Przejdź do sklepu brw.pl

Oświetlenie poddasza – praktyczne sposoby na komfortową przestrzeń

Czytaj
13.10.2021

Oświetlenie poddasza – praktyczne sposoby na komfortową przestrzeń

Coraz częściej poddasze staje się integralną częścią domu. Urządzamy tam funkcjonalną i przytulną przestrzeń do spania, odpoczynku, wspólnego spędzania czasu lub do pracy. Dlatego też ważne jest, by zadbać o odpowiednie oświetlenie tych miejsc. Dobrze zaplanowane oświetlenie na poddaszu pomoże nie tylko tę przestrzeń uatrakcyjnić wizualnie, ale również uczynić ją bardziej praktyczną.

oświetlenie poddasza

Tu pojawia się pierwsze „ale”, bo poddasze nie należy do najłatwiejszych miejsc, jeśli chodzi o rozmieszczanie oświetlenia. Na szczęście mamy na to swoje sposoby. Sprawdź, jak zaplanować oświetlenie poddasza, by było i pięknie, i praktycznie.

Jak zaplanować oświetlenie poddasza?

Zamiast zaczynać od otwierania katalogu i poszukiwania jakichkolwiek lamp i kinkietów, skup się na tym, jaką funkcję będzie pełniła dana przestrzeń. To pozwoli Ci ocenić, jakiego rodzaju światła tam potrzebujesz. Jeśli organizujesz kącik do czytania, zapomnij o niewielkiej lampie z przytłumionym światłem. Konieczne będzie dobre oświetlenie punktowe, które pomoże Ci zachować wzrok w odpowiedniej kondycji. Jeśli natomiast organizujesz przestrzeń do wspólnego spędzania czasu i doskonale wiesz, że na poddaszu często będą się odbywały rodzinne turnieje w planszówki – koniecznie zaplanuj mocne źródła światła centralnego.

  • Weź pod uwagę, że istnieje również oświetlenie dekoracyjne i ono również jest ważne, oczywiście powinno być również praktyczne.
  • Nieco inaczej może wyglądać oświetlenie niskiego poddasza, a inaczej to, które montujemy na poddaszu wysokim.
  • Możesz zamontować zarówno główne oświetlenie, jak i kilka dodatkowych punktów lub taśmy LED, dzięki którym powstanie prawdziwa oświetleniowa dekoracja.
  • Oświetlenie pokoju na poddaszu zdecydowanie warto dobierać pod kątem przeznaczenia tego pomieszczenia.

Jeśli wiesz już, jak wykorzystasz swoje poddasze, śmiało możesz zacząć działać!

Lampa Tullia oświetlenie poddasza
Lampa Tullia zapewni nastrojowe oświetlenie

Potrzebujesz więcej porad? Poznaj nasze wskazówki, jak właściwie dobrać oświetlenie.

Oświetlenie ogólne czy kilka punktów świetlnych?

Oświetleniem ogólnym nazywamy to, co stanowi główne źródło światła w danym pomieszczeniu. Najczęściej są to oczywiście oświetlenie sufitowe: lampy sufitowe, które włączamy za pomocą przycisku dostępnego na ścianie. Jeśli zastanawiasz się, czy na Twoim poddaszu jest to potrzebne, podpowiadamy: nie rezygnuj ze światła centralnego. Nie musisz go używać cały czas i jeśli wolisz delikatne światło z poszczególnych lampek i kinkietów, świetnie. Jednak w większości domów oświetlenie centralne bardzo się przydaje, a zrobienie go na późniejszych etapach jest już trudne. Wymaga najczęściej ingerencji w ściany i poświęcenia dużej ilości czasu na montaż. Nieco inną sytuacją jest oświetlenie łazienki, ponieważ tam najczęściej korzystamy z dodatkowych punktów świetlnych. W każdym innym pomieszczeniu przydają się „główne” lampy sufitowe.

Oczywiście to, że zdecydujesz się na oświetlenie centralne nie oznacza, że musisz montować na swoim suficie długie lampy wiszące i pokaźne żyrandole. Oświetlenie musisz dostosować do wielkości pomieszczenia i wybierać lampy, które nie będą w żaden sposób przeszkadzały w użytkowaniu przestrzeni.

Oczywiście nie wszędzie możliwe jest zamontowanie typowego oświetlenia centralnego na suficie. Nie będzie miejsca na plafon, jeśli Twój strop nie jest w żadnym miejscu poziomy. Jeżeli zatem na Twoim poddaszu są jedynie miejsca, na których skosy łączą się – wybierz oświetlenie linkowe. Może być świetnym sposobem na kompromis pomiędzy koniecznością posiadania światła centralnego, a brakiem poziomego stropu. Być może udało Ci się zorganizować na Twoim poddaszu sufit podwieszany? To idealne miejsce na niewielkie halogeny, które – mimo swoich rozmiarów – bardzo dobrze radzą sobie z oświetlaniem przestrzeni.

Dekoracyjne oświetlenie poddasza – o czym pamiętać?

Oświetlenie dekoracyjne ważne jest w każdym pomieszczeniu domu, nie tylko na poddaszu. Jednak tam ma znaczenie szczególne. Poddasze samo w sobie jest miejscem klimatycznym. Większość osób bardzo lubi „skosy” w mieszkaniach i domach, ponieważ dodają pomieszczeniom przytulności, stwarzają też ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację.

Świetnym pomysłem oświetleniowym w przypadku poddaszy są kinkiety. Zazwyczaj stanowią dodatkowe źródła światła, jednak dodają przestrzeni niesamowitego uroku. Warto tu wykorzystać dostępne na rynku opcje, bo kinkiety możesz kupić różnej wielkości i w każdym stylu. Pamiętaj, że na jednym zazwyczaj się nie kończy. Kinkiety lubią się w parach lub nawet większych stadach. Dzięki temu osiągniesz stylizacyjną spójność, a to tworzy prawdziwe piękno. Pamiętaj, że oświetlenie, które ustawiasz dla dekoracji, ma przede wszystkim zdobić przestrzeń. Na drugim miejscu są jego walory związane z jej rozjaśnianiem. Zatem wszelkiego rodzaju lampki dekoracyjne na szafki nocne lub stoliki kawowe są mile widziane.

Dekoracyjne oświetlenie może całkowicie zmienić klimat danej przestrzeni. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu oryginalnego efektu, idź w oryginalne pomysły. Girlandy świetlne dają ogromne możliwości dekoracyjne. Możesz je układać na różne sposoby i dzięki temu ożywić pomieszczenie. Będzie się kojarzyło z przytulną, pełną ciepła przestrzenią, w której aż chce się odpoczywać!

Doświetlenie przestrzeni roboczej na poddaszu – bardzo ważne!

Jeśli Twoje poddasze posiada tzw. przestrzenie robocze, czyli miejsca, gdzie potrzebujesz widzieć dokładnie – pamiętaj o ich odpowiednim doświetleniu. Możesz w tym przypadku wykorzystać niewielkie lampy punktowe, które rzucają strumień światła w wybranym przez Ciebie kierunku. Jeśli na Twoim poddaszu jest przestrzeń kuchenna, doskonale sprawdzi się oświetlenie LED. Jest trwałe, skuteczne, a przy tym również bardzo ładne.

Do salonu i przestrzeni sypialnianej zapraszaj lampy podłogowe. Mogą nie tylko wspaniale oświetlić poddasze, ale również bardzo ładnie je ozdobić. Co jest ważne w przypadku lamp podłogowych? Ich wielkość oraz dopasowanie stylem do reszty pomieszczenia. Lampy stojące mogą być masywne, rzucające się w oczy, sugerujące przepych. Mogą być również smukłe, delikatne, doskonale wpasowujące się w małe pomieszczenie. Od Ciebie zależy, który styl wybierzesz, jednak warto zachować spójność z pozostałymi elementami oświetleniowymi i z całym pokojem.

Pamiętaj, że światło jest bardzo ważne. Podaruj je swoim oczom i twórz miejsca, w których praca będzie przyjemnością, nawet jeśli czekają Cię długie godziny przy czytaniu.. Dobre oświetlenie ma wpływ również na Twój nastrój ‒ nic nie jest w stanie poprawić go tak skutecznie, jak własne, pięknie urządzone, stworzone do odpoczynku miejsce.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0