Przejdź do sklepu brw.pl

Salon shabby chic – aranżacje

Czytaj
27.06.2022

Salon shabby chic – aranżacje

Styl shabby chic to absolutnie unikalne połączenia, które nigdy nie są oczywistością. Jednak wbrew pozorom przestrzeń, w której znajduje się styl prowansalski, trochę stylu retro, a także zaplanowana staromodność – może się prezentować zachwycająco. Urządzanie salonu w stylu shabby chic przypomina podróż wehikułem czasu. Wsiądź do niego razem z nami i zaaranżuj w tej estetyce pokój dzienny!

Salon Idento

Salon shabby chic – co go wyróżnia?

Co kryje się pod tajemniczym terminem shabby chic? W dosłownym przekładzie z języka angielskiego shabby oznacza: brudny, zniszczony, obdarty, a chic to po prostu szyk. Nie brzmi zachęcająco, prawda? Pozory mylą. Najtrafniejsze tłumaczenie to: staromodny szyk. Styl shabby chic jest powleczony patyną. Meble i dodatki odzwierciedlają estetykę retro, a przetarcia i rysy są celowo zachowane lub wręcz naniesione, podobnie jak ma to miejsce w stylu prowansalskim. Wykorzystuje się różne techniki postarzania mebli shabby chic. Możesz nawet zrobić to sam (sama) za pomocą papieru ściernego, jeśli chcesz urządzić wnętrze w takim klimacie!

Występujące także w stylu prowansalskim biel i jej złamane odcienie są bardzo charakterystyczne dla shabby chic. Drewno w kolorze naturalnym? Niekoniecznie. Meble przeważnie są białe. Ponadto w aranżacji wnętrz używa się pastelowych odsłon różu, błękitu, zieleni. Lubią je zwłaszcza dekoracje shabby.

Salon w stylu shabby chic – jak go urządzić?

Urządzenie pokoju dziennego zgodnie z trendem shabby chic będzie prawdziwą przygodą, jeśli podejdziesz do tego z entuzjazmem i znajdziesz czas na poszukiwania wymarzonych sprzętów i dekoracji w sklepach z antykami bądź na pchlim targu. Nie grzeszysz cierpliwością? Nie przejmuj się, wszystko czego potrzebujesz, dostaniesz też w dużych sklepach wnętrzarskich, na przykład Black Red White. Sfatygowany szyk takich wnętrz mogą prezentować również całkiem nowe meble – decyzja należy do Ciebie.

Meble – starej daty, ale szykowne

Meble shabby chic mają w sobie ducha vintage. Nie daj się zwieźć ich „babcinym” wyglądem! To sprzęty z klasą, są jak wino – im starsze, tym lepsze.

Co jest najważniejsze w salonie? Oczywiście sofa! Kanapa shabby, obojętnie – gładka czy wzorzysta, powinna mieć wdzięcznie wygięte podłokietniki i figlarnie rzeźbione nóżki. Mile widziane są motywy kwiatowe, które w stylu shabby chic możemy dostrzec dość często. Profilowane nogi są mile widziane również w przypadku foteli, stolików kawowych, kredensów. Na regale, stole czy komodzie warto zastosować „przecierkę”. Nieregularne przetarcia dają wyjątkowo malowniczy efekt, idealnie wpisując się w styl shabby chic. Niewątpliwie dzięki takim meblom wnętrza w stylu shabby chic zyskują niepowtarzalny klimat.

Zobacz, jakie meble z oferty BRW z powodzeniem wstawisz do pokoju dziennego shabby.

SOFA CUPIDO

Sofa Cupido kolorystycznie nieco odbiega od konwencji shabby chic. Musztardowy odcień z domieszką zieleni trudno nazwać pastelowym. Jednak nadrabia to staroświecki kształt bryły z zabawnie zawiniętymi podłokietnikami i pękatymi drewnianymi stopkami, to jego cechy charakterystyczne. Siedzisko wypełniono pianką i sprężyną falistą, a dwóm poduchom oparciowym towarzyszy duet poduszek dekoracyjnych, zatem na tej kanapie wypoczniesz jak król. Mieszkasz z małymi dziećmi lub zwierzętami? Nie musisz zbytnio przejmować się ewentualnymi zabrudzeniami. Tkanina, jaką pokryto sofę, jest hydrofobowa i łatwoczyszcząca. Upstrzona motywami kwiatowymi będzie również skutecznie ukrywać drobne plamki.

 

Lubisz ponadczasowe fotele uszaki? Przyjrzyj się modelowi Hebe. Jest duży, wygodny, zachęca, aby się w nim rozsiąść z dobrą powieścią i kubkiem orzeźwiającej lemoniady. Barwy shabby chic są widoczne na uroczym obiciu – kremowe tło ożywiają kwiaty, motyle, ptaki w różach i błękitach z nutą bladego fioletu. Całą konstrukcję podtrzymują szeroko rozstawione solidne metalowe nóżki.

Fotel Noja jest mniejszy i lżejszy. Siedzisko opiera się na czterech smukłych drewnianych nogach. Deseń tapicerki ujmuje swoją subtelnością. Papugi siedzące na rachitycznych gałązkach obsypanych białym kwieciem wyglądają, jakby nam się przyglądały. Na takim fotelu przyjemnie usiąść z filiżanką kawy i poplotkować z przyjaciółką.

Oświetlenie – stylowe i nastrojowe

Trend shabby chic uwielbia staromodne lampy, szczególnie żyrandole i kinkiety na ścianach. Ich blask wydobędzie z cienia detale w stylu shabby – pęknięcia na meblach, startą tu i ówdzie farbę, która jednak potrafi uwypuklić elegancję. Wszystko, co nadaje pomieszczeniu szlachetny rys.

 

Żyrandol Carpento wykonano z metalu i szkła. Rzeźbienia i mieniące się kryształki w kształcie łez dodają mu elegancji. Lampa pasuje do salonu, w którym położono nacisk na chic, shabby sprowadzając na drugi plan. Odnajdzie się także we wnętrzach inspirowanych glamour. Podobnie jak kinkiet Cornelia z jego gustownymi kryształami i marszczonym materiałowym abażurem.

Dodatki shabby chic – kwiaty, koronki, decoupage

Styl shabby chic przepada za kwiatowymi ornamentami, koronkowymi serwetami i haftowanymi makatkami. Charakterystyczne dla niego są analogowe zegary z delikatnym rysunkiem na tarczy, na przykład wykonanym techniką decoupage. Zresztą niemal żadna dekoracja shabby nie pogardzi decoupage. W ten sposób ozdabiane są pudełka do przechowywania, ramki na zdjęcia, doniczki. W salonie shabby chic stawia się też bielone wiklinowe kosze, a staroświecką porcelanę podziwia zza szyby kredensu bądź witryny.

 

Salon shabby chic – aranżacje

Pamiętaj, że wnętrza shabby chic nie muszą przypominać mieszkania prababci. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się pokój dzienny w stu procentach shabby, czy raczej dyskretnie zaakcentujesz tę estetykę w formie kilku dodatków i jednego przetartego mebla. Zapoznaj się z naszymi propozycjami aranżacyjnymi.

Klimat shabby chic w turkusowo-białym salonie

Salon z turkusowymi ścianami
 

Spójrz, jak ładnie komponują się białe meble z kolekcji Idento z turkusowymi ścianami. Na szczególną uwagę zasługują dekoracyjne metalowe uchwyty (typowe dla shabby chic), frezy w stylu vintage oraz romantyczny aranż komody. Pojemny mebel posiada aż cztery szuflady i dwie szafki. Na blacie ustawiono zdjęcia w ramkach, ceramiczne figurki, wazon pełen białych róż, szklane ozdoby. Ceramika znajduje się też na półkach i w witrynie. To przestrzeń, która łączy przeszłość z teraźniejszością.

Część mebli z kolekcji możesz obejrzeć również na filmach, np. komodę Idento:

 

Pokój dzienny z bielonymi meblami i podłogą

Kolekcja Romance w salonie
 

W aranżacji salonu z kolekcją Romance za atmosferę shabby chic odpowiadają bielone meble, podłoga, stolik kawowy z widocznymi pęknięciami. Co prawda, w podświetlonej witrynie wyeksponowano nowoczesne dekoracje, ale takie zestawienie nie razi, wręcz przeciwnie. Przytulności dodają poduszki dekoracyjne rozłożone także na podłodze, puchaty dywan shaggy umieszczony na kolejnym, większym dywanie. Lawendowa ściana stanowi idealne tło dla białych mebli, podkreślając ich kolor i kształt.

Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0