Styl New Hampton – jakie dodatki wybrać?
CzytajStyl New Hampton – jakie dodatki wybrać?
Wszechogarniająca przytulność, komfortowe meble i dużo bieli. Wystarczą te trzy elementy, aby określić piękne wnętrza wprost z nadmorskiej miejscowości Hampton. Ta koncepcja aranżacji doskonale sprawdzi się w każdej kuchni, sypialni czy salonie. Na jakie dodatki new hampton należy zwrócić uwagę? Mamy dla was kilka cennych wskazówek. Mamy dla was kilka cennych wskazówek. Serdecznie zapraszamy do lektury naszego tekstu!
Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- czym jest styl New Hampton,
- jakie dodatki w stylu Hampton wybrać do swojego mieszkania,
- z jakimi kolorami wiąże się styl Hampton.
Spis treści:
Co to takiego styl New Hampton?
Hampton to drugie imię luksusu w nadmorskim wydaniu. Styl ten wywodzi się z miejscowości East Hampton i South Hampton na wschodnim wybrzeżu Long Island – niedaleko Nowego Jorku. Piękne, usiane willami wybrzeże, słynie nie tylko z pięknych plaż, które co roku przyciągają tłumy turystów, ale także nienachalnego, ale zauważalnego luksusu okolicy, która jest kolebką tego stylu. To właśnie tutaj na letni wypoczynek przyjeżdżają mieszkańcy Manhattanu. Ich domy to swoisty mariaż stylu, począwszy od elementów marynistycznych: muszle czy liny okrętowe poprzez wiklinowe fotele, na kolonialnych meblach kończąc.
New Hampton albo modern Hampton to nowsza odmiana stylu Hampton. Od swojego pierwowzoru różni się przede wszystkim nieco bogatszą kolorystyką. Pojawiają się tutaj ciemniejsze i mocniejsze bary: czerwień, fiolet, złoto czy brąz. Drewno wcale nie musi być bielone. W aranżacji śmiało możesz wykorzystać jego głębszy odcień np. orzechowy czy czekoladowy. Uproszczone są również formy umeblowania np. geometryczne stoliki ze szkła i metalu nawiązujące do nowojorskich apartamentów.
Salon z widokiem na złocistą plażę, czy przepastne sofy wyłożone wygodnymi poduchami – wszystko tutaj przygotowane jest z niezwykłą dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Takie połączenia sprawiają, że luksusowe wnętrza zyskują na przytulności i aranżacji pełnej ciepła
i wakacyjnego luzu.
Styl New Hampton – wybieramy kolory
Kuchnia, sypialnia czy salon w stylu New Hampton wręcz olśniewa. I bynajmniej nie jest to zasługa bogato zdobionego wyposażenia i wyszukanych dodatków. Bardzo charakterystyczne są tutaj jasne, pastelowe kolory. Głównie te, kojarzące się z niebem i piaskiem, czyli otoczeniem, w którym swój zalążek znalazła ta wyjątkowa stylistyka.
Dominować więc będą rozbielone błękity, poprzez wszystkie barwy morza aż do mocnego granatu. Główną rolę grają tutaj kolory z palety nude – beż, krem, rozbielone brązy, tofu. Najważniejsza jednak pozostaje biel. To dzięki niej udaje się wprowadzić do wnętrza więcej światła. Powyższe kolory występują przede wszystkim w dodatkach m.in. poduszkach, dywanach, zasłonach czy pledach. Na jaki odcień postawisz? Wszystko zależy już tylko od Twoich upodobań.
Poza odcieniami nude oraz niebieskiego warto zastosować również naturalne drewno z zachowaniem jego prawdziwego koloru. Będzie ono dobrze widocznym elementem wyposażenia i doskonale wybije się na tle jasnych ścian. Taka stylistyka nawiązuje do klimatów marynistycznych (wnętrza jachtu). Dzięki jasnym kolorom i drewnianym elementom, przestrzeń wydaje się przestronniejsza i bardziej przytulna, dzięki czemu doskonale sprzyja chwilom relaksu.
Dodatki w stylu New Hampton
Jedną z głównych cech tego stylu jest udekorowanie domu drobiazgami, których stylistyka mocno związana jest z morzem i gorącymi plażami. Doskonale będą prezentować się więc zawieszone na ścianie obrazy z motywem fal, kołem ratunkowym, żaglówkami czy nadmorskimi ptakami. Na komodach i blatach stołów oraz ław nie może zabraknąć pięknych muszli i minimalistycznych świec.
Aranżując dom w stylu New Hampton możesz zestawiać ze sobą różne konwencje aranżacyjne: styl marynistyczny, klasyczny, art deco, nowojorski oraz elementy rustykalne (wzorowane głownie na wyposażeniu domów z dziewiętnastowiecznej, brytyjskiej wsi). Wszystko jednak musi być gruntownie przemyślane, a akcenty z innych styli powinny stanowić jedynie element uzupełnienia wnętrza.
Dodatki New Hampton to także różnej wielkości kosze wykonane z wikliny, rattanu czy trawy morskiej. Do tego muszle zebrane podczas spaceru na plaży oraz pufy z okrętowych lin. Doskonałym dodatkiem New Hampton będzie także stolik ze szklanym blatem, pod którym ułóż nadmorskie skarby.
Nie zapomnij również o nastrojowym i eleganckim oświetleniu. Powinno być zróżnicowane
stylistycznie. W salonie koniecznie ustaw lampy stojące, najlepiej z jasnym abażurem. Uzyskasz ciekawy i urokliwy efekt, jeżeli górne oświetlenie będzie imitacją np. okrętowego steru.
Na suficie lub nad wyspą kuchenną możesz zawiesić również szykowne, wieloramienne żyrandole lub takie, które nawiązuje do marokańskich latarenek. Najlepiej, gdy będą wykonane ze srebrzyście połyskującego, chromowanego metalu i szkła. Na komodzie czy stoliku świetnie prezentować się będą lampy z jasnymi, tkaninowymi abażurami, których ceramiczne podstawy ozdobione będą geometrycznymi wzorami w orientalnym stylu.
Dodatki w stylu New Hamptom możesz zaprezentować także w dwóch lub trzech kolorach przewodnich, jednak różniące się od siebie wzorami. Zestaw ze sobą np. poduszki z marokańskim wzorem, gładkie oraz te z warkoczem.
Dodatki new hampton, w połączeniu z jasnymi ścianami i różnym stylem mebli, sprawiają, że wnętrza stają się bardzo przytulne i ciepłe.
Wygoda Wschodniego Wybrzeża
W stylu pochodzącym ze Wschodniego Wybrzeża Long Island bardzo ważna jest również wygoda. A taki efekt osiąga się dzięki komfortowym i tapicerowanym meblom wyłożonym miękkimi poduchami
i pięknymi tkaninami. Dobieraj je do siebie na zasadzie kontrastu prostoty z dekoracyjnością. I tak, śmiało możesz zestawić ze sobą szlachetne, najlepiej bielone drewno, chromowany metal, wiklinę
i szkło.
Nietypowa kompozycja sprawi, że wnętrze nabierze zadziornego charakteru, który od razu spodoba się odwiedzającym Cię gościom. Wzbudzi ciekawość i zapadnie w pamięć na długo – będzie też intrygującym punktem wyjścia do rozmowy na temat indywidualnego charakteru urządzanych wnętrz.
W salonie pasować będą krzesła i fotele inspirowane francuskimi ludwikami, wiktoriański stół i kredens oraz komodę w stylu art deco. Dodatkowo stylowy kontrast wprowadzą kolonialne stoliki. W oknach powinny pojawić się przepuszczające światło, cienkie zasłony, drewniane żaluzje, lub okiennice wewnętrzne, tzw. shuttersy.
W sypialni natomiast warto ustawić stylowe i majestatyczne łóżko kontynentalne. Możesz również zdecydować się na formę pośrednią takiego łóżka, a łóżka tapicerowanego, które nadal króluje w polskich domach. W tego typu modelach, materac ułożony jest bezpośrednio na bryle łóżka. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz wrażenie kilku warstw posłania oraz dużo większą powierzchnię do spania.
Kolejny bardzo ważny dodatek, który wydobędzie z wnętrza to co najlepsze to dywan. Unikaj dużych, ciemnych i przytłaczających modeli. Najlepiej sprawdzą się niewielkie dywaniki np. w pobliżu łóżka – w miejscu, w którym stawiamy stopy podczas wstawania. Jego kolor powinien współgrać z ogólną kolorystyką pomieszczenia, nie musi on być jednak całkiem gładki. Delikatny, mało inwazyjny wzór wprowadzi nieco przyjemnego zamieszania.
Bardzo ważne jest także lustro, w którym odbijające się światło dodatkowo rozjaśnia wnętrze. Najlepiej wybrać elegancki model w lustrzanych ramach, które wzmacniają efekt rozświetlenia lub taki z drewnianymi ramami.
Dodatki w stylu Hampton, czyli postaw na naturalne piękno
Elementem utrzymującym wnętrze w stylu New Hampton są również rośliny. I to nie tylko te doniczkowe. Choć oczywiście polecamy jak najwięcej prawdziwych roślin, które mogą być substytutem naturalnych dekoracji. Odpowiednio dobrane i pielęgnowane rośliny to nie tylko duży zastrzyk estetycznej energii dla całego pomieszczenia, ale również wysokiej klasy naturalne „nawilżacze” i „oczyszczacze” powietrza. To fakt, że mniejsze i większe kwiaty stojące w doniczkach uwalniają parę wodną, która zwiększa wilgotność powietrza, a tym samym mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie – ustawione jako dekoracje suchych wnętrz, pozwalają zmniejszyć suchość skóry i filtrują drobnoustroje. Ponadto rośliny nie tylko pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla i uwalniają tlen, ale także oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń.
Doskonałym dodatkami będę te z motywem florystycznym np. grafiki lub ryciny w drewnianych ramkach zawieszone w kuchni czy na nad łóżkiem w sypialni. Równie dobrze sprawdzą fotografie flory w klimatach nadmorskich na ścianach lub poduszki z motywem kwiatowym. Roślinne wzory możesz zastosować również na tapecie, która będzie ponadczasowa i doda wnętrzu niewymuszonej elegancji.
Podsumowanie – styl Hamptons w Twoim domu na wyciągnięcie ręki
Powyższy artykuł miał na celu przybliżenie Ci stylu New Hampton. Mamy nadzieję, że udało nam się podsunąć Ci kilka pomysłów i inspiracji, które z powodzeniem będziesz mógł zastosować we własnym mieszkaniu. Wnętrza w stylu Hamptons (wywodzące się oryginalnie z Long Island) to dobra propozycja dla wszystkich, którzy podążają za zachodnimi trendami.
Dla tych, którzy w sercu czują się mieszkańcami Ameryki lub po prostu bardziej odpowiadają im meble w stylu tych, które mogą oglądać w popularnych Hollywoodzkich filmach. Produkty tego typu dostępne są na rynku Polskim, dzięki czemu bez problemu mogą stanowić element wystroju Twojego salonu. Możliwości są duże, eleganckie meble dostępne są w wielu odcieniach, co pozwala na dopasowanie wystroju wnętrza do własnych upodobań. Nie czekaj! Urządź swoją przestrzeń „po swojemu” już dziś!
Więcej o cechach stylu New Hampton znajdziesz na naszym blogu.