Urządź salon łączony z kuchnią
CzytajUrządź salon łączony z kuchnią
Trendy w dzisiejszej architekturze wnętrz w dużej mierze dotyczą otwartej strefy dziennej, czyli łączenia ze sobą kilku pomieszczeń: salonu, kuchni oraz jadalni. Tak zwany kuchnio-salon to rozwiązanie dobre zarówno dla małych, jak i dużych wnętrz. Efektowną przestrzeń tego typu można wypracować na wiele sposobów. A co równie istotne – ten pomysł aranżacyjny sprawdzi się zarówno w nowoczesnym wydaniu, jak i w stylach inspirowanych minionymi czasami.
Łączenie ze sobą poszczególnych pomieszczeń to rozwiązanie modne i wygodne. Aranżacja kuchni połączonej z salonem jest łatwiejsza, ponieważ nie ma ścian, które optycznie ograniczają przestrzeń. W dodatku ładne meble kuchenne są poniekąd ozdobą również salonu, czy też części jadalnianej. Jak mądrze urządzić tę przestrzeń?
Spis treści:
Meble kuchenne – wybierz takie, które optycznie powiększają przestrzeń
Strefą dzienną nazywamy najbardziej reprezentacyjną część domu bądź mieszkania. Jej odpowiednie rozplanowanie umożliwia wspólne spożywanie posiłków oraz oglądanie telewizji. Ważne jest jednak wypracowanie spójnej całości. Można to uzyskać na wiele sposobów, m.in. przemyślanym oświetleniem oraz ustawieniem mebli.
Specjaliści z naszej firmy Black Red White podpowiadają, na które elementy wystroju warto zwrócić uwagę, aby otwarta strefa dzienna była zarówno funkcjonalna, jak i efektowna.
-
-
Rodzaj kuchni
Otwarta strefa dzienna to przede wszystkim kuchnia i salon oraz to, w jaki sposób się przenikają. Istnieje kilka możliwości:
- Kuchnia, która wtapia się w tło. Można uzyskać ten efekt dzięki sprzętom AGD przeznaczonym pod zabudowę oraz niewyróżnianiu poszczególnych pomieszczeń za pomocą materiałów wykończeniowych (np. różnych płytek ceramicznych w kuchni i paneli w salonie). Dobieraj ją również pod kątem kolorystyki ścian. Jasna kuchnia przy jasnym wystroju i ciemna – jeśli aneks kuchenny łączy się z ciemnym wnętrzem salonu.
- Kuchnia w postaci wyspy. To najciekawsza i najbardziej wymagająca forma aranżacji pomieszczenia, ponieważ każdy element jest widziany z salonu. Wyspa kuchenna to najczęściej miejsce, na którym znajduje się płyta grzewcza lub kuchenka gazowa. Świetnie sprawdzi się tutaj nasza kolekcja Senso Kitchens – Capital. Szeroki wybór kolorowych frontów oraz modułowa łączliwość to pomysł na stworzenie wnętrza dostosowanego do Twoich oczekiwań.Wyspa kuchenna jest bardzo stylowym rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać, że wówczas aneks kuchenny jest dość mocno wyeksponowany. Mała kuchnia może nie udźwignąć takiego rozwiązania.
- Tradycyjna kuchnia schowana we wnęce. Jeśli pozwala na to układ pomieszczenia i możesz nieco ukryć kuchnię, czemu tego nie zrobić? Taka aranżacja zależy od rodzaju wnętrza oraz wielkości wnęki, ale dzięki wspomnianemu rozwiązaniu kuchnia zostaje wyodrębniona, a jednocześnie dyskretnie wtapia się w mieszkanie. Wszystko w myśl zasady „razem, a jednak osobno”. Jeśli w dodatku wnęka znajduje się w narożniku pomieszczenia – tym lepiej. Możesz oddzielić je np. ażurową ścianką z drewna. W rogu kuchni swobodnie może stanąć praktyczna szafka narożna, w której znajdzie się miejsce na wiele sprzętów kuchennych.
-
-
Zróżnicowanie materiałów
Wykończenie podłóg oraz ścian w różny sposób to pierwszy krok do klarownego wydzielenia w otwartej przestrzeni odrębnych pomieszczeń. W kuchni – wymagającej nieustannej pielęgnacji – sprawdzą się płytki ceramiczne, które są nie tylko estetyczne, lecz także zapewniają komfort użytkowania. Wszystko dzięki ich właściwościom: odporne na zmiany temperatur, łatwe w czyszczeniu oraz pielęgnacji, umożliwiają instalację ogrzewania podłogowego.
Salon natomiast wspaniale się prezentuje z drewnianym parkietem bądź panelami. Zestawienie ich z ceramiką daje jasny podział przestrzeni, ale… trendy się zmieniają i coraz częściej także w salonie pojawiają się płytki. Umieszczenie płytek ceramicznych od strony salonu może się okazać bardzo dobrym pomysłem. Jest to rozwiązanie praktyczne, a płytki możesz dobrać tak, by doskonale imitowały deski.
-
Ustawienie mebli
Kluczem do sukcesu jest rozplanowanie przestrzeni i stworzenie klarownych korytarzy komunikacyjnych. Jeden z takich elementów to wspomniana wcześniej wyspa, oddzielająca kuchnię od salonu. Drugim pomysłem są narożniki, które – wbrew nazwie i przyzwyczajeniom – nie muszą koniecznie stać w rogu. Ustawione tyłem do kuchni utworzą jasną granicę i uporządkują przestrzeń. Narożnik Loft świetnie wkomponuje się zarówno w klasyczną, jak i nowoczesną stylizację. Szary kolor to natomiast podstawa do bardziej wyrazistych dodatków.
Czasem warto również wykorzystać sprzęt AGD, by oddzielić przestrzeń kuchni od salonu. O ile kuchenka gazowa, czy płyta grzewcza muszą mieć swoje określone miejsce, najczęściej wbudowane w meble, o tyle lodówką wolnostojącą możesz skutecznie te przestrzenie zróżnicować. Jeśli wybierzesz stylową, ładną lodówkę – zamiast ustawiać ją w rogu kuchni – postaw ją przy wyjściu z niej.
-
Oświetlenie
Najlepiej zróżnicowane, ponieważ każde z pomieszczeń wchodzących w skład strefy dziennej rządzi się innymi prawami.
- W kuchni konieczne jest bardzo jasne światło, najlepiej padające z góry i docierające do wszystkich zakamarków. Dlaczego? Dobrze wiedzieć, co się dosypuje do potrawy i przypadkiem nie skaleczyć się w palce podczas krojenia. Przydatne okażą się np. listwy ledowe zamontowane pod wiszącymi szafkami. Dadzą doskonałe światło, a przy tym są tańsze w eksploatacji niż halogeny. Dobre oświetlenie przyda się także w rogu kuchni, jeśli to pomieszczenie nie ma dostępu do światła dziennego.
- W jadalni najważniejsze będzie jedno główne źródło światła tuż nad stołem. Powód takiego umiejscowienia pokrywa się z tymi podanymi przy kuchni – dobrze i bezpiecznie widzieć swoje posiłki. W tym pomieszczeniu można zaszaleć i wybrać efektowny, bogato zdobiony żyrandol, np. Luna White Oval.
- Natomiast salon potrzebuje jednego głównego światła – albo wiszącej, albo stojącej lampy. Sprawdzą się także kinkiety wystające ze ścian i oświetlenie dekoracyjne zamontowane np. w szklanych witrynach.
Dobrze pamiętać, żeby światła nie były ze sobą zintegrowane i pozwalały na odrębne oświetlanie każdego z pomieszczeń. To duża oszczędność oraz ciekawy efekt wizualny.