Ukryta spiżarnia w kuchni — sposób na funkcjonalną przestrzeń
CzytajUkryta spiżarnia w kuchni — sposób na funkcjonalną przestrzeń
Korzyści płynące z posiadania domowej spiżarni sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jej urządzenie. Sprawdź, jak zaaranżować miejsce do magazynowania żywności w kuchni oraz co zrobić, by taka dodatkowa zabudowa nie obniżyła walorów estetycznych i użytkowych pomieszczenia.
Spis treści:
Ukryta spiżarnia w kuchni — funkcjonalne rozwiązanie, które docenisz!
Spiżarnia to praktyczne rozwiązanie umożliwiające przechowywanie zapasów żywności. Gdy artykuły spożywcze umieścisz w jednym miejscu, zaoszczędzisz sobie niepotrzebnej krzątaniny po całej kuchni w czasie gotowania. Funkcjonalna strefa magazynowania pozwoli Ci także na zgromadzenie większej ilości jedzenia. Wystarczy, że raz na jakiś czas wybierzesz się na duże zakupy, by uzupełnić braki w kuchennym zaopatrzeniu.
Każdy znajdujący się w spiżarni produkt powinien mieć swoje stałe miejsce. Dobra organizacja ułatwi Ci zachowanie w niej nienagannego porządku. Dodatkowo nie będziesz tracić czasu oraz nerwów na poszukiwanie składników potrzebnych do przyrządzenia obiadu.
Spiżarnia świetnie sprawdzi się przy przechowywaniu:
- przetworów,
- konserw,
- mleka i soków,
- warzyw oraz owoców,
- a nawet pieczywa.
Możesz umieścić w niej także wiele akcesoriów kuchennych:
- garnki,
- patelnie,
- brytfanny,
- blachy do ciasta,
- rzadko używane sprzęty AGD.
Dzięki spiżarni być może uda Ci się zrezygnować z kilku szafek, przez co zyskasz większą swobodę poruszania się. Dodatkowo odciążysz kuchnię — zarówno optycznie, jak i funkcjonalnie.
Urządzenie spiżarni w pobliżu kuchni warto zaplanować już na etapie projektowania domu. Co zrobić, gdy nie masz osobnego pomieszczenia, które można przeznaczyć na ten cel? Dobrym wyjściem z takiej sytuacji będzie ukryta spiżarnia w kuchni – niebanalne rozwiązanie stosowane w aranżacji wnętrz o małym metrażu.
Ukryta spiżarnia w kuchni — jak i gdzie ją urządzić?
Mamy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów. Wybierz ten, który najlepiej wpisuje się w warunki panujące w Twoim domu.
Spiżarnia we wnęce
W mieszkaniach zlokalizowanych w kamienicach często obecne są rozmaite wnęki. Dzięki zabudowie kuchennej na wymiar w takim ustępie można zorganizować właśnie spiżarnię. Wystarczy, że postawisz w niej wysoki regał. Aby taka konstrukcja nie szpeciła wystroju kuchennego, warto ją przesłonić frontami.
Spiżarnia w szafie
W kuchni o proporcjonalnym kształcie spiżarnię może stanowić duża szafa wyposażona w wygodne drzwi przesuwne. Wykorzystując opcję personalizacji, samodzielnie zdecydujesz o liczbie oraz układzie szafek zamkniętych, przegródek i szuflad.
Wygodę korzystania ze spiżarni w szafie lub wnęce mogą podnieść różnego rodzaju pojemniki i organizery kuchenne. Najbardziej uniwersalny charakter mają te ze szczelnym zamknięciem, które zostały wykonane z transparentnego tworzywa lub szkła. Umożliwiają one szybki podgląd umieszczonej w nich żywności, chronią ją przed zabrudzeniem oraz wietrzeniem. W BRW bez problemu znajdziesz tego typu naczynia pasujące do spiżarni zaaranżowanej w stylu skandynawskim, loftowym, retro czy minimalistycznym.
O jakie akcesoria do przechowywania żywności mogą uzupełnić swoją spiżarnię miłośnicy przytulnych klimatów? W stylu rustykalnym, scandi oraz boho dobrze odnajdą się skrzynki i kosze z drewna, bambusa, a także wikliny. W tego typu wnętrzach sprawdzi się m.in. drewniany pojemnik Deco z dekoracyjnymi, ażurowymi ściankami i poręcznymi uchwytami. Deco będzie też świetnym dodatkiem do wnętrz shabby chic.
Mała spiżarnia w kuchni
Zamiast zabudowy na wymiar możesz postawić także na gotowe meble kuchenne. Jakie moduły do takiej spiżarni wybrać?
Opcją wartą rozważenia są szafki cargo. Ich największym atutem są pojemne, wysuwane kosze. Ułatwiają wygodny podgląd zawartości oraz szybkie wyciągnięcie pożądanego artykułu. Równie praktyczny wybór stanowią szafki narożne, które doskonale sprawdzą się w niewielkiej przestrzeni.
Twojej uwadze polecamy linię Tapo Special. Wśród szafek kuchennych tej kolekcji znajdziesz m.in. wiszący model narożny, z którego pomocą rozbudujesz swoją spiżarnię — bez okrajania powierzchni kuchni.
Przy magazynowaniu żywności świetnie sprawują się zamknięte szafki z szufladami, takie jak modele z kolekcji Semi Line. Osadzone są na solidnych prowadnicach, które dobrze zniosą duże obciążenia (nawet do 25 kg). To świetny wybór do małej kuchni, w której nie ma miejsca na oddzielną spiżarnię.
Planujesz wymianę mebli w swoim wnętrzu? Polecamy Ci niewielki, a przy tym bardzo praktyczny i elegancki komplet kuchenny Jasmin. W zabudowie jest przewidziana wolna przestrzeń na zmywarkę. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, wolną przestrzeń możesz wypełnić specjalną półką z tej samej kolekcji. Gdy dokupisz do niej fronty, zyskasz dodatkowy mebel do przechowywania zapasów żywności.
Nawet w niewielkim wnętrzu znajdzie się trochę przestrzeni na wąski regał. Bardzo użyteczny będzie lekki, mobilny model z tworzywa. Nie masz już wolnego miejsca na podłodze? Zawieś na ścianie niewielką półkę o minimalistycznej formie. Możesz ustawić na niej pojemniki z kawą, herbatą oraz przyprawami.
Sprawdź też artykuł: „Pomysł na półki w kuchni, czyli funkcjonalna i modna przestrzeń”.
Jak ukryć drzwi do spiżarni w kuchni?
Podczas urządzania spiżarni w szafie lub wnęce warto ukryć drzwi, które przesłaniają jej zawartość. Co ma na celu taki zabieg? Ukryte drzwi sprzyjają zachowaniu spójności stylistycznej kuchennego wystroju.
Drzwi możesz pomalować farbą w takim samym kolorze co ściany. Innym pomysłem jest pokrycie ich materiałem wykorzystanym do dekoracji ścian w kuchni, np. sztukaterią lub panelami ściennymi. Trzecia metoda na ukrycie drzwi zakłada pokrycie ich płytą meblową bądź samym fornirem. Wraz z meblami kuchennymi stworzą harmonijną, gustowną całość.
Nowoczesna spiżarnia na wyciągnięcie ręki? Jak najbardziej! Szeroki wybór mebli i akcesoriów, które pomogą Ci stworzyć komfortową w użytkowaniu oraz stylową spiżarnię w kuchni, znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White.