W otoczeniu zieleni. Wnętrze inspirowane naturą
CzytajW otoczeniu zieleni. Wnętrze inspirowane naturą
Spacery po lesie wprowadzają Cię w stan przyjemnego rozmarzenia? Tak wpływa na nas przyroda. Chcesz móc odnaleźć podobne ukojenie w zaciszu swojego domu? Przemyć do niego trochę zieleni. Duże kwiaty doniczkowe, zielona sofa – wystarczy kilka elementów w tym odcieniu, by w Twoim mieszkaniu zagościł spokój i harmonia.
Lekarze zachęcają do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Bliskość przyrody umożliwia nam nie tylko zachowanie dobrego samopoczucia, ale i zdrowia. Zieleń kojarzy się z nią najmocniej, gdyż to barwa liści, sosnowych igieł, dojrzałego owocu awokado.
Inspirowany naturą wystrój mieszkania pozwoli Ci na złapanie oddechu i zdystansowanie się od problemów. Zielone akcenty to drobiazg, choć istotny. Jednak większy efekt przyniosą tapicerowane meble z zielonym obiciem. Na przykład zielona kanapa. Inspiracje przyrodą są w jej przypadku bardzo wyraźne, a cudowne właściwości zieleni obecnej na tak dużej powierzchni zadziałają mocniej, wpływając pozytywnie na Twój nastrój.
Bogata paleta odcieni tego koloru daje spore pole do popisu. Intrygująca butelkowa zieleń to nasz typ. Nie potrzebuje ona towarzystwa wymyślnych form i krzykliwych kolorów, gdyż wyrazu jej nie brakuje.
Przyjęło się myślenie, że barwa ta jest zarezerwowana dla tradycyjnych, staroświeckich wręcz aranżacji. Tymczasem znakomicie odnajduje się ona zarówno w minimalistycznych wnętrzach, jak i tych utrzymanych w duchu nowoczesnej elegancji.
Spis treści:
Butelkowa zieleń we wnętrzach – z czym ją łączyć?
Operując butelkową zielenią, można ocieplić surowe skandynawskie aranżacje zdominowane przez neutralne biele, beże oraz szarości. W sypialni butelkowa zieleń pomoże zbudować wyciszającą atmosferę.
Z czym łączyć butelkową zieleń? Doskonale sprawdzi się w zestawieniu z takimi kolorami jak bordo czy granat. Gdy pojawi się obok czerni lub złota – wystrój stanie się bardziej szykowny, żeby nie powiedzieć luksusowy.
Pomarańczowa sofa Venu z zielonym fotelem Fogo i ożywiającą aranżację roślinnością
Jeśli lubisz kontrasty, połącz ciemną zieleń z przybrudzonymi, lekko zgaszonymi odcieniami żółci, pomarańczu lub czerwieni. Wyjątkowo efektownie prezentuje się ona w duecie z pudrowym różem lub koralem. Przeciwieństwa przyciągają się i dodają wnętrzom charakteru.
Butelkowa zieleń z uwagi na swoją szlachetność najlepiej współgra z szeroką gamą kolorów natury, biomorficznymi, opływowymi kształtami oraz naturalnymi materiałami, czyli drewnem, szkłem, metalem oraz kamieniem. Gdy butelkowa zieleń pojawia się w salonie, w grę wchodzą też odważniejsze rozwiązania. Butelkowa zieleń na ścianach jest bardzo efektowna i stanowi idealne tło dla jasnych mebli w przestronnych wnętrzach.
Wystrój w zgodzie z naturą – postaw na zieloną kanapę i fotel!
Kolor ten „lubi” miękkie tkaniny o bogatym wyglądzie, takie jak np. welur. To z pewnością tłumaczy, dlaczego kanapy w kolorze butelkowej zieleni cieszą się tak dużym powodzeniem.
Możesz tym odcieniem pokryć jedną ze ścian w pokoju dziennym. Na takim tle dobrze będzie prezentowała się jasnoszara kanapa lub białe meble z drewnianymi wstawkami. Jasne drewno w połączeniu z ciemną zielenią wygląda nowocześnie, ciemne natomiast zyskuje dostojeństwo typowe dla klasyki. Butelkowa zieleń na ścianie może wydawać się ryzykownym pomysłem, ale tylko w maleńkim pomieszczeniu.
Butelkowa zieleń w salonie może pojawić się także na obiciu mebli tapicerowanych. Fotel lub kanapa o tak nieoczywistym zabarwieniu stylowo dopełni wystrój tego pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że kolor ten ma dużą siłę oddziaływania, dlatego należy stosować go z umiarem, aby nie przytłoczył aranżacji.
Najprościej wprowadzić butelkową zieleń do pokoju dziennego za pomocą kanapy. Jeśli często przyjmujesz gości, postaw na zieloną sofę z funkcją spania. Może mieć ona prostą konstrukcję, nastawioną na wysoki komfort odpoczynku. Intrygująca barwa obicia odwróci wzrok od jej nieco masywnych gabarytów. Równie dobrze sprawdzi się rozkładana wersalka.
Preferujesz meble o lżejszej, bardziej finezyjnej formie? Zdecyduj się na zieloną sofę z pikowanym oparciem osadzoną na wysokich nóżkach. Tak zgrabny mebel będzie stanowić kontrapunkt aranżacji salonu.
Wystrój sypialni powinien być subtelny, by stwarzał dogodne warunki do relaksu. Butelkowa zieleń na dużych płaszczyznach w tym pomieszczeniu może być przesadą, ale jeden niewielki element w tym kolorze będzie w sam raz.
Zielone meble wypoczynkowe to nie tylko narożniki i kanapy, ale również praktyczne siedziska. Okrągła pufa o płaskiej, gładkiej powierzchni posłuży Ci za stolik, podnóżek lub zapewni miejsce siedzące przy biurku/toaletce. Gustownie wzbogaci wnętrze, a dodatkowo zwiększy Twoją wygodę.
Komplet mebli wypoczynkowych w odcieniach zieleni to odważny wybór, który nada ton całemu mieszkaniu. Nie należy się jednak obawiać, że staną się one przytłaczające: stosowane z wyczuciem, dobrze dobrane kolory natury wprowadzają do wnętrz ład i równowagę.
Istotne jest zachowanie właściwych proporcji, aby nie zmniejszyć i nie zaciemnić pomieszczenia. Pomogą Ci w tym tekstylia (poduszki, zasłony, pledy) oraz dekoracje (świece, wazony, ramki na zdjęcia). Przy ich użyciu możesz wpleść do aranżacji mocne kolory lub wręcz odwrotnie – posiłkować się nimi w celu uspokojenia jej. Butelkowa zieleń to kolor, który będzie dobrym tłem pod geometryczne wzory, ale kwiatowe i zwierzęce również dzięki niej zyskają.
Zielone meble kuchenne: modne, nowoczesne i z klasą
Po ten „królewski” kolor coraz śmielej sięgają również projektanci mebli kuchennych. Zielone fronty w intrygującym butelkowym odcieniu wprowadzą do Twojej kuchni niemal salonową elegancję. Dzięki temu będzie ona lepiej zintegrowana pod względem stylistycznym z resztą mieszkania, a Tobie przyjemniej będzie spędzać w niej czas na gotowaniu i rozmowach z bliskimi.
Nowoczesne kuchnie na wymiar pozwolą Ci na pełne dopasowanie wyglądu oraz funkcjonalności mebli do Twoich potrzeb i wyobrażeń.
Szczegółowych informacji na temat pełni możliwości, jakie niesie ze sobą takie rozwiązanie, dostarczy Ci artykuł: „Zalety kuchni w zabudowie: czy znasz je wszystkie?”
Butelkowa zieleń – dodatki do domu
Jeśli pragniesz jedynie subtelnie ożywić wnętrze, wybierz kilka drobnych dekoracji. Butelkowa zieleń sprawi, że mimo niewielkich rozmiarów będą skupiać na sobie uwagę.
Połyskujące szkło świetnie wydobywa głębię tego koloru, dlatego wybierając ozdoby o takim zabarwieniu, zwróć uwagę na szklane wazony, świeczniki i lampiony. A może ciemna zieleń w postaci obrazu przedstawiającego egzotyczną roślinność okaże się strzałem w dziesiątkę? Będzie tym elementem, który wprowadzi dobrą energię oraz korzystnie odmieni dynamikę wnętrza?
Rośliny w domu: tego nie może zabraknąć
Tapeta czy dekoracyjna poduszka z botanicznym motywem nie zastąpi naturalnej roślinności. Przebywanie w otoczeniu zieleni zmniejsza poziom stresu, koi zmysły, odpręża, a nawet leczy. Jeśli wstawisz kilka kwiatów do salonu lub sypialni, dopełnisz kompozycję ich aranżacji oraz podkreślisz jej najlepsze walory.
Kwiaty doniczkowe w domu możesz zaaranżować według uznania. Obowiązkowa jest stylowa osłonka, gdyż nawet najpiękniejszy kwiat potrzebuje właściwej oprawy. U nas znajdziesz donice o różnych kształtach i kolorach. Z łatwością dobierzesz model, który najlepiej wpisze się w aranżację Twojego mieszkania.
Coraz chętniej jako oprawa dla roślin w domu wykorzystywane są przedmioty o zupełnie odmiennym przeznaczeniu, np. lampiony, a także wszelkiego typu kosze wykonane z wikliny, materiału, a nawet metalu. Grunt, aby były one dobrze zgrane z kwiatkiem oraz wystrojem wnętrza.
Jeśli pomieszczenie jest przestronne, możesz ustawić na podłodze kilka wysokich, rozłożystych roślin. Modne znowu stały się palmy, które nie tylko efektownie zdobią pomieszczenia, ale i poprawiają jakość powietrza. Kolejny wnętrzarski hit ostatniego czasu stanowi monstera. W łaskach nadal są pnące bluszcze i delikatne paprocie.
We wnętrzach o ograniczonym metrażu możesz wstawić kwiaty na okno lub zawiesić je pod sufitem. Możliwości na tym polu jest ogromnie dużo.
Wybór odpowiednich kwiatów do domu sprawia Ci kłopot? Podpowiedzi znajdziesz w artykule: „Jak dobrać rośliny do stylu wnętrza?”.