Przejdź do sklepu brw.pl

Styl kolonialny w salonie – egzotyczna podróż w głąb Afryki

Czytaj
23.06.2021

Styl kolonialny w salonie – egzotyczna podróż w głąb Afryki

Solidne sprzęty, ciepłe, eleganckie kolory, egzotyczne dodatki i motywy etno – to tylko niektóre elementy charakteryzujące niezwykły styl kolonialny. Jak zaaranżować wnętrze inspirowane zamorską egzotyką i bogactwem międzykulturowych mariaży? Poznaj przepis na kolonialny salon i zobacz, jak przemycić atmosferę dalekich podróży do własnego domu. Zapraszamy do lektury!

Styl kolonialny w salonie

Styl kolonialny – skąd pochodzi i czym się wyróżnia?

Styl kolonialny to doskonałe połączenie europejskiej klasyki i egzotycznego kolorytu zamorskich kolonii brytyjskich. Jego początki sięgają XIX wieku – czasów osiedlania się Brytyjczyków w skolonizowanych rejonach: Afryce, Ameryce Południowej, Azji oraz na wyspach Oceanu Indyjskiego.

Konieczność zamieszkania w miejscach oddalonych od Europy o tysiące kilometrów wiązała się m.in. z transportem dobytku, w tym mebli będących częścią wyposażenia wiktoriańskich wnętrz. Zdecydowana większość sprzętów nie docierała do celu w całości, a te egzemplarze, które udawało się przewieźć, nierzadko również ulegały zniszczeniu ze względu na miejscowy klimat. Brytyjscy koloniści zaczęli więc korzystać z wyrobów oferowanych przez lokalnych rzemieślników. W ten sposób we wnętrzach zamieszkiwanych przez Anglików zagościły egzotyczne materiały i nieznane im wcześniej elementy wystroju.

Ponieważ tereny należące do Imperium Brytyjskiego obejmowały różne zakątki świata, elementy stylu wiktoriańskiego przenikały się z motywami obecnymi w różnych, często odległych od siebie kulturach. Styl kolonialny łączy w sobie zarówno afrykańskie czy indyjskie, jak i dalekowschodnie wpływy, którym zawdzięcza swój eklektyczny charakter.

Kolory w stylu kolonialnym

Wnętrza w kolonialnym stylu nasycone są barwami ziemi: średnimi i ciemnymi odcieniami brązu – od czekoladowych po hebanowe – zielenią, ciepłym oranżem, zgaszoną żółcią, czernią, bielą i beżem. Na podłogach dominuje ciemne drewno, a w wyposażeniu ciężkie meble w kolorze palisandru. Ściany w kolonialnych aranżacjach zazwyczaj pomalowane są na kolor biały lub kremowy, dlatego też stanowią element rozjaśniający nieco przytłaczającą całość.

Intensywne barwy takie jak czerwień czy pomarańcz świetnie sprawdzają się w roli etnicznych akcentów. Dodatki w egzotycznych kolorach wspaniale prezentują się na tle brązowych mebli i jasnych ścian.

Materiały w kolonialnych wnętrzach

Pierwsze miejsce wśród materiałów wypełniających kolonialne wnętrza niewątpliwie należy do drewna i jego egzotycznych gatunków. Palisander, mahoń, drzewo sandałowe, tek, merbau, to najpopularniejsze z nich.

Oprócz drewna i wykonanych z niego mebli oraz dodatków, w aranżacjach tego rodzaju obecna jest skóra, a także naturalne tkaniny. Skórzane kanapy i fotele często występują w towarzystwie ciężkich narzut i dekoracyjnych poduch. Czego jeszcze nie może zabraknąć w salonie w stylu kolonialnym? Powłóczyste zasłony w oknach czy oryginalne rolety to Twój dekoracyjny must have!

Meble w stylu kolonialnym – charakterystyka

Meble w stylu kolonialnym są bardzo charakterystyczne, dlatego nietrudno je rozpoznać. To solidne sprzęty o pokaźnych rozmiarach i sporej wadze, jednak wyróżniające się elegancją i kunsztem właściwym dla tradycyjnego rzemiosła. Ich masywność wynika zwykle z użytego do ich wyrobu materiału, ale też kolorystyki, która dodaje im wizualnej „ciężkości”. Orientalne komody, duże drewniane stoliki i ławy, a także dekorowane kufry to ciekawe rozwiązania, które znakomicie uzupełniają egzotyczne aranżacje.

Meble wypoczynkowe, które sprawdzają się w tego rodzaju wnętrzach, to między innymi skórzane sofy w kolorze koniakowym, stylizowane szezlongi czy duże wiklinowe fotele. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w kolonialnym salonie gościły również rattanowe krzesła o nieco lżejszej konstrukcji.

>>Sprawdź nasz Katalog mebli wypoczynkowych i zobacz, jakie komplety wypoczynkowe sprawdzą się w kolonialnych wnętrzach.

Jak urządzić salon w stylu kolonialnym?

Chcesz wprowadzić do swojego domu egzotyczną różnorodność? Salon jest pomieszczeniem, które idealnie się do tego nadaje! Ciepłe, eleganckie kolory, ciężkie meble i wzorzyste motywy nigdzie nie sprawdzą się tak dobrze, jak w pokoju dziennym. Sypialnia, która z definicji powinna sprzyjać wypoczynkowi, czy kuchnia, której lepiej nie przytłaczać zbyt dużą ilością dodatków, mogą nie odnaleźć się w podobnej aranżacji. Jak zatem urządzić salon, który przeniesie Cię w głąb egzotycznej Afryki?

Aranżacja salonu w stylu kolonialnym to wspaniała okazja, aby przemycić do wnętrza oryginalne wzory i kolorystyczne kontrasty. Ciemną, drewnianą podłogę warto uzupełnić meblami w kolorze czekoladowego brązu lub dębowego drewna. W takich odcieniach elegancko zaprezentują się przeszklone witryny, komody z frezowanymi frontami, solidne regały i niskie stoliki na zdobionych nóżkach. W strefie wypoczynkowej umieść wygodne meble tapicerowane w jaśniejszych barwach – odcienie beżu, szarości i kawowych brązów będą strzałem w dziesiątkę.

Jeśli chcesz ożywić pomieszczenie bazujące na głębokich kolorach z palety brązów, sięgnij po etniczne motywy, które świetnie współgrają z kolonialnym wystrojem. Dywaniki w mocnych kolorach, haftowane poduszki z połyskujących materiałów czy dekoracje w zwierzęce wzory dodadzą pazura całej aranżacji. Jeśli lubisz odważne stylizacje, postaw na tapetę z roślinnym printem – taka ściana z pewnością przyciągnie uwagę. Do aranżacji kolonialnej obowiązkowo zaproś również rośliny – najlepiej bujne, egzotyczne gatunki, które zachwycają zielenią liści.

Dodatki do kolonialnych wnętrz

Jakie dodatki urozmaicą wnętrze z kolonialnym zacięciem? Wszelkiego typu figurki przywiezione z podróży, obrazy przedstawiające egzotyczne krajobrazy, stylizowane lampy i dekoracje z egzotycznymi motywami. Drewniane rzeźby kupione na lokalnych bazarach oraz inne pamiątki z dalekich miejsc pozwolą Ci stworzyć wnętrze jedyne w swoim rodzaju. Zdecyduj, które z cennych przedmiotów chcesz wyeksponować na ścianie, a które na komodzie i półkach – pamiętaj, że w kolonialne wnętrza nie stronią od bibelotów.

Kolonialny styl lubi również motywy animalne – tkaniny z nadrukiem przedstawiającym zebry, figurki w kształcie żyrafy, a nawet przedmioty użytkowe wyrzeźbione na kształt afrykańskiego słonia ozdobią salon w oryginalny sposób.

>>Zobacz też, jak urządzić gabinet w stylu kolonialnym i zainspiruj się!

Zachwyć się egzotycznym stylem, który odmieni Twój dom! Zaprojektuj swój salon z meblami dostępnymi w Black Red White i stwórz wnętrze inspirowane jednym z najpopularniejszych trendów.