Pokój dla niemowlaka: (pierwszy) krok po kroku
CzytajPokój dla niemowlaka: (pierwszy) krok po kroku
Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie dla każdej rodziny. Wśród wielu nowości i zmian, jakie za sobą pociąga, znajduje się jedna istotna – konieczność reorganizacji przestrzeni w domu i zaaranżowania kącika dla maluszka. Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Podpowiadamy o czym pamiętać, aby stworzyć mu przytulne i wyjątkowe wnętrze.
Spis treści:
Odcienie dzieciństwa, czyli paleta barw dla malucha
Akcesoria dla dzieci kojarzą Ci się z bogactwem form, bajkowych postaci i radością niemal wszystkich kolorów tęczy? Masz zupełną rację – ale intensywne odcienie i wzory zarezerwuj raczej dla ubranek czy pościeli. Całe wnętrze zaaranżuj zaś w delikatnej, pastelowej kolorystyce. Dlaczego?
Większość zabawek czy dodatków dla najmłodszych wykonanych jest w mocnych odcieniach i fantazyjnych kształtach. Umieszczone w pokoju niemowlęcym o podobnej kolorystyce, mogą zaburzyć jego aranżację oraz dekoncentrować malucha. Jasna, stonowana tonacja, zadziała natomiast uspokajająco oraz stworzy atmosferę ciszy i bezpieczeństwa – tak ważnego w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wreszcie – myśląc przyszłościowo – uniwersalną kolorystykę łatwiej będzie Ci dostosować do zmieniających się potrzeb dorastającego dziecka.
Jakie wobec tego odcienie nadać pokojowi dla niemowlaka? Wbrew pozorom, wybór jest tu niezwykle szeroki. Nie tylko delikatny błękit i subtelny róż, ale także ożywcza zieleń czy klasyczne beże – łagodne i rozbielone zadziałają uspokajająco, wyglądając równie radośnie i optymistycznie co nasycone tony. Podkreślone mocnymi akcentami w postaci kolorowych naklejek, obrazków czy dywaników, stworzą zaś przytulną i bajeczną aranżację pokoju dla niemowlaka.
Wyposażenie niemowlęcego kącika
Kolorystka dziecięcego wnętrza to zaledwie jedna strona medalu. Drugą – zdecydowanie ważniejszą – jest odpowiednie wyposażenie i umeblowanie pokoju. Co tutaj watro uwzględnić?
· Łóżeczko
Jak nietrudno się domyślić, najważniejszym meblem w pokoju dla niemowlaka jest łóżeczko. Wybierając je, koniecznie zwróć uwagę na to, by wyposażone było w możliwość regulowania wysokości – dzięki temu z łatwością dopasujesz je do zmieniającego się wzrostu dziecka. Jeśli zaś chodzi o położenie łóżeczka, ulokuj je w miejscu, które zapewni Ci swobodny dostęp do malucha – najlepiej przy ścianie przeciwległej do wejścia, unikając linii drzwi. W tym miejscu będzie on czuł się najbardziej komfortowo i bezpiecznie.
· Przewijak
Równie istotnym meblem w pokoju niemowlęcym jest przewijak. Wybierając jego model, zwróć uwagę na to, by był on wykonany z delikatnego, łatwego do oczyszczenia materiału. Dodatkowo także i w tym przypadku pamiętaj o wysokości – dopasowana do Twojego wzrostu, pozwoli Ci uniknąć nadmiernego schylania się oraz zwiększy komfort zmiany pieluszek dziecka.
Dysponujesz niewielkim metrażem lub chcesz uniknąć zatłoczenia wnętrza meblami? Z pewnością spodoba Ci się model przewijaka połączonego z komodą. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko zaoszczędzisz miejsce w pokoju, ale i zapewnisz sobie bliskość środków pielęgnacyjnych oraz ubranek – tutaj będziesz miał je na wyciągnięcie ręki!
· Komody i pojemniki do przechowywania
Jeśli już mowa o komodach, meble służące do przechowywania to kolejna rzecz, o której nie możesz zapomnieć przy aranżacji pokoju dla niemowlaka. Każdy, kto chociaż przez krótki czas zajmował się dzieckiem wie, ile przedmiotów potrzebuje nowonarodzony człowiek. Pieluszki, poszewki, zabawki, stale powiększająca się garderoba – to tylko część z nich. Jak je wszystkie pomieścić? Pomogą Ci w tym głębokie, pojemne komody lub regały, najlepiej z wieloma półkami.
Oprócz nich zadbaj także o dodatkowe miejsca do przechowywania. Specjalne pojemniki czy kosze ułatwią Ci zapanowanie nad bałaganem we wnętrzu, a atrakcyjnie ozdobione – dodatkowo wzbogacą dekorację dziecięcego pokoju.
· Fotel do karmienia
Wreszcie meblem, który również warto uwzględnić przy aranżacji pokoju dla niemowlaka, jest wygodny i praktyczny fotel. Co prawda nie jest to obowiązkowy element wyposażenia tego wnętrza. Jeśli jednak masz trochę miejsca, warto uwzględnić go w aranżacji. Mebel ten znacznie ułatwi Ci karmienie maluszka w przyjaznym i znanym mu otoczeniu, w przyszłości zaś – posłuży jako siedzisko do czytania mu bajek i opowieści.
Blaski i … blaski dzieciństwa! Oświetlenie wnętrza dla malucha
Jasne, ciepłe, pełne słońca i naturalnego blasku – tak często wyobrażamy sobie idealne dziecięce wnętrza. O ile jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, o tyle przy pomieszczeniach dla noworodków należy zachować pewną ostrożność. Warto bowiem pamiętać, że zmysł wzroku niemowląt kształtuje się z wiekiem, stąd w początkowym okresie życia nie widzą one jeszcze zbyt dobrze. Zbyt ostre światło słoneczne może je więc razić i utrudniać im zasypianie.
Jak urządzić pokój dla niemowlaka pod kątem oświetlenia? Nie trzeba tu wielkich rewolucji – wystarczy, że umieścisz w oknach zasłony czy żaluzje. Dzięki nim będziesz mógł swobodnie kontrolować dopływ światła, co okaże się pomocne przy tworzeniu klimatu dla popołudniowych drzemek.
Koniecznie pamiętaj także o oświetleniu sztucznym. Przytwierdzone do sufitu plafony skutecznie rozjaśnią wnętrze, lampy stojące czy punktowe kinkiety stworzą zaś atmosferę półmroku, zapewniając maluszkowi spokojny wypoczynek, wyciszenie oraz poczucie bezpieczeństwa.
Z miłości do malucha – gwarancja jakości i bezpieczeństwa
Funkcjonalność, przyjazna atmosfera, wygoda użytkowania – to niezwykle istotne kwestie przy projektowaniu każdego wnętrza. Przy aranżacji pokoju dla niemowlaka mają one jednak znaczenie drugorzędne. Najważniejszą rzeczą dla każdego rodzica jest bowiem minimalizacja zagrożeń, mogących czyhać na malucha oraz zapewnienie mu maksymalnego bezpieczeństwa. Jak urządzić pokój dla niemowlaka, by sprostał tym wymogom? Warto sięgnąć po produkty polecane przez ekspertów.
Ważnym wyznacznikiem jest tu pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Co to takiego? Meble oznaczone tym znakiem pozytywnie przeszły weryfikację Instytutu, co oznacza, że spełniają wymogi dotyczące bezpieczeństwa ogólnego, zdrowotnego oraz rozwojowego najmłodszych. Sięgając po takie produkty możesz więc mieć pewność, że nie tylko minimalizują one wszelkie zagrożenia, ale i są dopasowane do wieku i potrzeb malucha, sprzyjając jego harmonijnemu rozwojowi.
Więcej o standardach bezpieczeństwa IMID oraz ich zastosowaniu w naszych kolekcjach przeczytasz w artykule: „Piękne, funkcjonalne, bezpieczne. Meble BRW z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka”.
Urządzanie pokoju dla wyczekiwanej pociechy to dla przyszłych rodziców prawdziwa frajda. Jeszcze większą jest jednak widok malucha rozwijającego się w nim szczęśliwie i bezpiecznie. Rzuć okiem na powyższe wskazówki i stwórz bajkowe królestwo dla swojego niemowlaka!