Przejdź do sklepu brw.pl

Piekarnik w kuchni: gdzie go umieścić, by przestrzeń była funkcjonalna?

Czytaj
26.08.2024

Piekarnik w kuchni: gdzie go umieścić, by przestrzeń była funkcjonalna?

Sekret ergonomicznej kuchni tkwi w przemyślanym układzie mebli i sprzętów. Zastanawiasz się, w jakim miejscu powinien znaleźć się piekarnik, aby wnętrze zyskało na funkcjonalności? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Piekarnik: must have każdej kuchni!

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez piekarnika. Szczególnie dzisiaj, gdy większość dostępnych na rynku rozwiązań z powodzeniem wykorzystuje zaawansowane technologie. Rola piekarnika elektrycznego nie sprowadza się już jedynie do prostej funkcji pieczenia. To wyspecjalizowane urządzenie, które pozwala na przygotowanie zdrowych i smacznych posiłków, począwszy od chrupiącego pieczywa, przez soczyste mięsa, aż po wykwintne desery. Automatyczne programy pieczenia, podtrzymywania temperatury czy samoczyszczenia to kolejne opcje, które odciążają nas z dodatkowych zadań.

Co więcej, współczesne modele piekarników oferują wiele funkcji, które dotychczas przypisywane były innym urządzeniom, np. kuchenkom mikrofalowym. W nowoczesnym piekarniku nie tylko upieczesz ciasto czy zapiekankę, ale również ugotujesz warzywa na parze, rozmrozisz mięso, zasuszysz grzyby, zioła i owoce, odgrzejesz przygotowany wcześniej obiad, przyrządzisz grillowanego kurczaka. Piekarnik to narzędzie, które z każdą nową technologią coraz bardziej ułatwia życie i inspiruje do kulinarnych eksperymentów.

Gdzie umieścić piekarnik w kuchni?

Odpowiednie umiejscowienie piekarnika ma ogromny wpływ na komfort użytkowania kuchni. Opcji montażu jest kilka – w zależności od układu pomieszczenia oraz pomysłu na aranżację możesz zdecydować się na umieszczenie piekarnika pod płytą grzewczą, w wysokiej zabudowie, wyspie kuchennej lub poza głównym ciągiem szafek. Która z możliwości będzie najbardziej optymalna dla Twojej kuchni? Sprawdź!

Piekarnik zamontowany pod kuchenką – klasyka ponad wszystko

Klasyka zawsze się obroni – piekarnik zamontowany pod kuchenką to rozwiązanie, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to wybór nie tylko praktyczny, ale też ekonomiczny, szczególnie, jeśli mowa o mniejszych kuchniach. Dzięki takiemu układowi zyskujemy kompaktową i dobrze zorganizowaną przestrzeń, w której wszystkie kluczowe elementy są na wyciągnięcie ręki.

Umieszczenie piekarnika bezpośrednio pod kuchenką pozwala na wygodne i efektywne przygotowywanie posiłków. Gdy coś piecze się w piekarniku, możemy jednocześnie korzystać z płyty grzewczej, mając pełną kontrolę nad obiema czynnościami. Prosty i praktyczny układ, w którym piekarnik znajduje się pod blatem, sprzyja również zachowaniu ergonomii. Nie musimy przemieszczać się po kuchni, aby skorzystać z obu urządzeń, co ułatwia pracę w strefie obróbki cieplnej.

Wadą takiego usytuowania jest konieczność schylania się za każdym razem, gdy wkładamy i wyjmujemy coś z piekarnika. Dla wielu użytkowników jest to jednak akceptowalny kompromis. W małych kuchniach, w których za priorytet uznajemy maksymalne wykorzystanie przestrzeni, montaż piekarnika pod płytą wciąż wydaje się korzystnym rozwiązaniem.

Wygoda i nowoczesność: piekarnik w słupku kuchennym

Planujesz nowoczesną aranżację kuchni? Rozważ umieszczenie piekarnika w wysokiej zabudowie lub w tzw. słupku kuchennym. Urządzenie znajdujące się na wysokości wzroku eliminuje potrzebę schylania się, co jest sporą zaletą dla osób, które dużo i często pieką. Rozwiązanie jest też korzystne pod względem bezpieczeństwa – montując piekarnik na wyższym poziomie, minimalizujemy ryzyko przypadkowych oparzeń.

Proponowany układ, w przeciwieństwie do poprzedniego, otwiera nowe możliwości aranżacyjne. Piekarnik w zabudowie może być częścią monolitycznego układu szafek, które poprowadzone są od sufitu do podłogi. Wówczas, precyzyjnie wkomponowany we fronty mebli kuchennych, staje się niemal niewidoczny. Piekarnik można również zgrupować z kuchenką mikrofalową lub urządzeniem do gotowania na parze, alternatywnie z mikrofalą i ekspresem do kawy. Im więcej sprzętu AGD zdecydujemy się zabudować, tym nowocześniejszy wystrój kuchni uzyskamy.

Piekarnik jako część wyspy kuchennej

Piekarnik do zabudowy umieszczony w wyspie kuchennej to rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy wnętrzarskie. Wyspa kuchenna coraz częściej staje się centralnym punktem otwartego planu kuchni i salonu, a zintegrowany z nią piekarnik doskonale podkreśla nowoczesny, a przy tym elegancki charakter wielofunkcyjnej przestrzeni.

Układ wyspowy jest równie dekoracyjny, co praktyczny. Ułatwia on dostęp do piekarnika z różnych stron, dzięki czemu w kuchni może pracować jednocześnie nawet kilka osób. Wyspa będąca integralną częścią przestrzeni roboczej świetnie sprawdza się jako komfortowe miejsce przygotowywania, a następnie obróbki cieplnej potraw.

Biorąc pod uwagę takie usytuowanie piekarnika, musimy pamiętać nie tylko o wentylacji, ale również o poprowadzeniu odpowiednich instalacji w wyspie. Prace najlepiej zaplanować na etapie budowy lub remontu domu – przewody trzeba będzie poprowadzić w ścianie lub pod posadzką.

Niebanalnie rozwiązanie? Piekarnik poza linią szafek!

Umieszczenie piekarnika poza głównym ciągiem szafek kuchennych to trend, który zyskuje na popularności wśród osób ceniących unikalność i nowatorskie podejście do aranżacji wnętrz. Odwaga w projektowaniu kuchni pozwala przełamać schematy i wprowadzić do przestrzeni powiew świeżości.

Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest możliwość stworzenia przestronnej i otwartej kuchni, która emanuje nowoczesnością i swobodą. Piekarnik umieszczony poza główną linią szafek, np. na osobnej wyspie, bocznej ścianie lub w specjalnie zaprojektowanej wnęce, może stać się centralnym punktem kuchni, przyciągającym wzrok i pełniącym funkcję zarówno praktyczną, jak i estetyczną.

Piekarnik w kuchni – na jakiej wysokości?

Najlepsza wysokość montażu piekarnika to taka, która zapewnia łatwy dostęp i komfort użytkowania. Ogólnie przyjmuje się, że piekarnik w wysokiej zabudowie powinien być umieszczony na wysokości wzroku lub w zasięgu ręki, co pozwala wygodnie wkładać i wyjmować blachy z potrawami bez konieczności schylania się. Dla większości osób optymalna wysokość dolnej krawędzi piekarnika wynosi od 70 do 90 cm od podłogi. Takie umiejscowienie sprawia, że możemy łatwo kontrolować proces pieczenia.

Wiesz już, jakie miejsca w kuchni są odpowiednie na montaż piekarnika. Niezależnie od tego, czy preferujesz klasyczną estetykę czy też nowoczesne aranżacje, lokalizacja piekarnika powinna być dostosowana przede wszystkim do Twoich potrzeb i stylu życia. Przemyślana organizacja przestrzeni kuchennej nie tylko ułatwi gotowanie, ale też sprawi, że każda chwila spędzona w kuchni będzie prawdziwą przyjemnością.

Przeczytaj również: „Na jakiej wysokości zamontować okap? Black Red White podpowiada!”.

Zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White, gdzie czeka na Ciebie szereg funkcjonalnych rozwiązań. Sprawdź nasze zestawy kuchenne, kuchnie modułowe oraz kuchnie na wymiar i wybierz najlepszą opcję dla siebie!