Przejdź do sklepu brw.pl

Wanna czy prysznic: za i przeciw

Czytaj
8.04.2020

Wanna czy prysznic: za i przeciw

Komfortowa, relaksacyjna kąpiel w wannie czy rześki i stawiający na nogi prysznic? Każda z opcji posiada swoje mocne strony. Co będzie lepszym rozwiązaniem – wanna czy prysznic? Zobacz, jakie kryteria warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • wanna czy prysznic – jakie są wady i zalety obu rozwiązań;
  • kiedy warto zdecydować się na kabinę prysznicową;
  • jak dobrać wyposażenie do małych łazienek;
  • ile wody zużywa jedna kąpiel, a ile prysznic;
  • co to są parawany nawannowe;
  • jak zadbać o oszczędność wody.

Wanna czy prysznic? To pytanie, które zawsze pojawia się na etapie wykańczania łazienki. Wybór powinien być dostosowany do naszych upodobań i zwyczajów kąpielowych oraz wielkości łazienki. Ważne jest także zużycie wody, kwestie związane z utrzymaniem higieny oraz styl wyposażenia. Szeroki wybór kabin prysznicowych oraz różnej wielkości wanien, daje swobodę aranżacyjną i pozwala na zaprojektowanie funkcjonalnej i stylowe łazienki. Od czego zacząć i na które rozwiązanie warto się zdecydować? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i które kwestie są kluczowe przy wyborze wyposażenia do łazienki.

Prysznic czy wanna? Na początku sprawdź metraż łazienki 

Zastanawiając się nad tym, co będzie lepszym rozwiązaniem do łazienki – prysznic czy wanna – pod uwagę bierzemy nasze upodobania i ulubione sposoby dokonywania wieczornej bądź porannej higieny. O ile jest to niewątpliwie istotna kwestia, aspektem, który powinien stanowić punkt wyjściowy naszych rozważań, jest metraż, jakim dysponuje nasze pomieszczenie oraz jego kształt, a co za tym idzie ustawność.

Co do zasady, większą powierzchnię zajmuje wanna. Wolnostojące modele, często o różnych kształtach, wymagają zapewnienia dostępu do nich z każdej strony. Do tego przy ich stawianiu należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od mebli i innych elementów wyposażenia łazienki. Również w przypadku wanny zabudowanej, należy pamiętać o stosownym dystansie, tak aby zachlapanie, o które nie trudno, nie prowadziło do zawilgocenia i degradacji pozostałych sprzętów.

Znacznie lepiej wypada na tym tle kabina prysznicowa. Co prawda w jej przypadku również należy pamiętać o pozostawieniu przestrzeni umożliwiającej swobodne wyjście spod prysznica. Jest ona jednak zdecydowanie mniejsza niż w przypadku standardowej wanny. Dodatkowo do montażu prysznica świetnie nadaje się róg pomieszczenia, dzięki czemu oszczędzasz powierzchnię na podłodze i zyskujesz więcej przestrzeni na środku pomieszczenia.

Jeśli więc posiadasz dość małą łazienkę, dobrym rozwiązaniem będzie kabina zamykana na drzwi prysznicowe. Rozwiązanie to pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsca. Wanna świetnie sprawdzi się w przypadku większych łazienek lub wąskich pomieszczeń o podłużnym kształcie. Wówczas do montażu możesz wykorzystać krótszą ze ścian i zyskać więcej miejsca po obu stronach łazienki.

 

Ile wody zużywa prysznic, a ile wanna? Czynnik finansowy

Równie często podnoszonym tematem przy rozstrzyganiu dylematu – wanna czy prysznic – jest kwestia kosztów. W którym przypadku są one wyższe? Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że kąpiel w wannie wiąże się zwykle z większymi wydatkami. Standardowej wielkości mebel mieści ok. 150–180 l wody, co oznacza, że zużycie wody wynosi średnio 80-100 l (do takiego poziomu napełnia wannę jej użytkownik). Do tego dochodzi woda potrzebna na spłukanie oraz ewentualne jej dolewanie w przypadku dłuższej kąpieli.

Ile wody zużywa prysznic? Wszystko zależy od czasu spędzonego pod natryskiem. Zakładając, że słuchawka prysznicowa zużywa średnio ok. 8 l wody na minutę, szybki, pięciominutowy prysznic pochłania zaledwie 40 l cieczy. Do tego należy również uwzględnić jej temperaturę. Rachunek jest prosty. Jeśli u Ciebie w domu szczególnie istotne jest oszczędzanie wody, wybierz ekonomiczną (a przy tym ekologiczną) kabinę prysznicową.

O ile do odprężającej kąpieli wykorzystujemy zwykle ciepłą lub wręcz gorącą wodę, szybki prysznic orzeźwi zdecydowanie lepiej przy użyciu letniej lub chłodniejszej cieczy. To zaś wiąże się z oczywistych względów z niższymi kosztami.

 

Charakter kąpieli

Jeśli wiesz już, ile wody zużywa prysznic i wanna oraz jakiej przestrzeni wymagają, możesz przystąpić do kolejnej kwestii, a więc swoich upodobań i ulubionych sposobów dokonywania higieny. Pod tym kątem charakter omawianych mebli jest zdecydowanie odmienny.

Wanna stwarza możliwość nie tylko umycia się, ale także relaksu i odprężenia po dniu pełnym zajęć i obowiązków. To także idealne miejsce na wszelkie kąpiele lecznicze lub regeneracyjne, jak również domowe zabiegi pielęgnacyjne i upiększające. Gorąca kąpiel ponadto rozluźnia spięte mięśnie. Aromatyczna woń zapachowych olejków, gustownie rozłożone świeczki czy lampy zapewniające klimatyczne oświetlenie – to wszystko pomoże Ci się wyciszyć oraz stworzyć przytulną, nastrojową atmosferę we wnętrzu.

 

KINKIET LANDLIFE

ŚWIECE PŁYWAJĄCE

ŚWIECA ZAPACHOWA PREMIUM NO. 2

 

Jeśli jednak nie lubisz zbyt dużo czasu spędzać w łazience, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie prysznic. Jego zalety docenisz szczególnie w okresie letnim lub każdego ranka, gdy spieszysz się do pracy czy szkoły. Krótka, kilkuminutowa kąpiel w kabinie prysznicowej i pod deszczownicą, miękki ręcznik pod ręką, niezbędne akcesoria i kosmetyki pielęgnacyjne – dzięki temu wszystkiemu poczujesz się jak nowo narodzony!

RĘCZNIK LONNA

 

Zalety obu rozwiązań dla domowników

Poza metrażem i ustawnością łazienki, zużyciem wody czy osobistymi preferencjami liczą się również szczególne potrzeby poszczególnych domowników.

Dla osób starszych, po operacjach czy z niepełnosprawnością ruchową znacznie bezpieczniejszą opcją niż wanna będzie kabina prysznicowa z odpływem wbudowanym w podłogę lub niewysokim progiem. Głębokie brodziki chronią przed zalaniem łazienki, ale z drugiej strony kabina z głębokim brodzikiem może sprawiać problemy starszym osobom przy wchodzeniu i wychodzeniu.

Rozważając montaż takiej kabiny prysznicowej, wykorzystaj też dodatkowe udogodnienia, np. barierki do podtrzymywania się i krzesełko, na którym taka osoba może w razie potrzeby usiąść. Pamiętaj też o półkach na środki czystości i akcesoria kąpielowe. Ich wysokość oraz haczyk na słuchawkę prysznicową dopasuj tak, by senior mógł po nie swobodnie sięgnąć. Dobrym rozwiązaniem, które zminimalizuje ryzyko upadku pod prysznicem, będzie także mata antypoślizgowa na podłogę.

W Twoim domu mieszkają małe dzieci? Jeśli tak, to bądź pewien, że nawet najlepiej wyposażona kabina prysznicowa nie sprawi najmłodszym tyle radości, co możliwość wzięcia kąpieli i popluskania się w wannie. Zalety wanny są dla nich nie do przecenienia. Przyznaj, że sam również w dzieciństwie na pewno wolałeś kąpiele w wannie, z kaczuszką i innymi zabawkami! Wanna z hydromasażem dostarczy dzieciom jeszcze więcej przyjemności podczas kąpieli.

W przypadku wanny kąpiele małych dzieci często kończą się zalaniem łazienki. Zapobiegną temu przesuwane parawany. Możesz zamontować je nawet w małej łazience – nie zabiorą zbyt wiele cennego miejsca. Poza ochronnym szklanym parawanem zadbaj również o bezpieczeństwo swoich pociech. Na dnie wanny, która często bywa śliska, połóż matę antypoślizgową i czuwaj na bieżąco nad kąpielą.

Wanna czy prysznic? Podatność na zniszczenia

Kolejny aspekt, który można wziąć pod uwagę, to trwałość tych elementów wyposażenia łazienki oraz ich odporność na zniszczenia. Nie jest tajemnicą, że czynnik ten uzależniony jest w głównej mierze od materiału wykonania.

Czy pod tym względem korzystniej wypada wanna? Odlana z włókna szklanego, akrylu czy też porcelany jest dużo masywniejsza od prysznica, przez co trudniej ją uszkodzić. Jednak na rynku znaleźć można również wiele solidnych modeli pryszniców z obudową ze szkła hartowanego, zdolnych przetrwać długie lata użytkowania i wanien, niszczących się po kilku kąpielach. Dlatego też przymierzając się do zakupu tych sprzętów – niezależnie, na który z nich padnie wybór – zwróć szczególną uwagę na trwałość surowca, z jakiego zostały wykonane. Pomoże Ci to uniknąć trudnych i kosztownych remontów łazienki.

 

Estetyka i aspekt wizualny

postawić – wannę czy prysznic? Opinie w tej kwestii są bardzo zróżnicowane i nic dziwnego. Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od charakteru pomieszczenia oraz osobistych preferencji jego użytkowników.

Podobają Ci się ciepłe, przytulne wnętrza? Wanna znacząco ułatwi Ci stworzenie takiej aranżacji. Owalna lub z łagodnymi zakończeniami, utrzymana w jasnej, pastelowej kolorystyce – nada łazience lekkości i subtelnego charakteru. Podkreślą go zaś efektownie dobrane elementy wyposażenia. Półki i wnęki ze świeczkami lub przyborami kosmetycznymi, miękkie, puchowe dywaniki, okrągłe lustro, ładne kosze na bieliznę, efektownie wkomponowane oświetlenie – wszystkie te elementy zamienią Twoją łazienkę w prawdziwe, domowa spa.

 

KOSZ NA BIELIZNĘ INFINITY

DYWANIK

KOSZ NA PRANIE BAMBOO

 

Bardziej pociągają Cię nowoczesne, minimalistyczne wnętrza? Najlepszym rozwiązaniem będzie prysznic! Szczególnie korzystnie sprawdzi się tu przy tym ten pozbawiony brodzika. Dzięki odpływowi ulokowanemu wewnątrz podłogi nie zaleje on łazienki, w zamian nada jej zaś lekkości oraz przestronności – tak pożądanej przy niewielkich wnętrzach.

Oprócz tego nowoczesne stylizacje kładą duży nacisk na minimalizm. Stąd też kompletując wyposażenie łazienki, wybierz raczej meble o prostych, geometrycznych formach oraz stonowanej kolorystyce. Jak najbardziej sprawdzą się tu również pojemniki oraz organizery, wykonane ze szkła lub metalu – pomogą Ci funkcjonalnie przechować przedmioty codziennego użytku, a tym samym – zachować porządek i harmonię we wnętrzu.

To oczywiście jedynie wybrane przykłady aranżacji łazienki z wanną lub prysznicem. Pomysłów na stylowy i oryginalny wystrój tego wnętrza jest mnóstwo. Więcej porad i inspiracji znajdziesz w tekście „Luksusowa łazienka za niewielkie pieniądze? To prostsze, niż myślisz!”

Co jest lepszym pomysłem do mieszkania – wanna czy prysznic? Opinie są podzielone, tak samo jak i zróżnicowane są korzyści oferowane przez oba rozwiązania. Jeśli masz niewielką łazienkę czy też kierujesz się zasadą less waste i zależy Ci, by oszczędzać wodę, postaw na kabinę prysznicową. Zdecydowanie bardziej przemawia do Ciebie długa, wieczorna kojąca kąpiel? Idealnym rozwiązaniem będzie wanna. Niezależnie od tego, na które się zdecydujesz, odpowiednia i efektowna aranżacja pomoże Ci zamienić łazienkę w wyjątkowe miejsce wypoczynku i relaksu.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0