Pomysł na remont starego domu – klimat retro w nowej odsłonie
CzytajPomysł na remont starego domu – klimat retro w nowej odsłonie
Remont starego domu to popularne rozwiązanie i dobry sposób na stworzenie wymarzonego gniazdka dla rodziny. Jak sprawić, by wiekowa nieruchomość zyskała nowe, funkcjonalne oblicze, a jednocześnie zachowała swój oryginalny charakter? Jeśli szukasz pomysłu na remont, przychodzimy z pomocą. Dziś podpowiadamy, jak urządzić dom w klimacie retro. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
O czym pamiętać, decydując się na remont starego domu?
Decyzja o zakupie starego domu często motywowana jest chęcią zmniejszenia wydatków oraz ominięciem szeregu procedur związanych z tradycyjną budową. Rzeczywiście, wznoszenie domu od podstaw, a więc wybór odpowiedniej działki, zdobycie pozwolenia na budowę, a także perspektywa kilkuletniego oczekiwania na oddanie domu do zamieszkania to niekoniecznie droga usłana różami.
Remont starego domu – wyzwania
Jednak remontowanie wiekowego budynku, choć niewątpliwie należy do ekscytujących doświadczeń, również może okazać się kosztownym i czasochłonnym procesem. W tym przypadku należy liczyć się z nieprzewidzianymi wydatkami, a co za tym idzie – przekroczeniem ustalonego budżetu, jak również problemami, których bywamy nieświadomi na etapie oględzin. Remont domu mającego swoje lata to często przedsięwzięcie pełne niespodzianek. Wobec tego ważne jest, aby być przygotowanym na różne scenariusze.
Odnowienie starego domu – remont czy przebudowa?
Kolejną istotną kwestią związaną z remontem domu na wsi lub na obrzeżach miasta są formalności, których należy dopełnić przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. O ich rodzaju decyduje jednak zakres planowanych zmian. Z tego powodu warto zdawać sobie sprawę z różnicy między remontem a przebudową. Remont, czyli wykonywanie robót budowlanych mających na celu odtworzenie stanu pierwotnego budynku, wymaga jedynie zgłoszenia do starostwa powiatowego. Inaczej jest w przypadku przebudowy rozumianej jako ingerencja w parametry użytkowe lub techniczne obiektu – tu potrzebować będziesz pozwolenia na budowę.
Jeśli więc projekt tego domu obejmuje szeroko zakrojone zmiany takie jak dobudowa tarasu, powiększenie domu od strony ogrodu, wstawienie okna dachowego z naruszeniem konstrukcji dachu lub zburzenie ściany nośnej, będziesz zobowiązany do uzyskania pozwolenia budowlanego.
Metamorfoza starego domu – zalety rozwiązania
Inwestycja w stary dom może być jednak opłacalna. Nabywając nieruchomość znajdującą się w dobrym stanie technicznym, jesteś w stanie sporo zaoszczędzić. Dodatkowo możesz zamieszkiwać dom jeszcze przed ukończeniem prac remontowych, co znacząco skraca czas oczekiwania na odbiór budynku. Dla wielu nabywców jest to jedna z największych zalet kupna domu z rynku wtórnego.
Jeśli chodzi o pozostałe korzyści, generalny remont starego domu daje Ci również możliwość zachowania niektórych elementów dawnego budownictwa, stanowiących o oryginalnym charakterze zakupionego obiektu. To mogą być klasyczne podłogi z naturalnego drewna, solidna stolarka drzwiowa i okienna wymagająca jedynie odświeżenia lub piękne detale obecne w przedwojennych willach. Jeśli przeprowadzasz remont domu liczącego kilka dekad, nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas prac renowacyjnych odtworzyć klimat i styl pierwowzoru. Ten sam dom w nowej, świeżej odsłonie? Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań przy jednoczesnym zaakcentowaniu wiekowych elementów wnętrza to doskonały pomysł na dom w stylu retro!
Dom w klimacie retro – jak go urządzić?
Stary dom zyska nietuzinkowy charakter, jeśli zdecydujesz, by ostateczny efekt prac remontowych podkreślał jego status. Oczywiście nie oznacza to rezygnacji z nowoczesnych funkcjonalności, które dostosują nieruchomość do potrzeb Twojej rodziny. Odtworzenie stylu budynku będzie możliwe między innymi dzięki odpowiednim materiałom wykończeniowym, kolorystyce czy pieczołowicie dobranemu wyposażeniu.
Jak zabrać się za odnawianie starego domu? Wiele zależy od tego, w jakim stanie jest Twój nabytek. Może się zdarzyć, że niektóre z elementów zastanych w starym budynku nie wymagają całkowitej wymiany, a jedynie odnowienia. Często jest tak w przypadku drewnianych desek podłogowych, którym wystarczy szlifowanie i dokładne wykończenie powierzchni, by parkiet odzyskał dawny blask.
Podobnie jest w przypadku ścian. Jeśli tylko nie ma w nich pęknięć i nie uległy zagrzybieniu, będą potrzebować gipsowania, tynkowania i malowania. Następnie musisz zdecydować, czy do całej koncepcji aranżacyjnej lepiej pasować będzie tradycyjna biel czy może wzorzyste tapety. Ciekawym rozwiązaniem do wnętrz w klimacie retro mogą być na przykład ściany pokryte cegłą. W kuchni i łazience świetnie sprawdzą się płytki cementowe wzorowane na stylistyce okresu międzywojnia.
Styl retro we wnętrzu – kolorystyka
Styl retro lubi wyraziste, nasycone kolory, stąd w aranżacjach stylizowanych na wnętrza z minionych dekad popularnością cieszą się wielobarwne zestawienia. Pomarańcz, zieleń, brąz, a także musztardowa żółć i czerwień obecne są nie tylko w postaci dodatków czy dekoracji, ale również tapicerek mebli, sprzętów AGD, a nawet powierzchni ścian.
Co więcej, odważna kolorystyka nie musi ograniczać się do jednej, dwóch czy nawet trzech intensywnych barw w ramach jednej stylizacji. Wnętrza retro obfitują często w nieoczywiste połączenia, tworząc przestrzeń dla całej palety kolorów.
Różnobarwne krzesła w jadalni, wielokolorowe komplety obiadowe czy zestawy wypoczynkowe złożone z mebli o odmiennych wybarwieniach? Styl retro mówi im zdecydowane tak!
Meble w stylu retro – co wybrać?
Meble w stylu retro to prawdziwy rarytas dla miłośników nietuzinkowych projektów i mebli z duszą, podkreślających we wnętrzach klimat dawnych lat. W starych, choć odnowionych, domach doskonale odnajdą się solidne elementy wyposażenia takie jak skórzane fotele, mosiężne lampy i ciężkie kanapy na chromowanych nóżkach. Dobrym pomysłem będzie również zainwestowanie w smukłe witryny i szafki o dębowych frontach. Meble o prostej sylwetce, w wybarwieniu głębokiego brązu wzbogacą wygląd salonu lub reprezentacyjnej jadalni.
>>Do swojego salonu szukasz mebli w klasycznych kształtach i kolorach? Najciekawsze propozycje znajdziesz w naszym artykule: „Minimalizm w wersji retro, czyli najmodniejsze meble do salonu”.
W modernistycznych domach, w których chcemy odtworzyć atmosferę lat 30., najlepiej postawić na efektowne, a przy tym niezwykle trwałe rozwiązania: materiały najwyższej jakości to klucz do aranżacyjnego sukcesu. Postaraj się, by wśród pomieszczeń w nowo urządzonym domu nie zabrakło dobrze zaopatrzonej biblioteki z przepastnymi regałami, stylowego gabinetu czy pięknej kuchni, w której uwagę zwracają zdobione fronty mebli.
Dodatki, których nie może zabraknąć w aranżacji retro
Dekoracje w stylu retro to przede wszystkim kolorowe obrazy, grafiki i plakaty wyróżniające się na tle jasnych, jednolitych ścian. Unikatowe świeczniki i wazony, dywany w geometryczne wzory, okrągłe stoliki na smukłych nóżkach oraz wyeksponowane w witrynach porcelanowe figurki – wszystko to zapewni domownikom fascynującą podróż w czasie. Styl retro wprowadzisz do domu także dzięki stylizowanym lampom – nie tylko emaliowanym, ale też oryginalnym modelom podłogowym z dekoracyjnymi abażurami.
Na koniec zadbaj o obecność naturalnej zieleni. Żywe rośliny pięknie zaprezentują się w modnych kwietnikach i stojakach rozmieszczonych w różnych częściach domu.
Zajrzyj do sklepu internetowego Black Red White i wciel w życie swój pomysł na remont starego domu. W naszej ofercie znajdziesz meble i dodatki, dzięki którym z łatwością zaaranżujesz wnętrza w klimacie retro!