Szafki i stoliki nocne – czym kierować się przy ich wyborze?
CzytajSzafki i stoliki nocne – czym kierować się przy ich wyborze?
Wystrój sypialni to – tuż obok dekoracji salonu – jedna z ważniejszych pozycji na liście prac aranżacyjnych. W niej zaś kluczową rolę odgrywa dobór estetycznych i funkcjonalnych mebli. Takie właśnie powinny być szafki nocne. Czym kierować się przy zakupie tych akcesoriów?
Spis treści:
Stoliczek nocny – zbędny wydatek czy nieodzowna inwestycja?
Nierzadko zdarza się, że kompletując wyposażenie sypialni, całą uwagę poświęcamy wyborowi łóżka, przekładając zakup szafki nocnej na dalszy plan aranżacyjnych czynności. Mebel ten postrzegany jest często jako dodatkowy wydatek. Tymczasem rola, jaką nowoczesne szafki nocne odgrywają w pomieszczeniu, jest zdecydowanie nie do przecenienia.
Stolik pomaga zorganizować przestrzeń wokół łóżka w taki sposób, by wyjście z niego nie kończyło się rozdeptaniem i zniszczeniem rozrzuconych na podłodze przedmiotów. Szafka koło łóżka jest najczęściej prostym drewnianym meblem, który sprzyja niewątpliwie utrzymaniu porządku i harmonii – cech tak pożądanych w każdej sypialni. Odpowiednio dobrany stolik może stanowić atrakcyjną i efektowną dekorację wnętrza. Jak widać – zalet jest wiele. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stoliczka nocnego?
Właściwie skrojona szafka nocna – wymiary mebla
Twoja sypialnia jest niewielka? Jeśli tak, pierwszą kwestią, jaką powinieneś uwzględnić przy zakupie stoliczka nocnego, jest wielkość tego mebla względem wnętrza, w którym ma się on znaleźć. Umiejętne wyważenie proporcji pozwoli Ci zachować wizualną lekkość i harmonię w pomieszczeniu.
Zastanawiasz się, jaką wielkość wybrać dla szafki nocnej? Wymiary tego mebla powinny być dostosowane do rozmiarów łóżka. Standardowo zaleca się, aby blat stolika był równy z wysokością mebla do spania lub nieznacznie od niego wyższy. Takie rozwiązanie zapewni szafce funkcjonalność, Tobie zaś ułatwi sięganie po znajdujące się na niej przedmioty.
Poza użytecznością kwestia ta istotnie wpływa na względy estetyczne. Zbyt mały stolik nocny wizualnie „zginie” na tle dużego łóżka. I przeciwnie – nadmiernie rozbudowany, stworzy sztuczną, rzucającą się w oczy dysproporcję. Jeśli chcesz idealnie sparować łóżko z szafką, wybierz meble z tej samej kolekcji.
Liczba szafek nocnych w sypialni
Kolejną kwestią, którą powinieneś rozważyć po ustaleniu wielkości stolików nocnych, jest ich liczba w sypialni. Efektownie prezentują się dwie niskie szafki nocne ustawione symetrycznie po obu stronach łóżka.
Co ciekawe, oba meble nie muszą należeć do tej samej kolekcji, szczególnie jeśli aranżujesz wnętrze w stylu eklektycznym czy boho. Nikt bowiem nie powiedział, że meble te muszą być identyczne. Stolik nocny w czarnym odcieniu będzie kontrastował z bielą szafki ustawionej po drugiej stronie łóżka, okrągły – z kwadratowym, drewniany z widoczną strukturą słojów i sękami – z wypolerowaną na błysk płytą. Ciekawy efekt da również połączenie wąskiej szafki nocnej ze stolikiem.
Zanim przystąpisz do tworzenia podobnych kombinacji, zwróć jednak uwagę na układ i wielkość swojej sypialni. Wybór jednego stolika często podyktowany jest niewielkim metrażem pomieszczenia.
Dodatkowe możliwości przechowywania
Lubisz porządek? Nie chcesz wystawiać na widok zbyt wielu przedmiotów? Najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie praktyczna, nowoczesna szafka nocna. W odróżnieniu od stolika oferującego wyłącznie powierzchnię blatu szafka daje więcej możliwości, jeśli chodzi o przechowywanie i układanie na niej (i w niej) przedmiotów. Dodatkowe miejsce na rzeczy przyda Ci się zarówno w przestronnej, jak i niewielkiej sypialni.
Szafkę nocną z szufladami możesz wykorzystać nawet do przechowywania bielizny, na blacie możesz położyć lampkę nocną i ulubioną książkę lub kubek herbaty, a na półce – okulary, biżuterię, budzik czy telefon.
Nowoczesne udogodnienia w szafkach nocnych
Szafka zamykana na drzwiczki zapewni Ci dużo więcej dyskrecji, pomagając jednocześnie uniknąć chaosu i nieporządku we wnętrzu. Coraz więcej nowoczesnych szafek nocnych wyposażonych jest także w szuflady. Modele takie, w przeciwieństwie do tradycyjnych mebli z drzwiczkami uchylnymi, pozwalają wygodnie sięgnąć po potrzebne przedmioty bez konieczności wstawania z łóżka i tracenia czasu na ich znalezienie.
Poza otwartymi półkami i zamykanymi szufladami nowoczesne szafki nocne mają też sporo innych zwiększających wygodę użytkowania opcji. Stoliki i szafki na kółkach możesz bez problemu, nawet jeśli są ciężkie, przewieźć w inne dowolne miejsce sypialni, np. gdy znudzi Ci się już dotychczasowa aranżacja.
Szafki są też coraz częściej wyposażone w oświetlenie led. Dzięki niemu, poszukując np. gumki do włosów, nie musisz już przyświecać sobie telefonem czy zapalać lampki nocnej. Przytłumione, rozproszone oświetlenie jest praktyczne, ale i dyskretne. Stworzy też intymną atmosferę w sypialni.
Innowacją jest także system zamykania szuflad. Szuflady typu push-to-open otwierają się bezszelestnie – na pewno nikogo nie obudzisz.
Szafki nocne i ich design
Kiedy ustalisz już pojemność szafki nocnej, wymiary i położenie mebla, możesz przystąpić do najprzyjemniejszej rzeczy, jaką jest wybór designu. Dzięki bogatej ofercie w sklepach meblowych masz tu praktycznie nieograniczone możliwości. Jedyna zasada, o jakiej powinieneś pamiętać, to dopasowanie szafki do wystroju pomieszczenia (chyba że w duszy gra Ci eklektyzm).
Styl klasyczny i Art Deco
Jeśli myślisz o szafce odpowiedniej do sypialni zaaranżowanej w stylu klasycznym, rozważ mocno zabudowany model z zamykanymi szufladami, wykonany z drewna, z dekoracyjnymi uchwytami. Możesz zdecydować się na model na wysokich nóżkach lub niższy, na solidnej, jednolitej podstawie. Dobrym pomysłem będzie też szafka z jedną szufladą na osobiste drobiazgi i dolną, otwartą półką, na której położysz to, czego najpilniej potrzebujesz.
Nocne szafki w aranżacji Art Deco łączą dekoracyjne wzornictwo z funkcjonalnością. Antyki z lat międzywojennych mogą być wykonane z giętego, szlachetnego drewna, np. forniru lub drewna egzotycznego, z oszklonym lub lakierowanym na wysoki połysk blatem. Zaokrągloną formą przypominają nieco rzeźby.
Popularne są też współczesne szafki inspirowane tym stylem: czarne ze złotymi detalami, np. blatem w geometryczny wzór lub metalowymi, złoconymi krawędziami i gałkami. Z reguły mają one prostą, kwadratową bryłę i wysokie nóżki lub masywniejszą podstawę, np. metalowy stelaż.
Styl nowoczesny i futurystyczny
Stolik nocny czarny najlepiej odnajdzie się w klasycznych wnętrzach, urządzonych w duchu minimalizmu. Prosta i oszczędna forma tego mebla, z powodzeniem nada im eleganckiego, a jednocześnie profesjonalnego charakteru.
Z kolei białe, nowoczesne szafki nocne na wysoki połysk idealnie wkomponują się do klimatu sypialni z futurystycznym sznytem.
Styl skandynawski
Cenisz prostotę i minimalizm wystroju? Stolik nocny – okrągły lub owalny – utrzymany w bieli lub odcieniu naturalnego drewna pomoże Ci stworzyć skandynawską aranżację. W tej konwencji odnajdą się również meble wykonane z naturalnych surowców, takich jak drewno. Interesującym rozwiązaniem są również modele łączące w sobie różne struktury materiałów. Biała, wypolerowana na błysk powierzchnia frontu, zestawiona ze świeżością i prostotą drewna blatu – to duet, który definiuje skandynawskie klimaty we wnętrzu w bardziej nowoczesnej odsłonie.
Styl glamour
Nie sposób nie wspomnieć o stylu glamour. Tutaj wybór mebli do sypialni jest szeroki. Szafka lustrzana, tapicerowana, oryginalny stolik nocny z obiciami i guzikami – to tylko kilka propozycji dla osób lubiących błysk, blask i bogactwo aranżacji.
Styl industrialny
W sypialni urządzonej w stylu loftowym dobrym pomysłem będzie metalowy piętrowy wózek na kółkach lub stolik z czarną, smukłą ramą, na wysokich nóżkach i ze szklanym lub drewnianym blatem. Świetnie będzie tu wyglądać także stolik nocny z drewna stylizowanego na stare.
Styl boho
W sypialni w stylu boho obok łóżka możesz postawić druciany kosz do przechowywania z płaskim blatem lub pleciony ze sznurka puf i nakryć go kocem z frędzlami. W roli szafki nocnej doskonale sprawdzi się również lekki mebel z wikliny lub rattanu. W roli szafki nocnej możesz też wykorzystać inne meble i akcesoria z różnych materiałów: starą, wiklinową lub drewnianą skrzynię czy też solidne dekoracyjne pudło z grubej tektury. W razie, gdyby Ci się znudziło, szybko możesz wymienić je na inne, z innym wzorem – to koszt zazwyczaj kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych.
Styl retro
Stolik nocny możesz dopasować do wnętrza urządzonego w każdym stylu: nie tylko klasycznym, skandynawskim czy glamour, ale również retro, nawiązującym do ostatnich 100-200 lat designu. Styl retro w udany sposób imituje wzornictwo z tamtych lat. Ten styl różni się detalami w zależności od dekady.
Szafki nocne w stylu kolonialnym są zwykle ciężkie, wykonane z ciemnego, litego i często egzotycznego drewna, mają zaokrąglone, lekko spłaszczone nóżki i żłobienia.
W innej opcji taka retro szafka może być wykonana z rattanu i mieć głębokie, wysuwane szuflady. Taki model będzie odpowiedni do mniejszych pomieszczeń, które łatwo przytłoczyć.
Jeśli chcesz postawić modną retro szafkę nocną w stylu Mid-Century, zdecyduj się na niski mebel ze smukłymi, wysokimi nóżkami z wysuwaną szufladą lub otwartymi półkami.
Stolik lub szafka nocna to nie tylko dodatkowy element wyposażenia. To przede wszystkim funkcjonalny mebel oraz gustowna ozdoba sypialni. Chcesz dowiedzieć się, jak dodatkowo zwiększyć jej atrakcyjność? Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w tekście: „Sypialnia na wymiar: 4 kroki do stworzenia wyjątkowej przestrzeni do spania”.