Przejdź do sklepu brw.pl

Płytki jak nowe? Sprawdź, jak wyczyścić fugi i kafelki z tłuszczu i innych zabrudzeń!

Czytaj
13.07.2021

Płytki jak nowe? Sprawdź, jak wyczyścić fugi i kafelki z tłuszczu i innych zabrudzeń!

Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych – bo najbardziej praktycznych – wyborów w przypadku wykończenia podłóg i ścian. Najchętniej stosowany jest oczywiście w pomieszczeniach o użytkowym charakterze, takich jak kuchnia oraz łazienka. Kafelki są odporne na wilgoć i zabrudzenia, dzięki czemu względnie łatwo utrzymać je w czystości. Nieco większy problem stanowią wypełniające przestrzeń pomiędzy płytkami fugi. Dowiedz się, jak czyścić powierzchnie tego typu!

płytki kuchnia brw
Jak czyścić kafelki na ścianach?

Im bardziej gładka powierzchnia płytek ściennych, tym łatwiejsze ich czyszczenie. Zazwyczaj w zabiegach pielęgnacyjnych wystarczy Ci roztwór wody i płynu do mycia naczyń. Skutecznie pozbędziesz się dzięki niemu tłustych plam. Możesz sięgnąć także po szare mydło i sodę oczyszczoną. Mieszanka tego typu doskonale sprawdzi się podczas usuwania osadów z kamienia oraz pleśni. Jak więc widzisz, warto stosować ją zarówno w łazience, jak i w kuchni.

Soda oczyszczona, sok z cytryny oraz ocet to najpopularniejsze domowe sposoby, wykorzystywane podczas czyszczenia płytek ceramicznych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim ten ostatni. Jeśli nie chcesz sięgać po chemiczne preparaty, ocet zawsze przyjdzie Ci z pomocą! Tak uporczywe zabrudzenia jak rdza, pleśń czy osad z kamienia nie mają z nim żadnych szans. Co ciekawe, ocet nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale dodatkowo nadaje płytkom blasku. Dzięki niemu skutecznie odświeżysz więc wygląd ścian w łazience oraz w kuchni. Pamiętaj jednak, aby nie nadużywać jego cudownych właściwości, ponieważ zbyt częste stosowanie octu może doprowadzić do zmatowienia powierzchni kafelków.

Czyszczenie płytek podłogowych

Do czyszczenia płytek podłogowych możesz śmiało wykorzystać domowe sposoby opisane wyżej. Przed rozpoczęciem pracy pamiętaj jednak o odkurzeniu całej powierzchni. Użyj przy tym końcówki z miękką szczotką, która zapobiegnie porysowaniu kafelków. Nie zapominaj również o usunięciu wszelkich zaschniętych zabrudzeń – pomocny może okazać się w tym przypadku proces ich namaczania.

Z oczywistych względów zdecydowanie trudniej jest wyczyścić płytki podłogowe niż ścienne. Zbierają one znacznie więcej zabrudzeń i wymagają częstszej pielęgnacji. Bez obaw możesz więc wspomóc się chemicznymi środkami do czyszczenia kafelków. Pamiętaj, aby dobrać preparaty do konkretnego rodzaju płytek. Inne detergenty przeznaczone są bowiem do gresu czy terakoty, a inne do glazury. Duże znaczenie będzie miało więc to, czy chcesz wyczyścić kafelki w kuchni, czy w łazience.

Używając środków chemicznych do czyszczenia płytek ceramicznych, dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta. Przestrzegaj instrukcji i precyzyjnie trzymaj się określonych w niej proporcji. Uważaj też na to, aby nie przekroczyć czasu, jaki preparaty mogą być pozostawione na powierzchni kafelków. W przeciwnym razie ryzykujesz takie uszkodzenia jak drobne pęknięcia, matowienie czy odbarwienia.

Jeśli mierzysz się ze szczególnie uporczywymi plamami, możesz wykorzystać praktyczną myjkę parową. Gorąca para wodna, wydostająca się z urządzenia pod wysokim ciśnieniem, skutecznie zmiękczy i odklei od płytek wszelkie zabrudzenia!

Jak wyczyścić fugi w łazience?

Nawet najbardziej wypielęgnowane i błyszczące płytki ceramiczne nie będą się odpowiednio prezentowały, jeśli pomiędzy nimi pozostaną widoczne zabrudzone fugi. Utrzymanie ich w czystości jest zdecydowanie trudniejsze, ponieważ zazwyczaj chłoną one wilgoć i rozmaite zanieczyszczenia. W łazience może okazać się to szczególnie problematyczne, gdyż efektem niejednokrotnie bywa grzyb.

Do usuwania grzybów z fug w łazience służą specjalnie produkowane w tym celu preparaty grzybobójcze. Zazwyczaj wystarczy zmieszać je z wodą w odpowiednich proporcjach i nanieść na zanieczyszczoną powierzchnię. Po określonym czasie należy zebrać wszystko miękką ściereczką i umyć czystą wodą. Pamiętaj, aby podczas całego procesu mieć na dłoniach rękawice ochronne, jako że detergenty tego typu zawierają substancje żrące.

Warto sięgnąć także po środki zawierające chlor. Jeśli chcesz uniknąć jego przykrego zapachu, możesz też posłużyć się płynem do mycia WC, który należy rozpuścić w wodzie w proporcji 1:1. Przy pomocy szczoteczki do zębów wyszoruj fugi, a następnie zmyj całość na czysto.

Domowe sposoby na czyszczenie fug w kuchni

Jak wyczyścić fugi w kuchni? Domowymi sposobami! Okazuje się, że najlepiej w usuwaniu tłuszczu z fug sprawdzają się wspomniane już soda oczyszczona, sok z cytryny oraz ocet spirytusowy. Roztwór, obejmujący jeden lub wszystkie wymienione składniki, należy przygotować w 100 ml wody. Powstałą mieszankę wcieraj w zatłuszczone fugi szczoteczką do zębów lub inną szczotką o miękkim włosiu. Po zakończeniu pracy, całą powierzchnię przetrzyj wilgotną ściereczką.

>Przeczytaj również, jak pozbyć się uporczywych plam z szafek kuchennych.

Co ciekawe, aby wyczyścić fugi w kuchni, możesz skorzystać również z proszku do pieczenia. Wystarczy nanieść go na zabrudzoną powierzchnię i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie przetrzyj płytki wilgotną szmatką. Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednym domowym sposobie na czyszczenie fug w kuchni, a mianowicie o zastosowaniu… tłuszczu. Zgadza się! Aby wyeliminować tłuste plamy, należy sięgnąć po takie produkty jak na przykład oliwka do ciała. Pamiętaj, aby na koniec wyczyścić całość roztworem wody z octem spirytusowym.

Podsumowanie – jak wyczyścić fugi oraz płytki ceramiczne?

Zarówno płytki, jak i fugi należy czyścić regularnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku podłóg, które brudzą się bardzo szybko. Jeśli chcesz utrzymać swoją kuchnię oraz łazienkę w nienagannym stanie, skorzystaj z opisanych wyżej porad. Poza zastosowaniem specjalistycznych środków chemicznych, pamiętaj o cudownym działaniu octu, proszku do pieczenia czy soku z cytryny. Przyda Ci się również opakowanie sody oczyszczonej czy butelka zwykłego płynu do mycia naczyń. Zrób dobry użytek ze sprawdzonych domowych sposobów podczas sprzątania!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1