Słoiki na zimę, czyli jak zrobić przetwory z głową
CzytajSłoiki na zimę, czyli jak zrobić przetwory z głową
Owoce i warzywa przerobione na dżemy, musy, soki oraz kiszonki będą przypominały Ci o lecie, gdy za oknem nastaną chłody. Lubisz jeść domowe przetwory, ale uważasz, że ich przygotowanie jest trudne i bardzo pracochłonne? Nie musi tak być!
Spis treści:
Słoiki na zimę — przygotuj pyszności dla domowników
Ogórki kiszone, grzybki marynowane, ogórki konserwowe, przeciery i sałatki warzywne, a także konfitury, powidła, kompoty — wszystkie te produkty można dostać obecnie w sklepie. A to sprawia, że wiele osób zastanawia się, czy opłaca się je przyrządzać w domu?
Kluczowym argumentem przemawiającym na korzyść domowych zapasów jest ich jakość i smak. Najlepiej, gdy wykorzystasz owoce i warzywa ze swojej działki lub ogródka. Jednak nawet w przypadku produktów z targu smak własnoręcznie przygotowanych przetworów będzie nieporównanie lepszy niż tych ze sklepu. Nie ma nic lepszego niż ogórki gruntowe lub pomidory z własnego krzaczka!
Ustawione na sklepowych półkach zimowe przetwory kuszą kolorami. Niestety informacje na etykietach często nie wyglądają aż tak optymistycznie. Sztuczne barwniki, aromaty i polepszacze smaku — nie będzie ich w Twoich wyrobach. Na pewno będą one zdrowsze oraz smaczniejsze niż te gotowe.
Przepisy kulinarne, według których będziesz przyrządzać przetwory na zimę, możesz dowolnie modyfikować. Dzięki temu uda Ci się lepiej dopasować je do własnych preferencji. To szczególnie dogodne w przypadku osób, które starają się ograniczyć ilość spożywanego cukru lub soli.
Nie musisz przygotowywać wielu słoików. Wystarczy, że Twoje przetwory na zimę będą w miarę różnorodne, by każdy z domowników znalazł wśród nich coś dla siebie.
Przetwory na zimę — co będzie Ci potrzebne?
Samodzielne przygotowanie przetworów nie będzie ani trudne, ani wyczerpujące, gdy zaopatrzysz swoją kuchnię we właściwe sprzęty i akcesoria.
Sokowirówka oraz wyciskarka umożliwią Ci szybkie i wygodne przyrządzenie soków. Dzięki nim unikniesz uciążliwego krojenia i przecierania przez sito. Pyszne soki z owoców (np. ze słodkich malin) stanowią świetną alternatywę dla gazowanych napojów, po które tak chętnie sięgają dzieciaki.
Zastanawiasz się, jaki sprzęt kupić? Sokowirówka marki Sencor ma szeroki otwór dozujący. A to oznacza brak konieczności mocnego rozdrabniania produktów przed wrzuceniem ich do podajnika. Urządzenie wyposażone jest w dwa tryby pracy, co pozwala na dopasowanie jego prędkości do twardości wsadu. Włókna pozostałe po odciśnięciu soku trafiają do pojemnika o wielkości 1,2 l. Jest on na tyle duży, że nie trzeba go co chwilę opróżniać.
Wiele osób myli sokowirówkę z wyciskarką wolnoobrotową. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie poradzi sobie z twardymi warzywami i owocami, takimi jak:
- jabłka,
- marchew,
- buraki.
Sokowirówka pracuje szybko i daje klarowny sok. Może mieć jednak kłopot z przetworzeniem niektórych składników, np.
- szpinaku, jarmużu czy innych warzyw liściastych,
- owoców jagodowych.
To zadanie dla wyciskarki. Tego typu sprzęty pracują wolniej i dają trochę mniej soku. Jest on za to gęstszy, gdyż zawiera drobiny składników, a jak wiadomo, to właśnie w miąższu kryje się spora ilość cennych witamin.
Jaką wyciskarkę wybrać? Wyciskarka wolnoobrotowa Sencor jest wyposażona w wydajny silnik o mocy 400W. Gwarantuje on 15 minut ciągłej pracy. Wygodnym rozwiązaniem jest pionowa konstrukcja tego urządzenia. Dzięki niej obsługa sprzętu nie wymaga użycia siły.
Z pewnością przyda Ci się również suszarka do grzybów i owoców. Urządzenie umożliwia dobre odparowanie z nich wilgoci, bez utraty walorów smakowych. Aż pięć tac zwiększa funkcjonalność suszarki. Dzięki nim pomieści ona wiele produktów jednocześnie.
Sprzęt ten możesz wykorzystać także do suszenia:
- sezonowych warzyw (np. pomidorów do przekąsek i potrawek, a także włoszczyzny do zup),
- ziół,
- mięsa,
- ryb.
Zimową porą chętnie podajesz do obiadu wielowarzywne sałatki w zalewie octowej? Spraw sobie szatkownicę i/lub tarkę. Sporą pomoc będą stanowiły nawet te obsługiwane ręcznie. Zwróć uwagę na modele z uchwytem. Zwiększa on wygodę ich użycia oraz izoluje palce od ostrzy.
Lubisz ogórki małosolne? W Twojej kuchni nie powinno zabraknąć kamionkowego naczynia z pokrywką. Umożliwia przyrządzenie świetnych kiszonek z ogórków, a także kapusty.
W jakie akcesoria warto wyposażyć kuchnię, by robienie przetworów było nie tylko łatwe, lecz także przyjemne? Przyda Ci się solidna bambusowa deska do krojenia oraz kilka ostrych, poręcznych noży.
Pomocne będą również obieraki do warzyw. Jeśli na wyposażeniu Twojej kuchni nie ma jeszcze moździerza, koniecznie to zmień. Rozkruszone w nim przyprawy i zioła uwalniają pełnię swoich smaków oraz aromatów.
Nie może być mowy o robieniu przetworów bez szklanych naczyń, w których można je przechowywać. Do wyboru masz:
- klasyczne słoiki typu twist-off (z zakręcaną nakrętką),
- weki z gumową uszczelką.
W każdej kuchni powinny znaleźć się niewielkie słoiczki na przyprawy. W czasie robienia przetworów będziesz ich potrzebować tuż po ręką. Postaraj się o takie pojemniki, które uchronią je przed zwietrzeniem, a przy okazji będą stanowiły ozdobę Twojego wnętrza.
Do przechowywania soków możesz przeznaczyć butelki z klasyczną nakrętką lub z hermetycznym klipsem. Jeśli zróżnicujesz je pod względem kształtu, będą efektownie prezentowały się na półkach w Twojej spiżarni.
Przetwory na zimę — przepisy, które pokochasz
Szukasz nowych pomysłów na przetwory na zimę? Możesz na nas liczyć!
Cukinia w zalewie cynamonowo-miodowej
Składniki:
- 3 kg cukinii,
- 1/2 kg cukru,
- 5-8 łyżek miodu płynnego,
- 1/2 szklanki octu,
- 4 łyżeczki soku z cytryny,
- 2 ziarenka ziela angielskiego,
- 3-4 goździki,
- łyżeczka cynamonu.
Wykonanie:
Cukinię obierz ze skórki i pokrój na kawałki. Zagotuj 2 litry wody z octem, miodem, sokiem z cytryny oraz przyprawami. Po przestudzeniu zalej cukinię przygotowaną zalewą i odstaw na 2 godziny. Po upływie tego czasu doprowadź całość do wrzenia, dosyp do niej cukier i gotuj przez ok. 10 minut. Następnie przełóż cukinię do słoików (pilnując, by każdy jej kawałek był zanurzony w zalewie octowej). Zakręć je i pasteryzuj przez ok. 15 minut.
Sałatka szwedzka
Składniki:
- 5 kg ogórków,
- 1/2 szklanki octu,
- 3 szklanki cukru,
- 1 szklanka oleju,
- 1 czubata łyżka soli.
Składniki do zalewy:
- 1-2 szklanek octu (do smaku),
- 2 szklanki cukru,
- 2 szklanki wody.
Wykonanie:
Ogórki umyj i pokrój na grubsze plasterki. Przełóż je do naczynia i dosyp do nich 3 szklanki cukru oraz sól, a następnie połącz je z octem (1/2 szklanki) i olejem. Całość dobrze wymieszaj i odstaw do lodówki na ok. 12 godzin. Po upływie tego czasu odsącz wodę z ogórków do garnka. Połącz ją ze składnikami zalewy i zagotuj. Ułożone w słoikach ogórki zalej gorącą zalewą, zakręć oraz zapasteryzuj.
Smacznego!
W Twoim domu nie ma miejsca do przechowywania przetworów? Przeczytaj artykuł: „Mała spiżarnia w kuchni – jak ją wydzielić?”. A na zakupy sprzętów AGD oraz akcesoriów, które ułatwią Ci przyszykowanie zapasów na zimę, zapraszamy Cię do sklepu internetowego BRW.