Oświetlenie salonu z jadalnią – aranżacje
CzytajOświetlenie salonu z jadalnią – aranżacje
Dobre oświetlenie salonu połączonego z jadalnią to podstawa! Jak je rozplanować? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź!
Spis treści:
Oświetlenie salonu i jadalni, czyli pomieszczenie pełne światła
Oświetlenie w pokoju dziennym połączonym z jadalnią odgrywa dwie role: praktyczną oraz dekoracyjną. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność. Przede wszystkim musisz prawidłowo oświetlić salon. Urządzając mieszkanie czy dom, najlepiej już na wstępie rozplanować oświetlenie.
Warto wiedzieć, że natężenie oświetlenia w salonie powinno wynosić około 300 lx. Zazwyczaj najlepiej czujemy się we wnętrzu wypełnionym światłem o barwie ciepła w granicach 3500 K. Takie światło sprzyja relaksowi. W pokoju dziennym, w zależności od jego rozmiarów, przyda Ci się średnio od 3 do 6 źródeł światła. Możliwość regulacji jego natężenia pomoże Ci stworzyć odpowiedni nastrój.
Pamiętaj również, że w salonie ważne jest nie tylko sztuczne oświetlenie, lecz także dostęp do naturalnego światła, które jest najzdrowsze dla oczu.
Jak sprawić, by salon z jadalnią stały się piękną, funkcjonalną przestrzenią wypełnioną światłem? Czytaj dalej!
Jak oświetlić salon z jadalnią?
W tej części artykułu wskażemy, w jaki sposób oświetlić trzy strefy salonu połączonego z jadalnią – jadalnianą, wypoczynkową oraz pracy. Następnie zdradzimy, dlaczego warto zainwestować w oświetlenie typowo dekoracyjne. Na końcu podpowiemy, jakie lampy sprawdzą się w wybranych stylach aranżacyjnych.
Na początek kilka ogólnych rad:
- Dopasuj rodzaj oświetlenia do metrażu wnętrza.
- Duży salon podziel na kilka stref z oddzielnymi źródłami światła, przy czym należy rozmieścić oświetlenie równomiernie.
- Najpierw zamontuj źródło światła ogólnego (dobrym przykładem jest lampa sufitowa), najlepiej białego, które dobrze oświetli całe pomieszczenie. Przyda się zwłaszcza podczas sprzątania.
Strefa jadalniana
W części jadalnianej salonu najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie stołu. Pomogą Ci w tym lampy wiszące. Może to być lampa z kilkoma źródłami światła albo jednym, bądź dwie, trzy identyczne lampy. Ciekawym, eklektycznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w różne modele, co ożywi aranżację.
Strefa wypoczynkowa
Nie zapomnij o lampach w części wypoczynkowej pokoju dziennego. W tej strefie jest mile widziane światło rozproszone, którego źródłem są na przykład lampy ścienne. Kiedy oglądasz telewizję, nie potrzebujesz mocnego oświetlenia. Spokojnie wystarczą zamontowane nad sofą bądź narożnikiem kinkiety dające przyjemne, nastrojowe światło. Alternatywą jest wisząca nad stolikiem kawowym lampa z jednym kloszem i niezbyt intensywnym natężeniem światła. Z kolei przy fotelu do czytania postaw model podłogowy, który dobrze oświetli strony książki. Lampy podłogowe, ścienne i wiszące dobierz w kompletach albo osobno.
Strefa pracy
Twój salon jest jednocześnie miejscem pracy? Poza biurkiem i krzesłem potrzebujesz punktowego oświetlenia w postaci lampy biurkowej. Optymalny będzie model z regulacją kąta padania światła oraz jego intensywności. Korzystne dla pracy i Twojego wzroku światło powinno być intensywne, ale ciepłe.
Oświetlenie dekoracyjne
Dobrym pomysłem w pokoju dziennym będzie połączenie światła pośredniego dekoracyjnego z innymi rodzajami oświetlenia. Oświetlenie LED w formie taśm pozwala stworzyć wyjątkowe aranżacje świetlne. Za ich pomocą podświetlisz mniejsze lub większe obszary, między innymi ścianę, sufit, schody, półkę czy obraz. Dużą zaletą taśm LED jest łatwość montażu – nie musisz zatrudniać fachowca. Co więcej, oświetlenie LED jest ekologiczne, ponieważ zużywa znacznie mniej energii od tradycyjnego.
Styl aranżacji salonu z jadalnią – jakie oświetlenie wybrać?
Nowoczesne lampy wyróżniają się prostą formą i stonowaną barwą. W minimalistycznym wnętrzu odnajdą się na pewno lampy sufitowe o geometrycznych lub organicznych kształtach w neutralnym bądź zimnym kolorze. Postindustrialny salon polubi się z lampami z barwionego na czarno metalu czy żarówkami wiszącymi na „gołych” kablach. W pokoju dziennym glamour będą wspaniale wyglądać kryształowe żyrandole i tekstylne abażury. Estetyka boho ceni lampy wykonane z naturalnych materiałów – drewniane, bambusowe, rattanowe, wiklinowe. Lampy w stylu skandynawskim często mają drewniane komponenty i klosze w kolorach ziemi.
Oświetlenie salonu z jadalnią – aranżacje
Poniżej pokażemy Ci dwie aranżacje salonu z jadalnią – boho oraz loft. Zobaczysz, jakie lampy idealnie wpiszą się w wymienione style.
Salon z jadalnią boho
Oto salon z jadalnią urządzony w duchu boho, spod znaku drewna i rattanu. Tonie w złamanych bielach, beżach, jasnych brązach. Z tej tonacji kolorystycznej wybijają się na niepodległość nieliczne czarne elementy – ramy obrazów, stelaże krzeseł i stolików – oraz popielata sofa (wsparta jednak na jasnych drewnianych nóżkach).
Stół jest otoczony krzesłami K-335 z naturalnego rattanu, z którego wykonano również wiszącą nad nim lampę Bali o wymiarach 71,5 x 36,5 x 71,5 cm. Wizytówką lampy jest duży, ozdobny, ażurowy klosz. Do rattanowego „towarzystwa” należą też blaty stolików.
To wnętrze jasne, wygodne i przytulne, godnie reprezentujące styl boho.
Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.
Salon z jadalnią loft
Przyjrzyj się naszemu pokojowi dziennemu z loftową kolekcją mebli skrzyniowych Ramla. Dekor ścienny stylizowany na beton architektoniczny, proste formy, metalowe nogi i stelaże mebli nadają mu postindustrialny charakter. Loftowy klimat podkreślają także dodatki, takie jak oprawione plakaty o tematyce urbanistycznej, czarne wazony o minimalistycznych kształtach, metalowe koszyki.
Podobnie jak w przypadku poprzedniej aranżacji, główną rolę odgrywa w tym pomieszczeniu stół, a konkretnie rozkładany stół Eland – kwintesencja loftowej stylistyki. Dobraliśmy do niego pasujące krzesła Alm oraz Seran na metalowych nogach, obite ciemną tapicerką.
Nad stołem dumnie wisi efektowna lampa Pastelo o wymiarach 90 x 5 x 30 cm. Lampę zrobiono ze stali barwionej na czarno, ma regulowaną wysokość i aż trzy źródła światła. Wyróżnia ją nietypowy kształt – zwisy są zakończone smukłymi podłużnymi kloszami dodającymi jej wizualnej lekkości. Lampa stanowi intrygujące dopełnienie loftowego wystroju salonu z jadalnią.
Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.
Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!
Czytaj także: „Oświetlenie sypialni na poddaszu – zainspiruj się!”.