Shabby chic – co to takiego?
CzytajShabby chic – co to takiego?
W latach 90. ubiegłego wieku podbił serca Amerykanów i Brytyjczyków. Dziś – swą finezją i lekkością wyrazu – wyznacza najbardziej pożądane trendy polskich aranżacji. Mowa oczywiście o shabby chic. Czym jest ten styl i jak objawia się we wnętrzach?
Spis treści:
- Styl shabby chic – czyli w zasadzie co?
- Blaski i (od)cienie stylu shabby chic
- Meble shabby chic – dusza zamknięta w czterech kątach
- Sypialnia w stylu shabby chic – zaproś lekkość do swoich wnętrz
- Duch historii zamknięty w kuchennych ścianach
- Urzekające wykończenie
- Shabby chic – podaruj swoim wnętrzom drugie życie!
Styl shabby chic – czyli w zasadzie co?
Styl shabby chic – co to jest? Mimo iż brzmi nieco egzotycznie i zagadkowo, styl shabby chic to ostatnimi czasy jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Swój rodowód ma on w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam, młoda wówczas projektantka Rachel Ashwell, w swojej książce opisała jego główne wytyczne, zarażając miliony osób – głównie kobiet – swą miłością do starych, wysłużonych, lecz przepełnionych duszą przedmiotów. W czym tkwi fenomen tego stylu?
W dosłownym przekładzie, shabby chic tłumaczy się jako „sfatygowany szyk”. Mimo iż nazwa ta brzmi dosyć niefortunnie, w pełni oddaje istotę omawianej konwencji. Jej swoisty paradoks, a jednocześnie największy urok tkwi w tym, że sprawiając wrażenie zapomnianej i zaniedbanej, czaruje jednocześnie swym pięknem oraz romantycznym klimatem.
Chaos i nieporządek są więc tutaj tylko pozorne. W rzeczywistości shabby chic style jest precyzyjnie zaplanowany i dopracowany – w każdym calu, z perfekcją oraz urokliwym, romantycznym polotem.
Blaski i (od)cienie stylu shabby chic
Shabby chic przywodzi na myśl sielskie, romantyczne, momentami wręcz cukierkowe wnętrza. Takie wyobrażenie posiada swoje odzwierciedlenie w dominującej dla tej konwencji kolorystyce. Paleta barw stylu shabby chic przepełniona jest delikatnymi, subtelnymi odcieniami. Poza bazową bielą, swoje uprawnione miejsce znajdują tu więc zróżnicowane pastele – rozbielone błękity, zielenie, pudrowe róże, a także beże i szarości.
Shabby chic znany jest ze swej sielskiej, romantycznej aury. Dlatego też konwencji tej nieobce są subtelne, klimatyczne wzory. Lekkie kapy, pościele czy narzuty udekorowane delikatnymi falbankami lub romantycznym, kwiatowym wzorem. Te pozornie nieznaczne akcenty nadadzą Twoim wnętrzom ciepłą, sielską atmosferę.
Jasne, stonowane kolory, wniosą do Twoich wnętrz poczucie spokoju i harmonii, tak poszukiwanej w dzisiejszym zabieganym świecie. Ciepłe i cukierkowe zestawienia mogą jednak wydawać się nieco kobiece.
Nie oznacza to bynajmniej, że omawiany styl adresowany jest wyłącznie do pań. Zastąpienie pasteli gustownymi beżami lub szarością pomoże zminimalizować ten efekt oraz stworzyć pomieszczenia, stanowiące kompromisowe rozwiązanie dla obu partnerów.
Meble shabby chic – dusza zamknięta w czterech kątach
Meble to przedmioty, które bez dwóch zdań stanowią centralny element stylu shabby chic. Staromodne, przetarte, naznaczone duchem czasu i z wyraźnymi znakami użytkowania – nadają wnętrzom unikalnego, swojskiego klimatu. Aby jednak tak było, powinny być one utrzymane w jasnej, stonowanej kolorystyce oraz wyraźnie nawiązywać do minionej epoki. Stąd też idealnie odnajdą się w tej roli staromodne kredensy, komody na długich i wąskich nogach, sofy czy „babcine” bujane fotele.
Aby uzyskać wnętrze odpowiadające stylowi shabby chic, nie trzeba jednak inwestować w drogie antyki. Wiele interesujących, wiekowych modeli można znaleźć na targach staroci. Jeszcze więcej można zaś odpowiednio wystylizować.
Aby osiągnąć efekt postarzenia, wystarczy zastosować specjalną technikę wybielania. W tym celu pomaluj swoje meble ciemną, a następnie białą farbą, po czym przetrzyj je drobnoziarnistym papierem ściernym. Powstałe w ten sposób charakterystyczne przetarcia czy spękania nadadzą Twoim wnętrzom wiekowego, a jednocześnie swojskiego charakteru.
Sypialnia w stylu shabby chic – zaproś lekkość do swoich wnętrz
Lekkość, finezja, ciepły, romantyczny klimat – to cechy, które definiują każdą wymarzoną sypialnię. Z tego też powodu shabby chic, charakteryzujący się podobnymi wartościami, stanowi idealny sposób wystroju tego wnętrza. W jaki sposób urządzić sypialnię w tej konwencji?
Najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu jest bez dwóch zdań łóżko. W omawianym stylu gustownie sprawdzi się model z jasną ramą i pobielonym, żeliwnym wezgłowiem.
Dodatkowo koniecznie zaopatrz się w odpowiednie tekstylia. Miękkie, jasne poduszki, pościel czy narzuta w ozdobne, pastelowe motywy roślinne. W połączeniu z lekkimi, muślinowymi firankami w oknach oraz bukietami kwiatów – nadadzą sypialni niezapomnianego charakteru. Nie zapomnij także o toaletce oraz staromodnej komodzie!
Duch historii zamknięty w kuchennych ścianach
Jasne, drewniane blaty, bielone meble, gustowna ceramika lub porcelana, wyeksponowana za przeszklonymi witrynami – to w skrócie najskuteczniejszy przepis na kuchnię w stylu shabby chic. Do dekoracji tego pomieszczenia można wykorzystać wszystko, co znajduje się w codziennym użytku.
Wszelkie zioła i przyprawy przesyp do staromodnie wyglądających słoi lub pojemników i umieść na wiszących półkach, na kredensie wystaw kolekcję filiżanek lub talerzy, a do oświetlenia użyj stylizowaną lampkę, kinkiet lub wiekowy abażur. Do tego bukiet świeżych, pachnących kwiatów i kuchnia w stylu shabby chic jak malowana!
Urzekające wykończenie
Nic tak nie podkreśla konkretnego stylu jak gustowne, odpowiednio dobrane dodatki. Jeśli zaś chodzi o shabby chic, pole manewru jest tu niezwykle szerokie. Wśród detali królują bez dwóch zdań romantyczne koronki, falbanki i hafty. W idealny sposób współgrają z nimi rozłożone na stołach stare serwetki i obrusy. Gustowne uzupełnienie ścian stanowią zaś retro obrazki, najlepiej oprawione w postarzane ramy, stare zegary czy lustra.
To jednak nie wszystko. Ciężko wyobrazić sobie bowiem wnętrza shabby chic z prawdziwego zdarzenia bez efektownych, ozdobnych świeczników, eleganckich figurek czy ceramicznych dodatków. I motywów roślinnych. Ich bowiem w stylu, o którym mowa, jest całe mnóstwo. Poduszki, narzuty, zasłony, tapety ścienne – te, jak i inne elementy wzbogacone kwiatowym ornamentem, wniosą do Twoich pomieszczeń powiew świeżości i nutkę sentymentalizmu.
Shabby chic – podaruj swoim wnętrzom drugie życie!
Zakup starodawnych mebli, dodatków w stylu vintage czy ozdobnej ceramiki może wydawać się dość kosztowną inwestycją. Decyzja o urządzeniu mieszkania w styl shabby chic nie musi jednak wiązać się ze sporymi wydatkami. Wręcz przeciwnie. Konwencja ta stwarza szansę na znaczne oszczędności. W jaki sposób? Z łatwością je odnotujesz, nadając swoim meblom drugie życie!
Masz stare, nieco zniszczone meble z wyraźnymi śladami użytkowania, ale szkoda Ci ich wyrzucać? Nie musisz! Dzięki stylowi shabby chic, posłużą Ci one przez kolejne, długie lata, a wypisana na nich historia nada Twoim wnętrzom niezwykłego, sentymentalnego wyrazu.
Interesują Cię konkretne style wnętrzarskie? Zajrzyj do tych artykułów.
„Jak urządzić salon w stylu art deco?”
„Chaos czy kontrolowany nieład? Daj się zachwycić stylem eklektycznym!”