Przejdź do sklepu brw.pl

Urządź niezniszczalną kuchnię, aby… gotować z dziećmi!

Czytaj
27.01.2016

Urządź niezniszczalną kuchnię, aby… gotować z dziećmi!

Chcesz zachęcić dziecko do pomocy w codziennych czynnościach? A może obudzić w nim talent małego kucharza lub cukiernika? Gotowanie z dzieckiem może być prawdziwą frajdą – o ile kuchnia będzie miejscem bezpiecznym i przystępnym dla maluchów. Jakie akcesoria do kuchni dla dzieci warto mieć? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać bezpieczna i wygodna kuchnia do gotowania dla dzieci!

 

Kuchnia Family Line Fiore

 

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzują się wygodne drewniane kuchnie
  • jaki rozkład powinna mieć egronomiczna kuchnia drewniana
  • jakie akcesoria kuchenne przydadzą się dzieciom
  • jakie zabawki kuchenne warto kupić
  • jak zaprojektować drewniane kuchnie dla dzieci

Kuchnia drewniana czy nowoczesna? Ergonomia to podstawa!

Niezależnie od tego, czy podobają Ci się kuchnie drewniane, czy nowoczesne meble na wysoki połysk, podstawową zasadą w kuchni jest ergonomia i odpowiedni rozkład mebli i sprzętów. Trójkąt roboczy to w kuchni podstawa – niezależnie od tego, czy gotujesz sam, czy w większym gronie, z dziećmi. Czym jest wspomniany trójkąt? To takie ułożenie względem siebie sprzętów, które pozwala na bezproblemową zmianę miejsca oraz szybki dostęp do poszczególnych stref pracy: przechowywania, zmywania i gotowania.

Na strefę przechowywania składa się lodówka i spiżarnia, na strefę zmywania – zlew oraz zmywarka, na strefę gotowania zaś – kuchenka i blat roboczy. Te trzy strefy powinny wyznaczać ramiona trójkąta. No dobrze, ale jak te zasady dostosować do gotowania z dziećmi?

Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Pamiętaj także, że ergonomia to coś, czego dziecko może się nauczyć poprzez zabawę w prawdziwej kuchni. Przystosowując kuchnie dla dzieci, zadbaj w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo i przygotuj pomieszczenie tak, aby wysokość blatu była wygodna dla Twojego dziecka. Zadbaj o odpowiednie i bezpieczne akcesoria kuchenne. Zabawa w dom i wspólne gotowanie to wspaniała przygoda i nauka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. A więc do dzieła!

 

Bezpieczna kuchnia, czyli jaka?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby każda z tych stref była bezpieczna dla dziecka oraz dostosowana do jego możliwości fizycznych (np. wzrostu) oraz umiejętności. Oczywiście należy założyć, że młodsze dziecko (np. w wieku przedszkolnym) nie będzie gotowało samodzielnie, a jedynie pomagało Ci w prostych pracach kulinarnych pod Twoim ścisłym nadzorem (może np. dekorować ciasteczka, mieszać sałatkę itp.). Nie potrzebuje więc dostępu do gazu czy górnych szafek.

Sytuacja zmienia się wraz z wiekiem dziecka: im starsze, tym więcej rzeczy w kuchni może wykonywać samodzielnie. Aby je do tego zachęcić, przydadzą się odpowiednie akcesoria do kuchni dla dzieci, a także sprytne pomysły aranżacyjne, które przemienią wspólne gotowanie w doskonałą zabawę.

 

Gotowanie z dziećmi: meble do zadań specjalnych

Dzieciaki najwięcej frajdy będą miały przy blatach – krojenie, lepienie, mieszanie i… próbowanie – to najlepsza zabawa! Dlatego ważne, aby:

  • wygospodarować jak najwięcej miejsca do pracy przy blatach,
  • dobrze je oświetlić,
  • odpowiednio zorganizować zawartość szuflad i szafek.

Zadbaj o to, by kuchnia była w miarę możliwości jasna i przestronna. Odpowiednia organizacja przestrzeni i sprytne sposoby na przechowywanie kuchennych akcesoriów sprawią, że podczas gotowania z dziećmi unikniesz zbędnego bałaganu, a wszystkie akcesoria do kuchni dla dzieci znajdą swoje (łatwodostępne) miejsce. Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, możesz także kupić miniaturową imitację prawdziwej kuchni, w której Twoje dziecko będzie naśladować Twoje czynności. Kuchnia drewniana dla dziecka to ponadczasowa zabawka, która nauczy go samodzielności oraz dbania o porządek na blacie.

 

Nie masz pomysłu na bezpieczne i bardziej intuicyjne przechowywanie? Zobacz nasz artykuł “5 nowoczesnych rozwiązań do Twojej kuchni, które ułatwią codzienność”.

Black Red White, kuchnia Tapo Plus, Family Line

Family Line – kuchnia Tapo Plus
Family Line – kuchnia Tapo Plus

 

Dobrym rozwiązaniem do kuchni, w której zamierzasz wcielać w życie gotowanie z dzieckiem, będą kuchnie modułowe. Takie rozwiązania pozwalają na dokładne dostosowanie wyglądu kuchni do potrzeb rodziny, a także wyposażenie jej w dodatkowe oświetlenie czy intuicyjne systemy przechowywania.

 

Kuchnia Family Line - Sole

 

Szuflady wzbogacono o system cichego domykania – odetchnij z ulgą i zapomnij o trzaskających drzwiczkach. Wnętrza mebli są wyposażone m.in. we wkłady, umożliwiające przechowywanie rzeczy, a także w kosze do segregacji śmieci – wszystko to ułatwia dostęp do najważniejszych przyborów i sprawia, że łatwiej zapanować nad bałaganem!

 

Stół czy wyspa – gdzie powinien być blat roboczy?

Często spotykanym elementem kuchni otwartych jest wyspa. To bardzo praktyczny mebel, ale w przypadku niewielkich przestrzeni zwykle musisz wybrać między wyspą a stołem. Wyspa to przestrzeń robocza, przy której można spożyć posiłek, niestety regularne jedzenie przy zabudowanym blacie może być kłopotliwe. Dlatego jeśli Twoja kuchnia nie należy do największych – wybierz stół. Blaty mebli kuchennych z pewnością wystarczą do wspólnego gotowania z dziećmi.

Black Red White - kolekcja Family Line Tafne
Meble kuchenne Family Line Tafne

 

Jeśli Twoja kuchnia jest większa i obok stołu znajdziesz miejsce na wyspę, nie wahaj się ani chwili! To dodatkowy blat do pracy, szuflady i półki. Górne szafki w meblach kuchennych mogą utrudnić Twojemu dziecku dostęp do naczyń i przyborów. Przenosząc wszystko na dół i chowając wewnątrz wyspy, z pewnością ułatwiasz mu zadanie!

Meble Family Line – kolekcja Plate Plus
Meble Family Line – kolekcja Plate Plus

 

Akcesoria do kuchni dla dzieci – aby maluch nie zrobił sobie krzywdy!

Stopień trudności zadań stawianych przed dzieckiem musi być uzależniony od jego wieku. Jeśli gotujesz z przedszkolakiem, nie dawaj mu ostrych narzędzi. Postaw na bezpieczne akcesoria do kuchni dla dzieci i zamiast noża wręcz mu obieraczkę – maluch nauczy się w bezpieczny sposób obierać warzywa!

 

Możesz także nieco ułatwić krojenie małym kucharzom – wystarczy, że kupisz np. bezpieczną krajalnicę do jajek (bez problemu można kroić na niej także miękkie warzywa, np. gotowaną marchewkę na sałatkę jarzynową).

Rada Mistrzów Black Red White: Warto pomyśleć o tym, aby akcesoria do kuchni dla dzieci były nie tylko bezpieczne i wysokiej jakości, ale również kolorowe i zachęcające do kulinarnych eksperymentów. Kuchnia jest miejscem, gdzie dziecko może się naprawdę wiele nauczyć! Nie chodzi tu tylko o podstawową wiedzę dotyczącą przygotowania posiłków, ale także np. o poznawanie kolorów, kształtów, nowych smaków, miar i wag, rzędów wielkości oraz wielu innych cennych i nowych dla malucha informacji. ”Pedagogiczne” podejście do gotowania z dzieckiem i nauka poprzez zabawę z pewnością sprawi wiele radości zarówno przedszkolakom, jak i rodzicom.

 

Uwaga, parzy – strefa gotowania!

Warto, abyś zadbał również o właściwe zabezpieczenie AGD znajdującego się w sferze gotowania. Na rynku są dostępne kuchenki z systemem zimnych drzwi – nawet mocno rozgrzany piekarnik z piekącym się ciastem nie stanowi zagrożenia dla nieostrożnego dziecka, ponieważ drzwi sprzętu pozostają chłodne.

Dodatkową funkcjonalnością jest również system automatycznego odcięcia dopływu gazu do palnika. Jeśli płomień zgaśnie np. wskutek wykipienia mleka, nic się nie stanie, ponieważ gaz nie będzie się ulatniał!

Rada Mistrzów Black Red White: Bezpieczna kuchnia w dużej mierze zależy od funkcjonalnych i nowoczesnych rozwiązań – jednak w żadnym wypadku nie zwalniają one od czuwania nad bezpieczeństwem dziecka przez osoby dorosłe. Dlatego nigdy nie zostawiaj maluch samego w pomieszczeniu, gdy używana jest np. kuchenka czy piekarnik. Nie stawiaj także gorących naczyń na krawędzi kuchenki czy stołu – dziecko przez nieuwagę może ściągnąć na siebie ich zawartość!

 

Gotowanie z dzieckiem: wesoła zabawa w kuchni

Gotowanie z dziećmi może i powinno być doskonałą zabawą! Co zwłaszcza warto robić wspólnie? Maluchom z pewnością spodobają się:

  • eksperymenty cukiernicze, np. zabaw z foremkami do ciastek o różnych kształtach,
  • prace z wykorzystaniem kolorowych akcesoriów do kuchni dla dzieci (np. silikonowych foremek na muffinki czy domowe lody),
  • przygotowanie zdrowych deserów i słodyczy, które dziecko będzie mogło samodzielnie przyozdobić i zjeść razem z Tobą,
  • pomoc w kulinarnych przygotowaniach przedświątecznych,
  • krojenie „kolorowych” owoców i warzyw do sałatek,
  • odmierzanie składników (np. za pomocą miarek-łyżeczek).
Kolorowe foremki do muffinów
Kolorowe foremki do muffinów
Kolorowe miarki do odmierzania składników
Kolorowe miarki do odmierzania składników

 

 

Wspólne gotowanie z dziećmi może być także okazją do kształtowania wielu pozytywnych nawyków, np. sprzątania po sobie, jedzenia warzyw i owoców czy zdrowego odżywiania. Na początek warto zacząć od przepisów na desery i smakołyki, które z pewnością ucieszą każde dziecko. Wspólne gotowanie to także okazja do rozmowy na temat diety oraz wspólnego odkrywania smaków i pasji kulinarnych. Odpowiednia organizacja przestrzeni i dobór akcesoriów sprawią, że przygotowanie posiłków stanie się świetną zabawą!

Wiele inspiracji znajdziesz na naszym blogu! Sprawdź m.in. jak zrobić domowe lody!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0