Wąski i nieustawny – jak optycznie powiększyć mały przedpokój w bloku
CzytajWąski i nieustawny – jak optycznie powiększyć mały przedpokój w bloku
Przedpokój to pomieszczenie, które sprawia zwykle najwięcej problemów, jeśli chodzi o aranżację i dobór odpowiedniego wyposażenia. Najczęściej ciemny, wąski i mało ustawny – szczególnie w mieszkaniach zlokalizowanych w blokach z wielkiej płyty – potrafi przyprawić o ból głowy nawet najbardziej doświadczonych aranżerów. Na szczęście na ciasny i ponury korytarz także znajdzie się sposób! Jak optycznie powiększyć mały przedpokój? Oto sztuczki, które odmienią każde wnętrze!
Przedpokój niewielkich rozmiarów to prawdziwa zmora mieszkańców bloków. Ograniczoną i słabo doświetloną przestrzeń na pozór trudno doposażyć, nie mówiąc o osiąganiu spektakularnych efektów wizualnych. Z tego powodu większość przedpokojów aranżowana jest pobieżnie i bez większego namysłu. Rezultatem są zagracone i mało reprezentacyjne pomieszczenia, które nie spełniają swojej funkcji.
Tymczasem przedpokój to „wizytówka” każdego mieszkania, przestrzeń, która jako pierwsza ukazuje się oczom gości przekraczających próg naszego domu. Choćby z tego powodu do aranżacji małego przedpokoju warto podejść z rozmysłem. Dzięki zastosowaniu się do kilku wskazówek, z pewnością uda Ci się urządzić wnętrze służące domownikom i zachwycające gości. Przekonaj się!
Spis treści:
- Sposoby na mały przedpokój: gra kolorów
- Lustrzane odbicie, czyli triki, które powiększą wąski przedpokój w bloku
- Aranżacja przedpokoju: porządek na pierwszym miejscu
- Przechowywanie w małym przedpokoju: jak sprytnie urządzić niewielką przestrzeń?
- Jak optycznie powiększyć przedpokój? Zastosuj odpowiednie oświetlenie
Sposoby na mały przedpokój: gra kolorów
Pierwszym krokiem do aranżacyjnego sukcesu jest zastosowanie kolorów, które nie tylko odwrócą uwagę od rzeczywistych rozmiarów przedpokoju, ale również wywołają wrażenie uporządkowanej i czystej przestrzeni. Kolor ścian jest zatem kluczowym elementem wystroju i to od niego najlepiej zacząć pracę nad wizualnym powiększeniem wnętrza.
Jakie barwy zdadzą egzamin w niedużym przedpokoju? Przede wszystkim jasne, pogodne i stonowane. Dobrym wyborem będzie zarówno klasyczna biel i wszystkie jej odcienie, jak również budyniowe żółcie, piaskowe beże i rozbielone błękity. Możesz zdecydować się również na łagodne szarości – neutralne barwy są dobrym tłem dla każdego rodzaju mebli i dodatków.
>>Czytaj także: Biały przedpokój – inspiracje specjalnie dla Ciebie
Jasne kolory ścian w przedpokoju wydają Ci się ryzykownym pomysłem? To zrozumiałe, biorąc pod uwagę funkcję, jaką na co dzień pełni to pomieszczenie. Jeżeli obawiasz się, że ciągły kontakt z zabrudzeniami czy piaskiem wnoszonymi do domu na wierzchnich częściach garderoby może narazić ściany na szybkie zniszczenie, postaw na specjalistyczne zmywalne farby, odporne na wilgoć i szorowanie. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w mieszkaniach rodzin z małymi dziećmi czy ukochanymi czworonogami.
W kwestii kolorów warto pozostać konsekwentnym i zastosować jasne barwy także w pozostałych elementach wykończenia. Choć podłoga rzecz jasna może być ciemniejsza od ścian, dobrze jest pozostać przy ciepłych lub bielonych odcieniach drewna. Podobnie w przypadku mebli – najkorzystniej zaprezentują się bowiem komplety z jasnymi, gładkimi frontami, które odbijają światło, sprawiając, że przedpokój wydaje się bardziej przestronny. Minimalistyczne wykończenie i łagodne kształty brył będą dużym atutem.
Lustrzane odbicie, czyli triki, które powiększą wąski przedpokój w bloku
Lustro w przedpokoju to absolutnie niezbędny element wyposażenia. Przyda Ci się nie tylko do skompletowania zestawu ubrań na dany dzień czy pospiesznego rzucenia okiem na własne odbicie tuż przed wyjściem z domu. W kontekście urządzania ciasnych wnętrz, lustro przede wszystkim odbija światło oraz dodaje pomieszczeniu pożądanej głębi. Im większe lustra, tym lepszy efekt, zatem nawet w bardzo wąskiej przestrzeni warto umieścić całkiem spore zwierciadło! Jeśli zdecydujesz się na zamontowanie lustra na ścianie, pamiętaj, by umieścić je tam, gdzie odbijać się będzie mogła dalsza część mieszkania, a nie tylko gładka płaszczyzna. W ten sposób przedpokój sprawi wrażenie znacznie bardziej przestronnego.
Innym trikiem, który pomoże Ci poszerzyć optycznie wąskie pomieszczenie, będzie pomalowanie krótszej ściany na wyrazisty kolor, np. butelkową zieleń lub granat. Aranżację podkręci lustro o minimalistycznej oprawie i zgrabne dodatki o lekkiej konstrukcji. Niewielka toaletka w roli konsolki i pikowany puf to strzał w dziesiątkę!
Aranżacja przedpokoju: porządek na pierwszym miejscu
Czy nam się to podoba, czy nie – nieduży przedpokój w bloku to wymagające wnętrze, które obliguje domowników do przestrzegania porządku. Musisz pamiętać o tym, że nawet najsprytniejsze sztuczki nie odegrają właściwie swojej roli, jeśli nie oczyścisz przedpokoju ze wszystkiego, co niepotrzebne. Zagracone pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze, niż w rzeczywistości, w dodatku komfort jego użytkowania będzie pozostawiał wiele do życzenia.
Postaraj się usunąć z pola widzenia przedmioty, które z powodzeniem można schować do szafy wnękowej lub szufladek w toaletce. Za frontami mebli ukryj kurtki i płaszcze, które nie są aktualnie w użyciu, klucze i inne drobiazgi umieść w skrytkach, a buty poukładaj w przeznaczonej do tego szafce. Zainwestuj również w pojemniki do przechowywania – przekonasz się, że Twój przedpokój jedynie na tym zyska!
Przechowywanie w małym przedpokoju: jak sprytnie urządzić niewielką przestrzeń?
Przedpokój, duży czy mały, jest zwykle strefą przechowywania butów, ubrań i rozmaitych akcesoriów, po które sięgamy przed wyjściem z domu. Oczywiście im mniejsze pomieszczenie, tym trudniej zmieścić w nim przepastne meble czy ogromną szafę z przesuwnymi drzwiami. W przypadku bardzo małego mieszkania niezbędne może okazać się ograniczenie do podstawowych elementów wyposażenia: panelu z wieszakami na kurtki, niewielkiej szafki na buty (najlepiej z siedziskiem) oraz wysokiej szafy.
Ciasny korytarz postarać się zaaranżować w sposób, który umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Wybieraj więc rozwiązania nie tylko kompaktowe, ale też wielofunkcyjne. Postaraj się spojrzeć na meble tak, by poza ich podstawowym przeznaczeniem dostrzec również inne możliwości. Wysoka szafka na buty może sprawdzić się świetnie w roli komody, w której oprócz obuwia przechowujesz drobiazgi. Na jej blacie z powodzeniem ustawisz wówczas elementy dekoracyjne: wazon z kwiatami czy aromatyczną świecę.
Ciekawym pomysłem na urozmaicenie aranżacji przedpokoju jest wstawienie do niego toaletki. Lekki mebel w białym kolorze nie zajmie wiele miejsca, za to z pewnością pomoże Ci stworzyć wystrój w doskonałym stylu. Dodatkowo blat toaletki jest odpowiedni, by ustawić na nim małe dekoracje, misę na klucze lub szkatułkę z biżuterią. Zastosowań jest tyle, ile pomysłów!
Co jeszcze przyda się w niedużym przedpokoju? Bez wątpienia półki, które zamontujesz ponad panelem z wieszakami. W wąskim pomieszczeniu warto wykorzystać całą powierzchnię ścian, aż pod sufit – to dobry sposób na przechowywanie rzeczy, po które sięgasz rzadziej.
Jak optycznie powiększyć przedpokój? Zastosuj odpowiednie oświetlenie
Prawidłowo dobrane oświetlenie sztuczne jest niezbędnym elementem przedpokoju, do którego zazwyczaj dociera znikoma ilość światła dziennego. W wąskim i niezbyt ustawnym korytarzu główna lampa sufitowa to jednak za mało, by odpowiednio doświetlić, a tym samym powiększyć ciasne wnętrze. W takiej sytuacji konieczne będzie zamontowanie kilku dodatkowych punktów świetlnych w postaci reflektorków, spotów lub kinkietów. Lampy ścienne o nowoczesnych oprawach spełnią nie tylko praktyczną funkcję, ale będą też interesującą ozdobą wnętrza. Zamontowane po obu stronach lustra spotęgują wrażenie głębi i zarazem wizualnie powiększą dostępną przestrzeń.
Jeśli przedpokój jest bardzo wąski, rozwiązaniem godnym rozważenia jest również oświetlenie szynowe. Niewielkie reflektorki rozmieszczone na całej długości korytarza rozświetlą go i dodadzą blasku całej aranżacji. To świetny sposób na uzyskanie ciekawych efektów optycznych, szczególnie, jeśli w pomieszczeniu znajdują się szafy z lustrzanymi frontami.