Pokój w stylu japońskim – jak go urządzić?
CzytajPokój w stylu japońskim – jak go urządzić?
Intryguje Cię styl japoński w aranżacji wnętrz? Co powiesz na urządzenie pokoju w tej estetyce? Poznaj Japonię bez wychodzenia z domu!
Spis treści:
Pokój w stylu japońskim – harmonia w Twoim domu
Bogata historia Japonii, kraju kwitnącej wiśni i wschodzącego słońca, sięga aż VII w. p.n.e. Dopóki to państwo nie otworzyło się na kulturę Zachodu, jego zwyczaje i tradycje były ściśle przestrzegane i niepodatne na zewnętrzne wpływy. Do dziś w Japonii szanuje się kulturowy dorobek minionych wieków (jakże fascynujący dla Europejczyków!) i czerpie z niego inspiracje w różnych dziedzinach sztuki i nauki. Ślady japońskiego dziedzictwa widać nawet we współczesnej aranżacji wnętrz.
Styl japoński cechują minimalizm i funkcjonalność. Naturalność japońskich wnętrz wyraża się m.in. w prostocie oraz umiłowaniu naturalnych materiałów takich jak papier ryżowy, bambus czy drewno (choć współcześnie stosuje się rozwiązania aranżacyjne uwzględniające również beton i szkło). Do mieszkania wpuszcza się jak najwięcej dziennego światła. Japończycy mają smykałkę do funkcjonalnego urządzania małych pomieszczeń. Często meble stawia się na środku, a w ścianach ukrywa pojemne szafy osłonięte panelami z drewna.
Dawniej w tradycyjnych japońskich domach nie używano dywanu, a podłogę wykładano matami tatami. Pokój dzielono za pomocą shōji – przesuwnych ekranów, które czasem przejmowały rolę drzwi. Shōji wpuszczały do pomieszczenia światło dzięki elementom wykonanym z papieru ryżowego. Później papier ryżowy zastąpiono papierem japońskim washi. Obecnie używa się też tworzyw sztucznych albo stosuje luźne odniesienia do tej tradycji, w formie np. bambusowych żaluzji lub lamel.
Jakie kolory pojawiają się w stylu orientalnym charakterystycznym dla Japonii?
- Bazę tworzą szarości, beże i brązy.
- Popularne są kontrastowe czarno-białe połączenia.
- Monochromatyczny wystrój przełamuje żywy akcent kolorystyczny kojarzący się z ogniem – czerwień, żółć bądź pomarańcz.
Co najsilniej łączy wnętrza w tradycyjnym stylu japońskim ze współczesnymi? Spokój i harmonia, jakimi emanują. Pokój urządzony w japońskiej estetyce to przestrzeń, w której wyciszasz się i wypoczywasz, odcinając się od zgiełku miasta.
Jak urządzić pokój w stylu japońskim
Projekty wnętrz w minimalistycznym stylu japońskim skupiają się na praktycznej stronie aranżacji, co nie oznacza, że całkowicie pomijają aspekt przytulności. Brązy i beże w różnych odcieniach ocieplają je, podobnie jak drewno czy bambus.
Meble – geometryczne kształty i prostota
Meble przyjmują proste, geometryczne formy. Stoły są raczej niskie, ławy zastępują krzesła. Meble wypoczynkowe – sofy, fotele, pufy – są nisko „zawieszone”. Wysokie, smukłe nóżki spotyka się rzadko. Rezygnuje się z elementów dekoracyjnych mebli: eleganckich rzeźbień, płaskorzeźb.
Na nieco więcej fantazji w zakresie kształtów możesz sobie pozwolić, wybierając mniejsze meble uzupełniające, takie jak półki, oraz dodatki. Zwłaszcza w nowoczesnych mieszkaniach.
Dodatki i oświetlenie
W tradycyjnym japońskim domu oszczędnie podchodzono do dodatków. W przypadku dekoracji decydowano się np. na ceramiczne wazy czy ozdoby ścienne inspirowane kaligrafią.
Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza japoński klimat, zainwestuj w przedmioty kojarzące się z Japonią: wachlarz, minimalistyczną grafikę, ceramikę w stylu wabi sabi lub lampę z papierowym kloszem – japoński hit wnętrzarski zaprojektowany w latach 50. ubiegłego wieku przez Isamu Noguchi. Do japońskiego pokoju będzie też pasowała ażurowa lampa z drewna bądź bambusa.
Pamiętaj także o roślinach. Storczyk, drzewko bonsai lub palma pięknie ozdobią pomieszczenie i wpasują się w japoński styl.
Pokój w japońskim stylu – aranżacje
Aranżacje wnętrz w estetyce odzwierciedlającej ducha Japonii są jedyne w swoim rodzaju i sprawiają, że przestrzeń nabiera wyrazu. Przyjrzyj się naszym propozycjom, delikatnie inspirowanym japońskich stylem.
Siła kontrastu w salonie
Na aranżacji z sofą Zola w roli głównej, popielata kanapa wyraźnie odcina się kolorystycznie od grafitowych ścian i czarnych żaluzji. W ciemną tonację dyskretnie wtapia się także pojemna szafa wnękowa. Sofa, zgodnie z japońskimi zasadami, jest odsunięta od ściany. Dzięki temu masz łatwy dostęp do ładnie zaaranżowanej półki Luton o ciekawej konstrukcji. Stylowy czarny stolik kawowy Rosen z kolekcji ArtLife przyda się, gdy zechcesz wypić filiżankę kawy, relaksując się na fotelu lub kanapie. Jasna drewniana podłoga, beżowe zasłony, półka i szafka RTV z kolekcji Luton ocieplają wnętrze, a wysokie palmy i pozostałe rośliny ożywiają je.
Sofę Zola możesz obejrzeć również na filmie:
Przytulna sypialnia z japońską nutą
Ciemnobrązowa podłoga i wpadający w brąz odcień beżu na ścianach tworzą wspaniałe tło dla pozostałych elementów aranżacji sypialni urządzonej z kolekcją mebli Luca. Bielone powierzchnie łóżka, szafy, szafki nocnej i komody kontrastują z ich czarnymi komponentami. Zwróć uwagę na umocowane pod sufitem ozdobne belki z wystającymi sękami. Jasne tekstylia takie jak dywany, dywaniki, poduszki dekoracyjne i pled sprawiają, że pokój staje się przytulny, a jego atmosfera senna. W takiej sypialni przyjemny będzie zarówno głęboki, nocny sen, jak i krótka popołudniowa drzemka.
Jeśli styl japoński w aranżacji sypialni Cię pociąga, ale bliżej Ci do skandynawskiej estetyki, co powiesz na połączenie jednego z drugim? Jak to zrobić? Przeczytaj artykuł „Styl japandi – sypialnia, którą pokochasz”.
Zapraszamy również do sklepu internetowego Black Red White!