Twoja prywatna eko oaza – nasz sposób na ogródek ziołowy na balkonie
CzytajTwoja prywatna eko oaza – nasz sposób na ogródek ziołowy na balkonie
Kto powiedział, że niewielki balkon w bloku nie może zamienić się w ogródek z prawdziwego zdarzenia? Tak naprawdę nie musisz mieć działki ani domu z ogrodem, by móc cieszyć się obecnością roślin na co dzień. Co więcej, balkon to doskonałe miejsce nie tylko na kwiaty czy krzewy ozdobne, ale również pachnące zioła! Sprawdź, jak wygląda uprawa ziół na balkonie i jak się do niej przygotować.
Czy do wielkomiejskiego mieszkania można przemycić choć odrobinę sielskości? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Wystarczy garść dobrych chęci, trochę wolnej przestrzeni na balkonie i sporo zieleni, która pozwoli nam poczuć klimat wsi w środku miasta. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na hodowanie ziół a nawet małych warzyw, nie tylko zadbasz o swoje dobre samopoczucie, ale również dopieścisz kubki smakowe. W końcu kto choć raz spróbował, ten wie, że nic nie smakuje tak dobrze, jak potrawy z dodatkiem świeżych ziół z własnej uprawy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak przygotować się do uprawy ziół na balkonie w bloku,
- jaka jest najlepsza pora na wysianie ziół oraz rozpoczęcie hodowli na balkonie,
- jakie zioła nadają się na balkon,
- w jakich doniczkach i pojemnikach sadzić rośliny takie jak zioła,
- jak dbać o swój ogródek ziołowy,
- czy w mieszkaniu można uprawiać również owoce i warzywa.
Spis treści:
Ogródek ziołowy na balkonie – od czego zacząć?
Prace nad balkonową uprawą ziół najlepiej podzielić na kilka etapów. Każdy z nich dobrze jest zaplanować, szczególnie, jeśli to Twoje pierwsze podejście do kupna, sadzenia i pielęgnacji roślin. Zanim więc w przypływie euforii wybierzesz się do sklepu po sadzonki i niezbędne akcesoria, starannie przygotuj „grunt” pod swoją samodzielną uprawę. Pozwoli Ci to uniknąć niespodzianek i jak najlepiej zadbać o nowych zielonych przyjaciół będących nie tylko wspaniałą ozdobą balkonu, ale również cennym składnikiem wielu domowych potraw.
W pierwszej kolejności warto upewnić się, że balkon, na którym planujesz urządzenie ogródka, jest odpowiednio nasłoneczniony. Większość gatunków ziół do prawidłowego wzrostu potrzebuje stałego dostępu do światła, dlatego najlepszym miejscem jest dla nich południowo-zachodnia lub południowa wystawa. Regularne zażywanie kąpieli słonecznych sprawi, że zioła staną się bardziej aromatyczne, dzięki czemu wzrosną ich walory smakowe. Jeśli Twój balkon przez większość dnia pozostaje ocieniony, lepszym pomysłem może okazać się założenie ogródka ziołowego na domowym parapecie, do którego bez problemu dociera popołudniowe słońce.
Drugą istotną kwestią jest wybranie właściwej pory siewu, rozsady oraz przeniesienia ziół na balkon. Jeśli decydujesz się na wysianie roślin w domu, odpowiednim momentem na przystąpienie do działań będzie koniec zimy, czyli sam początek marca. Zanim nasiona zaczną kiełkować minie trochę czasu, zatem uzbrój się w cierpliwość. Siewki można przesadzić do doniczek po około 3 tygodniach. Młode zioła potrzebują jednak kolejnych tygodni, nim będą gotowe na wystawienie na balkon. Reasumując, jeśli wysiejesz zioła wczesną wiosną, mniej więcej w połowie maja będziesz cieszyć się pachnącym ogródkiem na własnym balkonie.
Jeśli brak czasu nie pozwala Ci na codzienne doglądanie nasion, możesz również zaopatrzyć się w gotowe sadzonki ziół, które wystarczy posadzić w donicach. Kupisz je w centrach ogrodniczych, sklepach internetowych a także w większości supermarketów. Pamiętaj jednak, że także zioła z sadzonek warto wynieść na zewnątrz dopiero wtedy, gdy ustaną poranne przymrozki.
Wiedząc, kiedy rozpoczniesz swoją przygodę z ziołowym ogrodem, i w jakim miejscu go ulokujesz, możesz zająć się wyborem konkretnych gatunków roślin, doniczek i najpotrzebniejszych dodatków.
Zioła na balkonie – jakie gatunki sprawdzą się w uprawie doniczkowej?
Zioła, które świetnie sprawdzają się w uprawie balkonowej to zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie. Zioła jednoroczne nie są odporne na mrozy, dlatego każdej wiosny należy je dosadzać. W przypadku ziół wieloletnich możliwe jest pozostawienie ich na balkonie również na okres zimowy – wówczas należy zapewnić im odpowiednią ochronę przed mrozem i wiatrem.
Popularne zioła jednoroczne to m.in:
bazylia – idealny dodatek do dań kuchni włoskiej,
majeranek – niezastąpiona przyprawa do zup, sosów i mięs,
pietruszka – aromatyczny dodatek do zup i dań z makaronem, źródło cennych witamin;
cząber – przyprawa do mięs i dań wegetariańskich,
koper – chętnie dodawany do potraw kuchni polskiej,
kolendra – znana z korzennego aromatu, świetnie komponuje się z potrawami kuchni azjatyckiej.
Często wykorzystywane w kuchni zioła wieloletnie to m.in:
tymianek – popularny dodatek do sosów i marynat,
rozmaryn – podkreśla smak mięs i pieczonych warzyw,
melisa – przyprawa o orzeźwiającym posmaku, chętnie dodawana do napojów i deserów;
mięta – znakomity dodatek do deserów, lodów i napojów;
szałwia – dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się do ciężkostrawnych i tłustych potraw,
lawenda – najczęściej dodawana do potraw kuchni prowansalskiej.
Doniczki do uprawy ziół – przegląd rozwiązań
Donice, w których planujesz posadzić zioła na balkon, powinny być ciężkie – wówczas będziesz mieć pewność, że nie przewróci ich ani nie strąci z balkonu silniejszy podmuch wiatru. Dobrym wyborem będą niewielkie gliniane doniczki, które umieścisz w dekoracyjnych osłonkach lub pozostawisz solo. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzony jest Twój balkon i jaki efekt chcesz osiągnąć. Gliniane donice sprawią, że ziołowy ogród nabierze rustykalnego rysu.
Innym pomysłem na praktyczne rozmieszczenie ziół w doniczkach, jest posadzenie ich w dużych skrzyniach lub pojemnikach, w których można zgrupować rośliny o podobnych wymaganiach. Pamiętaj jednak, że niektóre gatunki ziół potrzebują więcej miejsca niż inne, dlatego nie warto sadzić ich obok mniej ekspansywnych rodzajów. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę system korzeniowy danej rośliny. Zioła o dłuższych korzeniach, takie jak mięta czy koper, będą potrzebować głębszych doniczek.
Dużą popularnością cieszą się również podwieszane doniczki, które bez trudu zawiesisz na malutkim balkonie. Rozwiązanie to sprawdzi się, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, by ustawić roślinki na podłodze czy zewnętrznym parapecie.
Doniczki i oświetlenie zewnętrzne teraz kupisz o 30% taniej! Sprawdź!>>
O czym musisz pamiętać, tworząc swój pierwszy ziołowy ogród na balkonie?
Sadzenie ziół
Aby zioła rosły bujne i miały wyjątkowy aromat, potrzebują nie tylko dostępu do słońca, ale również odpowiedniej ziemi. Zabierając się za sadzenie ziół, musisz zapewnić im podłoże przeznaczone do roślin doniczkowych lub uniwersalną ziemię ogrodową. Ważne, aby była to ziemia przepuszczalna dla wody i powietrza. Przed wsypaniem ziemi do doniczek, wypełnij ich dno keramzytem, który stworzy warstwę drenażową odprowadzającą nadmiar wody. Dzięki temu rośliny nie przegniją i będą mieć zapewniony stały dostęp powietrza.
Pielęgnacja ziołowego ogródka: podlewanie
Umieszczenie ziół na balkonie o wystawie południowej może narażać je na przesychanie ziemi. Aby zapobiec więdnięciu roślin należy pamiętać o regularnym ich podlewaniu. Staraj się kierować strumień wody bezpośrednio na ziemię, nie zaś na liście, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Unikaj również nadmiernego podlewania – korzenie ziół nie mogą stać w wodzie.
Pielęgnacja ziołowego ogródka: przycinanie
Uprawa ziół w doniczkach wiąże się również z regularnym przycinaniem. Jest to zabieg, dzięki któremu sadzonki nadmiernie się nie rozrosną i będą się dobrze krzewić. Najlepiej jest przycinać systematycznie górne listki – roślinki rozrosną się wówczas wszerz, co wpłynie korzystnie na ich wygląd.
Owoce i warzywa na balkonie, czyli czym wzbogacić domowy ogródek?
Nie chcesz ograniczać się tylko do jednego rodzaju roślin? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – ogródek na balkonie może być znacznie bogatszy! Do ziołowego towarzystwa bez przeszkód mogą dołączyć warzywa lub owoce, które można uprawiać w balkonowych skrzynkach. Co sprawdzi się w domowej hodowli? Pomidorki koktajlowe, papryka, truskawki i poziomki doskonale poradzą sobie w warunkach, jakie zapewnią im odpowiednio duże donice i korytka.
Ogródek ziołowy na balkonie może być nie tylko świetną ozdobą zewnętrznej przestrzeni Twojego mieszkania, ale również zajmującym hobby. To znakomity sposób na stworzenie własnej ekologicznej oazy, dzięki której możesz czerpać radość z bliskości roślin i wspaniałych, naturalnych aromatów.
Marzy Ci się domowy ogród, w którym zagoszczą różnorodne kwiaty? Sprawdź nasze porady i inspiracje: „Poradnik domowego ogrodnika. Rośliny na parapet„.