Stoliki pomocnicze: ułatw sobie życie!
CzytajStoliki pomocnicze: ułatw sobie życie!
Stoliki pomocnicze to sprzęty, które niewątpliwie ułatwią Ci życie. Mogą pełnić funkcję gazetownika, miejsca na książki i lampkę nocną, czy stolika kawowego. Sprawdzą się w salonie, w kuchni i przedpokoju. Są stabilne i lekkie, przez co z łatwością możesz je przestawiać. W jakich wnętrzach stoliki pomocnicze sprawdzą się najlepiej i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?
Spis treści:
Stoliki pomocnicze i ich historia
Jak się okazuje, stoliki pomocnicze wcale nie są nowością. Ich historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Zazwyczaj występowały na mieszczańskich salonach, zawsze w parze z konsolą, która pełniła również funkcję półki i komody. Stoliki pomocnicze pełniły oczywiście również funkcję dekoracyjną.
Współcześni dekoratorzy coraz chętniej sięgają po nowoczesne stoliki pomocnicze. To designerski i praktyczny element wyposażenia wnętrz, dzięki któremu przestrzeń wiele zyskuje. Przez to moda na stolik pomocniczy w aranżacji wnętrz rozkwita.
Uzupełnienie wnętrza – stolik pomocniczy i jego rola
Funkcjonalne stoliki pomocnicze z powodzeniem mogą pełnić wiele ról. Posłużą za dodatkowe miejsce do przechowywania bibelotów, miejsce na laptopa i dodatkową lampę stołową, dyskretną półkę na książki lub drobiazgi czy stolik pomocniczy do kuchni. Sprawdzą się również jako podstawka pod donice z kwiatami i miejsce, gdzie będziesz odkładać klucze w przedpokoju.
Stoliki pomocnicze do salonu, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, doskonale sprawdzają się w roli ławy lub jako dodatkowe miejsce do przechowywania z boku sofy (tzw. dostawki). Wykorzystywane są również jako stoliki kawowe, zwłaszcza jeśli w kawowym poczęstunku uczestniczy więcej osób. Dzięki małemu rozmiarowi zmieszczą się również obok fotela. Mały blat nie zajmuje wiele miejsca, a znacząco zwiększa komfort wypoczynku. Właściwe stoliki kawowe zyskują wiele na designie, jeśli stoi przy nich mniejszy stolik w roli pomocnika. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się nawet w małych salonach.
Taki element wyposażenia to również doskonała alternatywa dla typowych szafek nocnych w sypialni.
Stolik kawowy pomocniczy z powodzeniem może pełnić wiele funkcji. Posłuży za dodatkowe miejsce do przechowywania bibelotów, miejsce na laptopa i dodatkową lampę stołową, dyskretną półkę na książki lub drobiazgi czy stolik pomocniczy do kuchni. Sprawdzi się również jako podstawka pod donice z kwiatami i miejsce, gdzie będziesz odkładać klucze w przedpokoju.
Stoliki pomocnicze do salonu, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, doskonale sprawdzają się w roli ławy lub jako dodatkowe miejsce do przechowywania z boku sofy (tzw. dostawki). Dzięki małemu rozmiarowi zmieszczą się również obok fotela. Mały blat nie zajmuje wiele miejsca, a znacząco zwiększa komfort wypoczynku. Taki element wyposażenia to również doskonała alternatywa dla typowych szafek nocnych w sypialni.
Stolik pomocniczy – jak wybrać najlepszy?
Marzy Ci się stolik-pomocnik do kuchni, salonu lub innego pomieszczenia? Zanim wybierzesz się na zakupy, rozejrzyj się dobrze po swoim otoczeniu. Odpowiednio dobrany mebel, będzie musiał zachować proporcję i skalę do znajdującego się już we wnętrzu wyposażenia. Ważne, aby materiał, z którego został wykonany oraz jego kolor, współgrały z aranżacją i odpowiadały także Twojemu stylowi życia.
Podczas wyboru koniecznie uwzględnij swoje potrzeby: co na nim ustawisz, gdzie go ustawisz i co najważniejsze — jakie będzie jego główne przeznaczenie. Pamiętaj, że źle dobrany stolik może stać się zagracającym przestrzeń meblem. Oczywiście, nie zostawimy Cię z tym samego. Przygotowaliśmy sporą garść informacji, które ułatwią wybór.
Stolik kawowy pomocniczy musi mieć dobrze dobraną wysokość. Dla zachowania wygody użytkowania blat powinien być równy z sąsiadującym siedziskiem lub niższy o ok. 2 cm. Jeżeli chcesz go ustawić przy boku fotelu bądź sofy, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest mebel, którego wysokość równa jest wysokości podłokietnika. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie odłożyć na niego kawę, książkę czy coś innego. Pomocniczy stolik kawowy ma bowiem spełniać przede wszystkim swoją funkcję – pomocnika.
Ważna jest również wspomniana wcześniej proporcja. Jeżeli stolik ma stać przy kanapie, weź pod uwagę jego długość. Stoliki pomocnicze do salonu, ustawione naprzeciw siedziska, powinny mierzyć max. 2/3 długości kanapy. Pamiętaj również, że przestrzeń pomiędzy krawędziami mebli powinna wynosić minimum 40 cm, dla wygodnego przejścia i siedzenia. Stoliki kawowe, do których pomocnik został wykonany w takim samym designie, jedynie w mniejszym rozmiarze, świetnie sprawdzą się w bliskim duecie. Mogą nawet delikatnie na siebie nachodzić.
Jeżeli traktujesz stolik jedynie jako dodatek, to jego ogromną zaletą jest mobilność. Warto w takim przypadku wybrać mały i lekki mebel, który będziesz mógł ustawić obok sofy lub za nią.
Stolik kawowy pomocniczy – forma
Kolejnym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru stolika pomocniczego, jest jego forma oraz kształt. Odpowiednio dobrany stolik kawowy pomocniczy sprawi, że cała aranżacja będzie proporcjonalna i zrównoważona.
Podczas aranżowania przestrzeni pamiętaj o swoich potrzebach. Idealne stoliki pomocnicze zawsze współgrają ze stylem życia domowników. Jeżeli chcesz na nim przechowywać wiele rzeczy, pomyśl o meblu z dodatkową półką bądź szufladką, a gdy w domu są małe dzieci – zrezygnuj ze szklanego, kanciastego mebla. Kiepskim pomysłem może być również blat z lustrzaną powierzchnią, która jest bardziej narażona na zarysowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas drewniany bądź wykonany z transparentnego tworzywa sztucznego stolik kawowy pomocniczy z zaokrąglanymi krawędziami.
Materiał stolika pomocniczego
Ostatnią rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, wybierając stolik pomocniczy – niezależnie od tego, czy stanie w salonie, jadalni, czy w sypialni – jest oczywiście materiał, z jakiego ten został wykonany. W naszej ofercie znajdziesz ogromną różnorodność w tym zakresie.
Jaki stolik wybierzesz?
Dużą popularnością cieszą się stoliki wykonane z drewna. Doskonale wpisują się we wciąż modne w naszych domach style:
- skandynawski (zwłaszcza stolik pomocniczy biały),
- industrialny i loftowy (szczególnie te na metalowych, czarnych stelażach).
Drewniane stoliki pomocnicze to świetna propozycja również do wnętrz, które urządzone są w bardziej klasycznym i tradycyjnym stylu. Drewno wprowadza do aranżacji przytulną i spokojną atmosferę, dlatego stolik pomocnicze wykonane z tego materiału to uniwersalne rozwiązanie do każdego typu wnętrza!
Stoliki pomocnicze w stylu scandi mają bardzo charakterystyczny design. Ich blat (często biały lub szklany) opiera się na drewnianych nogach. Takie połączenie jest bardzo przyjemne wizualnie. Uwadze nie mogą umknąć również stoliki drewniane i okrągłe, które właśnie ze względu na kształt blatu są bardzo wygodne w użytkowaniu.
Modne są również stoliki pomocnicze w stylu loftowym i industrialnym. Ich design zaczerpnięty jest wprost z zakładów przemysłowych. To przede wszystkim połączenie drewnianego blatu z metalowym stelażem w kolorze czarnym.
We wnętrzach glamour najpiękniejbędzie prezentować się model ze złotym lub srebrnym stelażem oraz stolik pomocniczy srebrny. Blat koniecznie szklany lub wykonany z marmuru. Okrągły lustrzany stolik na stylizowanych nóżkach doda wnętrzu wrażenie przepychu i stylowej elegancji.
Stolik pomocniczy „kosz”
Modnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które pasuje do każdego wnętrza, jest stolik pomocniczy w kształcie kosza. Dzięki zdejmowanemu blatowi otrzymujesz dodatkową przestrzeń do przechowywania, co ułatwia utrzymanie porządku.
Jako idealny stolik pomocniczy do kuchni sprawdzi się model wyposażony w kółka. Będziesz go mógł wykorzystać jako dodatkowy blat np. na naczynia. W stworzeniu dodatkowego miejsca do przechowywania pomogą Ci również stoliki z dodatkową półką i stoliki z szufladkami. Z kolei proste stoliki będą niebanalną ozdobą każdego przedpokoju – zwłaszcza niewielkiego, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na dodatkowe dekoracje.
Warto także wspomnieć o stolikach pomocniczych „nerkach”. Hit lat 50. i 60. minionego wieku powraca do łask. Oryginalna linia blatu dynamizuje każde wnętrze i wprowadza wyrazisty akcent dekoracyjny.
A może kilka stolików zamiast jednego?
Zestawy dwóch, trzech lub czterech stolików są niezwykle praktycznym i wielofunkcyjnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzają się także osobno, jako stoliki wolnostojące i to niekoniecznie w tym samym pomieszczeniu. Możesz je użytkować w przeróżny sposób i dopasowywać do własnych potrzeb. Ustawiając meble obok siebie, zyskujesz dodatkową powierzchnię użytkową, a w razie potrzeby możesz wsunąć jeden pod drugi i zaoszczędzić przestrzeń.
Szukasz większego stołu? W takim razie przeczytaj artykuł „Jak wybrać odpowiedni stół? Stół do zadań specjalnych”.