Przejdź do sklepu brw.pl

Trójkąt roboczy w kuchni: sposób na funkcjonalne wnętrze!

Czytaj
24.02.2022

Trójkąt roboczy w kuchni: sposób na funkcjonalne wnętrze!

Nawet najbardziej designerski projekt wnętrza musi być funkcjonalny. To cecha szczególnie ważna w kuchni, ponieważ to właśnie ona wpływa na codzienny komfort przygotowywania posiłków. Chcesz stworzyć praktyczną kuchnię? Wykorzystaj zasadę trójkąta roboczego. Poznaj tę bardzo ważną regułę projektowania i stwórz funkcjonalne wnętrze!

kuchnia iris

Funkcjonalna kuchnia – rozwiązania oczywiste i mniej oczywiste

Trójkąt roboczy w kuchni to jedno z bardziej funkcjonalnych rozwiązań, które naprawdę porządkują codzienną pracę i gotowanie w tym pomieszczeniu. Najłatwiej osiągnąć do w kuchni w kształcie litery L, w kształcie litery U lub w klasycznej kuchni dwurzędowej. Może się znaleźć zarówno w większej, jak i w małej kuchni, ważniejszą kwestią jest tu zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi wierzchołkami trójkąta w kuchni. Trójkąt roboczy to wstęp do bardzo funkcjonalnej i wygodnej kuchni. Dlaczego to takie ważne?

  • Podczas gotowania najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, następnie przygotowujemy je na blacie roboczym, korzystamy z kuchenki, a w międzyczasie również ze zlewozmywaku. To właśnie kuchenny trójkąt roboczy, który pozwoli na dobre zarządzanie całą pracą.
  • Odpowiednia długość i szerokość blatu roboczego – zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę przy projektowaniu kuchni. Zbyt mało miejsca do pracy w pomieszczeniu kuchennym kończy się najczęściej niewygodą i brakiem miejsca dla akcesoriów kuchennych.
  • Przygotowywanie posiłków jest łatwiejsze, jeśli w pobliżu lodówki i innych wierzchołków trójkąta roboczego znajdują się podstawowe przybory kuchenne. Określone przyborniki warto zatem rozmieścić na przeciwległych ścianach, by były pod ręką zarówno podczas obróbki, jak i gotowania.

Trójkąt roboczy w kuchni – co kryje się za tym pojęciem?

Aby dokładnie zobrazować zasadę trójkąta roboczego, prześledźmy najpierw kolejność podstawowych czynności, które wykonujesz w czasie przyrządzania posiłków. Najpierw wyjmujesz produkty z szafki z zapasami, lodówki lub zamrażarki. Miejsca te określa się jako strefę przechowywania. Następnie przechodzimy do zlewu, czyli strefy zmywania, gdzie myjemy warzywa i owoce. Ostatnim etapem jest praca na blacie i obróbka termiczna na płycie kuchennej lub w piekarniku – to tak zwana strefa gotowania.

Trójkąt roboczy w kuchni to ważna reguła aranżacyjna, która określa, jak względem siebie powinny być ustawione wyżej opisane strefy. Najpierw strefa przechowywania, później zmywania, a na końcu gotowania – lodówka, zlew i kuchenka. W idealnej konfiguracji między tymi sprzętami kuchennymi powinny znajdować się blaty robocze. Odległość między strefami jest równie ważna, jak ich rozmieszczenie.

Zasada trójkąta roboczego zakłada:

  • 120-210 cm odstępu między lodówką a zlewozmywakiem,
  • 120-270 cm pomiędzy lodówką a kuchenką,
  • 90 lub 120-210 cm między zlewozmywakiem a kuchenką.

Jeśli instalacje podłączone w Twojej kuchni lub zabudowa meblowa nie pozwalają na zaaranżowanie idealnego trójkąta, postaraj się odtworzyć przynajmniej kolejność poszczególnych stref. Najważniejsze jest to, by zlewozmywak był między lodówką a płytą grzewczą.

Trójkąt w kuchni – praktyczne rozwiązanie na funkcjonalną przestrzeń

Zastosowanie trójkąta roboczego bardzo pozytywnie wpływa na komfort pracy podczas przygotowywania posiłków. Ergonomiczne rozmieszczenie sprzętów pozwala zmniejszyć odległości pokonywane w trakcie gotowania. Zaoszczędzisz w ten sposób czas, który podczas wrzenia czy smażenia na wysokim ogniu może okazać się bardzo cenny.

Zasada trójkąta roboczego pomaga w zachowaniu porządku i usprawnia sprzątanie. Dużo łatwiej umyć piekarnik, a także opróżnić lodówkę z przeterminowanych potraw, jeśli w pobliżu znajduje się zlew z szafką wypełnioną koszami do segregacji odpadów.

Kuchnia – trójkąt roboczy w praktyce

Chociaż sprzęty kuchenne – zgodnie z zasadą trójkąta – powinny być umieszczone w ściśle określonej kolejności i odległości, w każdej kuchni układ będzie wyglądał nieco inaczej. Dużo zależy od kształtu pomieszczenia, zabudowy oraz liczby i długości blatów roboczych.

Kuchnia liniowa

W liniowym układzie kuchni blat roboczy i szafki kuchenne znajdują się tylko na jednej ścianie pomieszczenia. To rozwiązanie często stosowane w małych kuchniach. Aranżując w takim wnętrzu trójkąt roboczy, pamiętaj, by między kuchenką a lodówką było maksymalnie 7 metrów odległości. Postaraj się umieścić zlewozmywak na samym środku linii szafek. Wybierz komplet kuchenny Junona Line 230 i wstaw lodówkę obok zlewu. Dla pełnego komfortu możesz ustawić przy przeciwnej ścianie drewniany stół.

Komplet kuchenny Junona Line 230
Komplet kuchenny Junona Line 230

Kuchnia z zabudową dwurzędową

Projektując zabudowę dwurzędową w kuchni, pamiętaj, że najbardziej funkcjonalnym układem jest ustawienie lodówki i zlewu po jednej stronie, a kuchenki naprzeciwko. Zadbaj o to, by te najważniejsze sprzęty kuchenne umieścić na wierzchołkach trójkąta roboczego w odpowiedniej odległości.

Kuchnia z wyspą

Jeśli aranżujesz kuchnię z wyspą, masz do wyboru kilka opcji: albo umieścić na niej kuchenkę, albo zlewozmywak. Jeśli posiadasz długą wyspę, możesz zmieścić na niej oba sprzęty. Najbardziej popularne jest rozwiązanie z kuchenką w wyspie. W takiej kuchni najlepiej zainstalować zlew po prawej stronie w ciągu szafek, a lodówkę dostawić po lewej. Zachowaj między nimi odstęp.

Kuchnia narożna

Bardzo popularna od kilku lat kuchnia z zabudową w kształcie litery L to układ, w którym najłatwiej zaprojektować trójkąt roboczy. Na krótszym boku „elki” powinna stanąć kuchenka, a na dłuższym znajdą się zlew i lodówka. Dostosuj tę zasadę do swojego domu. Jeśli marzysz o oknie nad strefą zmywania, ustaw sprzęty w umożliwiającej to konfiguracji. Zachowaj jednak polecane odległości między sprzętami.

Wybierz komplet kuchenny Top Line, którego proporcje odtwarzają zasadę trójkąta roboczego. Fronty na wysoki połysk (szare lub białe) rozświetlą wnętrze glamour albo nowoczesne. Dostaw do nich stół, który pozwoli jeszcze wygodniej przygotować posiłek, a także zjeść go z bliskimi.

Narożny komplet kuchenny Top Line
Narożny komplet kuchenny Top Line
Narożny komplet kuchenny Top Line
Narożny komplet kuchenny Top Line

Możesz skorzystać także z kompletu Sole, który dobrze sprawdzi się we wnętrzach skandynawskich. Dodaj do nich biały blat roboczy, a ponad nim wyłóż białe płytki z czarną fugą, a uzyskasz bardzo modną i praktyczną przestrzeń.

Narożny komplet kuchenny Sole
Narożny komplet kuchenny Sole

Coraz częściej rezygnuje się z umieszczania piekarnika pod płytą grzewczą na rzecz podniesienia go do poziomu wzroku, jak w komplecie kuchennym Iris. W tym układzie ze względów estetycznych piekarnik został przeniesiony obok lodówki. W takim wypadku warto dodać stół w pobliżu strefy przechowywania, który zastąpi blat podczas wypakowywania zakupów czy pieczenia.

Narożny komplet kuchenny Iris
Narożny komplet kuchenny Iris
Narożny komplet kuchenny Iris
Narożny komplet kuchenny Iris

Projektowanie kuchni nie powinno polegać jedynie na estetycznym doborze mebli i dodatków. Ergonomia i praktyczność są w tym pomieszczeniu szczególnie ważne. Wykorzystaj zasady trójkąta roboczego w swojej kuchni i ciesz się wygodnym oraz funkcjonalnym wnętrzem.

Meble i dodatki do kuchni znajdziesz w salonach Black Red White.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten wpis?