Przejdź do sklepu brw.pl

Styl industrialny a loftowy – co je różni?

Czytaj
21.01.2022

Styl industrialny a loftowy – co je różni?

Styl industrialny i loftowy często uważane są za jedną, wspólną estetykę. Jednak projektanci i architekci zdecydowanie je rozdzielają, podkreślając ich różnice. W jaki sposób stwierdzić, czy mieszkanie urządzone jest w stylu industrialnym, czy loftowym?

Styl industrialny a loftowy – czym się różnią?

Styl loftowy i industrialny są ze sobą bardzo często mylone lub wręcz utożsamiane. Nowoczesne, surowe wnętrze określane jest tymi terminami zamiennie. Jednak mimo wielu podobieństw są to dwie oddzielne estetyki, które różnią się detalami.

Dlaczego tak trudno jest określić, czy mamy do czynienia z mieszkaniem w stylu loft, czy industrialnym? Łączy je wspólna historia. Pochodzą z tego samego okresu, czyli początków XX wieku. Obydwa zyskały popularność najpierw w Stanach Zjednoczonych. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystanie pofabrycznych hal jako mieszkań. Oba bazują na otwartych przestrzeniach, dużych oknach i surowości. Łączy je podstawowa paleta barw: różne odcienie szarości, biel i czerń, a także wysoka jakość mebli i naturalne materiały, z jakich są wykonane. Jeśli chodzi o wykończenie ścian, mile widziane są beton architektoniczny i cegła. Minimalizm i umiar w dekorowaniu też można zaliczyć do ich cech wspólnych.

Kwestia przytulności

Jak zatem rozpoznać, czy mieszkanie jest urządzone w stylu loft, czy raczej ma industrialny klimat? Najważniejszą różnicą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest… przytulność, która nie ma nic wspólnego ze stylem industrialnym. W tej estetyce wyraźnie dominuje szarość betonowych ścian, a pozostałe kolory są ciemne i mocne. Dodatki inspirowane są przeszłością i przypominają o czasach industrializmu.

Z kolei w stylu loftowym można zobaczyć znacznie więcej ciepłych, przygaszonych barw. Częściej wykorzystuje się tekstylia i rośliny jako ozdoby,  jest też więcej wzorów. Klimat wnętrza można uznać za znacznie łagodniejszy i nieco bardziej przytulny. Tego typu aranżacje wyewoluowały z surowego stylu industrialnego, uzupełniając go o dodatki. Przytulny klimat pomimo dość surowej aranżacji to wizytówka loftowej estetyki.

Wnętrza industrialne – co je wyróżnia?

We wnętrzach industrialnych liczą się otwarte przestrzenie, które podkreślają duże okna, minimalistyczne formy mebli oraz ascetyczne kolory i dodatki. Pomieszczenia mają surowy klimat i od razu kojarzą się z dawnymi fabrykami. Za idealną przestrzeń dla tego stylu można uznać obszerne wnętrze z dużymi oknami, ceglanymi ścianami, betonową podłogą i widocznymi belkami stropowymi. Jednak jak z tak surowej przestrzeni stworzyć komfortowe mieszkanie?

Meble w stylu industrialnym

Niezbędnym elementem będą oczywiście odpowiednie meble. Powinny być solidne i wykonane z trwałych materiałów, takich jak metal czy drewno. Metalowe regały, drewniane komody w ciemnych kolorach, „robocze” taborety i fotele albo jednokolorowa komoda o prostej, geometrycznej bryle to typowe industrialne meble.

Oświetlenie we wnętrzach industrialnych

W tak minimalistycznej i ascetycznej przestrzeni najlepiej sprawdzą się równie surowe dodatki. Reflektory świetlne, lampy z metalowymi kloszami albo nagie żarówki, a do tego widoczne instalacje elektryczne to oświetlenie, które świetnie podkreśli aranżację w tym klimacie. Żaluzje lub industrialne rolety w jednolitych kolorach wprowadzą nieco prywatności przy ogromnych oknach. Nie stawiaj jednak na firanki czy zasłony, które raczej nie wpisują się w ten styl.

Industrialne dodatki

Swoją przestrzeń uzupełnij też na przykład o geometryczne lustra w metalowych ramach, plakaty lub fotografie nawiązujące do fabrycznej estetyki. W industrialnych wnętrzach próżno szukać ozdobnych poduszek, koców czy roślin doniczkowych. Całe wnętrze powinna cechować neutralna kolorystyka uzupełniona paroma mocnymi akcentami, np. czerwienią lub butelkową zielenią. Łazienka czy kuchnia ze stylizowaną baterią też wpiszą się w industrialną estetykę.

Po jeszcze więcej pomysłów i inspiracji zajrzyj do naszego artykułu pt. „Dodatki do industrialnych wnętrz – 5 stylowych propozycji”.

Wnętrza loftowe – co je wyróżnia?

Aby urządzić wnętrza w stylu loftowym, nie potrzeba opuszczonych fabryk ani ogromnych pomieszczeń. Na rynku nieruchomości bardzo popularne stały się nowe budynki stylizowane na industrialne. Niewykończone ściany i  wysokie sufity przeobrażają nawet małe mieszkania w designerskie, loftowe przestrzenie.

Styl loftowy – meble

Meble w loftowym stylu – podobnie jak w industrialnym – powinny odznaczać się wytrzymałością, komfortem w użytkowaniu i wykorzystaniem naturalnych materiałów w ich konstrukcji. Jednak w tym przypadku możesz pozwolić sobie na odrobinę „szaleństwa” i wybrać na przykład kanapę z miękkim obiciem, stolik kawowy w cieplejszym odcieniu czy komodę z ozdobnymi uchwytami. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ilością takich elementów, żeby nie stracić loftowej atmosfery.

Loftowe mieszkanie – dodatki

Lampy na drewnianych lub metalowych stelażach ze złotym wykończeniem doskonale podkreślą styl loftowy. Pomarańczowa lub żółta barwa światła ociepli nieco „nieprzystępny” charakter mieszkania. Surowe materiały i stare drewno dominujące we wnętrzu łącz z pastelami i dodatkami w geometryczne wzory. Właśnie w ten sposób wykreujesz ciekawe aranżacje osadzone w stylu loft.

W małym mieszkaniu urządzonym w stylu loft konieczne jest duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń. Geometryczny kształt i brak zbędnych ozdobników połączone z ciepłym kolorem ramy, na przykład złotym, doskonale wpisują się w styl loftowy. Do aranżacji wnętrz o niewielkich wymiarach wykorzystaj dużo bieli, beżu i jasnych odcieni szarości.

Styl loftowy charakteryzuje się większą przytulnością niż industrialny, dlatego możesz wprowadzić do mieszkania trochę roślin doniczkowych, dekoracyjnych poduszek albo dywany. Zwróć jednak szczególną uwagę, żeby poszczególne elementy pasowały do siebie i by nie było ich za dużo.

 

Mieszkanie w stylu industrialnym i loftowym to bardzo nowoczesne, designerskie rozwiązanie. Industrialne wnętrze jest zdecydowanie bardziej surowe, a osoby ceniące nieco więcej przytulności mogą wykorzystać styl loftowy. Nie ulega jednak wątpliwości, że obie opcje są niezwykle modne i warto zaprosić je do swojego mieszkania.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0