Sufit podwieszany: jakie oświetlenie wybrać?
CzytajSufit podwieszany: jakie oświetlenie wybrać?
Zastanawiasz się nad zainstalowaniem sufitu podwieszanego, ale nie masz pewności, czy będzie tam pasował? Chcesz dowiedzieć się, jaki rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się przy takim rozwiązaniu? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czy to pomysł dobry dla Ciebie.
Spis treści:
Dlaczego warto zdecydować się na obniżony sufit?
Sufit podwieszany to lekka konstrukcja zawieszona poniżej właściwego stropu. Może być wykonany z płyt gipsowo-kartonowych albo z kasetonów w różnych wariantach. Pełni on przede wszystkim funkcję estetyczną. Dzięki niemu Twoje wnętrze może prezentować się niezwykle nowocześnie i oryginalnie.
Pomiędzy nim a prawdziwym sufitem można ukryć elementy klimatyzacji czy wentylacji, natomiast schowane w tej przestrzeni światła będą tworzyć niesamowity klimat. Jest to idealny sposób na zamaskowanie wszelkich niedoskonałości takich jak rysy czy przebarwienia. Takie rozwiązanie pomoże też obniżyć zbyt wysokie pomieszczenia co najmniej o 10 cm, dzięki czemu staną się przytulniejsze i cieplejsze.
Warto również wspomnieć o właściwościach termoizolacyjnych niektórych sufitów podwieszanych. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów, takich jak wełna czy styropian, znacząco poprawiają one ciepłochronność w pomieszczeniach. Do ich zalet należy także zaliczyć przydatność w wyciszaniu wnętrz.
Jak wygląda montaż sufitu podwieszanego?
Przed przystąpieniem do montażu obniżonego sufitu w pierwszej kolejności należy dokładne zmierzyć powierzchnię, na której ma się on znajdować. Jest to szczególnie ważne w przypadku sufitu kasetonowego. W przeciwieństwie do płyt stanowi on wykończoną już powierzchnię i warto zwrócić uwagę na jego symetryczne rozmieszczenie. Koniecznie należy też za pomocą poziomicy wyznaczyć na wszystkich ścianach wysokość, na której zawiśnie sufit.
Na etapie planowania należy również uwzględnić światło w suficie podwieszanym. W zależności od jego rodzaju i rozmieszczenia trzeba będzie wykonać odpowiedniej wielkości otwory w płytach, wyprowadzić przewody elektryczne czy usztywnić miejsce osadzenia lamp.
W dalszej kolejności za pomocą specjalnych kołków montowane będą profile przyścienne, a następnie profile główne, wieszaki oraz profile nośne. Na powstałej konstrukcji będą opierały się płyty bądź kasetony. W przypadku płyt potrzebne będzie jeszcze wykończenie, czyli zaszpachlowanie spoin pomiędzy nimi oraz pomalowaniu sufitu na wybrany kolor. Na koniec można zająć się montażem oświetlenia.
Jeżeli lubisz majsterkować i samodzielnie wykonywać drobne naprawy i remonty, dowiedz się, w jaki sposób bezpiecznie zainstalować oświetlenie z naszego poradnika pt. „Jak samodzielnie powiesić żyrandol?”.
Sufit podwieszany – jakie oświetlenie doda mu stylu?
Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na opuszczany sufit, jest chęć uzyskania pięknego efektu oświetlenia. Sposobów na jego osiągnięcie może być wiele. Światła w suficie podwieszanym mogą mieć formę m.in. małych spotów tworzących intymną atmosferę, przydatnych do pracy świateł punktowych, nastrojowych halogenów ledowych albo tradycyjnych kloszy wiszących. Wybór właściwego rozwiązania będzie zależał od stylu wnętrza i jego przeznaczenia.
W pierwszej kolejności zastanów się nad stylem całego wnętrza i zdecyduj, czy światła mają go podkreślać, czy raczej z nim kontrastować. Warto przemyśleć kilka różnych kompozycji i aranżacji lamp, a dopiero potem wybierać ich konkretny rodzaj czy model.
Świetnym przykładem umiejętnego wykorzystania przestrzeni powstałej między dwiema warstwami sufitu będzie zamontowanie lamp LED na całej długości wszystkich jego boków. Powstanie w ten sposób niezwykle nowoczesny i stylowy pas światła. Jest to rozwiązanie idealnie nadające się np. do sypialni czy salonu, gdzie stworzy przyjemną atmosferę.
Weź jednak pod uwagę, że może ono nie stanowić najlepszego źródła światła. Warto pomyśleć przy tym o dodatkowych lampach, np. podłogowych.
Przy aranżacji światła, sufit podwieszany kasetonowy nasuwa kolejne estetyczne i stylowe rozwiązanie. Stworzenie na środku każdego kasetonu otworu na lampkę halogenową pomoże Ci dokładniej oświetlić całe pomieszczenie i zachować przy tym satysfakcjonującą symetrię. Sprawdzi się to zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i urządzonych w tradycyjnym, klasycznym stylu. Możesz też przeznaczyć tylko niektóre sufitowe pola na źródła światła, tworząc w ten sposób ciekawy wzór.
Niezwykle oryginalnym pomysłem będzie połączenie dwóch lub trzech rodzajów oświetlenia o różnej wielkości czy wysokości zawieszenia. Zamontowane w płytach halogeny, wystające plafony i lampy wiszące na długich przewodach mogą stworzyć ciekawą aranżację, np. falę lub symetryczny wzór.
Jest to również świetny sposób na zachowanie nastrojowej atmosfery przy jednoczesnym rozjaśnieniu tej części pomieszczenia, w której potrzebne jest dodatkowe źródło światła. Postaraj się przy tym wybierać modele z tej samej kolekcji albo o podobnym designie i harmonizującej ze sobą kolorystyce.
Równie ważny, jak estetyczne rozmieszczenie lamp na suficie podwieszanym, jest rodzaj wymarzonego przez nas oświetlenia. Decydując się na klasyczne oświetlenie wiszące, należy liczyć się z tym, że źródło światła znajdzie się dość nisko. Opuszczony strop znajduje się przecież kilka centymetrów poniżej faktycznego sufitu.
Zbyt nisko powieszony klosz może okazać się przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu – optycznie zmniejszy całą przestrzeń i nie zapewni optymalnego oświetlenia we wnętrzu. Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na taki wybór, postaraj się, by lampa była jak najlżejsza i nie przytłaczała niskiego wnętrza.
Jakie plafony do sufitu podwieszanego wybrać?
Lampy wiszące o zbyt długich przewodach bardzo rzadko sprawdzają się przy suficie podwieszanym, ponieważ optycznie zmniejszają całe wnętrze. Lepiej zdecydować się na oświetlenie znajdujące się bliżej sklepienia.
Takich problemów na pewno nie będziesz mieć z mniejszymi, znajdującymi się bliżej sklepienia plafonami. Takie światła w suficie podwieszanym sprawdzą się doskonale, a ich bogaty wybór pozwoli Ci znaleźć coś w Twoim stylu. Możesz na przykład postawić na klasyczne mleczne szkło albo nowoczesny design z metalem lub drewnem w roli głównej.
Ciekawie wyglądać będą lampy ledowe albo spotowe osadzone na szynie. Dodadzą wnętrzu charakteru i sprawdzą się szczególnie dobrze w pomieszczeniach w stylu loftowym. Ich ogromną zaletą będzie możliwość ustawiania ich w dowolny sposób według aktualnych potrzeb.
Spoty szynowe to świetny wybór w przypadku sufitu podwieszanego. Nie będą one znajdowały się zbyt nisko, a możliwość ich dowolnego ustawiania to dodatkowy atut.
Jakie halogeny do sufitu podwieszanego sprawdzą się najlepiej?
Te wbudowane w całą konstrukcję. Skoro sufit podwieszany daje taką możliwość, czemu jej nie wykorzystać? Odpowiednio rozmieszczone otwory pozwolą na zamontowanie oświetlenia wszędzie tam, gdzie będziesz tego potrzebować. Ponadto, niektóre halogeny posiadają możliwość zmiany kąta ich ustawienia. Dzięki tej sprytnej sztuczce z łatwością stworzysz nastrój odpowiadający danej sytuacji.
Niezależnie od tego, jakie światło w suficie podwieszanym zdecydujesz się zainstalować, możesz liczyć na niesamowity efekt. Imponujące światło przy krawędziach, symetrycznie wmontowane lampy ledowe czy tradycyjny żyrandol na środku będą rozjaśniać Twoje wnętrze w dobrym stylu. Co więcej, bez problemu ukryjesz wszelkie nieestetycznie kable i przewody, co pozwoli Ci na dowolne rozmieszczenie lamp. To Ty decydujesz, co będziesz mieć pod sufitem!