Odkrywamy style: salon w stylu holenderskim!
CzytajOdkrywamy style: salon w stylu holenderskim!
Nowoczesność, minimalizm, zamiłowanie do ciepła i tradycji – czy cechy te muszą się wykluczać? Nie, kiedy spotkają się w aranżacji wnętrz! Poznaj wyjątkowy charakter stylu holenderskiego i zakochaj się w pięknie i magnetyzującej sile kontrastów!
Spis treści:
- Styl holenderski – wnętrza dla miłośników oryginalnego designu
- Co wyróżnia styl holenderski? Od tego zacznij metamorfozę wnętrza!
- Urządzasz wnętrze w stylu holenderskim? Postaw na głębokie, stonowane kolory
- Naturalne materiały w holenderskim salonie, kuchni lub sypialni
- Oryginalne wzory, antyki, pamiątki, czyli sztuka holenderskiego designu
- Bogate oświetlenie
Styl holenderski – wnętrza dla miłośników oryginalnego designu
Styl holenderski przez wielu mylnie utożsamiany jest ze skandynawską sztuką dekoracji wnętrz. Wprawdzie występują tu pewne elementy wspólne dla obu koncepcji, jednak można śmiało zaryzykować stwierdzeniem, że bliskość geograficzna jest jednym z niewielu czynników łączących obie stylizacje.
Dzieli je natomiast niemal wszystko – od kolorystyki, przez wzornictwo czy subtelnie przemycone industrialne tony, sprawiające, że wnętrza urządzone w tej konwencji są tak niebanalne i najzwyczajniej mają w sobie „to coś”.
Oryginalny i nieoczywisty charakter stylu holenderskiego wyklarował się na w latach 90. XX wieku. Na wykształcenie się tej konwencji niemały wpływ wywarła działająca w tym kraju od 1993 r. grupa Droog Design. Skupiała takich twórców, jak m.in. Marcel Wanders czy Maarten Baas.
Projekty tych artystów cechowały się kontrowersyjnym – jak na owe czasy – charakterem. Dodatki i meble o odważnych formach, tworzone poprzez dekonstrukcję tradycyjnych kształtów, stanowiły zaprzeczenie tradycyjnej funkcjonalności przedmiotów.
Mimo iż obecne projekty wnętrz w tym stylu cechują się zdecydowanie bardziej pragmatycznym podejściem, jest coś, co odziedziczył on po grupie oryginalnych twórców. Co to takiego?
Kreatywne podejście do formy, eksperymentowanie z materiałami oraz zamiłowanie do niebanalnego designu. To cechy, które zdecydowanie „przebijają” w aranżacjach kuchni, sypialni czy salonów w stylu holenderskim.
Jak przemycić je do wystroju mieszkania i wzbogacić charakter polskich wnętrz o holenderskie tony? Już podpowiadamy!
Co wyróżnia styl holenderski? Od tego zacznij metamorfozę wnętrza!
W aranżacji wnętrz w stylu holenderskim korzystamy przede wszystkim z naturalnych materiałów. Może dominować tu drewno, jednak odsłaniamy jego niebanalną, mniej oczywistą stronę. Nie musimy martwić się o gustowne wykończenia drewna, bo elementy o surowych, nierównych krawędziach są w stylu holenderskim mile widziane. Ekologiczny styl życia i dbałość o środowisko naturalne w stylu holenderskim jest bardzo widoczne. Drewno, najlepiej surowe i jak najmniej opracowane, jest tego doskonałym przykładem.
Świadomość ekologiczna Holendrów i poziom ich dbania o środowisko naturalne zasługują na uznanie i są zdecydowanie widoczne w wystroju wnętrz. Ich projekty niejednokrotnie zakładają wykorzystywanie tych materiałów, które już posiadamy. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać formę tego, co jest już ozdobą wnętrza. Stonowana kolorystyka, odcienie szarości, zaproszenie do wnętrz kolorów głębokich – to zdecydowanie coś, co wyróżnia styl holenderski. Do tego dekoracje wykonane z naturalnych materiałów, użycie w ramach ozdób drobiazgów znalezionych na targach staroci, a także pamiątek rodzinnych – te detale budują klimat wnętrza w stylu holenderskim. Wiele zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb domowników, jednak wszechstronność holenderskiego stylu i tworzonej z jego pomocą przestrzeni, jest w stanie trafić w serca zdecydowanej większości domowników.
Urządzasz wnętrze w stylu holenderskim? Postaw na głębokie, stonowane kolory
Styl holenderski to najlepsze rozwiązanie dla dużych i przestronnych wnętrz. Dobrze widać to już przy doborze kolorów. W aranżacjach tego typu niekwestionowany prym wiodą ciemne, stonowane barwy. Różne odcienie grafitu, granatu, ciemnej zieleni czy klasyczna czerń – barwy te nadadzą wnętrzom kameralnego uroku, a zarazem nutki tajemniczości.
Styl holenderski to jednak nie tylko ciemne barwy. Równie uzasadnione miejsce znajdą w nim również jaśniejsze tony, takie jak klasyczna biel czy szarości. Przemycone w odpowiedniej proporcji, efektownie podkreślą dynamikę ciemnych kolorów, nadając aranżacji spokoju i przytulnego charakteru.
Naturalne materiały w holenderskim salonie, kuchni lub sypialni
Holendrzy cechują się wysoką świadomością ekologiczną oraz dużą troską o środowisko. To też naturalnie – w pełnym tego słowa znaczeniu – znajduje swoje odzwierciedlenie w sposobie aranżacji ich przestrzeni mieszkalnej.
Jeśli chodzi o styl holenderski, wnętrza stanowią tu prawdziwe królestwo naturalnych rozwiązań. Drewno – najlepiej to surowe i niezbyt starannie wykończone – szkło, ceramika, plecionki, skóry – przetarte lub sprawiające takie wrażenie – to absolutnie obowiązkowe materiały w omawianej konwencji.
Zastanawiasz się, jak przemycić je do swojego salonu? Nic prostszego – postaw na drewniane meble, z elegancko wyeksponowanymi słojami i zaciekami, masywne, skórzane fotele, plecione kosze, ceramiczne figurki czy wazony – i naturalna baza dla holenderskiej dekoracji gotowa!
To jednak niejedna forma, w jakiej naturalne materiały występują w omawianej konwencji. Wyrazem ogromnej dbałości holenderskich designerów o środowisko jest również sięganie po surowce pochodzące z recyklingu oraz rękodzieła – szczególnie te ostatnie cieszą się wśród Holendrów niesłychaną popularnością. Co więcej, w ich wnętrzach nie brak również inspiracji i nawiązań do wnętrz loftowych i industrialnych.
Jeśli więc chcesz urządzić salon w stylu holenderskim w takim klimacie, do mebli i akcesoriów z drewna czy skóry dodaj akcenty z metalu i betonu. Wdrożone umiejętnie i z wyczuciem, nadadzą mu wrażenia kontrolowanej, przytulnej surowości.
Oryginalne wzory, antyki, pamiątki, czyli sztuka holenderskiego designu
Jeśli chodzi o kwestię zdobnictwa, Holendrzy zdecydowanie nie są zwolennikami artystycznego nieładu czy dekoracji pełnych przepychu i zbytku. Jednocześnie jednak nie są miłośnikami wnętrz minimalistycznych i urządzonych do granic rygoryzmu i perfekcji. Przeciwnie – ich mieszkania są pełne ducha i emocji.
Jeśli chcesz urządzić wyjątkowy salon w stylu holenderskim, postaw na dynamiczne wzory – głównie geometryczne, choć świetnie sprawdzą się tu również motywy abstrakcyjne i typograficzne. Dodatkowo w ostatnim czasie można znaleźć u Holendrów wiele inspiracji zdobnictwem ornamentalnym. Jeśli tylko lubisz takie klimaty – śmiało uwzględnij je w aranżacji swoich czterech kątów.
Intrygujące wzornictwo to jednak nie wszystko. Jego idealnym dopełnieniem będą wyjątkowe dekoracje i dodatki z charakterem. Holendrzy wręcz uwielbiają eksponować w swoich wnętrzach ciekawe antyki, akcesoria znalezione na targu staroci czy rodzinne pamiątki i dekoracje.
Stare świeczniki rodem z poprzedniej epoki, lustra zamknięte w drewnianych ramach czy rodzinna kolekcja sreber – takie dodatki stworzą w Twoim wnętrzu wyjątkowo ciepłą, przytulną atmosferę.
Bogate oświetlenie
Jedną z ważniejszych kwestii przy projektowaniu dekoracji każdego pomieszczenia jest jego oświetlenie. Jeśli chodzi o styl holenderski, wnętrza urządzone w tej konwencji wręcz obfitują w mnogość różnego rodzaju lamp – zarówno tych wiszących, jak i stojących.
Odpowiednio dobrane i rozłożone, skutecznie rozjaśniają pomieszczania zdominowane przez ciemne barwy, a do tego tworzą wrażenie przestronności i nowoczesności. Co więcej, to właśnie w tych akcesoriach projektanci przemycają często industrialne, loftowe akcenty.
Jakie lampy sprawdzą się w tej stylizacji najlepiej? Holenderski klimat w mieszkaniu skutecznie pomogą Ci odtworzyć metalowe modele, zarówno te minimalistyczne, jak i przybierające oryginalne, geometryczne kształty.
Jak wspomnieliśmy na początku, styl ten umiejętnie łączy nowoczesność z klasyką, stąd znajdzie się tu również miejsce dla tradycyjnych, dekoracyjnych abażurów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć oba rodzaje wzornictwa – wręcz przeciwnie. Stworzą one świetlany duet, który nada Twojej dekoracji wyjątkowego, tajemniczego charakteru.
Naturalna, bezpretensjonalna, a przy tym wszystkim miła i przytulna atmosfera – tak w skrócie można opisać sposób, w jaki styl holenderski „pracuje” we wnętrzach. Chcesz odmienić wystrój swojego mieszkania? Sprawdź powyższe wskazówki i przenieś się w podróż do intrygującej i tajemniczej Holandii! Jeśli spodobał Ci się ten klimat koniecznie zapoznaj się również z tekstem „U źródeł minimalizmu, czyli salon w stylu skandynawskim”.