Przejdź do sklepu brw.pl

Pierwsze mycie okien po budowie – od czego zacząć?

Czytaj
6.09.2024

Pierwsze mycie okien po budowie – od czego zacząć?

Budowa lub remont domu dobiegły końca? Czas na kolejny krok – sprzątanie! Dowiedz się, jak i czym umyć okna po zakończeniu prac budowlanych, aby cieszyć się lśniącą czystością bez plam i smug. Zaczynamy!

Pierwsze mycie okien po budowie – od czego zacząć?

Mycie okien po budowie: kiedy się za to wziąć?

Najlepszy moment na mycie okien po budowie to czas tuż po zakończeniu wszystkich prac, ale jeszcze przed umeblowaniem i udekorowaniem wnętrz. Dlaczego? Po montażu mebli i dekoracji trudniej będzie dotrzeć do wszystkich zakamarków, a kurz i resztki materiałów osadzą się tym razem na meblach. Co więcej, usunięcie plam po farbie, zaprawie czy kurzu budowlanym jest znacznie prostsze zanim te substancje zaschną na dobre i staną się trudniejsze do wyczyszczenia. Zdecydowanie nie warto odkładać porządków na później.

Myciu okien sprzyja również odpowiednia pogoda. Najlepsze warunki to ciepły, ale raczej pochmurny dzień bez ostrego słońca. Promienie słoneczne sprawiają, że woda i środki czystości szybko wysychają, co zwiększa ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków i smug. Warto również unikać mycia okien zimą, kiedy panują mrozy – w przeciwnym razie woda, której używamy do czyszczenia, będzie zamarzać.

Etapy mycia okien po remoncie

Aby mycie okien po remoncie przebiegało sprawnie i bezproblemowo, warto podzielić proces na kilka etapów. Oto, jak wyczyścić okna krok po kroku.

Przygotuj się do sprzątania

Przed rozpoczęciem prac upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria do sprzątania i środki czystości. Potrzebne będą:

– środki do mycia szyb i ram okiennych;

– miękkie ściereczki, najlepiej z mikrofibry lub duża gąbka;

ściągaczka do szyb lub papierowy ręcznik w rolce;

– zmiotka do usunięcia kurzu i pyłu,

wiadro z wodą oraz delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń.

Opcjonalnie przydadzą się:

– odkurzacz przemysłowy;

– olej spożywczy i/lub gumka do ścierania ołówka;

– spirytus denaturowany.

To Ci się przyda: 

Usuń zabezpieczenia i większe zanieczyszczenia

Wylewki podłogowe, gruntowanie, tynkowanie, malowanie, a także inne prace budowlano-remontowe wymagają solidnego zabezpieczenia elementów stolarki okiennej i drzwiowej. Do oklejania okien wykorzystuje się zazwyczaj folię malarską lub folię typu stretch oraz taśmę.

Gdy ekipa zakończy czynności związane z wykończeniem pomieszczeń, w pierwszej kolejności usuń zabezpieczenia znajdujące się na szybach i profilach okiennych. Następnie oczyść powierzchnie z resztek budowlanych, takich jak pył i kurz, oraz większych zabrudzeń. Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj odkurzacz przemysłowy o dużej mocy – pomoże Ci pozbyć się drobin, które zaległy w zakamarkach i przestrzeniach wokół okien. Resztę suchych zanieczyszczeń zbierz za pomocą zmiotki i szufelki.

Dokładnie umyj ramy okienne i uszczelki

Gdy zakończysz już wstępne czyszczenie, możesz zabrać się za mycie ram okiennych, uszczelek oraz okuć. Szczególną uwagę zwróć na trudno dostępne miejsca, w których mogą gromadzić się resztki pyłu. Do mycia najlepiej użyć miękkiej ściereczki i detergentu rozpuszczonego w wodzie – w ten sposób unikniesz zarysowania delikatnych powierzchni. Czyste uszczelki warto posmarować środkiem do konserwacji.

Czysta woda nie poradziła sobie z zabrudzeniami? Na oknach znajdują się plamy z gruntu, cement, tynk, farba lub klej? Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić okna po tynkowaniu, z pomocą przychodzą profesjonalne środki czyszczące. Pamiętaj, że do okien plastikowych i aluminiowych należy używać wyłącznie preparatów o neutralnym PH. Produkty o kwaśnym lub zasadowym odczynie mogą uszkodzić profil okna. Po specjalistyczne preparaty warto sięgnąć również w przypadku okien drewnianych.

Umyj szyby

Ramy i uszczelki są już umyte? W takim razie pora przystąpić do czyszczenia szyb. Trudnych do usunięcia zabrudzeń nie należy trzeć ani szorować, nie powinno się również używać ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić szkło. Problematyczne miejsca najlepiej wstępnie namoczyć ciepłą wodą – wówczas zabrudzenia zmiękną i będzie można usunąć je za pomocą miękkiej szmatki. Jeśli na szybach znajdują się resztki tynku, zaprawy cementowej, gipsu lub kleju, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Środki do usuwania pozostałości tego rodzaju znajdziesz w większości sklepów budowlanych.

Po remoncie zadbaj o estetyczną oprawę okien: 

Czyszczenie zakurzonych szyb rozpoczynamy od przetarcia ich szmatką uprzednio zanurzoną w wodzie z delikatnym detergentem (np. płynem do naczyń). Dopiero w kolejnym kroku należy rozpylić na ich powierzchni płyn do szyb, którego nadmiar usuwamy ściągaczką do wody lub ręcznikami papierowymi o wysokiej gramaturze. Dobrą alternatywą dla sklepowych preparatów są domowe środki czyszczące. Jeśli chętnie sięgasz po tanie, ekologiczne sposoby, do wstępnego mycia szyb wykorzystaj wodę z octem lub sodą – roztwór z pewnością poradzi sobie z pyłem i drobnymi zanieczyszczeniami.

Wypoleruj szyby

Jeśli chcesz uzyskać idealną przejrzystość i pozbyć się smug, po umyciu szyb dokładnie je wypoleruj. Czym polerować okna? Najlepiej sprawdzi się sucha ściereczka z mikrofibry, która nie pozostawia włókien na szybie, lub zwykła flanelowa szmatka. Jak nadać szybom dodatkowy blask? Wystarczy, że, podczas mycia, zamiast płynu do naczyń użyjesz płynu nabłyszczającego do zmywarek. Zmieszaj go z ciepłą wodą w proporcji 1:3 lub przelej do atomizera i spryskaj nim szyby. Okna będą lśnić!

Czym wyczyścić ramy okien plastikowych z kleju?

Czasami po remoncie na plastikowych ramach okiennych mogą pozostać resztki kleju – zwykle jest to klej po taśmach malarskich. Do jego usunięcia możesz użyć gumki do ścierania, która delikatnie zetrze lepiące się zabrudzenia, nie rysując powierzchni. Innym skutecznym sposobem jest zastosowanie odrobiny oleju spożywczego – rozmiękcza on klej, co ułatwia jego usunięcie, np. ściereczką. Z kolei do czyszczenia szkła warto użyć ciepłej wody zmieszanej z odrobiną spirytusu denaturowanego.

Czym myć okna, żeby nie było smug?

Z pewnością nieraz zdarzyło Ci się umyć wszystkie okna w domu i dopiero w ostrym świetle zobaczyć, ile smug na nich zostało. Jak nie dopuścić do powstania brzydkich śladów? Sięgnij po sprawdzone środki czystości – płyny do mycia szyb zostały opracowane specjalnie do tego celu. Zawierają składniki, które pomagają w usuwaniu brudu i tłuszczu, jednocześnie nie pozostawiając osadów. Dobrą alternatywą dla klasycznych sprejów może okazać się również wspomniany już nabłyszczacz do zmywarek lub płyn do płukania tkanin. Wystarczy zmieszać detergent z wodą i umyć szyby tak, jak zwykle.

Czy domowe sposoby mogą być równie skuteczne? Jak najbardziej! Jednym z najpopularniejszych jest mieszanka wody z octem – kwas octowy skutecznie rozpuszcza zanieczyszczenia i tłuste plamy, a dodatkowo zapobiega powstawaniu smug. Aby złagodzić intensywną woń octu, możesz dodać do roztworu kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Zainteresowały Cię nasze porady? Zajrzyj również do artykułu: „Czym myć okna?”.

Mycie okien po budowie to zadanie, które wymaga przygotowania i zastosowania odpowiednich środków czystości. Pamiętaj o wybraniu właściwego momentu, a także o narzędziach i technikach, które ułatwią Ci cały proces. Przydatne akcesoria do sprzątania oraz stylowe tekstylia okienne znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?