Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić pokój dla 6-latka?

Czytaj
24.09.2020

Jak urządzić pokój dla 6-latka?

Pierwszy dzień w szkole rozpoczyna nowy rozdział w życiu dziecka. Jak urządzić mu stymulującą do nauki, ale i otwartą na zabawę domową przestrzeń? Jak zaaranżować pokój dla sześciolatka lub sześciolatki? Podpowiemy.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak powinien wyglądać pokój dla 6-latki,
  • co powinno znaleźć się w pokoju 6-latka,
  • jak urządzić pokój dla małego chłopca lub dziewczynki.

Pokój dla 6-latka

 

Odpowiednio urządzony pokój dla 6-latka sprzyja nie tylko nauce, ale również zabawie. Odpowiednie oświetlenie, kolory stymulujące koncentrację oraz wygodne biurko z fotelem, o każde te elementy należy zadbać ze szczególna starannością. Podpowiemy Ci dzisiaj co zrobić, aby urządzana przez Ciebie przestrzeń była idealna dla malucha.

Musisz pamiętać, że pokój sześciolatka, to nadal pokój, w którym obok nauki rządzić będzie codzienna zabawa oraz czas spędzony z kolegami.  Dlatego nie można go przeznaczyć jedynie na przedmioty poświęcone odrabianiu pracy domowej. Pamiętaj o wszystkich potrzebach swojej pociechy.

 

Projekt pokoju sprzyjający dorastaniu? Podziel pokój 6-latka na strefy

Zawsze dobrym pomysłem jest podzielenie pokoju na dedykowane strefy. Sprawdza się to zarówno w salonie, pokoju nastolatka czy pierwszoklasisty. Wyznacz odpowiednio miejsca do nauki, odpoczynku no i oczywiście rozrywki! Kącik z zabawkami może bowiem rozpraszać podczas nauki, a łóżko powinno raczej sprzyjać senności, a nie pobudzającej zabawie.

Zdecyduj się więc na kolorystyczne podkreślenie stref. Kojąca biel lub szarość przy łóżku, ściana przy miejscu do zabawy może być pomalowana na żółto lub granatowo, a przy biurku zastosuj pastelowe barwy oraz energetyczne dodatki.

 

Pokój dla sześciolatka to miejsce, gdzie na pewno powinno znaleźć się miejsce ze wszystkimi niezbędnymi do nauki akcesoriami. W biurku (z pojemnymi szafkami i szufladami) zawsze powinno być miejsce na dodatkowy zeszyt, kredki, plastelinę czy zapasowe akcesoria piśmiennicze – długopisy i ołówki.

Warto pamiętać, że rozpraszanie się szukaniem akcesoriów w innych częściach pokoju nie sprzyja koncentracji. I co najważniejsze pokój dla sześciolatka powinien być urządzony w sposób funkcjonalny, ponieważ będzie to znacząco wpływać na efektywność nauki Twojego dziecka. Trzeba wiec zadbać odpowiednią wysokość mebli oraz oświetlenie. A potem już najprzyjemniejsza rzecz, czyli dobieranie stylu, kolorów oraz dodatków.

 

O czym pamiętać, urządzając pokój sześciolatka?

Po pierwsze, zawsze wybieraj wyposażenie najlepszej jakości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dzięki wytrzymałemu materiałowi, z jakiego zostało wykonane, posłuży przez wiele lat. A ponieważ gusta dziecka mogą się zmienić, najlepiej postawić na meble w neutralnym kolorze i nowoczesne pomysły aranżacyjne. Wszystko to sprawi, że Twoje dziecko nie wyrośnie z pokoju zbyt szybko.

 

Dziecięcy mózg lubi kolory: te sprzyjają koncentracji!

Wiemy już, że pokój 6 latka powinien być funkcjonalnie i estetycznie zaaranżowany. Ogromną rolę odgrywają w tym wszystkim również odpowiednio dobrane kolory, które finalnie zadecydują, czy dziecko będzie się dobrze czuć w otaczającej do przestrzeni.

Jako bazę aranżacyjną zawsze najlepiej wykorzystać jasny kolor ścian, np. biel, którą urozmaicisz za pomocą kolorowych dodatków i wyposażenia. Doskonale sprawdzają się również pastelowe odcienie błękitu i mięty uzupełnione białymi meblami, a pokój 6-latki w wydaniu pastelowego różu bądź koloru musztardowego i szarego. Oczywiście to tylko propozycje i równie dobrze może być to inny kolor, który będzie pozytywnie wpływał na nastrój dziecka. Na ścianach lub meblach mogą pojawić się modne naklejki.

Doskonałym pomysłem na pobudzenie energii do nauki jest również przełamanie monotonnej bieli np. dodatkami w słonecznym kolorze. Wykorzystaj narzuty, zasłony, poduszki dekoracyjne, które nadają wnętrzu przytulnego akcentu.

Doskonałym pomysłem na pobudzenie energii do nauki jest również przełamanie monotonnej bieli np. dodatkami w słonecznym kolorze.

RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Biel to neutralny kolor, który może stać się podstawą aranżacji. Z kolei pastelowe barwy korzystnie wpłyną na samopoczucie Twojego sześciolatka.

 

Pokój dla 6-latka – jakie meble wybrać, aby były funkcjonalne?

Biurko to najważniejszy mebel w pokoju każdego dziecka. Wybierz model na tyle duży, aby było na nim miejsce na komputer, zeszyt, książkę oraz akcesoria do pisania czy malowania. Powinno ono zapewnić również odpowiednio dużo miejsca do przechowywania, np. posiadać szuflady, które pomogą maluchowi w segregowaniu jego rzeczy.

Istotna jest również wysokość mebla. Gdy sześciolatek usiądzie przy biurku, jego postawa pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinien wynosić 90°. Warto również wybierać modele, które „rosną” razem z dzieckiem.

Co do odpowiedniego ustawienia biurka w pokoju, powinno ono być takie, gdzie zapewniony jest dostęp naturalnego światła. Nigdy nie stawiaj go przy ścianie naprzeciwko okna – sprawi to, że promienie słoneczne będą utrudniały korzystanie z monitora komputera.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia pokoju sześciolatka jest m.in. fotel, najlepiej taki z regulowanym siedziskiem oraz wspierający odcinek lędźwiowy, czyli wyposażony w poduszkę. Odpowiednia wysokość mebla to ta, w której nogi dotykają podłoża.

Wygodne łóżko, to mebel który możesz wykorzystać nie tylko do spania, ale również do przechowywania.  Idealnie sprawdzą się modele z szufladami do przechowywania pościeli oraz półkami, na których dziecko będzie mogło ułożyć zabawki i książki. Urządzasz pokój dla dziewczynki 6 lat? Rozważ zamontowanie baldachimu przy łóżku. Niejedna mała księżniczka marzy o takiej dekoracji!

W strefie do zabawy koniecznie powinno znaleźć się wyposażenie, które pozwoli na przechowywanie zabawek. Najlepiej w tej roli sprawdzą się regały, które można wypełnić pudełkami, co pozwala również na utrzymywanie porządku w pokoju. W tym miejscu wart również ustawić wygodne siedzisko lub tipi wyłożone miękkimi poduszkami oraz mały stolik do zabawy.

Poduszka Fat supeł

Maluch boi się ciemności? Nie zapomnij o oświetleniu!

Aby dziecko mogło się odpowiednio skoncentrować podczas nauki, niezbędne będzie dobre oświetlenie w pokoju w postaci lampki ustawionej na biurku. Jeżeli Twój sześciolatek  jest praworęczny, postaw ją po lewej stronie i na odwrót. Dzięki temu pociecha nie będzie zasłaniała światła własną ręką. Zwróć również uwagę, na to, żeby lampka posiadała ruchome ramię.

Światło powinno przypominać to naturalne, słoneczne, dlatego najlepiej sprawdzi się temperatura 5000 K. W części sypialnianej, tuż przy łóżku dziecka zamontuj kinkiet lub ustaw obok lampkę nocną. Wyciszeniu i odpoczynkowi najlepiej służyć będzie ciepłe światło o temperaturze około 2800 K.

Nie zapomnij również o lampie sufitowej w centralnym punkcie pokoju. Jest ona bowiem najważniejszym źródłem światła w pomieszczeniu.

Nie zapomnij również o lampie w centralnym punkcie pokoju. Jest ona bowiem najważniejszym źródłem światła w pomieszczeniu.

Ściany w pokoju sześciolatka: dodatki i dekoracje

Urządzając pokój 6-latki lub 6-latka, warto zastanowić się również nad odpowiednim udekorowaniem ścian. Jedną z doskonałych propozycji jest tablica magnetyczna, którą można wykonać samodzielnie za pomocą specjalnej farby. Taka dekoracja nie dość, że ładna to pomoże uporządkować dziecku swój tygodniowy plan. W ten sposób stworzysz również powierzchnię, na której Twoje dziecko będzie mogło umieścić swój ulubiony plakat czy zdjęcia z wycieczki.

Możesz również wybrać rozwiązanie w postaci tablicy korkowej, którą można zawiesić np. nad biurkiem. W strefie rozrywki umieść na ścianie kilka kolorowych obrazków, a jeżeli pozwala Ci na to metraż możesz również zamontować do ściany drabinkę, która sprawi, że maluch będzie miał własny plac zabaw.

Jeśli chcesz, by pokój Twojej pociechy był maksymalnie przytulny, postaw na rozwiązania, które ocieplą aranżację. Postaw na panele ścienne tapicerowane, obite miłą w dotyku tkaniną i w kolorze wpisującym się w projekt pokoju dziecięcego. Umieść je na jednej ze ścian w pobliżu łóżka, w kąciku czytelniczym lub zabawowym.

RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Farby magnetyczne i tablicowe pozwalają na stworzenie powierzchni do nauki liczenia lub pisania, zapisywania ważnych informacji oraz do dekorowania.

Jak urządzić pokój chłopca w wieku sześciu lat?

Pokój małego chłopca nie może obyć się bez wygodnych puf, odpowiedniego blatu do odrabiania zadań domowych (polecamy nowoczesne biurko z miejscem na komputer, mysz i klawiaturę oraz na przybory i książki do szkoły). Nie można oczywiście zapomnieć o kufrze na zabawki, który automatycznie uczyni pokoik nieco bardziej przyjaznym miejscem dla jego lokatora i wszystkich jego rówieśników. Pokój dla chłopca powinien być kolorowy i radosny, oddawać nastrój dziecka, a jednocześnie nie może być przeładowany, by chłopiec mógł skupić się na nauce, gdy będzie to konieczne. Meble zajmą większą część przestrzeni, jednak pod łóżkiem znajdzie się miejsce do przechowywania skarbów – kosze pełne zabawek i komiksów. Pokój dla chłopca powinien mieć też szafę na ubrania, a jeśli mieści się na poddaszu to warto rozważyć projekt biorący pod uwagę umeblowanie modułowe.

Pokój dla 6-letniej dziewczynki? To powinno się w nim znaleźć!

Aranżując pokój dla dziewczynki w wieku 6 lat, warto zadbać o wyposażenie, które zachęci młodą damę do kreatywnego spędzania czasu. Jednym z elementów takiego umeblowania jest toaletka, dzięki której dziewczynka będzie mogła poczuć się jak prawdziwa księżniczka. Toaletka z lustrem i szufladkami na drobiazgi może stać się jej ulubionym miejscem do zabawy w makijaż i układanie włosów, ale nie tylko. Własny kącik „urodowy” pozwoli latorośli na większą samodzielność – wygodne krzesło, blat pełen przyborów i lustro to zestaw, który ułatwi poranną rutynę i szykowanie się do wyjścia.

Warto również zainwestować w stolik z kilkoma krzesełkami. Takie miejsce w pokoju dziecka posłuży do rysowania i kolorowania, przyda się również podczas spotkań z koleżankami i wspólnego picia herbatki z ulubionymi maskotkami. Odpowiedni zestaw mebli zapewni dziecku przestrzeń do rozwijania umiejętności społecznych oraz spędzania czasu w towarzystwie rówieśników. Będzie też pięknym uzupełnieniem aranżacji w stylu skandynawskim i w stylu glamour.

Uczymy utrzymania porządku! Jakie akcesoria ułatwią przyjemną naukę?

Nauka utrzymania porządku może być świetną zabawą, zwłaszcza gdy pokój dziecięcy wyposażony jest w praktyczne i atrakcyjne akcesoria do przechowywania. Kolorowe tematyczne pojemniki i skrzynie nie tylko pomagają w organizacji, ale również stanowią ciekawy element dekoracyjny wnętrza. Można wybrać pojemniki z motywami ulubionych bajek, zwierząt czy kwiatów, które zachęcą dziecko do odkładania rzeczy po zakończonej zabawie.

Półki na ściany to kolejny świetny pomysł – umieszczone na odpowiedniej wysokości, pozwolą dziewczynce samodzielnie układać książki, zabawki i inne gadżety. Dzięki temu dziecko zyskuje łatwy dostęp do swoich ulubionych przedmiotów, jednocześnie ucząc się dbałości o porządek. Dobrym rozwiązaniem jest również regał z koszykami, które ułatwią segregację różnych rodzajów zabawek i materiałów plastycznych.

Warto wybierać meble i akcesoria, które są estetyczne i funkcjonalne – wówczas codzienne porządkowanie będzie przyjemnym rytuałem, a nie przykrym obowiązkiem. Tak zorganizowany pokój dziewczynki wygląda schludnie, ułatwia koncentrację i sprzyja rozwijaniu dobrych nawyków.

Czy warto uwzględnić potrzeby i oczekiwania malucha?

Zaangażowanie dziecka w proces aranżacji pokoju ma ogromne znaczenie dla jego komfortu i zdrowego rozwoju. Kiedy maluch czuje, że jego opinia jest ważna i brana pod uwagę, rośnie w nim poczucie sprawczości i samodzielności. Warto zapytać dziecko o jego ulubione kolory, postacie z bajek czy inne elementy, które chciałoby mieć w swoim pokoju. Przykładowo, jeśli dziewczynka uwielbia jednorożce, uwzględnijcie ten motyw w wyborze pościeli, zasłon czy dekoracji ścian.

Takie podejście nie tylko sprawia, że dziecko czuje się szczęśliwe i dumne ze swojego pokoju, ale także wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny i społeczny. Dziecko, które może swobodnie wyrażać swoje potrzeby i preferencje zyskuje pewność siebie. Co więcej, kiedy 6 latek jest zaangażowany w organizację swojego otoczenia, chętniej dba o porządek i utrzymuje ład w pokoju.

Jesteś na etapie tworzenia projektu pokoju dla dziewczynki lub chłopca? Jeśli masz na to przestrzeń, postaraj się zaprosić dziecko do pracy koncepcyjnej. Możecie  wspólnie ustalić kolory farb i zdecydować, które ściany pomalować. Latorośl chce wybrać meble? Pozwól jej spersonalizować zestaw, który masz na oku. Niech zdecyduje o opcji kolorystycznej czy uchwytach. To drobiazgi, które dla dziecka mogą okazać się bardzo istotne. Co więcej, wspólne zakupy i dekorowanie dziecięcego pokoju będą wspaniałą okazją do twórczego spędzenia czasu.

Łóżko piętrowe: czy odpowiednie do pokoju 6-latka?

Szukasz odpowiednich łóżek do pokoju dla rodzeństwa? A może Twoja pociecha marzy o wysokim łóżku z drabinką? Łóżko piętrowe lub na antresoli może okazać się świetnym rozwiązaniem do pokoju 6-letniego dziecka, pod warunkiem, że spełni wymóg bezpieczeństwa. To także doskonała opcja do małych pokoi, w których trudno pomieścić całe potrzebne wyposażenie.

Przede wszystkim, łóżko dla dziewczynki lub chłopca powinno mieć solidne barierki na górnym poziomie – zabezpieczenie uchroni dziecko przed przypadkowym wypadnięciem podczas snu. Barierki muszą być wystarczająco wysokie i mocno zamocowane, aby zapewnić konstrukcji stabilność.

Zwróć również uwagę na zaokrąglone rogi i ukryte śruby w konstrukcji łóżka. Zaokrąglone krawędzie minimalizują ryzyko urazów podczas zabawy i codziennego użytkowania, a dobrze zabezpieczone śruby zapobiegają przypadkowemu rozkręceniu mebla.

Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo na drabince. Drabinka powinna być stabilna, z szerokimi i antypoślizgowymi stopniami, które zapewnią dziecku wygodę wchodzenia i schodzenia z łóżka. Dodatkowym plusem będą uchwyty na górze drabinki – pomogą dziecku zachować równowagę.

Czy maluch potrzebuje już biurka?

Zastanawiasz się, czy pokój dla 6 letniego dziecka musi być wyposażony w biurko? Wszystko zależy od tego, czy Twoja latorośl rozpoczęła już przygodę ze szkołą. Choć nie brakuje rodziców, którzy decydują się na przyspieszenie spełniania obowiązku szkolnego przez swoje dzieci, to jednak większość postanawia pozostać przy standardowym trybie, przewidzianym przez ustawę.

O ile dziecko w wieku szkolnym powinno już mieć własne biurko, o tyle maluch uczęszczający do zerówki – niekoniecznie. Pamiętajmy jednak, że, prędzej czy później, nasza sześciolatka z małej dziewczynki stanie się uczennicą. Wówczas biurko z pewnością się przyda. Zakup tego mebla może być również elementem przygotowań i stopniowego oswajania się z nowymi wyzwaniami, które czekają na dziecko w szkolnych murach.

Warto mieć na względzie, że w pokoju 6 latki powinno znaleźć się miejsce, przy którym mała lokatorka będzie mogła nie tylko kreślić pierwsze litery, ale również rysować, malować, wyklejać, układać, lepić i poświęcać czas na inne kreatywne zabawy. Oczywiście może robić to przy biurku z regulacją wysokości, ale w tej roli znakomicie sprawdzi się również stoliczek z krzesełkiem. Wybierając biurko dla dziewczynki, zwróć uwagę na modele z nadstawkami. Praktyczne półeczki i schowki pomogą uporządkować najważniejsze akcesoria i ułatwią organizację przestrzeni.

Mamy nadzieję, że przedstawione w powyższym artykule informacje dostarczą Ci inspiracji, jak stworzyć piękny pokój dla chłopca lub dziewczynki. Łącząc funkcjonalność mebli oraz potrzeby dziecka do zabawy i poznawania świata, pamiętaj o podwójnym charakterze wielu produktów. Nie zapominaj również o tym, że z czasem przestrzeń do zabawy zacznie ustępować miejsca strefom przeznaczonym do nauki i odpoczynku. Dostosowując dostępną przestrzeń oraz wystrój pokoju do wieku dziecka, zawsze wybiegaj odrobinę w przyszłość. W końcu potrzeby i upodobania zmieniają się wraz z wiekiem.

Więcej elementów wyposażenia dziecięcego pokoju znajdziesz w naszym sklepie internetowym oraz w salonach stacjonarnych Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0