Przejdź do sklepu brw.pl

Sofa i fotel muszelka: musisz to mieć!

Czytaj
4.02.2020

Sofa i fotel muszelka: musisz to mieć!

Kilka lat temu na nowo odkryliśmy meble, które triumfy popularności święciły w okresie PRL-u. Jednym z niech bez wątpienia jest tak zwany fotel muszelka. Do jakich wnętrz pasuje i z jakimi dodatkami najlepiej go łączyć? O tym i innych kultowych meblach przeczytasz poniżej!

 

Wybór foteli i sof z poprzedniej epoki potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Niestety podobnie jak ich ceny. Dlatego znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup nowych mebli stylizowanych na vintage. Które z nich są warte Twojej uwagi? Dzięki naszej lekturze dowiesz się, jakich modeli nie powinno zabraknąć w mieszkaniu każdego trendsettera i jak rozpoznać jeden z najciekawszych projektów w historii polskiego wzornictwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • skąd wzięła się moda na popularne fotele w kształcie muszelki,
  • czym charakteryzuje się fotel muszelka i jakie są jego największe zalety,
  • do jakiego wnętrza dopasujesz tapicerowane fotele muszle,
  • jakie dodatki pasują do kultowego siedziska.

Meble w stylu mid-century modern

Przedstawiając fotele muszelki, nie sposób nie wspomnieć o stylu mid-century modern, którego ideą jest moda pochodząca z połowy XX wieku. Po raz pierwszy styl ten został opisany w latach 80. przez Carę Greenberg, amerykańską pisarkę specjalizującą się w designie lat 50. Według jej wytycznych za mid-century modern uchodzić będą meble i dodatki charakterystyczne dla projektów pochodzących z okresu pomiędzy 1945 rokiem a końcem lat 60.

Jakie są jego założenia? Przede wszystkim ergonomia, praktyczność i wygoda, ale także optymistyczne, ciepłe barwy. Cechą charakterystyczną stylu mid-century modern są proste i lekkie formy, które zachęcają do eksperymentowania z kolorami. Stąd we wnętrzach odwzorowujących ten trend obecność wyrazistych, nasyconych barw takich jak turkus, musztardowa żółcień czy zieleń pokrywających nie tylko ściany, ale też dodatki i tekstylia.

Fotel Casey świetnie wpisuje się w stylistykę klubowych mebli vintage

 

Najmodniejsze fotele klubowe i koktajlowe

Fotel typu muszelka, lub inny stylizowany na polski vintage, często nazywany jest fotelem klubowym. Ta historyczna definicja odnosi się do niewysokich, głębokich foteli obitych skórą. Współcześnie nazwę tę wykorzystuje się w przypadku wielu innych modeli. Często określa się tak także fotele koktajlowe, czyli meble, które pojawiły się już w latach 50. Wyróżniała je przede wszystkim kolorowa, rzucająca się w oczy tapicerka i zwężane nóżki, które dodawały lekkości.

Shell armchair, czyli fotel muszelka

Lata 60. w designie przyniosły fascynację tak zwanym stylem space age, czyli futurystyczną formą charakteryzującą się opływowymi i geometrycznymi kształtami. W tych czasach w Polsce raczej nie można było mówić o zbyt dużym dostępie do nowoczesnych technologii i materiałów, ale mimo to widoczna była silna inspiracja zachodnimi trendami. Najlepszym tego przykładem jest ówczesny fotel muszelka, którego okrągłe siedzisko i drobne nogi przywodzą na myśl projekty awangardowych zagranicznych artystów.

 

Po czym jeszcze rozpoznać tak zwany shell armchair, który bije ostatnimi czasy prawdziwe rekordy popularności? Przede wszystkim jest wyjątkowo nietuzinkowy i swoim kształtem przypomina muszlę (stąd jego nazwa!). Charakteryzuje go głębokie, wygodne siedzisko i oparcie z pionowymi przeszyciami. Zwykle obity jest miękkimi materiałami, takimi jak welur. Aksamitne, miłe w dotyku tkaniny czynią go jeszcze bardziej urokliwym.

Obszerna forma, bogate materiały – fotel muszelka może sprawiać wrażenie zbyt ciężkiego mebla, który może zanadto zdominować bądź przytłoczyć Twoje wnętrze. Nic bardziej mylnego! Fotel ten, za sprawą smukłych, najczęściej metalowych nóżek, zyskuje tak pożądaną lekkość. W zależności od dodatków i towarzystwa sprawdzi się więc praktycznie w każdej aranżacji.

Welur ostatnimi czasy święci prawdziwe triumfy. Co musisz wiedzieć o tym materiale? Jakie są zalety posiadania mebli tapicerowanych miękkim pluszem? O tym wszystkim przeczytasz w naszym poprzednim artykule „Miękka strona weluru”.

Dla znawców trendów – nie tylko fotel, ale i sofa muszelka

Jeśli planujesz przeorganizować swój salon i jeden wyrazisty element w postaci fotela to dla Ciebie za mało, postaw na sofę o tym oryginalnym kształcie inspirowanym podwodnym życiem i stylistyką retro. Obite welurem dwu- i trzyosobowe sofy na zgrabnych nogach z pewnością zachwycą wszystkich miłośników oryginalnego designu.

Co jednak istotne, na tak wyraźny element wystroju powinny się zdecydować osoby, które nie przepadają za częstymi zmianami aranżacji. Wszystko dlatego, że sofy muszle pasują do naprawdę wielu stylów, ale mogą być udanym tłem jedynie dla niektórych dodatków. Jeśli więc lubisz przeprowadzać drobne metamorfozy przy ich wykorzystaniu, to rozwiązanie może nie być dla Ciebie.

Sofa Lisera
Efektowne przeszycia i mieniący się materiał są niewątpliwą zaletą sofy Lisera

 

Do jakich wnętrz pasuje fotel muszelka?

Popularne fotele i sofy w kształcie muszelki odnajdą się w wielu stylistykach, chociażby tak modnej ostatnimi czasy glamour. Równie dobrze będą jednak wyglądać we wnętrzach w stylu francuskim czy new scandi. Nie możemy zapominać także o najbardziej oczywistym zestawieniu, czyli shell arm chair w aranżacji retro.

  • Sofa i fotel muszla w stylu glamour

Fotele koktajlowe obite miękkimi pluszowymi materiałami jak żadne inne wpisują się w stylistykę glamour. Dekoracyjne, błyszczące tapicerki w kolorach takich jak różowy czy błękitny i metalowe detale w postaci smukłych nóżek doskonale odnajdą się w tak urządzonym wnętrzu. Tutaj liczyć się będzie przede wszystkim szyk i strojność, których nie sposób odmówić fotelom muszlom.

Chciałbyś urządzić swoje wnętrze w tym nurcie? Taka estetyka lubi dodatki i blask. Sprawdzą się więc nie tylko błyszczące dekoracje, ale i lampy wykonane z połyskliwych materiałów. Więcej o oświetleniu w stylu glamour przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

 

  • Aranżacja w wersji retro

Jeśli chcesz wykorzystać tego typu fotel lub sofę w swoim domu, nic nie stoi na przeszkodzie, byś urządził je w całości w sposób przywodzący na myśl salon sprzed lat. Decydując się na takie rozwiązanie, postaw na przemyślane akcesoria inspirowane poprzednią epoką. W towarzystwie fotela muszli świetnie odnajdą się drewniane stoliki kawowe i niskie komody na drewnianych nóżkach.

 

  • Sztuka kontrastu, czyli bogaty w formie fotel w minimalistycznym salonie

Wolisz bardziej nowoczesne aranżacje? Nawet w takich przestrzeniach możesz wykorzystać sofę lub fotel stylizowany na muszlę. Ważne jednak, by mebel ten stanowił jedyny wyjątek od reguły. Będzie świetnym kontrastem dla neutralnego, minimalistycznego tła i nada wnętrzu wyjątkowego i naprawdę oryginalnego charakteru. Dla podkreślenia kontrastu możesz zdecydować się na fotel w wyrazistym odcieniu różu, który wprowadzi do salonu nieco ekstrawagancji.

Jak widzisz, stylistyka retro wciąż potrafi zaskakiwać i odkrywać przed nami ciągle nowe karty. Z pozoru bogate i strojne meble mogą się idealnie odnaleźć nawet we wnętrzach miłośników bardziej zachowawczych form.

Co ważne, swój renesans przeżywają nie tylko tapicerowane fotele czy krzesła, które gościły w domach naszych dziadków. Tak często wyrzucane komody, tak zwane jamniki, czy stoliki, regały, a nawet meblościanki – wszystkie wracają dzisiaj do łask. Zaczynamy na nowo doceniać ich ponadczasowy design, oryginalność i prawdziwą funkcjonalność.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co nowego w świecie designu, polecamy śledzić wnętrzarskich influencerów. Zajrzyj do naszego podsumowania i poznaj TOP 10 instagramowych profili o urządzaniu wnętrz.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0