Przejdź do sklepu brw.pl

Poznaj najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do domu

Czytaj
28.04.2023

Poznaj najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do domu

Zielone kwiaty doniczkowe to nieodzowny element aranżacji domu. Nie tylko wzbogacają i ożywiają wystrój, lecz także wpływają korzystnie na Twoje zdrowie oraz poprawiają samopoczucie. Jakie kwiaty doniczkowe najlepiej wybrać i gdzie je postawić?

Kwiaty doniczkowe do domu - salon - wazon Cala

KOLEKCJA MEBLI HOLTEN

Kwiaty doniczkowe domu – wprowadź do wnętrza naturalny motyw

Decydując się na domową uprawę roślin, powinieneś wiedzieć, jak o nie dbać.

W naszym artykule:

  • poznasz najpiękniejsze kwiaty doniczkowe domowe,
  • dowiesz się, w jaki sposób pielęgnować zielonych „lokatorów”,
  • zobaczysz inspirujące aranżacje wnętrz z różnymi roślinami.

Poznaj najpiękniejsze kwiaty domowe!

Wybierając rośliny do mieszkania, weź pod uwagę warunki, jakie możesz im zaoferować. Niektóre kwiaty lubią dobrze nasłonecznione stanowiska, inne czują się lepiej w cieniu. Istnieją gatunki, które nie tolerują wysokiej wilgotności powietrza, są też i takie, które znoszą ją bez problemu. Dlatego najpierw odpowiedz sobie na pytanie, gdzie chcesz ustawić doniczki, a następnie zorientuj się, które rośliny rozkwitną dosłownie i w przenośni w wybranym miejscu. W uprawie doniczkowej najważniejsze jest dostosowanie się do potrzeb rośliny.

Osłonka Ulf

OSŁONKA ULF

Rośliny pokojowe do wilgotnego pomieszczenia

W kuchni oraz łazience w powietrzu znajduje się dużo wilgoci. Którym roślinom to nie przeszkadza? Na przykład popularnym storczykom czy kalanchoe.

Storczyk

Storczyk zwany orchideą to wyjątkowo dekoracyjna roślina. Ma przepiękne kolorowe kwiaty – różowe, białe lub żółte. Czasem widuje się intensywnie niebieskie storczyki, ale w przyrodzie nie występują naturalnie. Taki odcień osiąga się za pomocą specjalnego barwnika, który wprowadza się do pędu kwiatowego, zanim otworzą się pąki.

Orchideę najlepiej postawić na parapecie, nie ma nic przeciwko słońcu. Trzeba ją podlewać mniej więcej raz w tygodniu, uważając, żeby nie przesadzić z ilością wody. Jeśli chodzi o sposób podlewania, najbezpieczniej włożyć doniczkę do pojemnika z wodą i odstawić na ok. kwadrans. Storczyk rozwija się prawidłowo w temperaturze od 13 do 30 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że uniwersalna ziemia ogrodowa w przypadku tej rośliny nie wchodzi w grę. Orchidea potrzebuje specjalnej mieszanki, np. z korą sosnową.

Kalanchoe

Kalanchoe wyróżnia się błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi i uroczymi drobnymi kwiatkami o przyjemnym zapachu. W zależności od gatunku, kwiaty przyjmują rozmaite kolory – biały, różowy, żółty, pomarańczowy albo czerwony.

Kalanchoe, podobnie jak storczyk, warto umieścić na parapecie. Roślina należy do sukulentów przystosowanych do warunków z ograniczonym dostępem do wody. Nie ma zatem potrzeby, aby często ją podlewać. Przelane korzenie gniją, istnieje też ryzyko, że na liściach pojawi się mączniak. Wystarczy, że nie dopuścisz do przesuszenia ziemi. W jakiej temperaturze uprawiać kalanchoe? Nie wyższej niż 27 stopni Celsjusza latem, a zimą między 10 a 15 stopni. Kwiat ładnie rośnie w ziemi ogrodniczej wymieszanej z piaskiem gruboziarnistym.

Donica Lina

DONICA LINA

Rośliny doniczkowe do słonecznego wnętrza

Wiele roślin czuje się znakomicie w pomieszczeniu wypełnionym światłem. Są to między innymi kaktusy oraz anturium.

Kaktus

Wizytówką kaktusów są kolce chroniące je przed roślinożercami. W sklepach czeka na Ciebie masa gatunków, od miniaturowych po ogromne okazy idealne do przestronnego wnętrza. Kaktusy kwitną okazjonalnie, bywa nawet, że co kilka lat. Kiedy to już nastąpi, zdumiewają kształtami i kolorami swoich kwiatów.

Te rośliny są odporne na mocne słońce i suche powietrze, co docenią wszyscy, którym zdarza się zapomnieć o dostarczeniu im wody. Kaktusy podlewa się rzadko, lecz obficie. Zimą w ogóle nie zaprzątaj sobie głowy podlewaniem. W sezonie jesienno-zimowym kaktusy nieźle znoszą niższe temperatury, a latem nawet największe upały i ostre słońce. Ziemia do kaktusów musi być przepuszczalna, przyda się także warstwa drenażu na dole doniczki.

Anturium

Anturium jest nazywane również kwiatem flamingów. To bardzo efektowna roślina z dużymi liśćmi w formie serca i charakterystycznymi kwiatami zgrupowanymi w kolbę otoczoną barwnymi liśćmi przykwiatowymi – różowymi, czerwonymi, białymi, fioletowymi. Umiejętnie pielęgnowana, kwitnie przez cały rok. Jedną z jej licznych zalet jest zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn – amoniaku, formaldehydu, ksylenu.

Anturium będzie Ci wdzięczne za jasne stanowisko z rozproszonym światłem. W ciepłe miesiące podlewaj kwiat co kilka dni, zimą rzadziej. Wskazówką jest ziemia – sucha oznacza, że roślinie trzeba dostarczyć wody. Pamiętaj o regularnym zraszaniu, zwłaszcza latem. 20-22 stopnie Celsjusza to optymalna temperatura dla anturium.

Osłonka Ava

OSŁONKA AVA LIŚCIE

Rośliny cieniolubne

Niektóre rośliny wolą trzymać się z daleka od mocno nasłonecznionych miejsc. Należą do nich m.in. zamiokulkas zamiolistny czy skrzydłokwiat. Aby uniknąć poparzenia liści i zapobiec uschnięciu, najlepiej ulokować je w cieniu bądź półcieniu.

Zamiokulkas zamiolistny

Już sama nazwa zamiokulkasa zamiolistnego zwraca uwagę. Interesujące są również jego ozdobne, mięsiste i błyszczące liście. Kwitnie rzadko, ale to bez znaczenia, ponieważ kwiaty zamiokulkasa nie oszałamiają urodą.

Bez wątpienia atutem zamiokulkasa jest łatwość w uprawie. Nie każdy ma rękę do roślin. Jeśli należysz do takich osób, zamiokulkas będzie dla Ciebie w sam raz. Pokojowa temperatura i podlewanie co dwa tygodnie spokojnie mu wystarczą do szczęścia.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty to wyjątkowe rośliny wyróżniające się nie tylko wyglądem, lecz także właściwością oczyszczania oraz nawilżania powietrza, dlatego wspaniale sprawdzają się w sypialni. Skrzydłokwiat, tak jak i anturium, ma kolbiasty kwiatostan. Wokół niego znajdują się podłużne białe liście przykwiatowe kojarzące się ze skrzydłami. Stąd wzięła się nazwa skrzydłokwiatu.

Roślina preferuje półcień i regularne podlewanie. Niestety stosunkowo łatwo ją przelać, a wtedy szybko gnije, jej liście zaś opadają i żółkną. Będzie jej dobrze w temperaturze od 18 do 22 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być przepuszczalne.

Donica na nóżkach

DONICA NA NÓŻKACH

Kwiaty domowe w aranżacji wnętrz

Przyjrzyj się naszym dwóm aranżacjom pokoju dziennego z roślinami doniczkowymi.

Monstery i palmy w salonie glamour

Cloe piaskowy salon

KOLEKCJA MEBLI CLOE

Do eleganckich wnętrz w duchu glamour pasują bardzo dekoracyjne rośliny, takie jak palmy czy monstery. Monstery przyciągają wzrok dzięki dużym, lśniącym „dziurawym” liściom. Od dłuższego czasu brylują na salonach. Nie mniejszym powodzeniem cieszą się palmy, które kojarzą się z egzotycznymi wakacjami. W naszym pokoju dziennym monstera i palmy pięknie komponują się z piaskową tapicerką mebli wypoczynkowych oraz licznymi akcentami w kolorze złota.

Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.

Bujna roślinność w salonie w stylu skandynawskim

Aranżacja ściany telewizyjnej - pomysły i inspiracje

KOLEKCJA MEBLI LOKSA

Wesołe, pełne światła skandynawskie wnętrza są stworzone dla roślin doniczkowych. Odnajdą się w nich również gatunki płożące, które prezentują się najciekawiej, gdy umieścisz je wyżej, np. na półkach. Zwisając z nich, tworzą efektowną, zieloną zasłonę. Z mniejszych kwiatów doniczkowych możesz ułożyć kompozycję, wykorzystując do tego celu kwietnik. Kwietnik ładnie uzupełni aranżację komody bądź witryny, tak jak w przypadku naszej witryny Loksy.

Witrynę Loksę obejrzysz dokładniej na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:

 

Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.

Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!

Czytaj także: „Rośliny do kuchni – urządzamy naturalną strefę gotowania!”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0