Stroik wielkanocny na stół: garść pomysłów na świąteczną dekorację
CzytajStroik wielkanocny na stół: garść pomysłów na świąteczną dekorację
Stroik wielkanocny to obowiązkowy element aranżacji stołu podczas świątecznego posiłku. Nie może go zabraknąć w Twoim domu! Z przyjemnością podpowiemy Ci, jak samodzielnie przygotować tę wyjątkową ozdobę. Zainspiruj się!
- wyjaśnimy, dlaczego warto własnoręcznie zrobić stroik wielkanocny,
- podsuniemy kilka sprawdzonych pomysłów na wyczarowanie pięknej dekoracji na Wielkanoc,
- pokażemy wybrane produkty od Black Red White, które Ci w tym pomogą.
W językach germańskich nazwa Wielkanocy nawiązuje do bogini wiosny, którą czczono w czasach przedchrześcijańskich. W tradycji anglosaskiej była to Eostre, w starogermańskiej – Ostara. Z kolei dawni Słowianie w okolicach dzisiejszej Wielkiej Nocy obchodzili tak zwane Jare Gody, czyli święto wiosny.
W trakcie obchodów Wielkanocy chrześcijańskie i pogańskie motywy przeplatają się ze sobą. Jest to widoczne między innymi w postaci ozdób, które podkreślają niepowtarzalną atmosferę tego święta. Do najbardziej charakterystycznych symboli wielkanocnych należą między innymi jajka i zające, dlatego nie może ich zabraknąć wśród dekoracji Twojego stołu.
Dla chrześcijan jajka symbolizują zmartwychwstanie Jezusa, nowy początek. Natomiast Słowianie w czasie Jarych Godów dawali je sobie w prezencie, wierząc, że przyniosą szczęście oraz dodadzą sił witalnych. Dzisiaj jajka trafiają na świąteczny stół nie tylko w postaci posiłku, lecz także ozdób, takich jak na przykład kolorowe pisanki, figurki czy zawieszki. Zyskuje na nich zarówno wianek wielkanocny na drzwi bądź ścianę, jak i stroik na stół.
Zające wielkanocne również mają ciekawą historię. Podobno były ulubieńcami bogini Eostre, która przy pełni księżyca zmieniała się w jednego z nich. W Europie Zachodniej stanowią symbol pomyślności i płodności. Ich czekoladowe warianty co roku są źródłem radości dla wielu dzieci i niejednego dorosłego. Co więcej, wyglądają uroczo w roli świątecznej dekoracji.
Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak wykorzystać zające, jajka i nie tylko, przygotowując wielkanocny stroik.
Spis treści:
Dekoracja DIY na święta wielkanocne – obudź w sobie kreatywność!
Marzy Ci się artystyczny, wyjątkowy stroik, który ozdobi stół na święta? Zrób go samodzielnie! Dzięki temu kompozycja stanie się jedyna w swoim rodzaju.
Zmień stół wielkanocny w wiosenny ogród
Inspiracji szukaj w budzącej się do życia przyrodzie. Wiosna wiąże się z obfitością. Kwitnące rośliny sprawiają, że świat znów wypełnia się barwami. Oko cieszą świeże zielenie, energetyzujące czerwienie, słoneczne żółcienie, orzeźwiające błękity, słodkie róże, nastrojowe fiolety. Wspaniale ożywiają wielkanocny stół, także w pastelowej odsłonie.
Zależy Ci na tym, aby wystrój stołu reprezentował styl glamour? Pracując nad stroikiem, uwzględnij złote i białe akcenty. Podkreślą uroczysty charakter aranżacji. Z kolei kolory ziemi takie jak brązy czy beże zdadzą egzamin, jeśli lubisz rustykalny klimat.
Z czego zrobić stroik na Wielkanoc?
Zające i jajka, obojętnie w jakiej formie, raczej nie wystarczą, aby wykonać przyciągający uwagę stroik na Wielkanoc. Niech figurkom, zawieszkom, pisankom i kraszankom towarzyszą kwiaty – świeże albo sztuczne, gałązki, listki, bazie, piórka, koraliki, wstążki… Co tylko przyjdzie Ci do głowy. Popuść wodze fantazji i skomponuj małe rękodzielnicze arcydzieło.
Poszczególne elementy możesz ułożyć w koszyczku, gniazdku, wazonie lub… na talerzach. Na tych ostatnich zmieszczą się najprostsze ozdoby, które zajmują niewiele miejsca. Dużą popularnością cieszą się na przykład zajączki z pisanki, ściereczki oraz sznurka. Zrobisz je szybko i łatwo. Wystarczy zrolować ściereczkę (najlepiej bawełnianą lub lnianą), owinąć nią jajko i związać oba końce rolki sznurkiem (ewentualnie wstążką, sprawdzi się też obrączka na serwetki). Jajko przypomina wówczas pyszczek zająca, a dwa końce zwiniętej ściereczki parę uszu.
Innym modnym (i prostym!) rozwiązaniem jest umieszczenie w wazonie gałązek, na których powiesisz ozdoby wielkanocne. Rozważ wydmuszki, drewniane zajączki, baranki, kurczaczki. Cięższe przedmioty wykonane z ceramiki lepiej postawić w koszyku z wikliny tudzież trawy morskiej.
Stroik na stół wielkanocny – jak go skomponować z użyciem wielkanocnych ozdób BRW?
Oto przegląd wielkanocnych dodatków od Black Red White, które z pewnością przydadzą się podczas tworzenia stroika na Wielkanoc.
Ozdoby na Wielkanoc – pamiętaj o zającach!
Zabawny, podpierający się pod boki zając jest zrobiony z ceramiki. Biało-złota kolorystyka pasuje do estetyki glamour, nowoczesnej oraz klasycznej. Figurka wygląda równie dobrze solo, jak i w zestawieniu z innymi wielkanocnymi ozdobami.
Drewniany zając trzymający jajko malowane w kwiatki to strzał w dziesiątkę w jadalniach skandynawskich i boho. Zrobi furorę w domach, w których mieszkają małe dzieci.
Stroik wielkanocny – jajko w roli głównej
Biało-złote jajka w postaci zawieszek umieść na gałązkach włożonych do wazonu. To prosta, ale efektowna dekoracja wielkanocna, którą warto wyeksponować na środku stołu.
Biało-brązowa figurka-jajko polubi się z rustykalną stylistyką. Zaprezentuje się interesująco w gniazdku z gałązek, nici, sznurków lub włóczki, w towarzystwie figurek w kształcie jajek i ptaszków.
Czytaj także: „Dekoracje z jajek na stół wielkanocny, które zachwycą Twoich gości”.
Wiosenny stroik na Wielkanoc – jakie kwiaty wybrać?
W Twój stroik koniecznie wkomponuj kwiaty. Zwykle na stole wielkanocnym pojawiają się narcyzy, krokusy, żonkile, tulipany. Dobrym pomysłem będzie również gałązka forsycji. Jej kwiaty zachwycają intensywną, żółtą barwą.
Alternatywą dla naturalnych roślin będą ich sztuczne warianty, które wyglądają jak prawdziwe. Zastanów się nad naszymi gumowanymi tulipanami i gałązką forsycji. Ożywią aranżację stołu.
Stroik świąteczny z rzeżuchą – kiedy i jak zasiać rzeżuchę?
Nie zapomnij o rzeżusze! Jest bogata w witaminę C i kwasy tłuszczowe omega-3, a umieszczona w dekoracyjnym naczyniu bądź pojemniku – na przykład w kształcie zająca albo jajka – ładnie ozdobi stół. Sprawdzi się też jako element stroika na Wielkanoc.
Rzeżuchę najlepiej zasiać mniej więcej 10 dni przed świętami. Jak to zrobić? Włóż do pojemnika watę, nasyp na nią nasiona rzeżuchy, a następnie zwilż całość wodą. Pilnuj, żeby wata była wciąż lekko wilgotna, a po 2 dniach nasiona zaczną kiełkować. Po tygodniu zaś rzeżucha będzie gotowa do spożycia.
Gotowy stroik wielkanocny na stół
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać gotowy stroik wielkanocny i ewentualnie nieco go rozbudować. Naszą gałązką z jajkiem możesz uzupełnić zawartość wazonu, w którym znajdują się już inne dekoracje – gałęzie z zawieszkami, kwiaty, pióra itp.
Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i trzymamy kciuki za stworzenie pięknego stroika na Wielkanoc.
Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!