Przejdź do sklepu brw.pl

Pomysł na sufit w pokoju z Black Red White!

Czytaj
16.01.2024

Pomysł na sufit w pokoju z Black Red White!

Sufit, tak zwana „piąta ściana”, jest najczęściej pomijanym elementem aranżacji wnętrz. Zazwyczaj traktujemy go po macoszemu, sprowadzamy do roli neutralnego tła. Tymczasem dobrze zaprojektowany sufit zwiększa walory wizualne wnętrza, wpływając pozytywnie na odbiór całej przestrzeni. Jak znaleźć pomysł na sufit w pokoju? Pozwól, że Cię w tym wyręczymy!

Pomysł na… sufit w pokoju!

Aranżując wnętrze, często koncentrujemy się na designie mebli, kolorach ścian, dekoracjach, stolarce okiennej i drzwiowej, podłogach… Pomijamy jednak jeden istotny element – sufit. Niesłusznie! Niebanalne wykończenie sufitu może całkowicie odmienić charakter pomieszczenia, dodając mu klasy i funkcjonalności. Szeroki wachlarz rozwiązań dostępnych na rynku sprawia, że jest w czym wybierać. Przekonasz się, że aby wnętrza nabrały smaku, nie trzeba wiele.

Ciekawie zaprojektowany sufit to coś więcej niż estetyka. Warto wziąć pod uwagę praktyczne aspekty takiego przedsięwzięcia. Ukrycie niedoskonałości, takich jak pęknięcia czy krzywizny, poprawa akustyki lub integracja systemów inteligentnego domu – oto niektóre z nich. Decydując się na innowacyjne wykończenie sufitu, inwestujemy nie tylko w wygląd, ale i w komfort użytkowania przestrzeni. To właśnie sufit, często niedoceniany, ma szansę stać się kluczowym składnikiem dopełniającym aranżację salonu, sypialni, pokoju dziecka.

Odpowiednio zaaranżowany sufit:

  • buduje klimat aranżacji,
  • akcentuje efekty świetlne,
  • wyznacza granice stref funkcjonalnych, co znakomicie sprawdza się we wnętrzach typu open space;
  • odwraca uwagę od technicznych mankamentów mieszkania,
  • maskuje nieestetyczne elementy instalacji, np. klimatyzację, przewody elektryczne;
  • może łatwo podkreślić styl wnętrza.

Gotowi na spektakularne efekty optyczne? Czas start!

Co można dać na sufit w pokoju?

Jak ciekawie wykończyć sufit w pokoju? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, idealnych do małych i większych mieszkań. Zanim wdrożysz wybrane rozwiązanie, upewnij się, że harmonizuje ono z całościową wizją wnętrza. Źle urządzony sufit to prosty przepis na aranżacyjną katastrofę.

Sufit podwieszany

Nowoczesne sufity podwieszane najczęściej wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych mocowanych do konstrukcji nośnej. Sufit podwieszany dwupoziomowy (przeznaczony do montowania w dużych pomieszczeniach) lub klasyczny jednopoziomowy to lekka, atrakcyjna wizualnie konstrukcja, która pozwala ukryć niedoskonałości pomieszczenia, wytłumić dźwięki czy przesłonić nieestetyczne instalacje.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania różnorodnych efektów świetlnych. Do wyboru pozostaje szeroki wachlarz opraw oświetleniowych, w tym oczek halogenowych, opraw liniowych czy opraw LED typu downlight. Inną zaletą sufitu podwieszanego jest obniżenie wysokich wnętrz, a co za tym idzie – ograniczenie zużycia energii cieplnej.

Sufit napinany

Interesującą alternatywą dla sufitu podwieszanego jest sufit napinany. To świetny sposób na szybkie obniżenie pomieszczenia, a przy okazji urozmaicenie aranżacji. Sufity napinane montuje się na specjalnych profilach rozmieszczonych po obwodzie pomieszczenia, czyli wzdłuż krawędzi ścian. Sam materiał sufitu napinanego (zwykle wykonany z PCV lub innych elastycznych tworzyw sztucznych) jest nagrzewany, a następnie rozciągany i mocowany do profilu napinającego. Sufit napinany to dość wszechstronne rozwiązanie – dostępne są zarówno modele podświetlane, jak i lustrzane, z nadrukiem, 3D czy akustyczne.

Drewno na suficie

Jeśli podobają Ci się ciepłe, naturalne aranżacje, postaw na sufit drewniany. Drewno możesz wykorzystać na różne sposoby, sięgając np. po boazerię, kasetony, nowoczesne panele czy oryginalne drewniane belki. Panele z drewna bez przeszkód zastosujesz na całej powierzchni sufitu lub jedynie na jego fragmentach, akcentując poszczególne strefy we wnętrzu. Urządzasz pokój na poddaszu? Rozważ odsłonięcie belek stropowych lub krokwi, które podkreślają urok pomieszczeń pod skosami. Warto pozostawić je w surowej, naturalnej formie – drewniany sufit stworzy sielski, rustykalny klimat.

Nie przegap: „Nowoczesny pokój dla dziewczynki na poddaszu – aranżacje”.

Sztukateria i ornamenty na suficie

Chcesz dodać wnętrzu elegancji? Pomyśl o zastosowaniu sztukaterii! W zależności od preferowanego stylu oraz rozmiarów pokoju możesz wybrać sztukaterię minimalistyczną lub bogato zdobioną. Do zastosowania na suficie nadają się zarówno kasetony, rozety i listwy przysufitowe, jak i klasyczne sztukaterie ścienne. Każdy z tych elementów pełni funkcję samodzielnej dekoracji, ale może też okalać podstawy lamp wiszących lub tworzyć wokół nich subtelne obramowania. Wykończenia tego rodzaju podkreślają prestiżowy charakter wnętrz.

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj: „Sztukateria ścienna – inspiracje”.

Sufit w kolorze

Kto powiedział, że sufit musi być biały? Aranżując mieszkanie, coraz częściej i śmielej odchodzimy od opatrzonych rozwiązań. I bardzo dobrze! Sufit pomalowany na kolor inny niż biel nie tylko przełamuje schematy, ale też wprowadza do wnętrza nową dynamikę. Zastanawiasz się, jaką barwą wypełnić przestrzeń? Dobrym pomysłem będzie pomalowanie sufitu na kolor szary, kremowy czy pastelowy. Odważną, ale i bardzo stylową opcją projektową jest czarny sufit – ideał do wnętrz nowoczesnych i tych utrzymanych w klimacie glamour.

Tapeta na suficie

Przyklejenie tapety lub fototapety rozpatrujemy najczęściej w odniesieniu do ścian. Tymczasem sufit pokryty tapetą również potrafi zrobić wrażenie! Wzór warto dobrać do rodzaju pomieszczenia. O ile w sypialni dorosłych domowników lepiej sprawdzą się stonowane desenie, o tyle w pokoju dziecięcym możemy pozwolić sobie np. na gwiaździste niebo. Tak oryginalny sufit idealnie wpisze się w aranżację w stylu angielskim.

Sufit betonowy

Beton na suficie to propozycja, która obejmuje przede wszystkim wnętrza loftowe, nowoczesne, minimalistyczne. Betonowy sufit świetnie komponuje się z metalowymi elementami, szkłem oraz surowym drewnem. W przypadku sufitów pokrytych tynkiem mineralnym odpowiednie oświetlenie jest sprawą kluczową. Zastosowanie punktowych świateł, lamp wiszących o surowym designie lub ledowych linii świetlnych może podkreślić charakter przestrzeni i wydobyć z „betonu” jego najlepsze cechy.

Pomysł na sufit w pokoju dziecka

Jaki sufit sprawdzi się w pokoju dziecięcym? Wbrew pozorom, sufit w pokoju dziecka to przestrzeń pełna kreatywnych możliwości! Sufitowe dekoracje rozbudzą wyobraźnię malca, zachęcając go do zabawy i nauki. Jednym z pomysłów na niebanalną aranżację może być sufit gwiaździsty – zastosowanie fluorescencyjnych naklejek lub specjalnego oświetlenia LED tworzącego efekt nocnego nieba.

Inną opcją jest montaż kolorowych paneli akustycznych w zabawnych kształtach, które nie tylko ożywią przestrzeń, ale również poprawią komfort akustyczny w pokoju. Pomalowanie sufitu na jasne, wesołe kolory lub zastosowanie tapety z ulubionymi postaciami z bajek to kolejny sposób na metamorfozę pokoju dziecięcego. W pokoju nastolatka egzamin zdadzą modne oprawy oświetleniowe – zarówno nastropowe, jak i wpuszczane.

Pomysł na sufit w pokoju z Black Red White

W tej części artykułu przedstawimy aranżacje pokoju, w którym sufit gra pierwsze skrzypce. Sprawdź, jakie produkty z oferty Black Red White wykorzystali nasi projektanci.

Pierwszy z proponowanych projektów to wizualizacja pokoju młodzieżowego znajdującego się na poddaszu. Wnętrze jest świetnym przykładem ujarzmienia trudnej przestrzeni i przekucia jej mankamentów w zalety. Pokój pod skosami zaaranżowano w stylu skandynawskim – gdzieniegdzie dostrzec można również akcenty boho. Przytulny, niemal sielski charakter wystroju podkreślają odsłonięte elementy więźby dachowej. Krokwie w jasnych odcieniach drewna stanowią urokliwą dekorację budującą klimat poddasza. Wnętrze wyposażono w meble z kolekcji Hesen: regał, biurko, łóżko i pakowną komodę. Bryły w wybarwieniu grafit/dąb artisan znakomicie wpisują się w przyjętą konwencję stylistyczną.

Oto przestrzeń zaaranżowana na wzór nowojorskich loftów. Jasny, przestronny pokój dzienny otwarł przed projektantami szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych. Zastosowanie symetrycznych, wielkoformatowych przeszkleń, poprowadzonych zarówno od strony tarasu, jak i od korytarza, pozwoliło na budowanie głębi w pionowej osi wnętrza. Specjaliści odwrócili proporcje kolorystyczne, proponując szary sufit stylizowany na betonowy i podłogę w jasnym, chłodnym odcieniu drewna. Na tle białych, niemal ascetycznych ścian wyeksponowano regał i witrynę z kolekcji Kassel, stolik Aroz oraz puf Lafu. Neutralna baza sprawia, że nic nie przesłania urody mebli.

Więcej inspirujących pomysłów na wykończenie wnętrza znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0