Przejdź do sklepu brw.pl

U źródeł minimalizmu, czyli salon w stylu skandynawskim

Czytaj
10.03.2020

U źródeł minimalizmu, czyli salon w stylu skandynawskim

Klasyczna elegancja i funkcjonalność stylu skandynawskiego sprawdzają się nie tylko w mroźnym klimacie Północy, ale także i u nas. Niewiele osób jednak wie, że korzenie tego stylu sięgają przełomu końcówki XIX wieku. Naturalne materiały, dodatki zwracające uwagę na przytulność wnętrza i wykorzystanie siły świec – to w skrócie styl skandynawski. Salon, który zgodnie z tym stylem urządzisz, może być prawdziwie przytulnym miejscem do relaksu. Dowiedz się, gdzie leżą źródła stylu skandynawskiego i jak powinna wyglądać zgodna z nim aranżacja salonu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak narodził się styl skandynawski?
  • Co wyróżnia styl skandynawski we wnętrzach?
  • Jakie meble i dodatki sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim?

Historia nurtu skandynawskiego wystroju wnętrz rozpoczyna się na przełomie XIX i XX wieku i prowadzi do innej dziedziny sztuki: malarstwa. Wówczas szwedzki malarz i architekt wnętrz Carl Larsson stworzył cykl obrazów portretujących codzienne, domowe życie swojej rodziny. 

Przedstawiony na obrazach dom malarza, urządzony przez jego żonę Karin, mocno wyróżniał się na tle ówczesnych mieszczańskich wnętrz, przytłaczających przepychem, ciężkimi tkaninami i ciemną kolorystyką mebli. W kontraście do tej estetyki Larssonowie postawili na styl minimalistyczny, prostotę i funkcjonalność a także na jasne i przestronne wnętrza. Efekt ten uzyskali dzięki praktycznemu połączeniu naturalnych materiałów i jasnych kolorów. 

Styl skandynawski – zrodzony z potrzeby komfortu 

Pomysłowe rozwiązania Larssonów wkrótce zainspirowały projektantów, którzy w oszczędnej prostocie dostrzegli wyjątkowy potencjał. I rzeczywiście – kolekcje stworzone w oparciu
o bezpretensjonalność i minimalizm sprawdziły się wkrótce nie tylko w chłodnym i ponurym skandynawskim klimacie, ale niemal na całym świecie.

Typowy pokój w stylu skandynawskim jest jasny i wydaje się optycznie bardziej przestronny dzięki mariażowi drewna i bieli. Polacy, często mieszkający w ciasnych i stosunkowo ciemnych mieszkaniach, za to właśnie docenili wpływy designerów z Północy. W polskich domach zagościło więcej światła i ciepła. 

 

W mieszkaniach w wydaniu scandi skupiono się na funkcjonalności i ponadczasowej elegancji. Wnętrza zaczęto urządzać przede wszystkim dla własnego komfortu. Dzienny pokój skandynawski (salon) za sprawą Larssonów stał się miejscem przede wszystkim codziennej domowej aktywności i odpoczynku dla rodziny. Mieszkanie przestało być dzięki nim urządzane na pokaz. 

Garść wskazówek na początek, czyli jak zacząć się urządzać w stylu skandynawskim

Zanim zaczniesz urządzać salon w stylu skandynawskim, wykończysz go i ozdobisz przytulnymi tekstyliami, przygotuj wnętrze do metamorfozy.

  • Niezwykle istotne są tu odcienie bieli, której siłą jest optyczne powiększanie przestrzeni. Dzięki niej styl scandi sprawdza się w krajach, gdzie dominującą część doby zajmuje noc. Co więcej, jasne ściany wcale nie muszą wykluczać jasnych mebli. Rozważając malowanie ścian kieruj się zatem w stronę palet, na których przewodzą jasne kolory: biele i delikatne szarości.
  • W skandynawskich aranżacjach króluje przytulny klimat. Jeśli chcesz, by Twój salon w stylu skandynawskim był spójny z resztą Twojego mieszkania lub domu, nie łącz go ze stylami przeciwnymi. Kiepsko może wyglądać w loftach, odrobinę gryzie się również z wnętrzami eklektycznymi i tymi, w których pojawia się dużo ciemnych kolorów. Skandynawska prostota jest piękna sama w sobie i warto tym nurtem pójść również w przypadku innych wnętrz.
  • Salon w stylu skandynawskim nie musi być nudny! Jeśli przeraża Cię to, że jasne kolory zaleją całe wnętrze i zabraknie tu miejsca na choćby odrobinę szaleństwa – nie martw się. Na kilka kontrastowych dodatków (nawet całkiem dużych, np. w postaci fotela) na pewno możesz sobie pozwolić.
  • Styl skandynawski z założenia ma się sprawdzać również w małych wnętrzach. Jednak jeśli masz ograniczoną przestrzeń do aranżacji, dobieraj takie skandynawskie meble, które mogą pomóc w ograniu tego problemu, nie przeszkodzić. Przepastny uszak nie jest „must have”, jeśli nie ma na niego miejsca.

Oszczędna elegancja: salon skandynawski w bieli i drewnie

Podstawą skandynawskiej estetyki są naturalne materiały, dlatego salon w stylu skandynawskim powinien mieć podłogę ze szlachetnego, najlepiej jasnego drewna
lub dobrej jakości panele. Dzięki niemu wprowadzisz do wnętrza dobrą atmosferę
i zbudujesz fundament pod przytulną, ciepłą przystań dla rodziny.

Wybierz ściany i fronty mebli w klasycznej bieli. Salon skandynawski idealnie umeblują wysokie komody i regały w białym kolorze, a także przeszklone witryny, które sprawią, że światło równomiernie się rozproszy i jeszcze lepiej rozjaśni pomieszczenie. Ich eleganckie, białe konstrukcje uporządkują i rozjaśnią przestrzeń oraz ukoją zmęczony wzrok.

W zależności od tego, jaką powierzchnią dysponujesz i ilu przedmiotom chcesz zapewnić własne miejsce, do mieszkania w stylu skandynawskim możesz wybrać pojedyncze elementy – witrynę, komodę, ławę lub szafkę RTV – lub cały ich zestaw. Białe fronty mebli w stylu skandynawskim dodadzą wnętrzu wyjątkowej elegancji, a w przyszłości pozwolą na prostą zmianę wystroju wnętrza – wystarczy kilka kolorowych dodatków.

 

Z tak przygotowaną bazą możesz rozpocząć aranżację salonu w ulubionej odmianie stylu skandynawskiego: chłodnej lub ciepłej. Ostateczny wygląd pomieszczenia zależy od Twojej wyobraźni.

Relaks w salonie, czyli zadbaj o wygodne meble typu scandi

Salon to bardzo ważne miejsce w każdym mieszkaniu – tu prowadzimy długie rozmowy rodzinne, zapraszamy przyjaciół i bliskich oraz regenerujemy się po męczącym dniu. Dlatego tak istotne jest, aby dzienny pokój w stylu skandynawskim urządzić funkcjonalnie
i komfortowo. 

Bardzo dobrze wiedzą to mieszkańcy Północy – pomieszczenie to jest bowiem centralnym miejscem w ich domach. Aby właściwie pełniło swoją funkcję, szczególną wagę przykłada się do wyboru praktycznych i miękkich sof w uspokajających kolorach. 

W chłodnej odmianie stylu skandynawskiego doskonale sprawdzą się barwy z zimnej palety kolorystycznej: szarości i grafity. Ich oryginalny design, estetyczne wykonanie i wygodne siedziska zachęcą Cię do relaksu w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Ponadto możliwość rozłożenia takiej sofy sprawi, że prostym ruchem zmienisz ją w mebel zapewniający Twoim gościom komfortowy nocleg. 

Sofa Soria

Chcesz otoczyć się cieplejszymi barwami? Zwróć uwagę na tapicerkę w bardziej nasyconych kolorach. Często bywa ona zdejmowana, dzięki czemu można ją łatwo wyprać lub w razie czego przykryć narzutą w stonowanym kolorze. 

Kanapy w takich barwach “przyprawią” nieco skandynawskie wzornictwo i minimalistyczne wnętrza, dodając im wyrazistości. Niezależnie od kolorystyki, sofy czy wersalki powinny mieć opływowy kształt, smukłe nóżki lub metalowy lekki stelaż i dołączone duże poduchy, o które można wygodnie się oprzeć. 

Sofa Salema

 

Inne inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim znajdziesz w artykule “Meble skandynawskie i dodatki w nowej odsłonie: jak zmienić znane aranżacje za pomocą ażuru czy satyny?”.

Salon w stylu skandynawskim na zimno – niezbędne dodatki

Jeśli urządzasz się w stylu skandynawskim, salon może być utrzymany w surowej (chłodnej) tonacji. Łatwo osiągniesz efekt minimalistycznego wnętrza typu scandi za pomocą dodatków w chłodnych odcieniach błękitu i granatu, a także wykonanych z kamienia, drewna, rattanu lub metalu. Przydadzą Ci się takie akcesoria jak np.:

  • kamienny lub metalowy zegar, 
  • poduszki dekoracyjne w odcieniach granatu, brązu, oliwkowej zieleni i szarości, 
  • lampa z ażurowym kloszem, wykonana z drewna i stali,
  • miły w dotyku, jednolity lub wzorzysty dywan o wzornictwie wpisującym się w skandynawską estetykę.
Poduszka dekoracyjna Kaledonia 

 

Nie zapomnij także o drewnianych ramkach – czarnych lub białych. To one pozwolą Ci spersonalizować wnętrze i podkreślić, jak dużą wartość ma w Twoim domu życie rodzinne.
To jednak tylko jedna z odsłon mieszkania w stylu skandynawskim. Jest jeszcze druga, dla bardziej niespokojnych dusz. 

Minimalistyczne wnętrza w wersji energetycznej. Jakimi dodatkami je ożywić?

Chłodne wnętrze jest dla Ciebie zbyt monotonne i chcesz przełamać je barwnym akcentem? Nie musisz rezygnować ze stylu skandynawskiego salon nawet w północnym stylu możesz uatrakcyjnić akcesoriami w innych, bardziej energetycznych barwach. Odpowiednie będą zarówno pastele, jak i zdecydowane kolory: czerwień, cytryna i zieleń. 

Fotel Portoryko  

 

W ciepłej odmianie stylu skandynawskiego warto postawić na jeden dominujący akcent kolorystyczny, taki jak wspomniana wcześniej sofa lub fotel w żywych barwach.
Jego wygodne, miękkie wypełnienie zapewni Ci wyjątkowy relaks, a odważna kolorystyka
i nowoczesny design z ozdobnym pikowaniem elegancko udekorują salon i nadadzą mu wyrazisty charakter.

Wolisz bardziej stonowany kolor tapicerki? Wybierz inne dodatki, które subtelnie urozmaicą wystrój salonu skandynawskiego:

  • intrygujący obraz, np. przedstawiający liście paproci lub monstery,
  • inspirowany geometrią wzorzysty dywan,
  • poduszki dekoracyjne o nietuzinkowej fakturze, np. z frędzlami lub supełkami.

 

Zajmij miejsce w fotelu-uszaku z ulubioną książką i poczuj się jak w klasycznie skandynawskim, przytulnym domu Carla Larssona. Mieszkanie w stylu skandynawskim ma przede wszystkim  dawać komfort i odpoczynek a także spokojną przystań, do której wracasz z przyjemnością po pełnym zajęć dniu. 

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0