Szkło na błysk! Czyszczenie szklanek, misek i szklanej zastawy
CzytajSzkło na błysk! Czyszczenie szklanek, misek i szklanej zastawy
Każdy z nas lubi eleganckie szklanki, wytworne kieliszki i szklane, pełne wdzięku miski. Dziś podpowiemy Ci w jaki sposób o nie dbać, aby zachowały swoje wyjątkowe piękno na długo.
Niemal w każdym domu znajdziemy przedmioty wykonane ze szkła. Aby jak najdłużej cieszyły oko, wszystkie wymagają specjalnej uwagi – bez względu na to czy są to zabytkowe kieliszki po babci, stylowe karafki na specjalne okazje, czy też najprostsze szklanki do codziennego użytku.
Z pewnością każdy wie, jak łatwo na szkle pojawiają się różnego rodzaju zanieczyszczenia i smugi. Co gorsza – w wyniku upływu czasu oraz niewłaściwej pielęgnacji, szkło może stać się matowe, mało przejrzyste. Na szczęście da się temu zapobiec. Oto kilka trików, dzięki którym dowiesz się, jak polerować szkło i sprawić by na długo zachowało swój urok.
Spis treści:
- Czy zmywarka niszczy szklane miski i naczynia?
- Jak zapobiegać matowieniu szkła?
- Salaterka, szklana karafka i wazon – jak je wyczyścić?
- Jak wypolerować szkło i pozbyć się brzydkiego osadu?
- Jak polerować szkło, aby długo błyszczało?
- Polerowanie szkła: jakich produktów użyć do czyszczenia?
- Porysowana szklanka: jak rozwiązać problem?
- Czyszczenie szklanek i kieliszków degustacyjnych
Czy zmywarka niszczy szklane miski i naczynia?
Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się zabrudzeń ze szkła i innych naczyń jest włożenie ich do zmywarki. Jednak czy aby na pewno jest to dobry pomysł?
Do zmywarki możesz włożyć wyłącznie te naczynia, których producent wyraźnie wskazał, że nadają się do takiego czyszczenia. Bezwzględnie pamiętaj o tym, że do zmywarki nie powinny nigdy trafić ręcznie malowane szklane miski oraz różnego rodzaju kryształy, gdyż nawet po jednym cyklu mogą one stracić cały swój urok.
Zwróć również uwagę na to, w jaki sposób układasz szklane naczynia w zmywarce. Nieprawidłowo ustawione mogą łatwo się ukruszyć lub wyszczerbić. Postaraj się używać specjalnych stojaków, które utrzymają naczynia w bezpiecznej pozycji.
Jak zapobiegać matowieniu szkła?
Jeśli będziesz myć szkło w zmywarce, postaraj się używać jak najdelikatniejszych detergentów. Czasem możesz nawet zastąpić je niewielką ilością octu. Nie stosuj trybu suszenia, a po skończonym myciu uchyl drzwiczki urządzenia lub ułóż szklane naczynia na bawełnianej szmatce. Dopiero później możesz zabrać się za ręczne polerowanie szkła suchą ściereczką.
Myjąc ręcznie szklane miski i naczynia unikaj długiego namaczania ich w gorącej wodzie oraz bardzo silnych detergentach, które zawierają dużo środków odwapniających i wybielających.
Salaterka, szklana karafka i wazon – jak je wyczyścić?
Najwięcej problemów może sprawić czyszczenie szklanek i naczyń o nietypowych kształtach. W wazonach i karafkach o wąskiej szyjce bardzo często na dnie pojawiają się osady i silne zabrudzenia. Odbarwienia mogą występować, kiedy salaterka szklana przez dłuższy czas miała kontakt z kwaśnym sosem. Na szczęście nawet i w takich przypadkach możesz sobie poradzić, a z pomocą przyjdą Ci najzwyklejsze ziemniaki. Wystarczy jedynie wrzucić obierki na dno naczynia, zalać gorącą wodą i odstawić na kilka godzin. Następnie możesz umyć je w tradycyjny sposób.
Przy bardziej uporczywych osadach możesz wykorzystać gęstą pastę przygotowaną z soli kuchennej i octu. Taką mieszaninę należy nałożyć na zabrudzenia i pozostawić na kilkadziesiąt minut, a po tym czasie zmyć delikatnie gąbką i ciepłą wodą.
Jak wypolerować szkło i pozbyć się brzydkiego osadu?
Zastanawiasz się, jak wypolerować szkło, aby wyglądało tak, jak w dniu jego zakupu? Nie zawsze musisz sięgać specjalne detergenty. Co więcej, użycie naturalnych metod jest w tym wypadku wręcz wskazane.
Jednym z najbardziej uniwersalnych środków czyszczących jest ocet. Nasze babcie już wiele lat temu wykorzystywały go do czyszczenia szklanek, wiedziały również, że dodanie octu do wody ułatwi również polerowanie szkła. Możesz wykorzystać również plasterki cytryny, którymi należy pocierać zabrudzone miejsca. Pamiętaj, aby po takim zabiegu dokładnie wypłukać wszystkie naczynia, w celu pozbycia się charakterystycznego aromatu octu i cytryny.
Do czyszczenia bardziej uporczywych zabrudzeń użyj pasty do zębów, którą rozsmarujesz równomiernie po szkle przy pomocy szczoteczki do zębów. Następnie naczynia należy dokładnie opłukać w letniej wodzie.
Jak polerować szkło, aby długo błyszczało?
Gdy zastanawiasz się, jak polerować szkło, musisz wiedzieć, że prawidłowa technika jest w tym wypadku kluczowa. Naczynia należy czyścić drobnymi, okrężnymi ruchami do momentu uzyskania satysfakcjonującego efektu. Aby ułatwić sobie pracę, możesz umieścić je na kilka chwil nad miseczką z gorącą wodą – zaparowane polerują się znacznie szybciej.
Jeśli czyścisz zmatowione szkło lub kryształy, wykorzystaj bardzo drobną sól z dodatkiem kilku kropel wody lub szmatkę nasączoną niedużą ilością denaturatu. Dawną świetność naczyniom przywróci również kilkugodzinna kąpiel w wodzie z dodatkiem niedużej ilości amoniaku. Pamiętaj tylko, aby po takim zabiegu dokładnie umyć naczynia.
Polerowanie szkła: jakich produktów użyć do czyszczenia?
Aby polerowanie szkła miało sens, musisz zastosować nie tylko odpowiednią metodę, ale również doprać właściwe produkty. Nie ma się co łudzić: nie każda szmatka sprawi, że szklana misa i kieliszki będą wyglądać bez zarzutu.
Tak więc czym i jak wypolerować szkło, aby pięknie się błyszczało? Co ciekawe, stare poradniki zalecają użycie nylonowych rajstop, których struktura zapobiega powstawaniu smug i zacieków. Równie dobrze sprawdzą się bardzo delikatne materiały, takie jak ircha, mikrofibra lub wysokogatunkowa bawełna. Nie mogą się strzępić i muszą być nieskazitelnie czyste – w przeciwnym razie cała Twoja praca przy myciu szklanych naczyń pójdzie na marne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie kilku szmatek, których będziesz używać wyłącznie do polerowanie szklanych naczyń.
Porysowana szklanka: jak rozwiązać problem?
W przypadku rys na szklanych naczyniach obowiązuje jedna zasada: lepiej zapobiegać niż usuwać skutki. Aby szkło przez długi czas było nieskazitelne, należy obchodzić się z nim bardzo delikatnie. Czyszczenie szklanek druciakami i ostrymi gąbkami to bardzo zły pomysł, gdyż w ten sposób możesz uszkodzić ich powierzchnię.
Aby usunąć drobne i płytkie uszkodzenia, możesz nałożyć na nie pastę do zębów. Po kilkunastu minutach pocierania powinny zniknąć. Niestety, usunięcie rys ze szklanych naczyń jest bardzo trudne i w wielu przypadkach wręcz niemożliwe, dlatego znacznie lepiej jest po prostu nie dopuszczać do ich powstania.
Czyszczenie szklanek i kieliszków degustacyjnych
Jak polerować szkło przeznaczone do degustacji trunków? Tego rodzaju naczynia zasługują na szczególną uwagę. Muszą być idealnie czyste, aby serwowane w nich napoje mogły w pełni rozwinąć swój aromat. Właśnie z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z mycia ich przy pomocy jakichkolwiek detergentów.
Odpadają także naturalne środki czystości, w skład których wchodzi np. intensywnie pachnący ocet lub sok cytrynowy. Także do polerowania takich naczyń należy wykorzystywać bezwonne środki. Szkło degustacyjne najlepiej jest przechowywać poza kuchnią, gdyż może ono chłonąć aromaty gotowanych potraw.
Jak widzisz, pielęgnacja szklanych naczyń wymaga nieco wysiłku. Warto jednak poświęcić im nieco uwagi, gdyż w ten sposób będziesz mógł cieszyć się ich pięknem przez długie lata.
Zobacz też praktyczny przewodnik, z którego dowiesz się jak ułożyć sztućce przy stole.