Soft loft w salonie – poznaj subtelne oblicze loftu
CzytajSoft loft w salonie – poznaj subtelne oblicze loftu
Nie każdy lubi surowe, zimne wnętrza, jednak nie da się ukryć, że industrialna estetyka wyraźnie wpisuje się w aktualne trendy. Cenisz minimalizm, ale nie wyobrażasz sobie domu pozbawionego ciepła? Poznaj styl soft loft! Dzięki niemu Twój pokój dzienny zyska loftowy sznyt, lecz nie zabraknie w nim przytulności.
Spis treści:
Soft loft – poznaj delikatne oblicze loftu
W naszym artykule:
- wyjaśnimy, co wyróżnia styl soft loft,
- podpowiemy, jak urządzić salon zgodnie z tą stylistyką,
- pokażemy meble i dodatki, które Ci w tym pomogą,
- zaprezentujemy inspirujące aranżacje.
Hard loft, loft czy soft loft?
Typowy wystrój w stylu industrialnym emanuje chłodem, przedkłada funkcjonalność nad estetykę, lekceważy dodatki dodające przytulności czy barwy ocieplające przestrzeń. W swojej tradycyjnej formie jest na tyle specyficzny, że przyciąga tylko wąskie grono zwolenników. Dlatego pojawiła się jego lżejsza odmiana – loft.
Co wpisuje się w loftowy klimat? Minimalistyczne podejście do mebli i dekoracji, liczne odniesienia do fabrycznego budownictwa, użycie naturalnych materiałów, obecność drewna, metalu i cegły wśród materiałów wykończeniowych oraz mebli. Jest nieco mniej rygorystyczny w stosunku do dekoracji i kolorystyki, ale w dalszym ciągu odznacza się surowością.
Soft loft to nic innego jak delikatniejsze oblicze loftu. Nadal dość chłodne i lekko ascetyczne pod kątem ozdób, jednak znacznie bardziej otwarte na elementy wnoszące do wnętrza więcej ciepła i koloru. Zainteresowany tematem? Zapraszamy do dalszej części artykułu!
Salon w stylu soft loft – jak go urządzić?
Zobacz, jak oddać estetykę soft loft, aranżując salon.
Meble do salonu soft loft
Wybierając meble do salonu, szukaj tych, które wykonano z naturalnego drewna. Mile widziane są metalowe komponenty, które nie tylko nawiązują do pofabrycznego klimatu, lecz także wzmacniają całą konstrukcję.
Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe, nie musisz decydować się na tapicerkę w neutralnym odcieniu. Wolisz stonowane barwy? Zamiast szarości wybierz ciepły beż. Czerwienie, zielenie czy błękity też jak najbardziej wchodzą w grę, ale postaw na ich głębsze warianty – bordo, butelkową zieleń, granat.
Fotel Moti oraz puf Milo obejrzysz dokładniej na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:
Soft loftowe dodatki
W jaki sposób najprościej urozmaicić, ożywić i ocieplić pokój dzienny soft loft? Za pomocą dodatków! Kolorowe poduszki dekoracyjne, zasłony, obrazy, osłonki na doniczki czy wazony z pewnością przełamią postindustrialny chłód.
PODUSZKA DEKORACYJNA LANDSCAPE
Rozważ jeszcze jedno rozwiązanie. Niekoniecznie musisz inwestować w meble, które odzwierciedlają loftowy charakter. Industrialną nutę zaakcentujesz, posiłkując się samymi dodatkami. Mamy na myśli między innymi monochromatyczne plakaty o tematyce industrialnej, minimalistyczne czarne zegary, kosze do przechowywania z ażurowymi ściankami z metalu, lampy w postaci żarówki bez klosza wiszącej na kablu, metalowe lampiony i kinkiety.
Salon soft loft – aranżacje
Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie aranżacje salonu, które odzwierciedlają soft loftowy styl.
Styl loftowy w wersji soft w salonie ze ścianą z cegły
Na co zwróciłeś uwagę w pierwszej kolejności, gdy przyjrzałeś się zdjęciu wyżej? Najprawdopodobniej na ścianę z cegły, która stała się już wizytówką estetyki postindustrialnej. Taka ściana to wspaniałe tło dla mebli oraz dekoracji ściennych. Jest przy tym znacznie cieplejsza niż beton architektoniczny, czyli inny materiał wykończeniowy bardzo charakterystyczny dla loftów.
Nasz pokój dzienny jest wyposażony w meble skrzyniowe z kolekcji Luton. Wyróżniają się metalową podstawą, frontami o wybarwieniu dąb ribbeck brąz z efektownym rysunkiem usłojenia oraz grafitową listwą dekoracyjną wzdłuż bocznych krawędzi. Meble są wytrzymałe, solidne i funkcjonalne – zapewniają dużo miejsca do przechowywania.
Trochę koloru wprowadzają do wnętrza butelkowozielona kanapa, fotel w odcieniu karmelu, soczyście zielone rośliny doniczkowe. Kwiaty stoją wszędzie. Na półkach, biurku, witrynie, szafce rtv. Większe okazy ustawiono bezpośrednio na podłodze. Ożywiają wystrój i, co najważniejsze, oczyszczają oraz nawilżają powietrze.
Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.
Pokój dzienny w stylu loftowym z żółtymi akcentami
W naszym salonie od razu rzuca się w oczy oryginalne wykończenie ściany za kanapą. Jedną część pokrywają czarne lamele. Takie lamele mają wiele zalet. Wyciszają pomieszczenie, chronią ścianę przez zabrudzeniami oraz uszkodzeniami, porządkują i dynamizują przestrzeń.
Na pozostałym fragmencie ściany umieszczono dekor imitujący beton. Sprawia, że aranżacja wydaje się ciekawsza. Jego jasny, beżowy odcień ociepla wnętrze, stanowi przeciwwagę dla czerni lameli oraz sofy. Dzięki temu ciemne elementy nie przytłaczają pomieszczenia pomimo imponującej powierzchni, jaką zajmują. Nie dopuszcza do tego również podłoga w naturalnym kolorze drewna ani popielaty dywan w geometryczne wzory.
W pokoju niepodzielnie króluje sofa Street IV. Znajduje się w centrum zainteresowania dosłownie i w przenośni. Jest na tyle kompaktowa, że niestraszny jej mały metraż. Spokojnie uzupełni wystrój kawalerki, zwłaszcza że posiada funkcję spania oraz pojemnik na pościel.
Na uwagę zasługuje też loftowy regał Loras R2. Jego minimalistyczna forma przypomina drabinę, a 5 drewnianych półek schody. Całą konstrukcję podtrzymuje stabilny metalowy stelaż. Na półkach zmieszczą się domowa biblioteczka i różne drobiazgi. Mniejsze przedmioty włożysz do metalowych, ażurowych koszy z drewnianymi pokrywami.
Aranżację ożywiają rośliny doniczkowe oraz wyraziste, żółte detale – poduszka dekoracyjna Lena i puf. Żółty kolor w tak intensywnym wydaniu kojarzy się ze słońcem, latem i radością.
Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.
Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!
Czytaj również: „Salon loftowy? Glamour? Poznaj połączenie loft glam we wnętrzach!”. Mogłoby się wydawać, że nie istnieją dwa bardziej różnice się od siebie style niż loftowy i glamour. Jednak okazuje się, że połączenie jednego z drugim nie tylko jest możliwe, lecz także pozwala osiągnąć niezwykły – i w dodatku spójny! – efekt aranżacyjny. Zajrzyj do artykułu i sprawdź, jak tego dokonać!