Przejdź do sklepu brw.pl

Otwarta kuchnia bez górnych szafek – inspiracje

Czytaj
3.10.2023

Otwarta kuchnia bez górnych szafek – inspiracje

Chęć podążania za nowinkami wnętrzarskimi sprawia, że coraz częściej decydujemy się na śmiałe rozwiązania projektowe. Jednym z nich jest otwarta kuchnia bez górnych szafek. Jak funkcjonalnie urządzić takie wnętrze? W jaki sposób zagospodarować wolną ścianę nad kuchennym blatem? Gdzie przechowywać naczynia i sprzęty kuchenne? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w artykule!

Decyzja o otwarciu kuchni na salon niesie za sobą wiele korzyści. Powiększenie głównej części mieszkalnej, usprawnienie komunikacji pomiędzy strefami czy optymalne wykorzystanie dostępnego metrażu to tylko niektóre z nich. Zniesienie fizycznych barier dzielących wspomniane pomieszczenia ma również jedną dodatkową zaletę: otwiera kuchnię (tym razem w przenośni) na nowe, nieszablonowe możliwości aranżacyjne.

Otwarta kuchnia bez górnych szafek – co zamiast nich?

Kuchnię bez wiszących szafek jeszcze kilka dekad temu uznano by za przejaw fanaberii lub – w najlepszym wypadku – ekscentryzmu pomysłodawcy. Dziś projekt wnętrza uwzględniający takie rozwiązanie nie budzi przesadnego zdziwienia. Szczególnie, jeśli mowa o kuchni otwartej na salon, a więc współtworzącej wielozadaniową przestrzeń dzienną. Dzięki odjęciu górnej zabudowy strefa kuchenna nie tylko nabiera lekkości, ale też perfekcyjnie „wtapia się” w aranżację salonu. Oto trik, który spotka się z przychylnością estetów oraz właścicieli małych mieszkań.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Kuchnia bez górnych szafek: sposób na przestronne i lekkie wnętrze”.

Urządzanie kuchni, w której do dyspozycji pozostają jedynie dolne szafki, wydaje Ci się trudne? Bez obaw! W dalszej części artykułu podpowiemy Ci, jak pomysłowo wypełnić przestrzeń nad kuchennym blatem.

Otwarte półki i relingi

Rząd wiszących szafek z powodzeniem zastąpią proste, drewniane lub metalowe półki na wspornikach. To świetny sposób na udekorowanie kuchni połączonej z salonem! Otwarte półki pozwolą Ci wyeksponować oryginalne akcesoria kuchenne, estetyczne pojemniki na przyprawy, dekoracyjne szkło, porcelanową zastawę. Jeśli lubisz naturalne ozdoby, sięgnij po rośliny lub zioła w doniczkach. Taka „zielona ściana” zaprezentuje się równie okazale.

KUCHNIA NA WYMIAR CAPITAL - 38tTH ELYSEE AVENUE
Kuchnia na wymiar Capital 38tTH ELYSEE AVENUE

Podobają Ci się sielskie klimaty? Pod półkami zamontuj relingi, na których zawiesisz miedziane rondle, kubeczki z kamionki, lniane ściereczki, nożyce do ziół czy łyżki cedzakowe. W nowoczesnej kuchni pokuś się o magnetyczną listwę na noże. W obu przypadkach praktyczne akcesoria będą zawsze pod ręką.

Zegary, dekoracje ścienne i kinkiety

Kuchnia bez górnych szafek wcale nie musi wydawać się pusta. Nawet jeśli nie chcesz umieszczać na ścianie półek, wciąż masz przed sobą kilka ciekawych opcji urozmaicenia wystroju. Należą do nich designerskie zegary oraz tradycyjne dekoracje ścienne, takie jak plakaty i obrazy. Wszelkiego rodzaju grafiki warto oprawić, zabezpieczając je w ten sposób przed wilgocią.

W miejscu, w którym zazwyczaj wiszą szafki górne, może znaleźć się także tapeta winylowa, orientalna mozaika, płytki klinkierowe, a nawet… lustra. Modnie wykończoną ścianę podkreśli odpowiednie oświetlenie. Postaw na kinkiety lub dwie symetrycznie montowane lampy wiszące – rzucą światło zarówno na ścienny dekor, jak i na powierzchnię roboczą blatu.

Zabudowa od podłogi po sufit

Rezygnacja z tradycyjnych szafek wiszących umożliwia wdrożenie do kuchni niestandardowych rozwiązań. Przykładem jest poprowadzenie na jednej ze ścian zwartej zabudowy sięgającej nawet od podłogi do sufitu. Na ogół tworzą ją szafki stojące typu słupek, lodówka i/lub piekarnik elektryczny oraz szafki i szuflady idealne na małe AGD. Taki sposób organizacji wnętrza sprawdzi się między innymi w kuchni z wyspą, na której, poza dodatkowym blatem roboczym, ulokować można również zlewozmywak czy płytę grzewczą.

W jakim wnętrzu sprawdzi się kuchnia bez górnych szafek?

Wiesz już, że z górnych szafek warto zrezygnować przede wszystkim w kuchni otwartej na salon. Zabudowa składająca się wyłącznie z mebli usytuowanych w dolnym ciągu jest jednak polecana do wielu wnętrz. Skorzystają na niej małe aneksy, kuchnie na poddaszu oraz inne nieustawne pomieszczenia, w których klasyczne zestawy kuchenne mogłyby nie zdać egzaminu.

Choć dla wielu nie jest to oczywiste, z niestandardowym układem mebli polubią się również przestronne wnętrza aranżowane w czerni, antracytowych szarościach lub brązach. Dzięki uwolnieniu ściany nad blatem ciemna paleta kolorów nie przytłoczy przestrzeni ani nie ograniczy jej wizualnie. Taka kuchnia zyska prawdziwie elegancki charakter.

Kuchnia bez górnych szafek a styl aranżacji

W jakich stylach wnętrzarskich odnajdą się kuchnie bez górnych szafek? Tak naprawdę we wszystkich! Jeśli chodzi o styl aranżacyjny, rodzaj zabudowy jest sprawą drugorzędną. Istotne są za to: ogólny design mebli, wybarwienie frontów, blat oraz detale takie jak dekor, zdobienia czy uchwyty. Otwartą kuchnię, w której znajdują się jedynie dolne szafki, z powodzeniem urządzisz w stylu skandynawskim, nowoczesnym, industrialnym, rustykalnym, prowansalskim czy boho. Pamiętaj jednak, że pomieszczenie powinno harmonijnie wpisywać się w wystrój salonu.

Funkcjonalna kuchnia bez górnych szafek – pomysły aranżacyjne

Kuchnia bez szafek wiszących, jak każda nieszablonowa koncepcja projektowa, nierzadko budzi obawy inwestorów. Na ogół dotyczą one strefy przechowywania, która w większości musi zostać ulokowana w dolnym ciągu zabudowy. Brak górnych szafek może oznaczać kłopot z przechowywaniem zestawów obiadowych dla dużej rodziny, zapasów żywności czy rzadziej używanych sprzętów kuchennych. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym efektywnie wykorzystasz całą dostępną przestrzeń i unikniesz bałaganu w kuchennym wnętrzu.

  • Szafki cargo – tzw. kosze cargo to specyficzny rodzaj szafek kuchennych umożliwiających wykorzystanie każdej, nawet trudno dostępnej przestrzeni. Charakteryzują się specjalnym mechanizmem wysuwnym, który po otwarciu drzwiczek pozwala na pełne wysunięcie zawartości kosza. Systemy cargo eliminują konieczność głębokiego schylania się czy docierania do tylnej części szafek. Często są wyposażone w kilka poziomów półek, co pozwala na uporządkowane przechowywanie różnych przedmiotów, w tym produktów spożywczych. Z koszami cargo zorganizujesz praktyczną strefę przechowywania zapasów.
  • Pojemne szuflady – pozwalają na uporządkowane przechowywanie naczyń, sztućców, akcesoriów kuchennych czy produktów spożywczych. Są doskonałym sposobem na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, zwłaszcza w niewielkich kuchniach. Szuflady, umieszczone na odpowiedniej wysokości, eliminują konieczność schylania się czy sięgania wysoko, dzięki czemu prace kuchenne stają się bardziej komfortowe. Wewnętrzne podziały, wkładki na sztućce, organizery na garnki czy specjalne przegródki pozwalają dostosować szuflady do indywidualnych potrzeb domowników.
  • Systemy narożne – w kuchni ograniczonej do dolnej zabudowy warto zdecydować się na szafki narożne wyposażone w systemy typu magic corner. Mechanizm składający się z kilku wysuwanych poziomych półek umożliwia przechowywanie garnków, patelni czy niewielkich urządzeń AGD.

Więcej stylowych rozwiązań do domu lub mieszkania, w tym kuchnie na wymiar, kuchnie modułowe i zestawy kuchenne znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0