Przejdź do sklepu brw.pl

Szafa na całą ścianę – kiedy i dlaczego warto?

Czytaj
11.07.2024

Szafa na całą ścianę – kiedy i dlaczego warto?

Czy szafa na całą ścianę to dobre rozwiązanie? Kiedy warto zdecydować się na zabudowę od sufitu do podłogi i jak ją mądrze zaplanować? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Szafa na całą ścianę – czy to dobry wybór?

Szafę na całą ścianę można umieścić nie tylko w przestronnym przedpokoju, ale także w sypialni lub salonie. I choć wykonanie projektu takiej zabudowy to dość czasochłonne przedsięwzięcie, gra zdecydowanie jest warta świeczki. Powód? Rozwiązanie z powodzeniem zastępuje garderobę, oferując mnóstwo miejsca do przechowywania!

Jeśli dobrze ją zorganizować, można ukryć w niej wszystko, co potrzebne: bieliznę, zestawy ubrań, odzież wierzchnią czy pościel, a nawet walizki i sprzęt sportowy. Słowem, zmieszczą się tam zarówno rzeczy, z których korzystamy na co dzień, jak i te, po które sięgamy od czasu do czasu.

Wstawienie do pokoju pojedynczej (ale za to niezwykle pojemnej) szafy to w niektórych przypadkach dużo lepsza opcja niż zagospodarowanie przestrzeni kilkoma mniejszymi meblami. Zabudowa poprowadzona od podłogi aż po sufit jest nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. Wizualnie porządkuje wnętrze, dzięki czemu aranżacja zyskuje minimalistyczny, schludny i harmonijny wygląd.

Kiedy warto zainwestować w szafę na całą ścianę?

Sądzisz, że szafa o dużym gabarycie i jeszcze większej pojemności to rozwiązanie wyłącznie do pokoi słusznych rozmiarów? Nic bardziej mylnego! Mebel zajmujący całą powierzchnię ściany zda egzamin również w małych, wąskich czy niezbyt ustawnych pomieszczeniach.

Spójrzmy na to z tej perspektywy: aby zagospodarować niewielki metraż z korzyścią dla wnętrza, potrzebujemy właściwie zaprojektowanej strefy przechowywania. Duża szafa z praktycznym podziałem wiele pomieści, a im mniej przedmiotów pozostawimy na widoku, tym lepiej dla aranżacji. Minimalizm to w tym przypadku klucz do sukcesu.

Jednolita zabudowa szczególnie sprawdzi się w sypialni i salonie, w których nie ma miejsca na wieloelementowy zestaw mebli złożony z szafek, witryn i komód. Zamiast stawiać na komplety zajmujące cenne metry kwadratowe na podłodze, wykorzystajmy w pełni powierzchnię ściany. Wyższe partie szafy to idealna przestrzeń do przechowywania przedmiotów rzadziej użytkowanych, w tym sezonowych dekoracji czy pamiątek.

Jak zaprojektować szafę na całą ścianę?

Wykonanie szafy na całą ścianę możesz powierzyć stolarzowi, nie jest to jednak jedyna opcja. W Black Red White oferujemy możliwość skorzystania z intuicyjnego konfiguratora, w którym samodzielnie zaprojektujesz szafę skrojoną na Twoje potrzeby. Pozostaje już tylko wybrać odpowiedni system otwierania drzwi, wykończenie frontów oraz wyposażenie wewnętrzne mebla.

Rada od Black Red White: pamiętaj, aby przed złożeniem zamówienia na szafę dokładnie wymierzyć przestrzeń, którą chcesz zabudować. W pomiarach uwzględnij nie tylko rzeczywiste wymiary wnętrza szafy, ale również wysokość nóżek i cokolików, a także grubość płyty meblowej składającej się na korpusy mebla.

Szafa modułowa czy na wymiar?

Szafa wykonana na indywidualne zamówienie to jedno z najdroższych, a zarazem najbardziej spersonalizowanych i praktycznych rozwiązań. Zabudowa na wymiar pozwala wykorzystać przestrzeń w stu procentach – możesz mieć pewność, że między meblem a ścianą nie powstaną nieestetyczne luki, a szafa będzie idealnie dopasowana do wnętrza. W ten sposób warto zaaranżować pomieszczenie o niestandardowym układzie, np. sypialnię zlokalizowaną na poddaszu lub przedpokój z wnęką.

W pokojach bez skosów czy innych architektonicznych utrudnień możesz postawić na szafy modułowe. Mimo że meble złożone z gotowych modułów nie są tak dopasowane jak zabudowa na wymiar, w wielu przypadkach sprawdzają się równie dobrze. Dużą ich zaletą jest łatwa dostępnośćwystarczy zamówić potrzebne komponenty, a następnie zmontować z nich szafę według własnego projektu. Aby to zrobić, potrzebujesz jedynie wkrętarki i zestawu bitów. Plusem jest też elastyczność rozwiązania: moduły można układać w różnych konfiguracjach dostosowanych do potrzeb użytkownika i możliwości wnętrza.

Jakie fronty wybrać?

Projektując szafę, musisz zdecydować się na jeden z dostępnych systemów otwierania drzwi. Szafy przesuwne to świetna opcja do niewielkich, a przy tym wąskich wnętrz. Ponieważ skrzydła drzwiowe poruszają się po prowadnicach, nie zabierają miejsca przy otwieraniu. Co więcej, szafy z drzwiami przesuwnymi pozwalają na montaż wieloformatowych skrzydeł drzwiowych bez obaw o ich ciężar.

Jeśli podobają Ci się meble o tradycyjnym designie, możesz wybrać szafę z drzwiami uchylnymi. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę, że dla szaf poprowadzonych pod sufit odpowiednie będą węższe fronty. Jest to spowodowane nie tylko ciężarem wysokich skrzydeł, ale też wygodą korzystania z mebla tego rodzaju.

Nie bez znaczenia pozostaje również wykończenie frontów. Do wyboru masz fronty gładkie (lakierowane lub matowe), fronty frezowane lub ryflowane, a także modne w ostatnim czasie fronty ażurowe. Szafy wzbogacone wstawkami z plecionki wiedeńskiej znakomicie dogadują się ze stylem boho, rustykalnym, eklektycznym czy skandynawskim. Z kolei szafy o gładkich, połyskujących frontach sprawdzą się najlepiej w nowoczesnych sypialniach.

Wnętrze mebla: jak je zaplanować?

Planowanie wnętrza szafy to etap, który determinuje funkcjonalność i wygodę użytkowania mebla. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a przy okazji zapewnić sobie łatwy dostęp do przechowywanych rzeczy, warto dokładnie przyjrzeć się praktycznym systemom organizacyjnym i starannie zaplanować układ elementów.

Oto, czego nie może zabraknąć w szafie na całą ścianę, w salonie lub sypialni.

 

  • Półki są podstawowym elementem każdej szafy. Umożliwiają przechowywanie ubrań, pościeli, pudełek i innych przedmiotów w sposób uporządkowany i łatwo dostępny. Ważne jest, aby półki były regulowane, co pozwoli dostosować ich wysokość do zmieniających się potrzeb użytkownika.

 

  • Szuflady to kolejny niezastąpiony element wnętrza szafy. Idealnie nadają się do przechowywania bielizny, akcesoriów, a także drobniejszych przedmiotów, które łatwo się gubią. Szuflady mogą być wyposażone w przegródki, które dodatkowo ułatwią segregację i utrzymanie porządku.

 

  • Wieszaki są niezbędne do przechowywania odzieży wierzchniej, koszul, sukienek oraz innych ubrań, które wymagają powieszenia. Warto zainwestować w wysuwane drążki, które zwiększają ergonomię i ułatwiają dostęp do ubrań.

 

  • Kosze i pojemniki to świetne rozwiązanie do przechowywania butów, torebek, szalików i innych akcesoriów.

 

  • Systemy organizacyjne, takie jak wysuwane półki na buty, obrotowe wieszaki na krawaty czy specjalne uchwyty na paski zwiększają funkcjonalność szafy. Dzięki nim każdy przedmiot ma swoje miejsce.

Pamiętaj, by wyposażenie szafy dopasować do swoich potrzeb oraz faktycznego stanu garderoby. Szafa zabudowana na całą ścianę powinna być przede wszystkim wygodna w użytkowaniu.

Z lustrem czy bez?

Szafa z lustrem to znakomity wybór do sypialni, w której nie ma miejsca na lustro stojące. Lustrzany front pozwoli Ci skontrolować wygląd i dopasować odpowiednią stylizację. Bez problemu obejrzysz w nim całą swoją sylwetkę. Lustro ma jednak więcej zalet – optycznie powiększa i rozświetla przestrzeń, przez co sprawdza się najlepiej w małych, ciemnych wnętrzach. Jedynym minusem posiadania szafy z lustrem jest konieczność częstego czyszczenia frontu.

Podsumowanie

Szafa na całą ścianę jest idealnym rozwiązaniem do wielu wnętrz, począwszy od sypialni, przez salon, po przedpokój. Wybierając odpowiedni rodzaj zabudowy, praktyczne wyposażenie wewnętrzne oraz estetyczne fronty, zyskujesz funkcjonalny mebel na lata.

Przekonaj się również, jak zaplanować garderobę, w której zawsze panuje porządek: „Minimalizm w szafie. Jak uporządkować swoją garderobę?”.

Szafy do Twojego domu znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy na zakupy!