Sypialnia w stylu EKO – jak ją urządzić?
CzytajSypialnia w stylu EKO – jak ją urządzić?
Trend EKO we wnętrzarstwie ma się świetnie już od dłuższego czasu i nie wygląda na to, żeby cokolwiek miało się zmienić w tej kwestii. Gorąco kibicujemy ekologicznym rozwiązaniom, zatem na naszym blogu trafisz na niejeden artykuł poświęcony tej tematyce. Dzisiejszy tekst dotyczy aranżacji sypialni EKO, a my podpowiadamy, jak tego dokonać!
KOLEKCJA MODEO w sypialni
Spis treści:
EKO sypialnia – trend na miarę naszych czasów
Po latach bezmyślnej eksploatacji Ziemia potrzebuje pomocy, aby zapewnić ludziom oraz innym gatunkom zwierząt i roślin optymalne warunki do przetrwania. Dlatego ekologiczne podejście do życia staje się coraz popularniejsze i oby ten trend utrzymał się jak najdłużej. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych produktów, a styl EKO jest promowany przez fundacje, celebrytów i wiele dużych firm, które przeznaczają niemały budżet na działania służące ochronie środowiska.
EKO święci triumfy również w aranżacji wnętrz. Wyraźnie nawiązuje do świata przyrody, preferując naturalne materiały: m.in. drewno, bambus, rattan, wiklinę, kamień, wełnę, bawełnę, len. Użycie mebli i dodatków wykonanych ze sztucznych tworzyw jest dopuszczalne pod warunkiem, że pochodzą z recyklingu bądź nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania.
Jakie barwy dominują we wnętrzach EKO? Kolory ziemi, czyli:
- zielenie,
- szarości i złamane biele,
- brązy i beże,
- blade żółcienie,
- rozbielone błękity.
Jeśli chcesz wprowadzić styl EKO do swojego domu, zaaranżuj w ten sposób wszystkie pomieszczenia. Dzięki temu zachowasz spójność stylistyczną. Na naszym blogu znajdziesz różne artykuły związane z ekologią. W pierwszej kolejności zajrzyj do tekstu „Dodatki i meble EKO — mieszkaj świadomie!”.
W dzisiejszym artykule skupimy się na sypialni. Urządzona w stylu EKO sypialnia powinna wpływać na Ciebie podobnie jak spacer po lesie – odprężać, wyciszać. Pokój sypialny w duchu EKO emanuje spokojem oraz harmonią. Jak osiągnąć ten efekt? Czytaj dalej!
EKO sypialnia – jak ją urządzić?
Zacznijmy od ścian. W tej kwestii masz spore pole do popisu. W sklepach są dostępne zarówno ekologiczne farby, jak i biodegradowalne tapety. Świetnym pomysłem będzie deseń z motywem roślin czy zwierząt. W przypadku fototapety – dziki górski pejzaż, wakacyjny nadmorski krajobraz, widok zimowego lasu, wiosennej łąki, krętej, spienionej rzeki pędzącej dawno wytyczonym szlakiem.
Modnym rozwiązaniem będą drewniane lamele, które nie tylko ozdobią ścianę, lecz także wyciszą pomieszczenie, co w sypialni ma duże znaczenie. Warto przy tym pamiętać o ważnej zasadzie – zachowaniu umiaru. Zatem zamiast dekorować wszystkie cztery ściany, skup się na jednej z nich. Decydując się na wzorzystą tapetę, zadbaj, by meble i dodatki były bardziej stonowane kolorystycznie.
Nie zapomnij uwzględnić w aranżacji sypialni filozofii zero waste. Nie wyrzucaj resztek materiałów, jakich użyłeś podczas urządzania EKO sypialni. Z fragmentów okładzin ściennych możesz stworzyć unikatowe ozdoby, które sprawią, że wnętrze stanie się wyjątkowe.
Meble EKO
Z pewnością dobrym, bo nieszkodliwym dla środowiska wyborem będą meble drewniane – łóżko, szafa, komoda. Słyną z solidności i wytrzymałości, a efektowny rysunek usłojenia jest dekoracją samą w sobie.
Szafę Sawira dokładniej obejrzysz na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:
W sypialni EKO sprawdzą się również rattanowe, bambusowe bądź wiklinowe fotele, w których przyjemnie usiąść i dać się pochłonąć lekturze pasjonującej książki.
Dodatki EKO
Wśród dodatków absolutnym must have są żywe rośliny doniczkowe. Wspaniale wyglądają egzotyczne okazy z dużymi, dekoracyjnymi liśćmi, takie jak monstery. Piękne, kwitnące skrzydłokwiaty oczyszczą i nawilżą powietrze. W kącie postaw wysoką palmę koralową. Zieleń odświeży przestrzeń i ułatwi zrelaksowanie się.
Oprócz roślin przemyć do pokoju sypialnego tekstylia z naturalnych materiałów. Przydadzą się lniane zasłony, ciepły wełniany koc, komplet bawełnianej pościeli.
Wybierając dekoracyjne przedmioty – wazony, świeczniki, figurki, osłonki na doniczki – szukaj tych szklanych lub ceramicznych. Zastanawiając się nad oświetleniem, rozważ lampy z drewnianymi kloszami.
Sypialnia EKO – aranżacje
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy aranżacje, które pomogą Ci urządzić sypialnię EKO. Sam zobacz!
Aranżacja sypialni EKO z nutą boho
Pomieszczenie, które widzisz na zdjęciu, łączy styl ekologiczny z estetyką boho. To częsty mariaż. W końcu boho czerpie inspiracje z natury, ożywiając wnętrza dzięki charakterystycznej dla siebie aranżacyjnej swobodzie.
Nasza sypialnia tonie w przytulnych brązach, bielach i beżach skontrastowanych przez nieliczne szare akcenty. Stojący obok dużego wygodnego łóżka fotel Ikaro zachęca do odpoczynku. Wykonano go z syntetycznego rattanu, który jest wytrzymały i jak najbardziej nadaje się do recyklingu.
Taca Catania jest stworzona do serwowania na niej pysznych śniadań na słodko bądź słono. Podane do łóżka puszyste naleśniki z malinową konfiturą albo chrupiący croissant z łososiem, a do tego mocna, aromatyczna kawa – oto przepis na idealny poranek, który naładuje Cię pozytywną energią. Co istotne, tacę zrobiono z bambusa, który jest hodowany na plantacjach, więc produkcja mebli i dodatków z tego materiału nie wymaga wycinania lasów. Ekologiczne są też lampy wiszące Portoryko z drewnianymi abażurami.
Sypialnia z motywem lasu
Leitmotivem sypialni urządzonej z kolekcją Nepo Plus jest las. Na ścianie za łóżkiem położono minimalistyczną, monochromatyczną tapetę przedstawiająca leśne drzewa. Czarne loftowe lampy wiszące są sprytnie zamontowane w takich miejscach, że wyglądają, jakby zwieszały się z drzew. Meble przybrały wyrazisty odcień dąb monastery, zmieniając pokój w dębowy las. Rośliny doniczkowe dopełniają tę aranżację będącą ukłonem w stronę piękna przyrody.
Styl ekologiczny pozwala kreować niezwykłe wnętrza, które zbliżają do natury. W ofercie sklepu internetowego Black Red White znajdziesz wiele mebli i dodatków, które pozwolą Ci stworzyć nie tylko wyjątkową sypialnię EKO, lecz także inne pomieszczenia – salon, pokój młodzieżowy, kuchnię, łazienkę, a nawet przedpokój. Zapraszamy!