Przejdź do sklepu brw.pl

Sztukateria ścienna i sufitowa – inspiracje

Czytaj
31.05.2023

Sztukateria ścienna i sufitowa – inspiracje

Sztukateria wewnętrzna to materiał wykończeniowy, który od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością. Choć element ten kojarzony jest na ogół z klasycznymi wnętrzami, znajduje zastosowanie w wielu aranżacjach. Jak ozdobić mieszkanie za pomocą listew dekoracyjnych? Oto najciekawsze pomysły na wykorzystanie sztukaterii we wnętrzu!

Sztukateria odmieni Twoje wnętrze!

Sztukateria wewnętrzna to rodzaj dekoracji stosowanej na ścianach i sufitach w celu wzmocnienia walorów estetycznych wnętrza. Jest bardzo efektownym, charakterystycznym elementem przyciągającym wzrok. Współcześnie do wykończenia ścian i sufitów służą nie tylko ozdobne listwy, ale również pilastry, rozety sufitowe czy ornamenty roślinne.

Z czego wykonuje się ozdobne listwy na ścianę, czyli sztukaterię?

Jeszcze do niedawna sztukaterię wykonywano jedynie z gipsu, który cechuje się dużą plastycznością i odpornością na uszkodzenia. Obecnie, poza gipsem i drewnem, do jej produkcji wykorzystuje się również styropian i poliuretan – materiały lekkie i niesprawiające trudności w montażu. Dzięki temu nowoczesna sztukateria pojawia się w domach coraz częściej.

Sztukateria styropianowa jest przystępna cenowo, szeroko dostępna i łatwa w obróbce, dlatego poleca się ją w szczególności niezbyt doświadczonym aranżerom. Ma jednak jeden minus: w przeciwieństwie do listew wykonanych z pianki poliuretanowej nie odznacza się dużą trwałością. Ze względu na prowizoryczny charakter (nie jest tak odporna jak droższe zamienniki) stosuje się ją najczęściej w formie listew przysufitowych, a więc w miejscach mniej narażonych na uszkodzenia mechaniczne.

Dekoracyjne listwy ścienne montaż

Listwy ścienne mocuje się za pomocą specjalnego kleju lub masy montażowej. Należy pamiętać o tym, by wybrać preparat przeznaczony do materiału, z którego zrobione są wybrane elementy. Pod uwagę dobrze jest wziąć także rozmiar i kształt sztukaterii. Jeżeli chcemy mocować dekoracyjne listwy sufitowe bądź większe dekoracje ścienne, musimy sięgnąć po klej o dużej mocy.

Ozdobne listwy – w jakich miejscach się sprawdzą?

Jeśli chodzi o miejsca, w których sztukateria znajduje zastosowanie, są to najczęściej ściany, sufity, obramowania drzwiowe i okienne, a także kominki. Nierzadko za pomocą sztukaterii wykonuje się maskownice, które pomagają ukryć nieatrakcyjne karnisze lub okablowanie w strefie telewizyjnej. Same listwy dekoracyjne mogą też służyć do zakamuflowania niedoskonałości w konstrukcji ścian.

W celach dekoracyjnych na ogół układa się z listew geometryczne kształty takie jak prostokąty czy kwadraty. Sztukateria na ścianie może być samodzielnym ozdobnikiem, może też okalać obrazy lub inne obiekty wiszące na ścianie bądź przylegające do niej. Takim zastosowaniem sztukaterii są na przykład dekoracyjne ramy wokół lustra, kinkietu, etażerki.

Czy sztukaterię się maluje?

Malowanie sztukaterii to doskonały sposób na jej odświeżenie oraz podkreślenie detali architektonicznych. Każda sztukateria, niezależnie od tego, czy wykonana jest z gipsu, poliuretanu, styropianu czy płyty MDF, nadaje się do malowania na dowolny kolor.

Dla sztukaterii gipsowej idealne będą farby na bazie wody, takie jak emulsje lateksowe lub akrylowe, które są delikatne dla materiału i jednocześnie zapewniają trwałe pokrycie. W przypadku sztukaterii wykonanej z poliuretanu, styropianu czy MDF, również zalecane są farby wodne. Ważne jednak, aby przed malowaniem sprawdzić, czy odnawiany materiał nie wymaga użycia specjalnej farby podkładowej, która zapewnia lepszą przyczepność.

Przed przystąpieniem do malowania oczyść sztukaterię, aby usunąć z niej kurz i brud. Używaj czystych pędzli o odpowiedniej wielkości – w ten sposób precyzyjnie pokryjesz farbą każdy detal. W niektórych przypadkach, szczególnie przy trudno dostępnych elementach dekoracyjnych, pomocne może okazać się użycie farby w sprayu, która umożliwi równomierną aplikację bez smug i zacieków.

Dlaczego warto postawić na dekor w typie sztukaterii?

Sztukateria ścienna niewątpliwie wzbogaca przestrzeń w domach i mieszkaniach, nadając aranżacjom luksusowy charakter. Dekoracyjne elementy wykończenia, które upowszechniły się w architekturze w okresie renesansu, do dziś uświetniają wnętrza klasyczne, eleganckie i o okazałym metrażu, ale nie tylko.

Sztukateria w aranżacji pomieszczenia do jakich stylów wnętrzarskich pasuje?

Wbrew pozorom na sztukaterię mogą pozwolić sobie nie tylko właściciele lokali w prestiżowych kamienicach. Klasyczne ozdobniki możesz wykorzystać również w mniejszych mieszkaniach zaaranżowanych w stylu glamour, modern classic, art deco, nowojorskim lub angielskim. Na jaki rodzaj zdobień warto się zdecydować?

  • Styl glamour

W aranżacjach wnętrz w stylu glamour sprawdzą się zarówno bogato zdobione listwy przypodłogowe, jak i rozety sufitowe. Eleganckie ornamenty wprowadzą do pomieszczenia akcent luksusu. Wybór sztukaterii w odcieniach bieli lub złota będzie strzałem w dziesiątkę.

  • Modern classic

Dla wnętrz utrzymanych w estetyce modern classic idealne będą minimalistyczne, ale eleganckie gzymsy i listwy przysufitowe, które w harmonijny sposób połączą nowoczesność i klasykę. Postaw na subtelną sztukaterię – takie ozdobniki nie będą dominować nad innymi elementami aranżacji.

  • Art déco

W aranżacjach inspirowanych stylem art déco, gdzie na pierwszy plan wysuwają się geometryczne wzory i odważne kombinacje kolorystyczne, sztukateria może przybrać formę dekoracyjnych listew ścienno-sufitowych. Oto prawdziwe echo modernistycznych form i kształtów, typowych dla tego okresu.

  • Styl nowojorski

Do wnętrz w stylu nowojorskim, charakteryzujących się przestronnością i surowością, pasują przede wszystkim proste, ale wyraziste listwy przysufitowe i panele ścienne. Wprowadzą do pomieszczenia rytm i głębię, zachowując jednocześnie miejski charakter.

  • Styl angielski

Wnętrza w stylu angielskim zyskają wdzięk dzięki tradycyjnej sztukaterii pokrywającej tylko dolną część ściany. Lamperia angielska, zwana też boazerią, podkreśli elegancję i klasyczną urodę pomieszczeń.

  • Styl francuski

Do wnętrz zaaranżowanych w stylu francuskim pasować będą finezyjne listwy i gzymsy przysufitowe. Ich delikatne zdobienia oraz płynne linie to znakomite nawiązanie do lekkości charakterystycznej dla tego stylu.

Ozdobne listwy dodadzą przytulności!

Na dekorację tego rodzaju warto zdecydować się także z innych względów: sztukateria na ścianie może poprawić proporcje pomieszczenia, dodać mu głębi i wyrazu oraz stworzyć efekt przytulności. Doskonale sprawdzi się we wnętrzach, które chcemy optycznie ocieplić.

W jakich pomieszczeniach wykorzystać sztukaterię ścienną?

Zastanawiasz się, jak wprowadzić do swojego mieszkania sztukaterię ścienną i do jakich wnętrz pasuje ten rodzaj zdobienia? Sztukateria to dekoracja o wielu zaletach – jedną z nich jest możliwość zaaranżowania dowolnego pomieszczenia z jej udziałem. Ozdobne listwy podkreślą wystrój eleganckiego przedpokoju lub gabinetu, lecz najokazalej zaprezentują się w salonie i w sypialni.

Sztukateria ścienna w salonie

Jak wykorzystać sztukaterię ścienną w salonie? Tak naprawdę wiele zależy od tego, w jakiej stylistyce chcesz zaaranżować wnętrze. Jeśli marzy Ci się salon pełen klasycznego szyku i wysmakowanych detali, możesz zdecydować się na pokrycie sztukaterią wszystkich ścian w pomieszczeniu. Aby stylizacja nie była przytłaczająca w odbiorze, postaw na jasną kolorystykę. Biel i jej kremowe odcienie, ecru, jasne szarości pięknie komponują się z białymi listwami z poliuretanu. Na takim tle warto ustawić aksamitną pikowaną sofę, rozłożyste fotele i pufy.

Sofa Cupido
Sofa Cupido pięknie prezentuje się w salonie ozdobionym sztukaterią

W aranżacji salonu sztukateria może też pełnić funkcję dyskretnego detalu. Wówczas nie musisz pokrywać nią całej ściany – wystarczą niewielkie ramki okalające obraz, półkę czy witrynę lub będące samowystarczalną ozdobą.

Sztukateria ścienna w sypialni

Najprostszym i zarazem najbardziej efektownym sposobem na sztukaterię ścienną w sypialni jest pokrycie listwami ściany za łóżkiem. W końcu to na jej dekorację poświęca się zwykle najwięcej czasu. Pomyśl o tym, jaki kolor ściany będzie zdobił wnętrze. Nie musi być biała – biel w sypialni najczęściej kojarzy się z klasycznymi aranżacjami, a ozdobne listwy zdają egzamin w różnych stylach wnętrzarskich. Sztukateria w sypialni znakomicie wygląda również w kolorowym wydaniu.

Jeśli chcesz pokryć ścianę wyrazistą barwą, jak granat czy butelkowa zieleń, elementy sztukateryjne powinny mieć identyczny kolor. Do stworzenia takiej aranżacji najlepiej nadadzą się listwy styropianowe, które (już po montażu) z powodzeniem możesz pomalować farbą na dowolny kolor.

Kolekcja Alameda do sypialni
Szafa Alameda i Szafka nocna Alameda w sypialni udekorowanej sztukaterią

Ważne jest również, by zdecydować, na jakiej wysokości umocujesz sztukateryjne listwy, oraz, jaki wzór z nich ułożysz. Oprócz klasycznych kwadratów i prostokątów w sypialni świetnie prezentują się bardziej fantazyjne kompozycje, w których sztukateria mocowana jest ukośnie lub tworzy geometryczny rysunek.

Ciekawa aranżacja ściany za łóżkiem to doskonałe tło dla jasnych mebli wykończonych na wysoki połysk i subtelnych dodatków.

Sztukateria ścienna – inspiracje z Black Red White

Interesują Cię aranżacje pomieszczeń, w których zastosowano sztukaterią ścienną? Mamy dla Ciebie kilka inspirujących propozycji!

Spójrz na klasyczny salon, którego wystrój utrzymany jest w szarościach i bardzo jasnych odcieniach drewna. Sztukateria na ścianie jest tutaj elementem współtworzącym bazę stonowanej i miłej dla oka aranżacji – razem z drewnianym parkietem dodaje wnętrzu ponadczasowego sznytu.

Aby podkreślić elegancki charakter salonu, wyposażono go w meble z kolekcji Self Liana w kolorze świerkowego drewna. Frezowane fronty regału, witryn czy szafki RTV znakomicie współgrają z wyważonym, spokojnym tłem. Tak skomponowana aranżacja nie potrzebuje wielu dodatków. Dwa skromne obrazy, ażurowa lampa stołowa, roślina doniczkowa i błyszczący wazon w zupełności wystarczą.

W tej intrygującej aranżacji sypialni sztukateria na ścianie jest dekoracją przykuwającą uwagę. Listwy ułożone zostały na kształt powielonych, przecinających się rombów, co ciekawie uzupełnia wzór jodełki wyróżniający parkiet. Ciemnogranatową ścianę zdobi jeleń w kolorze złota – trójwymiarowy detal wyznacza oś symetrii na ścianie, dzięki czemu całość nabiera harmonijnego wyrazu.

Wystrój dopełniają podświetlane meble z kolekcji Baylar: łóżko z pojemnikiem oraz dwie szafki nocne w wybarwieniu ciemnego, dębowego drewna. W strefie snu znalazło się również miejsce dla tapicerowanego pufu obitego tkaniną w kolorze morskim oraz dla dwóch kinkietów pełniących funkcję lampek nocnych. Tak zaprojektowana sypialnia jest nastrojowa i bardzo stylowa.

Szukasz innego sposobu na ścianę w sypialni? Przeczytaj nasz artykuł: „Tapeta w sypialni za łóżkiem – aranżacje” i zainspiruj się!

Alternatywa dla sztukaterii — co do nowoczesnego wnętrza?

Współcześnie coraz chętniej urządzamy minimalistyczne wnętrza, w których pojawiają się wyraziste akcenty dekoracyjne. Klasyczna sztukateria wydaje Ci się zbyt tradycyjna? A może po prostu nie pasuje do charakteru Twojego nowoczesnego mieszkania? Nic straconego! Istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań, które z powodzeniem mogą ją zastąpić.

  • Lamele ścienne

Lamele ścienne to doskonała alternatywa dla sztukaterii. Panele lamelowe wykonuje się z różnych materiałów, m.in. drewna czy metalu. Ich pionowe lub poziome ułożenie pozwala na optyczne kształtowanie przestrzeni, np. przez dodanie jej głębi.

  • Dekoracyjne malowanie ścian

Nowoczesne techniki malowania ścian, takie jak ombre, szablonowanie czy malowanie geometrycznych wzorów, mogą pomóc Ci w stworzeniu niezwykle efektownego tła dla minimalistycznej lub eklektycznej aranżacji. Zastosowanie kontrastowych kolorów lub subtelnych przejść tonalnych pozwala osiągnąć oryginalny efekt.

  • Płytki dekoracyjne

Płytki dekoracyjne – zarówno te o geometrycznych wzorach, jak i te imitujące naturalne faktury – są świetnym sposobem na wzbogacenie wnętrz. Możesz wykorzystać je na fragmentach ścian, tworząc artystyczne mozaiki, lub wyznaczyć za ich pomocą poszczególne strefy funkcjonalne w pomieszczeniu.

  • Stiuk wenecki

Stiuk wenecki to rodzaj tynku dekoracyjnego, który wykorzystywany jest w budownictwie już od starożytności. Specyficzna masa zdobnicza pozwala na tworzenie gładkich, połyskujących powierzchni z delikatnymi niuansami kolorystycznymi. Idealnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza.

  • Okleiny ścienne

Nowoczesne okleiny ścienne oferującą cały wachlarz wzorów i kolorów, od naturalnych po futurystyczne. Dostępne są w formie łatwych do aplikacji paneli, dlatego pozwalają na szybką metamorfozę wnętrza.

Sztukateria ścienna to wyjątkowa dekoracja, która odmieni wygląd każdego pomieszczenia. Zajrzyj do sklepu internetowego Black Red White – w naszej ofercie czekają na Ciebie meble i dodatki idealne do eleganckich wnętrz!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0