Przejdź do sklepu brw.pl

Wabi sabi we wnętrzach – poznaj tajniki japońskiego stylu!

Czytaj
30.07.2019

Wabi sabi we wnętrzach – poznaj tajniki japońskiego stylu!

Męczy Cię pogoń za konsumpcjonizmem, życie w ciągłym biegu oraz dążenie do perfekcji w każdym calu? Jeśli tak – styl wabi sabi został stworzony właśnie dla Ciebie! Czym jest trend wabi sabi i jak może wpłynąć na wnętrza Twojego domu? O tym dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Wabi sabi – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Współcześnie niemal z wszystkich stron zasypywani jesteśmy perfekcyjnymi, wyidealizowanymi wzorcami. Oczekiwanie nieustanego rozwoju i doskonalenia się spływają z niemal każdego środowiska – szkoły, uczelni, pracy. Jest to zresztą częścią innej japońskiej filozofii – „kaizen”, która zakłada ciągłe doskonalenie. Jednak balans był Japończykom wyjątkowo potrzebny, dlatego nie bez powodu zrodziła się japońska filozofia wabi sabi.

Ciągła pogoń za perfekcjonizmem bywa męcząca, warto mieć miejsce, w którym będziemy mogli uciec od szaleńczego pędu i poczuć się po prostu sobą – ze wszystkimi wadami i niedoskonałościami. Takie możliwości stwarza właśnie styl wabi sabi.

Czym jest wabi sabi?

Sformułowanie „wabi sabi” pochodzi z języka japońskiego i po przetłumaczeniu oznacza połączenie swobody oraz piękna – nie jednak tego z okładek czy magazynów, ale wynikającego z historii i upływu czasu. Wabi sabi oznacza sztukę dostrzegania piękna w niedoskonałościach, usterkach, naturalnych procesach starzenia. Zaem styl wabi sabi i wnętrza wabi sabi to czysta nauka upływu czasu i pełna akceptacja niedoskonałości.

W wirze nieustannych udoskonaleń i przeróbek, styl ten wyróżnia się autentycznością. W pewien sposób uczy nas wręcz radości z prostych rzeczy oraz akceptacji siebie – łącznie z wszystkimi wadami i niedoskonałościami. To samo dotyczy wnętrz. Już u podstaw wabi sabi leży prostota, ale również dostrzeganie wyjątkowych i pięknych drobnostek w aranżacji wnętrz, która – w innym niż wabi sabi ujęciu – mogłaby się wydawać niedoskonała.

 

Wabi sabi we wnętrzach – radość z bycia sobą

Wabi sabi wywodzi się z Japonii, gdzie dostrzeżono konieczność budowania tożsamości i szukania piękna tam, gdzie pozornie go nie ma. Wnętrza w stylu wabi sabi to przede wszystkim miejsca, które pozwalają być sobą. Liczy się wrażenie naturalności i nieskrępowania, stąd główny nacisk kładzie się tu na minimalizm oraz prostotę wystroju.

Bardzo ważna jest też autentyczność. Tę zaś można uzyskać, pozwalając sobie na niedoskonałości. Nierówno nałożona farba, odpadający tynk, sprany obrus czy wyszczerbiony kubek – każda rysa lub defekt są cenne, gdyż skrywają w sobie wyjątkową historię, wbrew pozorom tworząc harmonijną przestrzeń wokół. Jeśli więc posiadasz starą i wysłużoną kanapę, wielowiekową skrzynię czy ręcznie naprawianą komodę – nie wyrzucaj ich. Meble te z powodzeniem odnajdą się w pomieszczeniach w stylu wabi sabi, podkreślając ich autentyczność i wyjątkową estetykę. Niektóre z tych mebli sprawdzą się również na zewnątrz, nadając charakterystycznej prostoty w przestrzeni tarasu, balkonu lub ogrodu.

Co jednak, kiedy nie chcesz, aby Twoje mieszkanie przypominało skład starych mebli, których większość osób po prostu dawno by się pozbyła? Jeśli nie masz takich starych przedmiotów i niekoniecznie chcesz kupować używane rzeczy, postaw na meble, które ładnie i – co ważne – naturalnie się starzeją, jak choćby drewno. Naznaczone upływem czasu meble nadadzą wnętrzom duszę, stwarzając ciepły i przytulny nastrój. Mieszkanie w stylu wabi, rodem z kraju kwitnącej wiśni, wcale nie musi przypominać babcinego domu sprzed wielu dekad, czy – co gorsza – wysypiska śmieci. Urządzając wnętrze, rób to w zgodzie ze sobą.

Prosty, drewniany stolik Modai dobrze odnajdzie się we wnętrzu w stylu wabi sabi

Faktury i materiały w stylu wabi sabi – w zgodzie ze sobą i środowiskiem

Niezwykle ważnym wyznacznikiem filozofii wabi sabi jest życie w pełnej harmonii i zgodzie z naturą. To też znajduje swoje odzwierciedlenie we wnętrzach urządzonych w myśl tej konwencji.

Dominujące w nich materiały powinny być przede wszystkim organiczne i naturalne. Z tego powodu idealnie odnajdzie się tu drewno, bawełna, len, wiklina, kamień czy bambus. Wybierając meble do swoich wnętrz w stylu wabi sabi, postaw więc na takie właśnie materiały. Co ciekawe, w zgodzie ze stylem wabi sabi jest również kintsukuroi, czyli sztuka naprawiania potłuczonej ceramiki. robi się to przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych, również złota. To wyjątkowy przykład tego, jak urządzić mieszkanie i każde wnętrze w stylu wabi, nadając przedmiotom – w zgodzie z japońską filozofią – drugie życie.

Prosty, drewniany stolik na kawę, słomkowa pufa, lniany obrus – takie wyposażenie nada Twoim czterem kątom lekkości, Tobie zaś radości i spokoju. Bambusowe pufy czy kosze z trawy morskiej wniosą natomiast nieco egzotyki, właściwej japońskim klimatom.

Egzotyczny kosz z trawy morskiej
Naturalny, lniany obrus

Oprócz wymienionych powyżej materiałów, ogromną rolę we wnętrzach wabi sabi odgrywa także ceramika. Najlepiej przy tym ręcznie robiona, z widocznymi śladami użytkowania, a nawet posklejana. Wykonana w taki sposób, nada pomieszczeniom intrygującego, dalekowschodniego klimatu, zachowując jednocześnie przytulny charakter konwencji. Oczywiście ręczna ceramika to niemały wydatek, dlatego tańszą alternatywą będą zestawy obiadowe i kawowe, których każdy element ma unikalny wzór i fakturę.

Zestaw obiadowy Wabi Sabi Quartz

Wabi sabi to nie tylko niezwykle interesujący styl aranżacyjny, ale przede wszystkim filozofia życia. Jasna, napawająca optymizmem kolorystyka, naturalne materiały, akceptacja dla niedoskonałości – to wszystko pomoże Ci stworzyć wnętrze, w którym będziesz mógł być po prostu sobą oraz dostrzegać radość z prostych, najmniejszych rzeczy.

Interesujesz się aranżacją wnętrz? Zgłębij z naszymi ekspertami tajniki stylu art déco i stylu industrialnego.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0