp będą szpecić meble.
Wysiłek włożony w planowanie bardzo się opłaca. Oświetlenie podszafkowe jest niemal niewidoczne, dlatego pasuje do każdej kuchni — od tej najbardziej minimalistycznej, do tej w stylu prowansalskim, gdzie bogactwo detali wręcz wymusza zastosowanie dyskretnych opraw, aby uniknąć przytłaczającego przepychu. Sednem jest jednak to, że odpowiednia ilość światła pada na powierzchnię roboczą naszego blatu.
Jeżeli chcesz uniknąć wiercenia otworów w płycie meblowej, nie musisz rezygnować z oświetlenia pod szafkami. Wybierz niewielkie lampki ledowe przyklejane do spodu szafki lub montowane na małych śrubkach. Szybko przekonasz się, że oświetlenie LED blatu kuchennego jest dyskretne i przyjemne dla oczu, a ewentualny demontaż i zmiana aranżacji jest łatwa i praktycznie nie zostawia śladów na meblach.
Taśma LED – proste oświetlenie nad blatem roboczym
Bardzo prostym w montażu, a zarazem efektownym rozwiązaniem na oświetlenie blatów kuchennych LED są taśmy montowane w listwach. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo równomiernie oświetlają strefę roboczą. Dodatkowo wiele taśm ledowych daje możliwość samodzielnego dostosowania barwy światła i dopasowania jej do swoich potrzeb. Przy montażu tego typu oświetlenia warto pamiętać o przymocowaniu specjalnej listwy meblowej, dzięki której światło nie będzie świeciło prosto w oczy osoby stojącej przy blacie.
Taśmy i listwy LED są rozwiązaniem również w tych miejscach, w których nie możemy sobie pozwolić na duże zmiany i naruszanie mebli kuchennych, np. w wynajmowanych mieszkaniach. Dzięki nim w szybki i prosty sposób możemy zadbać o doświetlenie strefy roboczej.
Oświetlenie sufitowe dobrym rozwiązaniem na doświetlenie blatu
Ciekawym rozwiązaniem na oświetlenie blatu kuchennego jest zamontowanie na suficie lamp halogenowych bądź ledowych. Mogą być one zawieszone na szynie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia łatwe manewrowania kątem padania światła.
Takie lampki można także wbudować w podwieszany sufit, co daje piękny efekt na ścianach, jednocześnie znakomicie doświetlając blaty robocze. Pamiętaj jednak, że na takie oświetlenie możesz sobie pozwolić jedynie w przypadku, gdy w Twojej kuchni nie ma górnych szafek lub blat nie jest przez nie mocno przysłonięty.
Aby wykorzystać dodatkowe oświetlenie sufitowe jako doświetlenie blatu, Twoja kuchnia nie może być zbyt wysoka. Światło padające z sufitu zbyt mocno się rozproszy, a tym samym nie doświetli odpowiednio powierzchni roboczej.
Jeżeli Twoja kuchnia jest bardzo wysoka, a nad blatem nie wiszą szafki, możesz spróbować samodzielnie dobudować półkę z płyt kartonowo-gipsowych. Wbrew pozorom jej wykonanie wcale nie jest trudne.
W jej dolnej części możesz zamontować oświetlenie blatu kuchennego LED, a na górze ułożyć książki kucharskie lub stylowe akcesoria kuchenne. Wszystko razem tworzy piękny efekt, a przy okazji jest energooszczędne.
Wyspa w kuchni – nowe możliwości na oświetlenie blatu
Jeśli w Twojej kuchni znajduje się wyspa, musisz zwrócić szczególną uwagę na jej odpowiednie i – co istotne – równomierne oświetlenie. W takim wypadku nie ograniczają Cię szafki kuchenne wiszące na ścianach. Dlatego do oświetlenia wyspy możesz wykorzystać np. lampy sufitowe.
Wybierz bardzo modne zwisy, czyli lampy na długich przewodach, np. montowane szeregowo. Nada to kuchni niepowtarzalnego, nowoczesnego charakteru, a Ty zyskasz pewność, że zawsze będziesz pracować przy dobrze oświetlonym blacie.
Montując oświetlenie wiszące w kuchni, zwróć szczególną uwagę na to, by w żadnym momencie sylwetka osoby znajdującej się przy blacie nie rzucała cienia na przestrzeń roboczą. Czasami wystarczy odrobinę przesunąć lampy w prawo lub w lewo, by zniwelować taki niepożądany efekt, który znacząco wpływa na komfort pracy.
Pamiętaj również o doborze mocy żarówek. Jasny blat odbija dużą część światła, dlatego nie ma potrzeby montowania tak mocnych lampek, jak przy ciemnym blacie.
Oświetlenie blatu w kuchni – podsumowanie
Dobre oświetlenie blatu kuchennego to bez wątpienia niezwykle ważny temat w przypadku aranżacji kuchni. W końcu to ono decyduje o Twoim komforcie oraz bezpieczeństwie, w trakcie przygotowywania posiłków dla całej rodziny.
Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia i dostosowanie go do Twojej kuchni pozwoli Ci w pełni cieszyć się z jej funkcjonalności przez wiele lat. Dysponujesz ograniczonym budżetem? Przeczytaj nasz poradnik „Oświetlenie do 100 zł, czyli jasno, tanio i efektownie!”.