Przejdź do sklepu brw.pl

Tokimeki, czyli japońska sztuka sprzątania w 6 krokach

Czytaj
13.06.2019

Tokimeki, czyli japońska sztuka sprzątania w 6 krokach

Czym jest tokimeki? Wbrew pozorom to nie tylko sztuka efektywnego sprzątania. To koncepcja łącząca minimalizm, sztukę prostoty i wysoką jakość życia. Jej autorka – Marie Kondo – stworzyła 6 podstawowych zasad sprzątania, dzięki którym w Twoim domu na zawsze zapanuje porządek, a Ty poczujesz się szczęśliwy.

 

Tokimeki – co to jest i o co w tym właściwie chodzi?

Sztuka sprzątania zgodnie z regułami tokimeki nie ma nic wspólnego z typowym weekendowym porządkowaniem mieszkania czy nawet z wielkimi świątecznymi porządkami. Tokimeki ma za zadanie nie tylko wprowadzić porządek do Twojego domu, ale także – a może nawet przede wszystkim – radość do Twojego życia.

Głównym celem sprzątania według wytycznych Marie Kondo jest osiągnięcie poczucia zadowolenia każdego dnia, umiejętność dbania o posiadane przedmioty oraz świadomość, co jest dla nas naprawdę ważne.

Tokimeki, czyli „sztuka prostoty” opiera się na 6 podstawowych zasadach, które bez trudu wprowadzisz w życie. Czas je poznać!

  1. Zaangażuj się

W pierwszym momencie sztuka sprzątania zgodnie z regułami Kondo może wydawać się dość trudna i czasochłonna. Bardzo ważne jest, aby wytrwać w postanowieniu o wprowadzeniu porządku do swojego domu i życia. Uwierz, że potrafisz to zrobić.

  1. Wyobraź sobie swój idealny styl życia

Zastanów się, w jakim domu chciałbyś mieszkać i jak chciałbyś mieszkać. Innymi słowy, opisz swój wymarzony styl życia. Możesz zrobić to za pomocą słów, np. w notatniku. Jeśli jesteś uzdolniony plastycznie, zrób rysunek. Poszukaj zdjęć w czasopismach albo serwisach internetowych dotyczących aranżacji wnętrz i wytnij je lub wydrukuj.

Dlaczego jest to tak istotne? Kiedy określasz swój wymarzony styl życia, tak naprawdę definiujesz swoje potrzeby – dlaczego pragniesz posprzątać swój dom i jakie życie chcesz wieść po zakończeniu porządków. Sam proces porządkowania reprezentuje bardzo ważny punkt zwrotny w Twoim życiu.

  1. Pozbądź się wszystkich zbędnych przedmiotów 

To najtrudniejszy punkt programu. Większość z nas ma tendencje do kupowania i przechowywania znacznie większej ilości rzeczy, niż w rzeczywistości potrzebujemy. Uwarunkowania kulturowe i historyczne również sprzyjają gromadzeniu dóbr materialnych.

Tymczasem tokimeki to sztuka prostoty i minimalizmu. Wszystkie zbędne przedmioty znacznie utrudniają utrzymanie porządku, zajmując cenną przestrzeń do przechowywania w mieszkaniu.

Kluczem do sukcesu jest pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, ZANIM zaczniesz sprzątać i układać cokolwiek. Co więcej, powinieneś zrobić to możliwie szybko. Marie Kondo sugeruje, aby każdy przedmiot wziąć do ręki tylko raz i zdecydować, czy chcesz go zachować, czy też nadaje się on do wyrzucenia, sprzedania lub oddania.

 

  1. Sprzątaj kategoriami

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas sprzątania, jest porządkowanie kolejnych pomieszczeń. Zgodnie z zasadami tokimeki należy zajmować się kolejnymi kategoriami rzeczy. Co oznacza to w praktyce? Wyjaśnijmy na przykładzie.

Jedną z kategorii są ubrania. Sztuka sprzątania tokimeki nakazuje zebranie wszystkich ubrań z każdego pomieszczenia w jednym miejscu, a następnie ich posegregowanie na te, które chcesz zatrzymać i te, które powinny zniknąć z Twojego domu.

Takie podejście przynosi świetne efekty z dwóch powodów. Po pierwsze, zgromadzenie wszystkich przedmiotów z danej kategorii w jednym miejscu pozwala Ci obiektywnie ocenić, jak wiele ich tak naprawdę posiadasz. Po drugie, dostrzeżesz, że nadmiar rzeczy uniemożliwia Ci właściwe dbanie o nie wszystkie – najlepiej świadczy o tym sterta nieuprasowanych ubrań wstydliwie upchnięta na dnie szafy.

 

  1. Zachowaj właściwą kolejność

W sztuce sprzątania Marie Kondo ważne jest nie tylko to, aby sprzątać według kategorii. Równie istotne jest zachowanie właściwej kolejności, która wygląda w następujący sposób:

  1. ubrania
  2. książki
  3. dokumenty
  4. inne
  5. przedmioty o wartości sentymentalnej.

Zajmowanie się poszczególnymi kategoriami w tej właśnie kolejności (wraz z odpowiednim sprzętem do sprzątania) przyspiesza i usprawnia cały proces porządkowania. Jest to najwyraźniej widoczne w przypadku ostatniej grupy przedmiotów. Sięganie po stare zdjęcia, pamiątki z podróży czy prezenty od bliskich osób, najczęściej sprawia, że nie potrafimy do końca skupić się na pierwotnym zadaniu i tracimy cenny czas.

 

  1. Zastanów się, czy dana rzecz daje Ci radość?

 Czas na ostatnią, a jednocześnie najważniejszą zasadę tokimeki. Jak zdecydować, czy dany przedmiot powinien zostać wyrzucony, czy zachowany? Marie Kondo proponuje zastosowanie tylko jednego kryterium: czy rzecz, którą trzymasz w dłoniach, sprawia Ci radość?

Zwróć też uwagę na to, w jaki sposób reaguje Twoje ciało. Przedmioty, które powinny z Tobą zostać, wywołują delikatny dreszcz. Te zaś, których powinieneś się pozbyć, sprawiają, że czujesz się nieco ociężały.

Pamiętaj, że sztuka prostoty nie polega na pozbywaniu się rzeczy, ale zachowaniu tych, które służą Ci najlepiej. Nie powinieneś czuć żalu ani mieć poczucia straty z powodu przedmiotów, które znikną z Twojego mieszkania. Dzięki temu Twoje życie nabierze nowej, lepszej jakości.

Planujesz porządki? Przydadzą Ci się odpowiednie systemy i akcesoria do przechowywania.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2