Pokój gracza – jak urządzić idealne miejsce do grania?
CzytajPokój gracza – jak urządzić idealne miejsce do grania?
Obecnie gry komputerowe i wideo to pasja już nie tylko dla dzieci i młodzieży. Dorośli również doceniają tę rozrywkę, niezależnie od płci. Organizowane są nawet profesjonalne zawody dla graczy, a granie dla coraz większej liczby osób staje się sposobem na utrzymanie. Zastanawiasz się, w jaki sposób zaaranżować pokój dla gracza w domu? Jakie wybrać biurko, jaki fotel gamingowy? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich miłośników elektronicznej rozrywki!
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- pokój gracza – od czego zacząć planowanie,
- dlaczego wielkie znaczenie ma fotel gamingowy,
- co jeszcze brać pod uwagę, urządzając idealny pokój gamingowy.
Spis treści:
- Nie tylko najlepszy PC i konsola, czyli o czym pamiętać, urządzając kącik dla gracza
- Urządzanie pokoju dla gracza zacznij od dobrego biurka
- Wygodne krzesło, czyli przygotuj się na długie granie
- Kika ważnych kwestii przy urządzaniu pokoju gracza
- Gra świateł
- Pokój młodzieżowy dla prawie dorosłego gracza
- Podsumowanie – jak skutecznie urządzić pokój gamingowy
Nie tylko najlepszy PC i konsola, czyli o czym pamiętać, urządzając kącik dla gracza
Należy pamiętać nie tylko o odpowiednim miejscu na odpowiednie sprzęty komputerowe i zdobycze nowoczesnej technologii (PC lub konsola o odpowiednich ustawieniach, monitor, właściwy model myszki i klawiatury, głośniki, słuchawki, inne potrzebne urządzenia), ale przede wszystkim zadbać o warunki sprzyjające zdrowiu. Zwłaszcza, jeśli wiemy, że nawyki gamingowe mogą pochłonąć nam większą część doby, to musimy mieć pewność, że pokój komputerowy będzie odpowiednio przystosowany.
Prawidłowa postawa, odpowiednie oświetlenie i miejsce na odpoczynek od ekranu to niezwykle istotne elementy, które trzeba rozważyć. Pomogą Ci w tym nowoczesne biurka, wygodne, regulowane fotele i dobrze rozplanowane ustawienie mebli. Oto wskazówki, jak urządzić pokój gracza w 2020 roku.
Urządzanie pokoju dla gracza zacznij od dobrego biurka
Niezależnie od tego, czy do gry potrzebny jest komputer stacjonarny, czy laptop, to, na czym stoi Twój sprzęt jest podstawą. Biurko – bo o nim mowa – musi być stabilne i wytrzymałe. Dzięki temu będzie służyć Ci znacznie dłużej.
Warto przemyśleć, czy lepszym rozwiązaniem będą cztery nogi czy raczej zabudowany stelaż. Istotne jest też dobranie właściwej wysokości. Blat nie może znajdować się zbyt nisko, ponieważ doprowadzi to do skrzywienia kręgosłupa. Z kolei zbyt wysoko stojący komputer spowoduje ból nadgarstków lub całkowicie uniemożliwi granie.
Idealne biurko w pokoju gracza musi pomieścić cały potrzebny mu sprzęt. Oprócz komputera będzie to na przykład gamepad, klawiaturę, zestaw słuchawkowy, głośniki czy oryginalne płyty z grami. Przydadzą się więc zamykane szafki i szuflady. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w nich specjalnych pojemników czy systemów segregacji, aby łatwiej było utrzymać porządek.
Odpowiednio szeroki blat musi pomieścić monitor oraz wygodną podkładkę pod mysz. Klawiatura gracza może znajdować się na specjalnej, wysuwanej półce pod spodem. Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z plątaniną kabli będą specjalne otwory w blacie oraz tylna ścianka biurka, za którą łatwiej będzie ukryć przewody.
Kolor biurka może pasować do pozostałych mebli, ale ciekawym pomysłem będzie stworzenie punktu kontrastowego. Jakby nie patrzeć, stanowi ono integralny element hobby, dlatego niekoniecznie musi zlewać się ze zwykłymi sprzętami. Nowoczesnego wyglądu dodadzą mu czerń lub biel, w zależności od kolorystyki wnętrza.
Biurko do pokoju młodzieżowego dla gracza, powinno spełniać też inne funkcje. Przede wszystkim musi ono służyć także nauce oraz innym zainteresowaniom Twojego dorastającego dziecka. Więcej praktycznych porad na ten temat znajdziesz w artykule „Jak wybrać biurko dla nastolatka?”.
Wygodne krzesło, czyli przygotuj się na długie granie
Oczywistym meblem, bez którego nie obejdzie się żaden gracz jest obrotowe krzesło. Ono również, podobnie jak biurko, musi spełniać pewne wymogi. Nie może być zbyt wysoki ani zbyt niskie, powinno zapewniać odpowiednie podparcie dla łokci i głowy. Odpowiednio miękkie siedzisko oraz dobrze wyprofilowane oparcie będą zapewniać komfort i dbać o prawidłową postawę kręgosłupa.
Naturalnie, wszystkie krzesła dla graczy mają możliwość regulacji wysokości. Warto też jednak znaleźć takie, w którym da się odpowiednio ustawić zagłówek i podłokietniki. Dodatkowym wsparciem mogą być też specjalne poduszki przy szyi oraz odcinku lędźwiowym.
Idealne krzesło w pokoju dla gracza będzie nie tylko zapewniać wygodę i prawidłową postawę. Przy odpowiednim, nowoczesnym designie i kolorystyce, będzie ono wprowadzać w świat wirtualnej rozrywki i fantazji. Kto nie chciałby siadając w fotelu, poczuć się jak w statku kosmicznym lub samochodzie wyścigowym? Ciemne barwy i opływowe kształty na pewno stworzą odpowiedni klimat do grania. Dobrze, jeśli kolory krzesła będą pasować do ubarwienia biurka, tworząc idealny komplet.
Kika ważnych kwestii przy urządzaniu pokoju gracza
Przy tym, jak urządzić pokój dla gracza istotną rolę odgrywa ustawienie mebli. Podczas rozgrywki cała uwaga skupia się na wirtualnym świecie i nieważny jest wygląd czy rozmiar rzeczywistego pomieszczenia. Jednak na co dzień bardziej docenia się komfortową przestrzeń. Dlatego warto zaplanować ją w taki sposób, aby móc w niej swobodnie funkcjonować.
Zwłaszcza w małym pokoju wygodne biurko i fotel mogą stanowić pewne utrudnienie. Nie mogą one utrudniać otwieranie okna lub szafy czy rozkładanie kanapy. Znaczny udogodnieniem będą przesuwane drzwi, pojemne szuflady z systemem segregacji czy łóżka z dodatkowym schowkiem pod materacem. Ścianka meblowa z licznymi półkami i szafkami pozwoli utrzymać porządek zarówno w sprzęcie komputerowym, jak i przedmiotach codziennego użytku.
Ustawienie biurka jest też zależne od światła. Promienie słoneczne mogą razić w oczy lub padać bezpośrednio na ekran, w zależności czy znajduje się on pod oknem czy przy przeciwległej ścianie. Najlepszym wyjściem będzie stworzenie stanowiska gracza przy jednej z bocznych ścian oraz zainstalowanie w oknach odpowiednich rolet lub zasłon.
Gra świateł
W pokoju dla gracza sztuczne oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę. To właśnie wieczorem, po zmroku najczęściej można znaleźć czas na tę rozrywkę. Dlatego trzeba dobrać odpowiednią barwę żarówek i ustawienie lamp, aby nie męczyły one zbytnio oczu.
Źródło światła nie może być skierowane bezpośrednio na twarz grającego, ale nie powinno też znajdować się za nim, tworząc cień rzucany na komputer. Najlepszym rozwiązaniem będzie światło górne lub boczne, na przykład w postaci lampy stojącej.
Idealny kolor żarówek, najbardziej zbliżony do naturalnego, to biały. Ponadto, dla wielu graczy przytulny żółty lub pomarańczowy odcień światła mógłby psuć nastrój dynamicznej gry. Również design lamp powinien być dopasowany do upodobań właściciela pokoju.
Z pewnością sprawdzą się nowoczesne, minimalistyczne klosze o geometrycznych kształtach w ciemnych kolorach. Idealny materiał to metal, jak chociażby stal. W estetykę pokoju gracza doskonale wpiszą się też spoty na szynach, czyli lampa tworząca punktowy snop światła. Nie może zastąpić ona jednak pełnego oświetlenia w pokoju.
Pokój młodzieżowy dla prawie dorosłego gracza
Pokój dla nastolatka to szczególna przestrzeń. Musi zapewniać mu prywatność i przestrzeń do rozwoju, ale jednocześnie zachęcać go do nauki i pracy. Jeśli Twoje dziecko uwielbia gry komputerowe, pozwól mu rozwijać tę pasję, jednak wprowadź pewne ograniczenia i zasady, np. zakaz jedzenia podczas grania czy limit czasu spędzanego dziennie przed ekranem.
Dobrym rozwiązaniem będzie oddzielenie od siebie strefy relaksu i nauki. Niech komputer stoi w innym miejscu niż stół do nauki. Dzięki temu nie będzie rozpraszał stanowił pokusy. Również łóżko powinno znajdować się w pewnym oddaleniu. Niech granie nie będzie pierwszą i ostatnią czynnością w ciągu dnia. Zaproponuj też pewne urozmaicenia w kwestii spędzania wolnego czasu. Może to być na przykład regał pełen książek, sprzęt do ćwiczeń czy instrumenty.
W kwestii kolorystyki i dodatków, warto wszystko konsultować z dzieckiem. To w końcu ono będzie tu mieszkać. Być może marzy o konkretnych gadżetach czy plakatach z gier albo lubi konkretne odcienie. Oczywiście ostatnie słowo należy do Ciebie i nie musisz zgadzać się na zbyt odważne pomysły nastolatka co do wystroju pokoju gracza. Warto jednak czasem pójść na kompromisy, aby zadowolić obie strony.
Podsumowanie – jak skutecznie urządzić pokój gamingowy
Zarówno pokój komputerowy dla nastolatka, jak również pokój gracza dla dojrzałych miłośników elektronicznej rozrywki musi być odpowiednio zaplanowany. Przede wszystkim pokój gamingowy musi posiadać konkretne sprzęty – na odpowiednio dobranym biurku musi być miejsce na PC (chyba, że zamiast na komputerze, gramy na laptopie lub konsoli), słuchawki (dźwięk to podstawa zwłaszcza w grach sieciowych), ergonomiczny model klawiatury i myszki, a także inne niezbędne do grania gadżety gamingowe.
Jeśli biurko będzie nam służyć także do pracy, to musimy zadbać o odpowiednią ilość miejsca, styl i dopasowanie do różnych funkcji. Siedząc przy biurku trzeba pamiętać o tym, że w jednej pozycji możemy spędzić wiele godzin, dlatego fotel, który wybierzemy, musi być nie tylko wygodny, ale powinien również wspomagać właściwą postawę kręgosłupa. Najlepsze inspiracje jak zaplanować pokój gamingowy znajdują się w akapitach powyżej. Mamy nadzieję, że z pomocą naszych wskazówek urządzicie domowe studio gamingowe, które będzie spełnieniem Waszych dziecięcych marzeń.