Pokój w piwnicy? Czemu nie!
CzytajPokój w piwnicy? Czemu nie!
Podpiwniczony dom to spora wygoda i to z kilku powodów. Dzięki piwnicy zyskujemy miejsce do przechowywania różnego rodzaju rzeczy, ale również potencjał do zorganizowania nowych pomieszczeń mieszkalnych w domu. Jeśli tylko w piwnicy panują odpowiednie warunki, możemy przerobić ją na pokój, czasem nawet na małe mieszkanie! Jednak proces adaptacji piwnicy na pomieszczenia mieszkalne musi być dobrze zorganizowany. O tym, jak zacząć, co sprawdzić i co zrobić, by móc zamieszkać w swojej piwnicy, dowiesz się z naszego artykułu. Mamy dla Ciebie garść praktycznych porad na adaptację i urządzenie pokoju w piwnicy. Zaczynamy!
Z tego wpisu dowiesz się m.in.:
- Czy pokój w piwnicy to dobry pomysł?
- Jak zaadoptować pomieszczenie w piwnicy na pokój?
- Jak urządzić pokój w piwnicy?
Spis treści:
Pokój w piwnicy – czy to dobry pomysł?
Zanim przekształcenie piwnicy na pokój mieszkalny dojdzie do skutku, trzeba rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Jest to związane nie tylko z tym, czy mamy pomysły i środki na aranżację nowego wnętrza, ale również czy to wnętrze jest do tego odpowiednie. Bezwzględnie należy sprawdzić kilka ważnych rzeczy, bez których prace z pewnością nie będą mogły ruszyć. Na uwadze trzeba mieć m.in. wysokość pomieszczenia, jego wilgotność, dostępne otwory okienne lub możliwość ich wykonania, a także stan instalacji elektrycznej.
Wykorzystanie takiego pomieszczenia na cele mieszkalne musi iść w parze z bezpieczeństwem i komfortem osób, które będą w nim mieszkać. W codziennym funkcjonowaniu potrzebne jest oświetlenie naturalne, zdrowe i niezawilgocone powietrze, czy choćby odpowiednia przestrzeń. Jeśli tylko Twoja piwnica jest w stanie te kryteria spełnić, nic nie stoi na przeszkodzie, by ją wykorzystać. Pamiętaj jednak, że czasem koszty takiej adaptacji mogą być dość wysokie, szczególnie w starych domach.
Założeniem adaptacji piwnicy na pomieszczenie mieszkalne jest zapewne uzyskanie większej przestrzeni i brak konieczności np. kupowania nowego domu. Jeśli jednak zły stan ścian, podłogi, czy poszczególnych instalacji sprawia, że koszty wielokrotnie wzrosną, trzeba poważnie zastanowić się nad tym pomysłem. Działanie za wszelką cenę może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Adaptację piwnicy na pomieszczenie mieszkalne warto przeprowadzać tylko wtedy, gdy warunki temu sprzyjają.
Warto zacząć od rozmowy z projektantem, który odpowie na kilka ważnych pytań, m.in.:
- Jaka jest głębokość posadowienia budynku?
- Jaka jest szerokość i wysokość ław fundamentowych?
- Jakiej jakości materiały zostały wykorzystane przy budowaniu fundamentów budynku?
- Jaki jest poziom wody gruntowej?
Specjalista będzie również koniecznością, jeśli w pomieszczeniu występuje zawilgocenie. Odpowiedzią na ten problem może być uszkodzona izolacja ścian lub brak izolacji poziomej, a także złe warunki gruntowe. Poszczególne problemy da się rozwiązać, np. w przypadku braku izolacji podłogowej, jeśli była przeprowadzona izolacja przeciwwilgociowa ław fundamentowych, wyrównujemy piwnicę i wylewamy w niej warstwę betonu, a następnie dodajemy właściwą warstwę izolującą.
W przypadku adaptacji pomieszczeń trzeba zwrócić uwagę również na komfort. Jeśli chcesz urządzić piwnicę jako pomieszczenie użytkowe, czasem może być konieczne pogłębienie piwnicy.
Adaptacja piwnicy na pokój – jak to zrobić?
Zwróć uwagę na najważniejsze rzeczy związane z adaptacją piwnicy na pokój.
Wysokość pomieszczenia od podłogi do sufitu
Wymagania dotyczące tego parametru to 250 centymetrów od podłogi do sufitu. W niższych pomieszczeniach nie powinniśmy przebywać więcej, niż kilka godzin. Możemy z nich zrobić choćby piwniczkę na wina, czy kinową salę, ale nie pokój mieszkalny. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy wysokość pomieszczenia zwiększyć i dostosować do wymagań. Jak to zrobić?
Po pierwsze: obniżyć podłogę piwnicy. Można usunąć z niej wierzchnie warstwy i pogłębić ją do poziomu ław fundamentowych. Jest to opcja tańsza i bezpieczniejsza, ale nie zawsze skuteczna. Jeśli wciąż brakuje kilku centymetrów, trzeba dokopać się do poziomu posadowienia budynku. Konieczne są wówczas specjalne rozpory, które zniwelują napór gruntu na ściany i fundamenty. W płytko zagłębionych piwnicach nie zawsze jest to koniecznością. Ostatni sposób to podbijanie fundamentów budynku, który jest możliwy do zrealizowania wyłącznie przy pomocy specjalisty.
Wilgoć w pomieszczeniu
Do celów mieszkalnych pomieszczenie powinno być suche. Jeśli na ścianach pojawiają się ślady wilgoci lub grzyb, zwiastuje to określony stopień zawilgocenia, z którym na pewno trzeba będzie walczyć. Można pobrać próbkę do badania, dzięki któremu sprawdzisz, jaki jest stan ścian i osuszysz je, a także stworzysz niezbędną izolację przeciwwilgociową. Pamiętaj, że taka będzie konieczna również wtedy, gdy zwiększasz wysokość pomieszczeń w piwnicy.
Adaptacja piwnicy do celów mieszkalnych a oświetlenie
Wskazane jest oczywiście oświetlenie naturalne, dlatego potrzebna jest odpowiednia powierzchnia okien. W zależności od głębokości piwnicy jest to mniej pracochłonne (jeśli to piwnica płytko osadzona) lub wiąże się z wykuciem nowych okien i koniecznością zrobienia nadproży (w piwnicach głęboko osadzonych).
Ocieplenie
Jeśli piwnica jest płytko osadzona, najlepiej wykonać ocieplenie zewnętrze, co wyeliminuje powstawanie mostków termicznych. Tego rodzaju ocieplenie jest zdecydowanie lepsze w przypadku domów płytko podpiwniczonych. Jeśli jednak poprzez głębokość nie ma takiej możliwości, wykonujemy ocieplenie wewnątrz pomieszczenia. W trakcie adaptacji piwnicy do celów mieszkalnych jest to konieczne, bowiem ograniczy ryzyko występowania wilgoci.
Specjalista zadba również o rzeczy takie jak przewody wentylacyjne, swobodny odpływ wody i ocenę tego, jak ma się poziom wody gruntowej w miejscu adaptowanym na pokój mieszkalny. Wówczas aranżacja piwnicy będzie nie tylko łatwiejszym, ale i bezpieczniejszym procesem.
Jak urządzić pokój w piwnicy?
Urządzanie pokoju w piwnicy warto zacząć od oświetlenia. Jeśli udało się powiększenie okien, w pomieszczeniu pojawi się naturalne światło. Rozważmy natomiast rezygnację z sufitów podwieszanych, bo zabierze to cenne centymetry z wysokości pomieszczenia. Dużo lepszy będzie tradycyjny żyrandol. Można go wspomóc ustawianymi już na podłodze i meblach lampkami.
W zależności od ilości miejsca, w nowym pokoju można postawić łóżko lub wersalkę. To pierwsze wskazane jest wtedy, gdy przestrzeń pozwala na wydzielenie osobnej strefy do spania. Jeśli jednak pokoik jest mały, można postawić również na wersalkę. Stworzy miejsce do odpoczynku, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu dostępnej przestrzeni. Jeśli pokój ma być na stałe zamieszkiwany, konieczna jest również szafa. Może być to klasyczna szafa, jeśli miejsca jest wystarczająco dużo lub szafa narożna. W obu opcjach warto przemyśleć zastosowanie luster na zewnętrznej stronie drzwi. Rozjaśni to pomieszczenie i optycznie powiększy przestrzeń.
W nowym pokoju można postawić również biurko, jeśli będzie go potrzebował jego mieszkaniec. Warto wspomnieć, że w biurkach drzemie spory potencjał aranżacyjny – to świetne miejsce na kwiaty, ramki ze zdjęciami i inne ozdoby (np. świeczki). Dzięki temu prostemu meblowi możemy ożywić wnętrze.
Twoje wyjątkowe miejsce – urządź się tak, jak chcesz z BRW!
Jeśli warunki na to pozwalają, możesz stworzyć w piwnicy naprawdę praktyczny i przytulny kącik. Warto pamiętać o własnym bezpieczeństwie i trudniejsze zadania zlecać specjalistom. W takich pomieszczeniach powinniśmy dbać o jak największą ilość światła i tworzące klimat dekoracje. Zerknij na nasze propozycje i zbuduj swój wspaniały azyl! W ofercie BRW znajdziesz niezbędne meble i dodatki do tego, by urządzić klimatyczny pokój w piwnicy.