Stół z powyłamywanymi nogami…, czyli nietypowe nogi do stołów
CzytajStół z powyłamywanymi nogami…, czyli nietypowe nogi do stołów
Czy wybierając stół, kierujesz się designem jego nóg…? Jeśli nie – to błąd! Okazuje się bowiem, że projektanci potrafią pozytywnie zaskoczyć. Przekonaj się sam!
Stół jest jednym z najważniejszych mebli. To przy nim spotykamy się ze znajomymi i rodziną. Spełnia nie tylko funkcję użyteczną, ale i dekoracyjną. Dotyczy to nie tylko blatu, ale i nóg do stołu. Dodatkowo mają one zapewnić komfort użytkowania, bo to od nich zależy Twoje bezpieczeństwo. Odkąd stoły stały się nie tylko praktycznym meblem, ale również piękną dekoracją, pojawiło się wiele modeli, które zachwycają swoim designem. Istotne stały się również połączenia materiałów, np. drewniany blat i metalowe nogi meblowe lub szklany blat i drewniana podstawa. Jak to wykorzystać w aranżacjach?
Spis treści:
Praktyczne rozwiązania zawsze w modzie
Zanim przejdziemy do samych trendów związanych z projektowaniem nóg stołowych, warto poświęcić chwilę uwagi na kwestie praktyczne. Interesującym przykładem jest stół z regulowanymi nogami. Ze względu na swój ergonomiczny charakter szczególnie chętnie jest on wybierany do biur, ale równie dobrze sprawdzi się w Twojej kuchni. Dzięki regulowanym nogom będziesz mógł ustawić stół w pożądanej wysokości. No i nigdy nie będziesz borykać się z problemem chybotliwego stołu.
Podczas decydowania o zakupie stołu warto zwrócić uwagę również na to, czy wybrane nogi odpowiednio dźwigają ciężar blatu. Jeśli blat podtrzymuje duża, pojedyncza noga, warto sprawdzić, czy blat jest dobrze wyważony. Jeśli z kolei mamy do czynienia z metalowymi nogami stołu – czy jest to materiał odpowiednio zabezpieczony, czy jednak celowo zostawiony w wersji surowej. Noga meblowa to ważny element całego mebla, więc warto poświęcić jej chwilę uwagi.
Wybór stołu – kilka wskazówek
Producenci mebli oferują różnego rodzaju stoły. Możliwości wyboru są w zasadzie nieograniczone. Podpowiemy Ci, czym kierować się przy jego wyborze i na co zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności określ materiał, z jakiego ma być Twój stół. Następnie skup się na blacie – jego grubości oraz wielkości, a także kształcie i kolorze.
Ale stół to nie tylko blat, to także nogi. To one wraz z blatem tworzą cały stół i decydują nie tylko o jego designie, ale przede wszystkim o jego użyteczności i stabilności.
Pamiętaj! Na wygląd stołu wpływa nie tylko kształt nóg i ich kolor, ale również materiał, z którego zostały wykonane. Nogi stołowe mają niezaprzeczalny wpływ na tworzenie stylu nie tylko stołu, ale całego wnętrza.
Wybór odpowiedniego stołu, to – wbrew pozorom – niełatwa decyzja. Często służy on bowiem nie tylko do spożywania wspólnych posiłków, ale również do zabaw z dziećmi, czy własnej pracy. Zatem wybierając konkretny model, zastanów się, czy spełni on Twoje oczekiwania. Odpowiednio wybrany będzie Ci służył przez długie lata.
Niezwykłe kształty niezwykłych nóg do stołu
- Klasyczne
Nogi do stołu są ozdobą niejednego blatu o różnym kształcie. Najbardziej klasyczne mają kształt prostopadłościanu. Prosta forma sprawia, że pasują niemal do każdego stylu wnętrzarskiego. Mogą być wykonane nie tylko z drewna, ale także z metalu.
- Nogi stołowe w kształcie liter
Tego typu nogi stołowe są w kształcie litery U, X, O, A, L, D. Dobrze prezentują się zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim, jak i industrialnym.
- Nogi do stołu typu „patyczak”
Nogi do stołu typu „patyczak” podobne są kształtem do tego owada. Mogą być pod kątem prostym lub skośnie do blatu. Wykonuje się je z różnych materiałów. Często są stylizowane na lata 60. XX wieku. Kolorystyka jest dowolna.
- Nogi stołowe przypominające klepsydrę
Ciekawy kształt nóg stołowych typu „klepsydra” prezentują się niezwykle interesująco. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej, blachy stalowej ciętej laserowo. Bardzo dobrze wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym.
- Kolumnowe nogi stołowe
To nogi masywne, kształtem przypominają kolumnę. Ze względu na wielkość, sprawdzą się w dużych, wysokich mieszkaniach, w których dominuje styl retro. Dobrze wyglądają zarówno w dużych stołach, jak i długich, ciężkich ławach.
- Nogi stołowe „pająk”
Noga do stołu przypominająca kształtem pająka. Sprawdza się jako podstawa do stołu. Najbardziej pasuje do wnętrz urządzonych w stylu loftowym.
- Noga podporowa do ławy
Jest to noga pojedyncza. Najczęściej montowana do stołów barowych, kawowych. Z tego rozwiązania chętnie korzystają nie tylko dekoratorzy wnętrz domowych, ale również projektanci pubów oraz barów. W domu tego typu ławy wyglądają niebanalnie i stanowią prawdziwą ozdobę każdego mieszkania.
Stylowe nogi stołowe
Urządzając swoje mieszkanie, z pewnością chcesz, żeby było nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również estetyczne. Wybierasz kolor ścian, a także meble i ozdoby. Niezwykle ważnym – wbrew pozorom – dodatkiem są nogi do stołów, gdyż nie każdy typ nogi stołowej pasuje do danego stylu wnętrzarskiego. Oto kilka podstawowych porad odnośnie ich doboru.
- Styl minimalistyczny
Styl minimalistyczny lubi proste formy pozbawione zdobień oraz jednolite faktury. Stawia na jakość mebli – a więc również stołów.
- Styl skandynawski
Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością. Lubi lekkie komody, krzesła, szafy, sofy. Stoły w tym stylu mają prosty kształt. Nogi, na których się wspierają, są przeważnie utrzymane w tej samej stylistyce. Zdarza się jednak, że są one ozdobione.
- Styl retro
Styl retro lubi połączenie tradycji ze współczesnością – dotyczy to również stołów. Duże blaty opierają się na drewnianych nogach. Niekiedy posiadają one różnego rodzaju żłobienia, ornamenty lub inne ozdoby.
Stół DSTO i krzesła z kolekcji Natalia
- Styl boho
W stylu boho możesz łączyć stare meble z nowoczesnymi, drewniany stół z takimi samymi krzesłami lub kolorowymi. Zatem w tym stylu nie ma charakterystycznych nóg stołowych. Blat może wspierać się na drewnianych nogach, jak i również na lekkich nogach metalowych.
- Styl rustykalny
Styl rustykalny preferuje bezpretensjonalność i prostotę. Lubi materiały naturalne, szczególnie drewno. Stół w stylu rustykalnym wspiera się na geometrycznych nogach. Mebel może być bejcowany, pobielany, przecierany. Często jest celowo postarzany.
- Styl industrialny
Styl industrialny wyróżnia surowością, którą można osiągnąć m.in. przez się metalowe dodatki. Takim dodatkiem może być stół, którego drewniany blat często wspiera się na metalowych nogach stołowych. W tym stylu stół jest najważniejszym meblem.
Krzesła i stół z kolekcji Vario Modern
- Styl vintage
Inspiracją dla stylu vintage są lata 30.,50.,60. ubiegłego wieku. Dominują meble o prostej formie. Zatem stół i nogi stołowe będą wpisywały się w tą stylistykę.
- Styl klasyczny
Styl klasyczny ma charakter ponadczasowy, ponieważ lubi prostotę i niewyszukaną elegancję. Takie też będą nogi do stołu i blat.
Nogi stołowe: przegląd materiałów
Jak każdy mebel i jego części, tak i nogi stołowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Poniżej znajdziesz ich krótki przegląd.
- Drewno
Najpopularniejszy materiał, z którego robi się nogi do stołu. Pasuje do każdego wnętrza. Do produkcji nóg stołowych wykorzystuje się drewno bukowe i dębowe. Nogi do stołu mogą być skośne, a także proste i toczone. Często znajdują się na nich żłobienia.
Derwniany stół i krzesła VERDE
- Metal
Ten materiał coraz częściej gości w polskich mieszkaniach. Metalowe nogi dla stołu wykonuje się z malowanego profilu aluminiowego, szlachetnej szczotkowanej stali nierdzewnej, czy też giętkiej, spawanej, malowanej blachy stalowej. Mają one różne kształty, niekiedy bardzo wymyślne. Nogi metalowe do stołu stają się powoli prawdziwym hitem. Obecność metalowych nóg (zarówno w przypadku stołu, jak i stolika kawowego) najczęściej wykorzystywana jest we wnętrzach typu loft. Metalowa noga meblowa jest surowa, prosta, a jednocześnie elegancka – to doskonale oddaje charakter tego stylu.
- Szkło hartowne
Coraz częściej możemy spotkać nowoczesne stoły w stylu skandynawskim, których blat wspiera się na szklanych nogach. Jest to interesujące rozwiązanie szczególnie w stolikach kawowych i ławach. Taki mebel jest nie tylko użyteczny, ale i niezwykle oryginalny.
Ława Daisy z nogami wykonanymi z przezroczystego szkła hartowanego
Nogi nadają niepowtarzalny wygląd stołom. Jedni stawiają na prostotę i minimalizm, inni – na fantazyjną formę i nietypowe materiały. A które z rodzajów nóg stołowych podobają się Tobie?